Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

FilmFan24

Coenové měli kuráž a svým filmem vzdali poctu starým dobrým westernovým flákům z let dávno minulých. Už druhé filmové zpacování románu Charlese Portise (tuším ještě bylo jedno televizní a westernová komedie s Johnem Waynem, kde si zopakoval postavu Cogburna) je plné dlouhých dialogů s hláškami hodných zapamatování. No a výborné herecké výkony, kde hodně vyčnívá mladičká Hilee Steinfeld, krásná kamera Oscarového smolaře Rogera Deakinse (bohužel už 9 neproměněných nominací) ve spojení s pro western dosti netypickou parádní hudbou Cartera Burwella, přináší působivý divácký zážitek. ()

salalala

Ne úplně typický western, který nezapře své tvůrce. Původní film s Waynem jsem zatím neviděl, takže srovnání nemám. Nevadí. True Grit vyniká mimořádně zdařilým obsazením - vynikající Bridges zkrátka alkoholiky dává, Damon je sice sporný a jeho role je taková unylá, přesto i on odvádí solidní výkon. Záporáci v podání Peppera a Brolina jsou charismatičtí až na půdu, jen škoda, že nejsou víc využití. Dech ale vyrazí suverénní Hailee Steinfeld, která s klidem drží krok s těmi největšími hvězdami a někdy je dokonce i přehrává (třeba zmiňovaného Damona). Coeni si neodpustili taky pro ně typický černý humor, který tu není tolik, přesto si tu jejich fanda může najít prvky, které se u jiných tvůrců těžko objeví. Nádherná je také kamera Rogera Deakinse, který někdy volí hodně zajímavé záběry. Od plného počtu dělí True Grit hodně utahaný začátek, až příliš dialogů, které mají sice šťávu a náboj, přesto jich je tu hodně a nějaká absence lepšího finálního rozuzlení, které se odehraje až moc rychle a divák si ho ani nevychutná. Chybí tu taky trošku větší přestřelka a mrzí některé lehce laciné prvky (Brolin po střele z pušky zbytečně odletí metry daleko). Velmi příjemný nekorektní western, který je možná v rámci diváckého potenciálu lehce uhlazen. V rámci žánru určitě žádná revoluce a spíše průměr, v kontextu současné kinematografie jednoznačně zdařilé dílko. 70% ()

JohnMiller

Big Lebowski (Jeff Bridges) a bratia Coenovci opäť spojili svoje sily. Tento krát sa však príbeh presunul z predmestia na divokú prériu 19. storočia . A vo výsledku s toho vznikol, na moje prekvapenie, celkom slušný Western. Obrazovo a produkčne to je jedna obrovská nádhera. Takto si predstavujem skvelo vyzerajúci Western dnešnej doby. Ohromujúce kostými a dobovo vyzerajúci drsný pištoľníci. Od zarastených tvárí starých chlapov až po hutné výstreli s koltov to bolo zvládnuté na jednotku. úplne do detailu. Viac si tu jednoducho nedokážem priať. O to viac ma zamrzelo že sa príbeh krútil tak trocha naivne okolo jedného malého drzého dievčaťa. Miestami to bolo až príliš naivné. Pri mnohých zápletkách som vedel čo bude nasledovať takže o nejakej chladnej dráme nemožno hovoriť. Ani Oscar za to nemohli čakať. Avšak aj tak to je nadpriemerný Western v 20++ rokoch.. ()

major.warren

Perfektní film. Coeni opět dokázali, že jsou fantastičtí režiséři a především scenáristé. Původní film Maršál s Johnem Waynem si jistě zaslouží své uznání, ale tato adaptace knihy Charlese Portise je přeci jen o ještě o stupeň výše. Působivá kamera Rogera Deakinse a především značně drsnější pojetí celého příběhu staví Opravdovou kuráž do popředí. Jeff Bridges jako jednooký Rooster Cogburn byl možná ještě lepší než původní John Wayne. Skvěle ho doplnil Matt Damon. Hailee Steinfeld bych dal Oscara! Ta holka má talent a kuráž, co se jen tak nevidí! Hvězdné obsazení lemují Josh Brolin a Barry Pepper. Carter Burwell film skvěle doplnil svou komorní hudbou. Krásné kostýmy, masky a dekorace. Působivý zvuk. Vynikající střih. Perfektní hlášky, ale i velice napínavé a silné momenty. Za nejlepší považuji scénu, kdy Matti i s koněm přeplave řeku jen aby dohnala Cogburna s LaBoeufem. Finální scéna je velmi dojemná. U mě má tento film to nejlepší hodnocení. Dvanáct nominací Oscara včetně ceny za nejlepší film. ()

grogodil

Plný zásobník - snáď malé bezvýznamné mínus iba za toho Matta Damona, ktorý mi v polohe texaského šerifa proste moc nesedel, no inak napriek svojej klasickej westernovej jednoduchosti ohromne pôsobivá (ten podmanivý hudobný podmaz robí s niektorými scénami fakt divy) a silná kovbojská renesancia skoro mŕtveho žánru s úžasnými, krásne nejednoznačnými postavami - zdanlivo bezcharakterná nevľúdna troska Cogburn v podaní Jeffa Bridgesa je proste úžasný, bez ohľadu na výkon mladučkej Hailee Steinfeld. Coenovci idú sebavedome do mojej osobne westernovej TOP 3. ()

Toj

Tak tohle mě velmi potěšilo... Zdánlivě jednoduchý, kvalitní western, ale samozřejmě jdou Coeni mnohem dál. Jedná se o promyšlenou studii žánru, poctu i rozbíjení pravidel a nedostatků.. Korunu nasazuje perfektní závěr, který přidává další rozměr nejenom tomuto konkrétnímu filmu.... ()

TominoLa

Bratři Coenovi nezklamali a připravili nám western jaký už tu dlouho nebyl. Skvěle jsem se bavil. Vzduchem nelítaly jen kulky, ale i skvělé hlášky. Do toho slušné herecké obsazení. Takový Barry Pepper byl k nepoznání. Jen Matt Damon mi moc neseděl. To, ale na mém zážitku nic nemění,90%. ()

Vědma

Wild, wild West. Bohužel k úplnému nadšení mi překáží, že se tam na můj vkus moc kecá. Jinak stylové a herecky výtečné. Krajina tady není westernově nádherná, ale její zimní neutěšenost, koresponduje s neutěšenými postavami, mezi kterými dívenka Mattie působí jako čistý pramínek, i když si umí poradit až obdivuhodně." Hříbat, těch se holky nebojí, jó zkuste žít mezi kovboji..." ()

Skip

Bratři Coenové natočili dobrý western, ale že by to bylo nějak originální dílo, to rozhodně ne. Jde o dobré filmové řemeslo, kvalitně zahrané a zrežírované, takže pro ty, co nemají nic proti tomuto žánru, rozhodně kvalitní podívaná. ()

marleyy

80% Vskutku stylová zábava s tak netypickým potrhlým humorem bratří Coenů. Herecká plejáda odvedla výbornou práci, je vidět, že si roli užili všichni jako malý kluci... No a samozřejmě nesmím opomenout výtečné režisérské záběry a obrazy. ()

Aleee89

Nevím, co proti tomuto filmu všichni mají, mně se líbil. Neznám jeho předlohu, takže nemůžu porovnávat, kdybych ji znala, asi by bylo moje hodnocení horší, ale v tomhle má nový True Grit u mě kliku. Coenovky mám většinou ráda, jsou prostě jiné než mainstream. Westerny samy o sobě sice moc nemusím, ale True Grit si mě nakonec získal. Jeff Bridges byl skvělý, vlastně to bylo sólo pro Bridgese, tenhle film. Malá Hailee je příslibem do budoucna. Takové rázné ženské postavy, které si nenechají nic líbit a chlapům klidně nakopou pr.el, jsou mi blízké, i proto jsem jí fandila. Uznávám, že první část měla pomalejší rozjezd, ale pak se to stupňovalo a nakonec mě film přesvědčil o své kvalitě. Asi bych tomu nedávala tolik nominací na Oscara, sošek podle mě nakonec stejně moc nebude, jestli vůbec nějaká bude, ale minimálně herci si všechny ovace zaslouží. Pro mě rozhodně lepší film než jiní oscaroví konkurenti (např. Fighter apod.). Coeni si u mě tímto filmem reputaci rozhodně nezkazili. (viděno v únoru 2011) ()

*Elfík*

Pokud mám srovnávat s klasickými westerny šedesátých let, tento by neuspěl ani za mák. Infantilní dívčina, jež se sice chvástá, jak to umí se zbraní, ale když jde do tuhého, tak jen mává pěstičkami. Neohrožený Texas Ranger, který je tak neohrožený, jako slepice v kurníku a neváhá spratkovi nařezat, když mu to dovolí okolnosti. A posledním statečným je stařec, u kterého jsem bohužel nevěděla, co myslí vážně a jestli to, co kdy udělal, bylo správné. Dobrý pokus o návrat k westernům, ale leda tak pro teenagery, kteří žádný v životě neviděli. A pokud jde o ten zázračný flashback, jak o něm všichni básní, tak to byla ta největší hloupost. Na co by měla nějaká zapšklá neprovdaná dáma vzpomínat? Když by se z ní stala pistolnice, tak prosím, ale toto? Vtipné? Nikoliv. Western? Hokus pokus. Že by původní myšlenka byla ''risk je zisk''? V tom případě ať už nikdo nepřemýšlí nad vrácením se do starých dobrých dob Divokého západu! ()

Foma

To jsem tedy nečekal, že by se mi mohl film od Coenů takhle líbit :-). Vlastně to nemá slabinku. Od herců, dialogů přes atmosféru až po exteriéry, všechno sedí :-). ()

radektejkal

Když jsem po seznamovací čtvrthodině zjistil, že jsem film už viděl, nechal jsem ho přesto běžet, protože jsem si z něj pamatoval velmi málo až skoro nic. Při projekci se mi opět líbil, byl skutečně dobře vyladěný, scénicky optimalizovaný, dějově odpovídal ověřeným dramatickým zásadám, dialogy taky nebyly od věci atd. Přesto mám však pocit, že si z něj budu opět pamatovat velmi málo až skoro nic. Pozn.: Někde v komentářích jsem četl chválu na způsob ukončení fimu. Pro mě by byla pěkným koncem postava s lucerničkou vycházející z domku. Tam bych to típ! ()

Sheldra

Coeni jsou zase na koni a sledovat jejich režijní genialitu v kombinaci s božsky šáhlým Bridgesem, suprově drzou Hailee Steinfeld, urážlivým Damonem, vypatlaným Brolinem a banditou jak se patří Barry Pepperem, kteří pronášejí střelený monology, jaké tu už dlouho nebyly, ve kterých se střídá sarkasmus nejsilnějšího kalibru, nějaký to rozumování a prostě všechno, co je na Coenech dobrý, to je prostě radost pro každýho, kdo má aspoň trochu rád film. Škoda, že tu nebylo víc Brolina a Peppera, ale oni si vlastně tři cestující vystačili. Mít takovej přehled ve westernovejch padouších jako Kozlík, asi si pošmáknu ještě víc, ale i tak, žrádlo! ()

kalap

Veľmi dobre, Jeff Bidges tu vynikajúco zahrál to, čo mal v pracovnej náplni ato strieľať, zabíjať a piť. Ale mladá dievčina dychtiaca po pomste tu pôsobila veľmi sviežo, dospelo žensky s odvahou dospelého chlapa. ()

Chrysopras

Snad jen tolik, že mě překvapuje tolik Oscar nominací a nijak zvlášt mě nepřekvapuje 0 proměněných... Výrazněji mě zaujala jen kamera, Steinfeld a nad průměrem byl i Bridges. Při veškeré dobré vůli mi to ale celkově víc jak obyčejná filmová story s několika vtipnými místy, nedalo. A ten konec... Proti "Zemi pro starý" docela odvar! ()

Fanucci

Skvěle natočené a zahrané...ale jinak mě to moc nebavilo, film neměl spád, byl moc užvaněný. Samotná zápletka a chytání zločince s 14 letou holkou trochu nereálná...Taky mne moc nenadchla role Damona. Bez ní by ten film měl větší spád a byl jednoznačnější. Celkově průměrný film, ale sračka jako Tahle země není pro starý to rozhodně není. Rád bych viděl originál tohoto filmu, netušil jsem že se Coeni uchýlili k remakeu. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)