Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

poz3n

Decentní drama, který ač neni dějově nijak extra zajímavý, tak nenudí. Cvičení s Lionelem jsou zpestřením skrz politicko-historický problémy a na konci jsem spolu se všema ostatníma držel Colinovi při projevu palce. Takže asi takhle, tak vysoký hodnocení nechápu, je to film na kterej nebudu nijak extra vzpomínat, ale je to film kterej nenudí a neurazí. ()

hrona

Po shlédnutí tohoto snímku nemám slov. Brilantní herecké výkony Colina Firtha a Geoffreyho Rushe s úžasnou atmosférou gradující až do úplného finále. ()

Jinny

Králova řeč je vlastně pouze další variací na Karate Kida, jenom tu v roli outsidera máme krále koktu a v roli mudrce australského logopeda-samouka. Sama nechápu, co vlastně oscarovou komisi tolik uchvátilo, když stejný film mohl být natočený i před třiceti lety stejnými prostředky. Jeden skutečný klenot ale Králova řeč přece jen má - Colina Firtha. Tohohle zakřiknutého druhorozeného syna, kterého koktavost od dětství diskvalifikuje, máte zkrátka chuť obejmout. Firth si jde pro Oscara, jeho výkon je ovšem podobně jako celý film poněkud sázkou na jistotu. ()

rikitiki

Chytrý a vtipný film. Nápaditě použitá kamera, soustředící se často na detaily i vykreslující atmosféru z pohledu hlavního hrdiny. Dokáže navodit pocit stísněnosti a zodpovědnosti, která na něm leží. ____ Podle mě je to příběh o poněkud pozdním dospívání v muže, kdy až logoped dokáže to, co nedokázali rodiče a snad se o to ani nepokusili, totiž naučit prince, jak být skutečný král.______ Děs z veřejných projevů se tyčí před princem jako val, který mu brání otevřít ústa. Překoná nepřekonatelné, aby zjistil, že stojí před mnohem větším zátarasem. ___ Koktající muž plný osobních běsů je teprve na začátku zápasu s jiným běsným mužem, který ale naopak na síle svých zrůdně přitažlivých projevů založí svoji moc.____ Malinko ironické vyznění má scéna, kdy terapeut diriguje prince jako orchestr. Monarcha se pak i zpětně jeví jako nástroj (v tomto případě malinko porouchaný), který musí sloužit předem danému účelu. /2. 9. 11./ ()

Roman.Ticka

Králové bývají nezřídka postiženi jevem zvaným Stihomam. Jsou pod neustálým tlakem už od kolébky až do smrti. Když na té strastiplné cestě absolvují srážku s blbcem a nejedním, je na prrůssser zaaděláláno, kdy není lehké cesty ven. Víc než doplňující barvičky, stíny, mlhy a mnohdy prázdné žvásty, jsem vnímala staré známé a xkrát ověřené Freudovo dětské trauma. Pokud by rušivé elementy kolem nebyly, tak by příběh o zakomplexovaném, týraném vyvoleném trval cirka 20 min. a aspirace na Plešouna by šla do háje. U mě jinak dobrý, ušlo to. Jak milé vědět, že i královská opečovávaná prdel není lepší než ta moje. ;-) ()

HellFire

Z letošních oscarových favoritů je to rozhodně film, který si některé nominace zaslouží, na rozdíl od některých kousků, kde je nominace na Nejlepší film spíše z nouze, protože nic lepšího nevzniklo. Neučarovali mi však herci, možná proto, že z každé strany na ně všichni pějí chválu a člověk očekává až moc. Každopádně nominace Helen Bonham Carter je pro mě velkou neznámou. ()

Othello

Film u kterého mi nevadil očekávaný vývoj děje, dojemný konec a celkově až násilné vyznění "díváte se na oskarový film, tak trochu úcty bloody hell". Firth je boží, Carter je boží, Rush je boží, kamera je boží (potěší i u konverzačního filmu nápadité využití steadycamu), scénář je boží, konec je přesně takový, jaký má být a ty haldy eufemismů, které tvoří slovník anglické vyšší třídy jsou k popukání i bez toho, aby se na ně poukazovalo. Pořád bych si ale více stál za Oskary pro Black Swan protože mému citu jsou odjakživa bližší filmy co se nebojí experimentu. ()

Pítrs85

Film vyloženě postavený na dialozích, ať už se týkají všeličeho, a ty, naštěstí, nešustí papírem a ani nejsou přehnaně sentimentální anebo ještě hůře- nudné. Samozřejmě podstatný podíl na tom, že se na tuhle Královu řeč dobře kouká a že se taky hlavně moc dobře poslouchá (přestože jsem měl po chvíli co dělat, abych nezačal koktat taky), má herecké obsazení, protože to je, dámy a pánové, vysoká škola britského herectví- Colin Firth svojí roli nehraje, on král Jiří VI. prostě je, Helena Bonham Carter nezůstává pozadu, ba co víc, tady excelují i všichni ti ve vedlejších rolích, od Guye Pearce až po Timothyho Spalla, který byl jako Winston Churchill jednoduše uvěřitelný. Nad všemi však ční postava Lionela Logueho, protože to co tu předvádí Geoffrey Rush... tenhle člověk stojí za mým nejsilnějším letošním vánočním kulturním zážitkem! Klobouček dolů (a prostředníček na Akademiky nahoru). Při závěrečné Králově řeči jsem nasadil výraz houpacího koníka a užíval si každé slovo, které Bertie pronesl... Jeden z nejlepších filmů, který jsem v letošním roce viděl. ()

hansel97

Excelentní drama s jedním z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem kdy viděl, bohužel se ke mně však film nedostal po citové stránce a působil poměrně chladně a odtažitě, což byl možná záměr, ale příliš jsem Královu řeč neprožíval, což je tak jediné, co ji mohu vytknout, ale na pět hvězdiček se nějak necítím. Dost možná mě ovlivnil fakt, že jsem již viděl to samé v divadle a prakticky jsem koukal znovu na to samé jen ve filmu, i tak jsem spokojený, jen ne mega nadšený. ()

Ivoshek

Největší síla i slabina tohohle filmu je jeho předvídatelnost. I člověk, který o Jiřím VI. nikdy neslyšel, si během chvilky dokáže domyslet, jak to celé bude probíhat a jak to dopadne... Ale je to celé natočené tak strašně pěkně, že si to člověk prostě radostně zkoukne a líbí se mu to. Něco jako Deník Bridget Jonesové nebo Love Actually. Na pět kousků nebo na nejlepší film roku to v mých očích není, ale dobrý film to zcela jednoznačně je. Ať už ho vnímáte jako film o loserovi, co nakonec našel sám sebe a svoji roli, nebo jako film o dvou chlapících z odlišných vrstev, kteří se stanou přáteli. Jinak jednoznačně nejsympatičtější postava celého filmu je Jiřího manželka. ()

evapetra

Tleskám. Tak skvěle zahraný a citlivě natočený film o zápasu s obyčejným lidským handicapem, který tolik potrápil i "neobyčejného" lidského smrtelníka. Oba dva hlavní představitelé působí, že si svoje role, učitele-logopeda a koktavého následníka trůnu, patřičně užívají. Třeba takový Colin Firth nácvik svého důležitého státnického projevu prokládaný zuřivým fuckováním. Jeden z filmů, který potěší, pobaví, zaujme i pobídne k přemýšlení. ()

Chickenka

Čekala jsem film nudný, ale příjemně mě překvapil svými vtipnými dialogy, skvělými hereckými výkony, scénářem i výpravou. Zajímavé jak z úplně obyčejného příběhu o koktajícím králi může vzniknout něco takového. ()

MonaSax

Geoffery Rush září jako mega trpělivý řečnický terapeut a Colin Firth jako ukoktaný a vznětlivý Bertie. Je to pěkně silný šálek anglického čaje s vytříbeným anglickým suchým humorem navrch. Nebavila jsem uplně nějak moc, ale celkově ta doba a jak to bylo udělané mi značně sedělo. Herecké obsazení perfektní. Hudba také ladila mému uchu. Nestěžuju si. ()

Kimon

Bývá zvykem, že britská historická dramata ve filmu, zvláště ta o královské rodině, bývají přijímáma divákem v celku příznivě. Do takového projektu se totiž hned tak někdo nepustí, jen proto, aby si "netrhnul šráky" a nějakým způsobem se nedotknul královské rodiny. Také proto bývá úroveň takových filmových snímků poměrně vysoká. I Králova řeč je divákem přijímána příznivě. Jenže, v tomto případě se nejedná pouze o průměrný snímek bravurně popisující historická fakta bez výraznějších hereckých výkonů. Tedy takový, který je zvládnutý z hlediska kamery či kostýmů a jak už to bývá u historických filmů i z hlediska výpravy a historických faktů. Zde je na místě zdůraznit, že se jedná navíc i o vynikající herecké výkony Colina Firtha a pro mě osobně především Geoffree Rusha. ... OČI, TY JEHO OČI ... především ŘEČ OČÍ terapeuta, řeč jeho tváře a samozřejmě i význam slov obou hlavních postav dodává filmu ten punc vyjimečnosti. TY OČI, .... ty výmluvné, smutné i tvrdé, kolik toho umí napovědět, kolik pomoci nabízejí. KOUZELNÝ FILM, NÁDHERNÝ FILMOVÝ ZÁŽITEK, byť "po anglicku" poněkud chladnější ....................... Neodpustím si však jednu výhradu vůči českému zpracování verze DVD. Nevím, proč Bonton film spolu se studiem Budíkov zvolili překlad úvodních a závěrečných titulků v obraze doplňujících děj filmu pouze psaným slovem (tedy CZ titulky) a nikoliv namluveným ústním překladem. Jde o naprosté nepochopení či nezájem o divácký navyklý standard. Divák totiž musí v prvních minutách zapnout CZ titulky, následně je na téměř celou dobu projekce vypnout, aby pak v závěru zjistil, že musí film vrátit posunem zpět, zapnout opět titulky, aby se dozvěděl obsah textů v anglickém jazyce. Tohle tedy Bonton a Budíkov naprosto nezvládli. Jistě se to dalo zvládnout i tak, že titulkový CZ překlad se mohl zobrazit na tu chvíli tzv. natvrdo, i když jsou titulky na DVD přehrávači vypnuty, ... když už si nedali práci s mluveným překladem. ()

Sawy

Králova řeč je tak trochu obehraná story o outsiderovi (lze takové slovo použít v souvislosti se členem královské rodiny?),který se navzdory všem předpokladům vzepne a vystoupá na vrchol.V první řadě ale představuje herecký megakoncert,který se jen tak nevidí.A ještě více než podle očekávání fenomenální Colin Firth se mi pozdával Geoffrey Rush,který si svou roli australského excentrika,muže,který stojí v pozadí,ale přitom právě on sehrál klíčovou úlohu v celém příběhu,náramně užil.Právě v těchto dvou postavách a jejich vzájemných konfrontacích plných jiskřivého charismatu je film zdaleka nejsilnější,ostatní včetně příjemně civilní Heleny Bonham Carter představují herecky vytříbené křoví.Film není žádným suchopárným životopisem,kterého jsem se obával,přílišnou popisností trpí jen minimálně,naopak je místy kořeněn žádaným humorem,svižná kamera mu dává modernější look a atmosféra dobového Londýna,zahaleného v mlžném oparu,působí kouzelně.Výsledek představuje film překvapivě zábavný,nenudící a seznamující se zajímavým úsekem dějin,který si zasloužil být vyprávěn.I když jsem pořád toho názoru,že minimálně dva filmy by si Oscara zasloužily více,i Králově řeči ta soška vcelku sluší. 85 % ()

Lucasion

Trvalo mi to pět let. Ale přeci jenom konečně jsem se podíval na Královu řeč. Je jasné, proč je tento film tak moc oblíbený. Protože to je nenásilný, příjemný příběh o přátelství dvou mužů. Jedním z nich je král (Colin Firth) a druhý ten, co ho bude učit mluvit (Geoffrey Rush). U obou je soška zcela zasloužená. Colin koktá a zadrhává se po celý film, a kdybych ho neviděl v jiných rolích, tak bych i věřil, že to nehraje. Oholený Barbossa je opravdu královský herec, protože sympatie a charisma z něj po celý film srší. Přátelství těchto dvou mužů je i snáze uvěřitelné, protože je pravdivé. A skrz film se do pocitů snáze divák vcítí. Navíc některé scény vyučování jsou i veselé. Herecky skvělé, příběhově milé a u posledních dvaceti minut jsem měl husí kůži. Poslouchání rádia nikdy nebylo dramatičtější. Ať žije král Anglie! (71 %) ()

Morholt

Bonham Carter skvělá, Rush vynikající, Firth takřka nadpozemský.....................vlastně tady výborně zahrálo i prkýnko od záchodu, které se nedostalo do záběru. Ale i přes tu explozi výtečného herectví si nemůžu pomoct - léčba koktání není téma pro dvouhodinový film. Ani když se jedná o britského panovníka. 60% ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)