Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

BigDeal

Do úst sa mi hrnie len jedno slovo - nádhera. Či už po vizuálnej stránke, hudobnej, hereckej, príbehovej, scenárovej. Jednoducho nádhera. Britská angličtina sa mi nikdy nepočúvala lepšie. ()

Silence

Prototyp perfektního konverzačního drama, které se může opírat o vynikající herce a především o dobře napsaný a rozumnou stopáží oplývající scénář. Více takových!! 8/10 ()

Hismael

Přehlídka skvělých hereckých výkonů od začátku do konce. Zajímavý historický námět. Český dabing Colina bude velmi náročný úkol. ()

Johny_fork

Colin Firth dostal oskara právem, postavě krále Jiřího vdechl druhý život. Geofrey Rush rovněž vynikající, symbióza mezi ústředním duem funguje na jedničku a táhne celý snímek. A ani nevadí, že větší obsah film nemá. Kromě hereckého obsazení se vyvedla i výprava, ze snímku čiší britská okázalost, hrdost a gentelmanství. Přesto, že si mě Králova řeč svoji dobovou atmosférou a skvělým Firthem získala, jedničkou roku 2010 je pro mě jednoznačně Arofonskyho Černá labuť. ()

Terva

Ocenění: Oscar 2010 - režie, film, hlavní herec (C. Firth), původní scénář; nominace: výprava, kamera, kostýmy, střih, hudba, mix zvuku, vedlejší herec (G. Rush), vedlejší herečka (H. Bonham Carter) Zlaté glóby - herec v dramatu (C. Firth); nominace: režie, film (drama), hudba, vedlejší herec (G. Rush), vedlejší herečka (H. Bonham Carter), scénář BAFTA - herec (C. Firth), film, původní scénář, vedlejší herec (G. Rush), vedlejší herečka (H. Bonham Carter), cena Alexandera Korda za britský film, cena Anthonyho Asquitha za hudbu; nominace: kamera, kostýmy, střih, masky, zvuk, cena Davida Leana za režii Austin Film Critics Association - herec (C. Firth) British Independent Film Awards - herec (C. Firth), britský film, scénář, vedlejší herec (G. Rush), vedlejší herečka (H. Bonham Carter) Chicago Film Critics Association Awards - herec (C. Firth) Florida Film Critics Circle Awards - herec (C. Firth) Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (C. Firth) Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (C. Firth) Phoenix Film Critics Society Awards - hlavní herec (C. Firth), film Washington DC Area Film Critics Association Awards - herec (C. Firth) ()

MrCreosote

"Dřív stačilo, když král vypadal důstojně v uniformě a udržel se v sedle. Teď se musíme lidem nabourat do domů a vlichotit se jim." Velký příběh, velké herecké výkony a velké emoce, které se díky decentnímu zpracování nevymykají kontrole a nepůsobí zbytečně sentimentálně. Závěr je pak tím nejsilnějším, čeho se dá ve filmu dosáhnout. Velký film může vzniknout o čemkoli, třeba i o přátelství koktavého chlápka s jedním neortodoxním Australanem. Několikanásobné zhlédnutí je v tomto případě povinností. ()

moviesfan

U KS převažuje sice více kladů než záporů, ale nějaký enormní zážitek to pro mě nebyl. Herecké obsazení a výkony jsou perfektní, o tom bez debat. Dějově také dobré, ale nevzalo mě to tolik, jak jsem čekal. ()

Chermy

Dostanete přesně to, co slibuje trailer...film kde se hodně mluví, Firth je opravdu anglickým králem a Geoffrey Rush dostatečně zábavný a charismatický aby jste neusnuli...ale nic víc! Vlastně jsem si to pustil jen kvůli Geoffreymu. Už zítra mi bude jedno, že tento film existuje. Nepřináší nic, kromě oscarových nominací a věrně působící rekonstrukce malého kousku historie. ()

m.krudenc

Velmi dobré filmové drama z neokoukaného prostředí a se stejně netradičním tématem. Neříkám, že dort z takových ingrediencí nemůže dopadnout špatně, ale zde se to tomu neblížilo ani trochu. Skvělá dvojice hlavních mužských představitelů celkový pozitivní dojem jen podtrhla. Doporučuji. ()

JohnCZ

Umírněná a realisticky příjemná dobovka se skvělými hereckými výkony a jednoduchým, leč lidským příběhem. Pěkná výprava i kvalitní režie, ale zas až tak moc výjimečné mi to také nepřišlo. ()

villon17

Jestli chci dát zkoušky, měla bych přestat koukat na v průměru dva filmy denně:). Ale to nejde. Chci stihnout co nejvíc nominovanejch na plešouny do 27.února. Ale už k filmu:). Netušila sem, že by se Helenka mohla hodit na takovou roli a opět mě mile překvapila. Budu muset přepracovat svoji topku. A konečně taky snímek pojednávající o ne tolik známé etapě britských dějin, respektive nahlídnutí do osobnější sféry královský rodiny. To je Alžběta I. sem, první a druhá světová tam, ale meziválečný období a problémy vévody z Yorku mě zase něco přiučily. ()

zablaga

Samozrejme príjemné prostredie Anglicka, super kamera a výborný výkon Colina Firtha však nedokážu u mňa posunúť film na 5*. Príbeh je milý, pravdivý, no stále trochu nezaujímavý..4* ()

jahol

Na maximální hodnocení film dostává úžasný herecký koncert Colina Firtha. Film je pocitově hodně silný, ale čekal jsem ještě silnější. Za nejlepší scénu považuji okamžik těsně po korunovaci, kdy se nový král poprvé potká se svými dcerkami. ()

Zeebonk

Jistý půvab to má, ale jak může člověk uznávat film, který spatřil světlo světa jen, aby si mohl zlatými soškami příhodného tvaru penetrovat všechny tělní otvory. ()

Suzie05

Úplně obyčený film o koktajícím blbovi (dívat se na něj dvě hodiny, to bylo občas o nervy), na tomhle nebylo zhola nic oskarového a už vůbec ne Colin Firth. ()

corpsy

Excelentný herecký výkon Colina Firtha. Mimo to sa však bude komerčnejšie založený divák pri sledovaní snímku nudiť ako pes. Zo dve dojímavé scény je na oscarový megahit málo. ()

Marek1991

Film o osobnosti svetových dejín zameraný na jej hendikep. Vec, ktorá môže dodať odvahu veľa ľuďom vo svete so zdravotnými problémami. Film sa nebojí, nekašle sa, nebojí sa ukázať slabé chvíľky, slabiny kráľovskej rodiny a najmä kráľa. Strohosť a napätie sa snaží odľahčiť scénami s nadávkami, to mňa neuchvátilo, váľaním sa po zemi, to skôr, návštevou kráľovského páru u manželky logopéda, či logopéd provokujúci sediac na kráľovskom tróne. Tento logopéd nemal vplyv na svet ako nejaký Rasputin v Rusku, ale výrazne prispel k prejavu kráľa, ktorého prejavy si ľudia stotožnili s odporom. Pravdupovediac chyby vidno, že úplne nezmyzly a taktiež ľudí vyhlásenie vojny šokovalo, takže väčšine populácie behali myšlienky inde ako v riešení, či kráľ artikuluje. Veľmi výrazným prvkom je pohľad na protiklad v osobe Hitlera a jeho dynamického prejavu. Z filmu však cítiť Britániu a zaujala ma najmä osoba Heleny Bonham Carter, ktorá mi bola známa, lebo som nedávno v rade pozeral všetkých osem dielov Harryho Pottera, ale aj tak som si nevedel spomenúť, odkiaľ ju poznám a musím uznať, že na ženu kráľa sa hodila. Nepáčila sa mi akási ťažkopádnosť deja a pravdupovediac chcel som vidieť viac zo spoločnej práce, ale spätne som si uvedomil, že vlastne zo spoločnej práce bolo ukázané všetko podstatné a vynechali sa opakovania a nie nutnosti, takisto aj z osobného života. To, že je to také britské doplnila aj hmla, dážď a určitá tmavosť. Nemá to však nič, čo by sa od toho nedalo očakávať, čakal som určité odľahčenie v podobe vtipu, rozprávania o ťažkých chvíľach a tiež ma akosi neohuruje osoba kráľa a jeho problémov s vadami, ktoré sa zdá v kráľovských rodinách boli časté, iní synovia národov umierali a trpeli a táto psychicko-fyzická vada ma akosi nezobrala. Taktiež to nie je nejaký výrazný návod, ako vyliečiť vaše dieťa, či vás, ak niečím takým trpíte. Colin Firth je výborný, mrzí ma určité pozmeňovanie histórie ohľadom premiérov a vojny, hlavne preto, že to boli práve tieto krajiny, ktoré ustupovaním Hitlerovi zradili nás a čiastočne aj Poliakov, čo viedlo k veľkým neskorším stratám na životoch. Teda prejav v rozhlase tomu aj vypovedá, "Snažili sme sa o všetky iné riešenia, aby sme sa vyhli vojne..." tralalá, jednoducho nás v Mníchove zradili. Je to zaujímavý film, ale nič viac, v tom roku ma dostali úplne iné filmy, ako Sociálna sieť, Tropa de Elite 2, Senna, jednoduchý rodinný príbeh Posledná pieseň, Na ceste a najmä Montevideo, cesta za snom, ktorý bol pre mňa aj top filmom z histórie z tohto roka. Mohol by som tento film zhodnotiť slovom inšpiratívny. ()

Cubinho

Naprostými p-pocity trapnosti v prvních minutách až k pocitům neskonalého štěstí v závěru – těmi vás provede jeden z nejpříjemnějších filmů z posledních let mapující mluvnické trable anglického krále Jiřího VI. Nejsem znalý historických faktů, které doprovázely skutečnost královy koktavosti, dokonce jsem o ní dosud neslyšel, ale pokud se vše událo tak, jak nám to předvedli pánové Colin Firth s Geoffrey Rushem, musím vzdát hold nejen králi Albertovi - Albertovi raději ne, to zní příliš německy,… - tedy králi Jiřímu za neuvěřitelnou odvahu bojovat se svým handicapem, ale také logopedu Linoeli Loguemu, který ho k tomuto boji přesvědčil. Nebýt však hereckého projevu již výše zmíněných Pánů herců, kteří vztah mezi osobami z protipólu anglické společnosti dokázali dokonale předvést, byl by tento film "jen" další rekonstrukcí historické zajímavosti. Zlatá soška za herecký výkon ve vedlejší mužské roli by neměla G. Rushovi uniknout. Mým kandidátem pro ocenění za hlavní roli byl James Franco – Colin Firth ale bude těžká konkurence a mně je upřímně jedno, kdo toto ocenění získá, protože byli oba skvělí… P.S.: Už to je nějaký čas, co jsem u filmu pocítil podobně blažený pocit jako při posledním „válečném“ projevu Bertíkově – je to také díky tomu, že je projev podbarven geniální Beethovenovou 7. symfonií, kterou mám z díla mistrova nejradši! 9,5/10 ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)