Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

MiiRA

Colin Firth super výkon !!! Zasloužený Oscar ! Také Helen a Geoffrey R. fantazie, kamera, prostředí ... takže celkově to udělalo dojem. 5* ()

Crocuta

Velmi trefný a téměř vyčerpávající komentář tu má flanker.27, včetně toho podivného vyznění nástupu Ch. na post premiéra. A že byl Ch. zk.č., pod to se klidně podepíšu. ()

Ghoulman

Jedna z nejkrásnějších lidských vlastností je soucit se slabými a momenty protkané skutečným lidstvím jsou právě ty, kdy slabí díky víře a podaným rukám vstávají ze země a prachu a dosahují ve své nově nabité důstojnosti naděje v dobrotu světa. Velikost člověka totiž není v marné snaze o vypěstování nepřemožitelnosti (či nadčlověka, jak toho chtěli ve své zrůdné ideologii dosáhnout nacisté). Přesně naopak - velikost člověka je v přijetí vlastní chybnosti a odvaha s chybami bojovat. Právě toto přijetí sebe sama, bez iluzí a bez příkras. vede k hlubokým mezilidským vztahům a k láskyplnému přijetí i těch druhých, kteří nevyhnutelně mají také své chyby. ()

Marze

Z nevtíravě geniálního britského dramatu je světový hit a držitel největšího počtu oscarových nominací. Nejvyšší čas rozklíčovat, v čem tkví jeho kouzlo. Hlavním trumfem "koktavého krále" (jak se snímku zvyklo v médiích přezdívat) je, že umí být intimní a lidský, i když mluví o zcela neintimních, člověka přesahujících věcech. Velká společenská témata podává jako osobní drama jedince, aniž by se přitom ztratil jejich přesah. Problémy britského následníka trůnu, kterého trápí nejen vada řeči, ale hlavně strach z jakékoli společenské zodpovědnosti, jsem prožíval natolik intenzivně, že jsem na konci vyčerpaní skoro jako on. ()

marhoul

Na chvíli jsem ztratila řeč! Film vskutku ve všech směrech dokonalý. Herecký, přímo divadelní, koncert a C. Firtha a G. Rushe vnímám jako oslavu opravdového přátelství. Přeji oscarovou sklizeň! :-) ()

Scalpelexis

Bude to boj v proměňování zaloužených nominací; jsem zvědav, jak to dopadne. Od začátku jsem byl zvědavý na Colina a Geoffreyho a oba odehráli svůj part na výbornou, osobně mě potěšil víc Rush za skvělé ztělesnění starostlivého mentora, hlavně skvělá mimika a vystupování; prosím, oscar nemůže jinam. Film mě mile přesvědčil o tom, jak může reč státníka mít vliv na obyvatele a o jak prestižní věc se jedná. Bylo pro mě těžké sáhnout k hodnocení, protože bych rozhodně šel pro 4,5*, kdyby to bylo možné. Takto to pro mě nebylo úplně dokonalé, scházel k tomu pro mě velkolepější konec a neváhal bych ani vteřinu. ()

Jirka_Šč

V tuto chvíli druhý emocionální vrchol letošního roku (první bylo dánské Po svatbě). Komorní film. Jedinečné barevné ladění. Výborné herecké výkony (klíčové postavy mi připadají být typově přesně znázorněny), zajímavé vztahy. Že to není historicky absolutně přesné, mi nevadí. Oskar zasloužený. ■ Líbí se mi komentář v týdeníku .týždeň: http://www.tyzden.sk/casopis/2011/10/najst-vlastny-hlas.html ()

mcb

Staromilskou přesností natočené komorní drama, které je svou plynulostí dotáhnuto téměř k dokonalosti. Úsporný statický styl dává vyniknout o to menšímu, ale strhujícímu příběhu zlomeného nekňuby, který se i navzdory všem nepříznivým událostem vyšplhá až na samotný vrchol. Klasická šablona, kterou si ale ihned po prvních minutách zamilujete. Formální jednoduchost dává nepřehlédnutelně vyniknou hereckému (místy až divadelnímu) koncertu, kde hlavní trio exceluje v kulotmetných dialozích doladěných k perfekcionismu v popředí s nezapomenutelným Firthem (stejně jako Natalie má Oscara jistého), který stvořil nejlepší postavu ve své kariéře, jenž bude ještě dlouho rezonovat v povědomí publika. Připočtěme k tomu nádhernou výpravu, hudbu (Desplat vynahrazuje resty po nevýrazném HP7) a oscarovou kameru, hnedka takhle z kraje nám vyjde jeden z nejlepších filmů roku. ()

heyda

Tak a mám za sebou takřka všechny kandidáty na zisk toho nejcennějšího filmového Oskara. Některé jsou vynikající, některé spíše průměrné a některé jsou velmi dobré, což je kategorie, kam bych zařadil i King´s speech. Sice ihned po zhlédnutí jsem přivřel oči a dal maximum, teď (asi po 3 týdnech od prvního zhlédnutí) mám docela problém si vybavit nějaký silnější moment kromě závěrečného proslovu s úžasným hudebním doprovodem, a samozřejmě charisma Rushe též nelze zapomenout. King´s speech rozhodně nevyvolá emoce či napětí jako Inception, Black Swan či 127 hodin, v prostřední pasáži i částečně sklouzává do nudy a sází vše spíše na jistotu. Na pomalé vyprávění, na atmosféru, skvělé herecké výkony, dobrou režii, a tak mám takový pocit, jestli si nejde pro Oskary příliš okatě. Největším zklamáním pro mě osobně je hlavně fakt, že film je zakonzervován na strašně malém prostoru. Proč nevidíme do ulic tehdejšího Londýna? Proč nevidíme alespoň ve zkratce, jak to funguje ve válečné Evropě? Když se mluví o tom, že král mluví za lid, tak proč nevidíme ten lid, jeho útrapy??? Hooper šel v tomto směru na jistotu... ()

mat.ilda

Zdánlivě ne příliš zajímavé téma (pokud tedy nehltáte vše kolem britské královské rodiny) na takový poprask ve filmovém světě, nicméně bezchybný scénář ve spojení s famózními hereckými výkony nedává vzniku rozmělnění děje v dialozích a citlivá režie nemá zapotřebí omračovat snovými obrazy nebo bombastickou výpravou. Vše je v podstatě na hercích - o talentu Colina Firtha jsem nikdy nepochybovala, ovšem, co předvedl zde, překonává všechny jeho dosavadní výkony, G. Rush tradičně skvělý a H. B. Carter u mě znovuzískala respekt, který si vysloužila Marlou z Klubu rváčů a pozvolna ztrácela rolemi svého partnera, Tima Burtona . Její královnu matku jako bych znala v lepších letech, dokonale "babkovské" držení těla, hlavy i způsob, jakým otevírala dveře - dokonalé. A že by se zde odehrával příběh zdegenerovaných potomků královské rodiny, to si nemyslím, koktání, jako důsledek přecvičování na praváka, citová deprivace a nohy do x trápí spoustu mnohem méně urozených. ()

lola3121

Pro britskou královskou rodinu mám slabost a tenhle dojemný příběh o tom, jak král Jiří VI. alias Bertík překonal svůj řečnický handicap a stal se králem rozhlasových vln, mě opravdu dostal. Doufám, že výkon Colina Firtha bude náležitě oceněn i při rozdávání Oskarů, určitě si ho zaslouží. ()

packa

Je Hooperův film zaslouženým vítězem? Má odpověď - JE! Obsahuje totiž všechny ingredience "správného oscarového filmu". Výtečnou výpravu (za směšných 15 milionů dolarů), brilantní scénář (úžasné dialogy!), luxusní herecké výkony (nejen ústředního tria) + jednu věc, kterou konkurenční filmy nabídnout nemohly - ušlechtilé téma, hodné oscarového vítěze. S povděkem tedy musím konstatovat, že Akademie tentokrát nešlápla vedle (viz zcela průměrný Milionář z chatrče, největší omyl posledního desetiletí). Film je natočen velice svižně, žádné uměle naroubované vedlejší dějové linky nepotřebuje, ustřední motiv příběhu je dostatečně silný. Co říct k závěru? MrCreosote píše - "Závěr je pak tím nejsilnějším, čeho se dá ve filmu dosáhnout". Doplním, že neskutečnou sílu závěru dodává nečekaný aktér, Ludwig van Beethoven. Allegretto z jeho sedmé symfonie bylo snad zkomponováno právě pro Hooperův film. Nejlepší reklama pro klasickou hudbu od dob Amadea. // Dodatek - jsem velmi zvědav na Fightera. Velice mě zajímá, jaké herectví musel předvést Christian Bale, aby porazil naprosto dokonalého Geoffreyho Rushe. ()

triatlet

Jednoduchý příběh je poctivě zpracovaný. Herecky přesvědčivé výkony. I když je závěr předvídatelný, tak zpracování přelomového projevu nabízí nejsilnější zážitek. Divák si může vybrat, jestli projev vnímá z pozice historického (jako řada obyčejných lidí u rádia), z pozice terapeutického (nejen zda se podaří přednést řeč, ale i zbavit traumat podceňování), z pozice osobních vazeb na Bertiho (zaujme třeba poslouchající bratr Eduard VIII.). ()

VenDulin85

V tyto dny si pouštím jeden starší restík za druhým. Proč jsem tak dlouho odkládala Královu řeč, vám opravdu neřeknu... Že se jedná o předvečer druhé světové války, jsem totiž už dávno zapomněla. Nu, přirovnala bych to k namlouvání dvou lidí, na jedné straně tvrdohlavý a "svůj" nápadník Geoffrey pirát Rush a na straně druhé upejpavá koktavá slečinka Colin Firth. Na začátku to rozhodně nebyla láska na první pohled, no way... Pak se začali sbližovat, poznávat (tedy tolik možných předpokladů, proč budoucí král koktal, se jen tak nevidí...), a pak, jako v každé správné lovestory, přijde rozkol, protože Geoffrey je moc hrrr. Tak se každý stáhne do svojí ulity, ale svět kolem je dlouho nenechá, protože Británie potřebuje svého krále a král si musí uvědomit, že je opravdu... král. A tak opět povolá svého přítele a společně to dotáhnou k závěru, brilantnímu projevu, jehož konec už jsem poslouchala se zamženýma očima. Že bude Colin Firth skvělý, jsem nepochybovala, Helena B.C. jako jeho manželka byla okouzlující a nesmím zapomenout na Michaela Gambona v roli starého krále George V. a Timothyho Spalla jako Winstona Churchilla. Dobří pozorovatelé poznají i manželku Lionela Lougea, Jennifer Ehle (série Pýcha a předsudek) a na konci zůstává jak jinak než bravurní Geoffrey Rush, sedící v královském křesle ve Westminsterské katedrále... zkrátka připravený udělat vše, aby pohnul královskými nervy a donutil jej vyslovovat bez zadrhnutí. ()

Stanislaus

Za každým velkým mužem nemusí vždy stát jen žena, ale v případě krále Jiřího VI. i muž, a možná právě hlasový odborník. Králova řeč je přehlídkou kvalitních hereckých výkonů od (až do teď opomíjeného) Colina Firtha, přes roztomilou Helenu Bonham Carter až k mistru Geoffreymu Rushovi, který (mě osobně) ani zklamat nemůže. Rovněž nesmím opomenout vedlejší, ale i tak skvělé herce jako Timothy Spall a Michael Gambon. Firth hraje opravdu od srdce a já mu to jeho koktání a nadávky věřím do posledního písmene. Desplatova hudba udělala rovněž své a navodila skvěle atmosféru Velké Británie v 1. polovině minulého století. Kamera byla okouzlující, stejně jako scénář peprný a prošpikovaný klasickým britským humorem. Zkrátka film, který byl mým šálkem kávy i přes pár nepatrných hrudek, a i když to na film roku možná nebude, tak jsem i tak opojen. ()

jojinecko

Polemizovať o tom, či si King´s speech zaslúži oskara alebo nezaslúži je v mojom prípade zbytočné- podstatné je to, že sa jedná o veľmi kvalitný snímok. Tom Hooper neohuruje originalitou, ale odvádza perfektnú "nenápadnú" prácu, postavenú na poctivom prístupe a pár skutočné geniálnych scénach (napr. boj so samým sebou pri vojnovom prejave, o ktorý ide "až v druhom rade"). Colin Firth u mňa definitívne vystúpil z tieňa herca v priemerných romantických komédiách, Rush mu viac než zdatne sekunduje. To čo oceňujem na filme najviac je jeho nenútenosť, ľahkosť a zároveň nepovrchnosť v prístupe k postavám, ľudskosť a ako výborné korenie aj suchý anglický humor. ()

Flego

Nebýva častým zvykom, aby sa ktokoľvek dostal do podobnej intímnej blízkosti kráľovskému rodu. Handicap kráľa Georgea VI. s vadou reči je zobrazený ako nesmierný boj zo samým sebou. Brilantné dialógy povyšujú snímok k sharespearovským vodám a herecké výkony sú ozdobou filmového umenia. Zvlášť by som sa pozastavil nad Geoffreyom Rushom, ktorý ako logoped a tzv. muž v pozadí prejavil nesmierný cit a dôvtip pre svoju postavu aj so svojou pedagogickou tvrdohlavosťou. Ďalším príjemným prekvapením je kamera a scény pripomínajúce divadelné predstavenie. Všetko je ladené do strohých aristokratických farieb, a hoci na prvý pohľad film pôsobí chladne, je veľkou osobnou výpoveďou muža, ktorý na prahu druhej vojny zviedol boj vo svete i svojej duši. ()

sharky

Kralova rec je fakt vtipna, urcite to neni spatnej film, stoji za videni, ale Oscar za nejlepis film!? Film, u ktereho drsnacky clen akademie Tommy Lee Jones uronil slzu a proto mu dal hlas!? Tomu neverim, to se urcite nekteri akademici museli ukliknout, neco jako nasi poslanci.... v kazdem pripade je mi trochu lito Rushe, ze vysel oscarove naprazdno, v tomhle filmu Firtha prehrava. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)