Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Katullka

Tento "malý" detail o Jiřím IV. ví málo kdo. Při nejlepším, si člověk pamatuje, že to byl otec Alžběty. On sám, je opravdu pozoruhodný člověk a natočit o něm film, je jasný biják. Bohužel pro mne někdy až příliš utahaný. Když už měla nastat akce, tak se scénář ještě více podmínil. Pro mne je to věc relativně nepohodlný. Proto to mínus. Jinak Colin Firth určitě dostal životní roli a nevím, jestli ji někdy překoná. Geoffrey Rush se také nesmí opomnět. Snad i lepší výkon než u Colina. Ten film je opravdu krásný. A věřím, že přinejmenším za skvělou kamery má šanci na Oscarový úspěch. ()

Listeroman

Stoprocentně jeden z nejlepších historicky provedených filmů. Colin Firth a Geoffrey Rush hráli své životní role. Film který si zasloužil sošky a o tom není pochyb. Dobovost celého filmu s velice dobře provedeným scénářem vám dodává pocit že film je tak jednoduchý že je až složitý. Také zde byla celkem velká dramatičnost a zároveň i komické scény..s dokonale královskou atmosférou. ()

Handle

Do tohoto filmu se mi moc nechtělo, ani nevím proč, ale myslel jsem si, že to nebude nic pro mě. Ovšem nakonec jsem se bál docela zbytečně, protože snímek je to opravdu zajímavý a kupodivu není nudný. Králova řeč sice má pomalejší tempo, ale to filmu neškodí a dokonce je i trochu emotivní, a to především díky vynikající výkonu C. Firtha. Nějaký ten Oscar pro tento film je rozhodně na místě, ale s těmi nominace bych na druhou stranu zase šetřil... :) V podstatě nejde o nic, z čeho bych byl tak unešený nebo co by bylo nějak vyjímečné (kromě těch hereckých výkonů). Ale pěkný film to je, o tom žádná. 75%. ()

hendrich6

Neočekával jsem, že by se filmem roku mohl stát film o koktání a taky se z mého pohledu nestal.Určitě nechci Královu Řeč kritizovat, protože z daného námětu je podle mě vytáhnuté maximum, ale přesto to u mě nestačí na umístění v Top 3 filmech roku 2010.Herecký výkon Colin Firtha je sice rozhodně hodný Oscara, stejně jako hodící se pěkná hudba, ale rubriku nejlepší film bych rozhodně přenechal jiným.Nejsem ani zklamán, ani nadšen.Líbilo se mi to dost, ale k páte hvězdě něco prostě chybí. 85 % ()

RelaxMan

Popravdě řečeno, tohle téma filmů, mě moc nezajímá. Kdyby tam nehrálo pár mých oblíbených herců a nemělo to několik nominací na Oscara, tak bych se na to, asi ani nekoukl, což by byla velká škoda. Film je to totiž po všech stránkách povedený, to se musí uznat. C. Firth a G. Rush jsou tam vynikajicí, za to bych jim oběma přál Oscara. I když je to film, tak na jedno shlédnutí a mohl by být i o něco kratší, tak vám ho mohu vřele doporučit . ()

Lacike

Taky maly komorny roztomily film, ktory si ale moje srdce n-n-n-neziskal. Vzhladom na slabu konkurenciu si Colin Firth toho Oscara zasluzil, ale v silnejsich rocnikoch by nemal sancu. ()

ScarPoul

Film, ktorý si neviem predstaviť inokedy ako za daždivého počasia, ktoré sa teraz nachádza za mojím oknom. Vidieť troška tej historickej drámy nikdy nezaškodí, ale človek na neho musí mať jednoducho náladu. Oscarový film Kráľová reč je rozhodne znamenitou udalosťou na poli svetovej kinematografie už len tým, že je pomalý, dalo by sa povedať, že až minimalistický( aspoň vo väčšine scén) a jediné na čo režisér Tom Hooper vsadil boli herci. Ak si užívate dlhé scény, kde sa len rozpráva - aj keď nemôže byť reč o hlúpom alebo nezmyselnom rozprávaní - je to film presne pre vás. Každé jedno slovo krásne dotvára danú scénu a všetky dialógy a monológy sú opodstatnené. Nie len preto aby vás vtiahli do doby, kedy sa príbeh odohráva ale aj do vnútra postáv, ktorých rôznorodosť, bolesti a smiech sa skĺbia v 120 minutách, ktoré sú natočené precízne a bez najmenšieho zaváhania. Postavy sú silné a ústredná trojica vyčnieva asi najviac. Do toho nemôžem neopomenúť Spall ako Churchilla, ktorý podáva jeden znamenitý výkon. Film, ktorý si Oscara rozhodne zaslúžil, ale ktorý preverí až čas. Ja som s ním nadmieru spokojný. ()

Jansen

A máme vítěze o nejroztomilejší film roku. King´s Speech je takové pohlazení po duši, nad kterým se určitě bude rozplývat nejeden sváteční divák a zároveň je to i docela dobrý film, který by bylo nefér nepochválit. Osobně jsem čekal, že se mi to líbit nebude, ale nakonec mi Králova řeč vůbec nevadila. Formálně skvělé, svižné, dalo by se říci, že svým způsobem i okouzlující. Colin Firth zvládá roli koktajícího krále s bravurou a překvapivě z něho dělá celkem sympatickou postavu. Politickou korektnost bych v tomto případě nechal stranou. ()

Pepy

Dlouho mi trvalo, než jsem se dobelhal k nějakému komentáři, protože celou dobu jsem neměl slov. Tom Hooper přesvědčil a díky tomuto snímku poskočil o další stupínek výš. Klobouk dolů, ale i před všemi herci, hlavně před Colin Firth a Geoffrey Rush, oni byli ti co se navzájem doplňovali a drželi celý základ filmu pohromadě. Ale i sympatická Helena Bonham Carter okouzlila v celé své kráse. Skvěle propracované scény, kamera a hlavně hudba, která se mě ujala už od začátku. Myslím, že oscara dostal zaslouženě, jak Colin za hl. roli, tak celkově film. Alespoň vidíme, že historie je nám stále otevřená a máme spoustu možností točit, stačí si jen vybrat! ()

Genero

Dddlouho jsem ssssbíral ooodvahu sss ssss se na tenhle bibibibiják kokokouknout, aale pak jsem si zzzzačal pppřipadat jjajako kokokokot, že jjjjjsssem totototo ješššště neviděl. Kurva! Hovno! Mrdat! Šukat! A příjemně mě překvapilo, že i takovému proletáři, jako jsem já, se může líbit komorní drama, ve kterém je odporná monarchistická stvůra vykreslena jako obyčejný Bertie s řadou slabostí a jedním velkým neneneduhem. Rururushův ssssstyl lelelele lelele… Kurva! Hovno! Mrdat! Šukat! Rushův styl léčby je podobně efektní jako u kolegy Kuby Dařbujána, jen korunovaný pacient hradí lekce krasomluvy pouze svou pověstí a postavením a nemusí sázet jitrnicovníky a táhnout pivovod až ke dveřím obydlí pana logopeda. Přesto krásně starosvětská a příjemná pohádka o věčném souboji člověka s nástrahami předválečné audiotechniky. ()

PROROK14

Niesom z toho ktovie ako namäko, ale nenudil som sa. Niet pochýb, že to bol herecký koncert Colina Firtha. Ak dostane Oscara tak sa nebudem čudovať. Ale film ako celok mi neprišiel nijako strhujúci, aby odo mna dostal plný počet. ()

maseer2

Oscary za nejlepší film a za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Colina Firtha asi zasloužené, režii a scénář bych dal jiným.. každopádně příjemný film, který stojí na Geoffreym Rushovi daleko víc, než by se na první pohled mohlo zdát ;) P.S.: Rush by si tu zlatou sošku za svůj výkon taky moc zasloužil, ale bohužel pro něj byl Bale letos ve Fighterovi bezkonkurenční.. ()

Gwaihir

Je to krásné komorní představení s překvapivě silným a osobním příběhem muže, který to ve svém životě, ačkoli se narodil do královské rodiny, neměl vůbec snadné. Vypráví totiž o princi, jehož královská osobnost byla dlouho skryta v jeho nitru, aby se mohla vynořit ve chvílích nejtěžších, a řečovém specialistovi, jenž pronikl do jeho čisté duše a stal se mu nejbližším přítelem. Jejich role jsou doslova hereckým koncertem plynule střídajícím lehký humor terapeutických sezení s vážnou polohou historických okamžiků, který je obdařen velkou upřímností a množstvím rozličných emocí. Celým filmem se pak nese hlavně myšlenka, že dokázat velké věci může každý, kdo je schopen pozvednout svůj hlas. 95% ()

Caszidy

Ve své podstatě je Králova řeč vlastně takový malý, komorní film o velkém přátelství a přelomových událostech počátku dvacátého století. Oba hlavní protagonisté byli bez přehánění skvělí. Příjemně a vkusně dávkovaný humor pak dodává snímku onen vyšší rozměr oproti jiným historickým dramatům. ()

BoPo

Veľmi dobre zvládnutá vizuálna stránka. Ani hercom sa nedá nič vytýkať. Všetko je tak profesionálne a kvalitné. Avšak to nie sú veci, ktoré z dobrého filmu urobia Váš obľúbený. Musí tam byť niečo, na čo sa budete vždy tešiť. Postavy či scény, ktoré Vás pobavia a zaujmú. A to mi Kráľova reč neponúkla. Pre mňa Oskar na jedno použitie. ()

BrooksW.Here

Ak máte problémy s koktaním alebo rozprávaním ako takým, tento film bude pre vás tá správna voľba. Colin Firth v roli anglického kráľa je výborný a jeho ukoktaný herecký výkon je fantastický, celý čas som dúfal, že sa mu jeho problém podarí vyriešiť. A myslím, že som nebol jediný. V skratke, celkovo sa mi celý príbeh a jeho zápletka páčili (najlepšia bola scéna s nadávaním), ale aj tak som od záveru čakal niečo viac, myslel som si, že to bude nejaká emocionálna bodka za celým filmom, ale v podstate to na mňa pôsobilo iba ako obyčajný príhovor, aj keď vôbec nebol... Ale v konečnom dôsledku som ochotný dať Kráľovej reči aspoň 9/10, pretože je to perfektne natočený snímok a ja sa vôbec nečudujem, že v roku 2011 dostal Oscara za najlepší film. "My castle, my rules." ()

bouncer

Tak konečně přestaly zlatavé ceny za herectví být automaticky za ztvárnění autisty a hned jsme se přesunuli ke koktání? :-) Ale teď vážně... Colin Firth je výborný, Geoffrey Rush vtipný a Helena Bonham Carter okouzljící. Samotný příběh je založený na historii a silný sám o sobě. Režiséru Hooperovi se podařilo vyhnout se zbytečným klišé a citovému vydírání a vytvořit tak decentní podívanou, která není nezapomenutelná, nevyřeší nic důležitého, ale zajisté potěší oko i mysl diváka. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)