Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

tom88

Výborný coenovský western s naozaj skvelými hereckými výkonmi. Jeff Bridges je zasrane dobrý a jeho výkon v TRON: LEGACY sa môže schovať. Malá Steinfeldová sa tiež vytiahla a vyzerá na novú vychádzajúcu mladú hviezdu. Matt Damon aj Berry Pepper klasicky potešili a samozrejme Josh Brolin je zase opäť cool. Jednoducho Skutočná guráž pôsobí naozaj realisticky a Coenovci sa remeslu dokonale rozumejú. Réžiu treba len pochváliť, odviedli výbornú robotu tak isto ako kameramani aj zvukári. Western na vysokej úrovni či obsahovej, tak aj technickej. Miestami síce trocha pomalší film, no každopádne sa bolo na čo pozerať celý čas. Prostredie je skvelé a cítil som sa pri filme tiež tak. Dá sa do filmu vžiť a divák si to určite užije a pochváli. Aj vďaka atmosfére žmúrim očkom a dávam najvyššie hodnotenie. 85% ()

abenino

K tomuto filmu jsem se dlouho odhodlával, protože western není vůbec můj šálek kávy. A nebýt těch nominací na oscara a informací o tom, že se nejedná o úplně klasický western, zřejmě bych si ho vůbec nepustil a to by byla velká chyba. Pro mě je tento film velkým překvapením, i když jsem něco takové od bratrů Coenových mohl čekat. A to nemluvím o ústřední trojici herců, která byla skvělá. Samozřejmě Jeff Bridges, byl nekompromisně nejlepší. Jeho role mu dokonale sedla. Opět to jenom dokazuje, že si má člověk o jakémkoliv filmu udělat obrázek, až po jeho shlédnutí i za podmínek, že mu tento žánr nemusí být blízký. Za mě silných 80%. ()

Sabrewulf

Asi jsem viděl jiný film, ale všemi chválená Steinfeld mi přišla průměrná a navíc její role byla na čtrnáctiletou holku až protivně suverenní. Takhle kuráž nevypadá, pánové Coenovci si trochu spletli pojmy. ()

Courtemanche

Podle mě velmi dobrý moderní western, Jeff Bridges a Hailee Steinfeld se skvěle doplňují, příběh zajímavý, film neřeší zbytečně scenérie a jestli dobrodružný někdo rád, tak není co řešit. Jestli někoho zajímá i ,,originál,, /podle knihy/ je to film Maršál/1969 s John Wayne. 4/5 ()

Radiq

Parádní ukázka opravdovyho westernu s chytlavejma postavama a zajimavym dějem s uvěřitelným scénářem a skvělejma hereckejma výkonama. Nemá smysl oslavovat Jeffa Bridgese, pročež on dokáže ztvárnit skvěle snad každou postavu. Ale má cenu se pozastavit nad mladou a průbojnou Hailee Steinfeld, která talentu pobrala taky docela hodně. Možná je to tím, že to bylo pod taktovkou Coenů, ale možná taky ne! Jinak děj je tak krásně chytlavej, že to snad ani neni možny. A přitom to není bůhvíjaká složitost - holt v jednoduchosti je síla a tohle sílu má. ()

Triple H

Neviem či sa to časom zaradí medzi moje obľúbené westerny, každopádne Jeff Bridges je tu kurevsky dobrý. Toto bol skoro až taký Dude vo westernovom prostredí, len ešte drsný bad motherfucker k tomu. Žral som mu celú postavu a veľmi sa mi páčil jeho prízvuk a hlas. Jedna z jeho ikonických úloh, bez debaty. Nebyť Colina Firtha, možno by mal druhého Oscara vo vrecku... Prekvapilo ma (pri Coenovcoch ani neviem prečo) množstvo podareného humoru, ktorý vo filme bol. Kamera klasicky špičková - Deakins je macher. Ostatní herci, vrátane Damona, všetci veľmi presní. Takého Barryho Peppera by som ani nespoznal. Len problém je, že sa okolo Skutočnej guráže zase raz robilo obrovitánske haló a išiel som do kina možno až s privysokými očakávaniami. Každopádne veľmi podarený film a Coenovcom pekné zárobky prajem. Najprv som dal štyri, ale potom som sa na to vyspal, celý deň si v práci pohmkával ústednú melódiu, spomínal na vychutnávkového Bridgesa a napriek občasnej vleklosti dávam úprimne nadsadených päť. :-) ()

Jaňo

Už len vysloviť "bratia Coenoví" znie westernovo. Všetci dobre vieme, že remeslu sa venujú výborne a preto im zdvíham klobúk. Pri tomto filme im však vyčítam jednu (a dosť podstatnú ) vec - nezasmial som sa. Nečakal som hory smiechu, ale ani úsmev? Na konci príbehu sa premiešava odvaha a city hodné Posledného samuraja, čo je len pravda. Celkovo však hodnotím pozitívne s liečebným účinkom ku ktorému som dospel pri 3:10 to Yuma a tým, je - aspoň raz v roku si pozrieť western. Misia splnená s predpokladom, že Hailee Steinfeld má pred sebou výbornú budúcnosť... ()

TomStall

Popravdě, celkem mě to bavilo - Damon se mi líbil ještě víc než Bridges - ale co si budeme povídat, čekal jsem, že z té holčiny vyroste něco sympatičtějšího než nesnesitelná jednoruká feministka.. Trochu mi její kyselý ksicht zkazil konec filmu.. ()

Hafran

Parádní western, který není příliš zastaralý ani příliš moderní. Ke konci sice trochu ztrácí dech a konec je lehce nastavená kaše, ale celou dobu hladí na duši výborní herci, přímočarý scénář a nápaditá akce podpořená slibnou hudbou ()

Copacabana

Príjemné prekvapenie. Čakala som viac westernové razenie, strieľačky, alkohol, špinavých chlapov atď, no na moje potešnie tomu nebolo úplne tak a celé to vypálilo skôr ako pútavé dobrodružstvo. Príbeh ma neuveriteľne zaujal, nemala som problem zžiť sa s postavami a prežívať to čo ony. Pri westernoch mi zväčša nevadí zabíjanie a je mi to v podstate jedno, no tu ma bolel každý výstrel. Skvelý filmový zážitok umocnila briliantná réžia, kvalitné herecké výkony a výstižný názov filmu, ktorý bol naplnený do bodky. Hviezdičku strhávam len čisto z dôvodu, že žáner nepatrí medzi moje obľúbené. ()

Doudis19

No tak, to tedy pořádné zklamání. První čtvrtina bída, přesněji řečeno nuda. Ve druhé a třetí čtvrtině sice film získává jakési kouzlo a Bridges s Damonem jsou perfektně nesourodá dvojka, ale všechno vyzní do ztracena díky nastavované poslední čtvrtině, kde jakoby to ani nebyli Coeni. Ty se vždycky vyznačují přecizně promyšleným příběhem, který svou propracovaností graduje do úplného konce. Tady potřebují náhodu v podobě zakopnutí a pádu do jámy, aby se dostali ke konci. Ke konci, který bohužel svým citovým vydíráním působí až nedůstojně, s ohledem na drsnost západu, jak se ho tvůrci snažili zprostředkovat. ()

martycross

Když už to vidím po čtvrtý, tak bych to měl alespoň krátce okomentovat, ne? :D ..Takhle si totiž já představuju dobrodružství na filmovém plátně! Pro mě absolutně dokonalej film! Zajímavý a uvěřitelně zahraný děj se spoustou příhod a zvratů, hlášky a herecké mistrovství Jeffa Bridgese, krásná příroda a lokace kam se našinec jen tak nedostane, a životní závěr spojený s přemýšlením. To je True Grit pro mě. Nic víc, nic míň. Dal bych šest hvězdiček. MISTROVSKÉ DÍLO!!!!!!! ()

eye candy

Coeni umí napsat opravdu zábavné a originální charaktery, které velmi nenápadně parodují klasické šablonovité hrdiny a padouchy. To samo o sobě občas stačí k tomu, aby z jinak docela obyčejného, nepříliš napínavého westernu, udělali příjemnou podívanou. True Grit táhne hlavně skvělej Bridges a ještě lepší Damon (kterej si v půlce filmu ukousne jazyk - typickej ranger) a docela neutrální hlavní hrdinka, což lze vlastně považovat za výhru, protože většinou už jenom samotná povaha takovéto postavy (malá otravná holka co se plete do cesty) předem nevěstí nic dobrého. Skvělej casting, dialogy a naproti tomu nezvrušivej příběh a dost nenápadnej anticlimaktickej konec. ()

LeoH

Na mě je to celé moc sterilní – od módních šedomodrých barviček až po malou Hailee S., která se tak usilovně snaží (je vedena k tomu) hrát jako dospělá, až v ní nezůstává ani ždibec dětskosti, takže její postavě neumím uvěřit, stejně jako postavě starého Roostera, ve kterém ani na chvíli nevidím Roostera hraného Jeffem Bridgesem, ale celou dobu Jeffa Bridgese, jak hraje Roostera (a strašně si to užívá, to zas jo). Skoro jsem uvažoval o dvou **, ale na to je zase Kuráž příliš zábavná (a aspoň Barry Pepper coby Lucky Ned Pepper „to“ tam měl). ()

tatanapope

Western podaný v trochu jiném stylu, který mě kupodivu i příjemně bavil a to western vážně nemám ráda. Celý děj se motá okolo malé slečny, která se rozhodne pomstít smrt otce a tak se vydá na cestu, aby si najala lovce hlav a vybere si toho o kterém ví, že je nejdrsnější zároveň však opilec a povaleč. Děj nenudí a naopak je v něm i spoustu pohodového vtipu, který po celou dobu příjemně baví. Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

David.Darco

Síce sú to asi najmenej Coenovský Coenovci, ktorých som videl, True Grit je western so všetkým všudy. Od žánrových klišé, cez narúšanie konvencií až po Coenovské ozvláštňujúce postupy, pričom z nich najviac vyčnieva na western nezvyčajne pomalé tempo rozprávania a perfektne napísaný scenár. Coenovci navyše v závere myšlienkou presahujú dej a jej vyznenie sa dá chápať aj ako nostalgiou za každých pár rokov umierajucim žánrom. Film ubehne ako voda, minimálne ja som si želal, aby bol ešte aspoň o trošku dlhší. ()

Jizni Tlapa

Coenovci překvapili! Zvolili (na sebe) netradiční námět westernové honičky a trefili se přímo do černého! Kuráž má spád a tempo, bez hluchých míst a hlubší myšlenky (neobvyklé na tvorbu bratří). Vynikající J.Bridges, kterému role notorického Marshala opravdu sedne a vyniká! Naopak rangerovská role ztvárněná M.Damonem lehce pokulhává a filmu nedává nijak na vyjímečnosti! Výslednému efektu to ale zásadně neubírá.Role rangera těžce přebíjí vtip a mistrovsky sestavené dialogy, doplněné o skvlělé exteriéry a hudbu. Nejlepší dílo téhle režisérské dvojice!! ()

JimmyII

Nemyslím si, že by Coeni remakovali starý film s Waynem, ale že natočili vlastní verzi knihy Charlese Portise. A povedlo se jim na výbornou, tenhle syrový western šlape ve všech ohledech - od scénáře až po hudbu. A herecké obsazení je přímo úchvatné - a to nemyslím jen ústřední trio, ale i Joshe Brolina a Barryho Peppera (mimochodem v roli Pepper Neda:-)). ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)