Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Houdini

Oscar 10 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Jeff Bridges, Herečka VR - Hailee Steinfeld, Kamera, Výprava, Kostýmy, Zvuk, Zvukové efekty, Scénář - A ()

verbal

Film o tom, jak se někdo někoho rozhodne zabít a tak jede, jede, jede, jede, jede, jede, jede a jede a až ho dojede, tak ho nakonec překvapivě zabije, nedává už sám o sobě moc prostoru pro kudrlinky a docela si na něm spálili obřízku a vylámali menoru i židí bratři! Ač je můj milovaný Džef Mosty naprosto excelentní kraví hoch a ta emancipovaná čtrnáctka je nepochybně vlhkým snem všech militatntních feministek, neobsadit do role Texas rangera Šuka Rorýse je téměř neodpustitelná castingová chyba. No co naděláme, je teď chudák na roztrhání a tak jim asi nezvedal týmobajl. ()

Galadriel

Výborné herecké výkony a perfektní technická stránka, které dominuje skvělá kamera a nádherná hudba Cartera Burwella (mimochodem značně jiná, než jakou byste od westernu čekali), bohužel nedokážou v mých očích dostat příběh do roviny, ve které by mě bavil. Konfrontace mezi mladou odvážnou slečnou, která si získala všechny moje sympatie a plesnivým starým ožralou, sice nabídla mnohé a bratři Coenové ji i dokázali patřičně využít, ale na téměř dvouhodinový film je to trochu málo. Zejména posledních pár minut pak sklouzává už do dost velké nudy a spousta dlouhých dialogů mě prostě nebavila. Je to škoda, protože první polovina opravdu měla tu potřebnou kuráž a už jsem skoro začínala věřit, že bratři Coenové dokážou dát skomírajícímu žánru westernu alespoň naději na vzkřísení (přestože já osobně mu zrovna neholduju). Western potřebuje nový dech, nový přístup, jinak se populárním znovu nestane. Bohužel, Coeni vsadili na starou dobrou jistotu, ale to mi jednoduše nestačí. ()

Tetsuo

Instant classic. A obzvlášť dobré na tom je, že se to líbí i konzervativním milovníkům westernů, i těm, co považují western za přežitý žánr. ___________ Na tento film by také měly povinně chodit všechny náctileté milovnice Twilightu, aby si konečně utvořily nějaký dobrý životní vzor. ()

Gemini

The Grid...digital frontier...ale ne, sakra, špatný film. Tedy ne špatný, to chraň ruka páně - nesprávný film. Tady se bude řešit The Grit - True Grit. Takový omyl... Inu dvě velké Bridgesoviny v jednom roce, a je to hned, zvlášť když jsou obě stejně zábavné, i když ne stejným způsobem. A vlastně není ani fér říkat tomu Bridgesovina, protože tohle je čistá Coenovina. Sice jsem měl občas pocit, že se Cogburnova cesta protnula s poutí Williama Blakea, ale o nic míň mě to kvůli tomu nebavilo. Western skoro bez střílení, ale nabitý ostrými herci. A ti když spustí tu svoji "palbu", tak už se můžete jenom vézt a ty skoro dvě hodiny utečou jako nic. Josh Brolin jako naprostý tragéd, Jeff Bridges jako starý nas*aný tak trochu měkkosrdcatý frajer, Barry Pepper jako nejluxusnější špinavý kojot za spoustu let (škoda, že je ve filmu asi tak deset minut), a po zásluze opěvovaná, paličatá, chvíli děcko a chvíli dospělá, Hailee Steinfeld. Jo, je tu i Matt Damon, ale i když i on patří do toho soukolí, které jede tak hladce, že vás baví každá scéna, kde si lidi jen tak povídají, je s tou svojí fajfkou tak nějak v pozadí. V popředí, pozadí a vůbec všude je naprosto famózní kamera Rogera Deakinse, který vyfasoval už asi tisící nominaci na Oscara, a ve finále byl tak jako pokaždé akademicky vyfuckován, což je známka čirého šílenství celé té jejich Akademie. Hudbě Cartera Burwella taky sedí divoce západní kabát jako ušitý na míru, a vlastně mě nenapadá nic, co bych mohl Kuráži vytknout. Přesto z nějakého důvodu - asi té starosvětskosti - mě to "jen" zatraceně bavilo, ale neshazovalo mě to ze sedačky ani mi to nesvíralo srdce. Proto dávám 80% a říkám, že tenhle film nemůže zapadnout. ()

Matty

Bridges by si Waynem vyleštil boty. Kdyby mu záleželo na jejich lesku… nebo na čemkoli jiném. Nejméně výstřední Coenovka nestojí na mccarthyovsky nepřikrášleném násilí a černém humoru (které prozrazují povědomí filmu o proměnách, jimiž žánr prošel), nýbrž na konfrontaci nedospělé hrdinky s drsným prostředím divokého západu. V rozporu s mačismem klasických westernů je to Mattie, kdo nejen nastoluje nostalgický tón vyprávění (její něžný hudební motiv, pomalé prolínačky), ale zároveň naraci udává do pohybu. Zatímco její mužský doprovod svou leností, ješitnosti nebo sebestředností dění zdržuje, ona jde odhodlaně, ničím nerozptylována za cílem. Použití retrospektivního ženského voice-overu zároveň zesiluje motiv stesku po starých časech a opravdových mužích jako byl Rooster. Slast sledovat. Třebaže radikální pravičáctví klasických westernů je zde vyhroceno na hranu parodie (nakládání s menšinami, naprostá neúcta k lidskému životu, obchodnická logika), v celku jde o nezvykle seriózní pokus nakopnout skomírající žánr. Panoramatům texaské krajiny dodává na velkoleposti hudba a dojem dnes málo vídané vypravěčské i řemeslné poctivosti zesilují také biblické motivy nebo neuspěchané tempo. Tento zdánlivý návrat ke kořenům se ovšem nevzpírá ani jiné interpretaci. Starosvětskost filmu můžeme vnímat jako projev autorského rukopisu. Ochota postav – padouchy nevyjímaje – k dialogu je třeba typicky coenovská. Díky tomu se k Opravdové kuráži budu rád vracet nejen jako k dalšímu podařenému filmu svých oblíbených režisérů, ale také jako k westernu se vším všudy. 85% Zajímavé komentáře: DaViD´82, tron, novoten, genetique, Flego, ScarPoul ()

J*A*S*M

Na True Grit jsem se těšil, ačkoli western není ani zdaleka můj oblíbený žánr. Přecijenom to pro mne byla první příležitost vidět příběh z Divokého západu na velkém plátně. Film je profesionálně nadprůměrně zvládnutý, ale to nemůže nikoho překvapit, protože Coeni točit prostě umí. Na rozdíl od většiny ostatních diváků jsem měl ale citelný problém s herci, a to se všemi kromě Jeffa Bridgese. Damon, Brolin i do nebes vychválená Steinfeld mi přišli takoví ... strojení. Prostě mi do toho westernového prostředí vůbec neseděli a neuvěřil jsem, že se jedná o lidi. Viděl jsem jen na papíře napsané postavy. Z toho plyne další výtka, kterou k filmu mám - nastavovaný závěr. V posledních asi pěti minutách Coeni zkouší ždímat emoce. Dělají tak poměrně nečekaným způsobem, jehož dramatický záměr jsem v kině nepobral. Zpětně už je mi jasný a víceméně jej oceňuju, neboť je docela netradiční, což však nic nemění na tom, že na mě osobně nezafungoval. True Grit mě zklamal podobně jako před třemi lety Tahle země. Coeny raději komediálně :) ()

Enšpígl

Už ta první scéna jak zastaví vlak a je záběr na celé městečko mě stačila k tomu, že si sliny udělaly menší trek z mé pusinky ven. Fakt nádhera. Trošku jsem se bál toho dětsko - dívčího prvku, aby se z Opravdový kuráže nestala nekořeněná omáčka pro jemnocitný dámičky, ale má obava se ukázala od začátku jako naprosto zbytečná. Nejen že jsem od prvních minut žuchnul do příběhu jak jeskyňář do Macochy, ale ony i jednotlivé scény byly jak trip do filmařskýho ráje. Scény jako souboj na koních, vyjednávání o ceně za poníky, setkání Mattie a Toma, přestřelka u chajdy a nebo sestřelování housek nebo čeho ve stádiu silné opilosti navždy vejdou do paměti každého westernového fandy. Westernům hrozně sluší velké plátno, rozlehlá krajina, ze které je slyšet dusot koní, dívat se do očí nebo do oka chlapům z dobře fungujícím tlukoucím orgánem nebo prostě jenom vidět, jak se práší od koňských kopyt, to všechno je možná jen nepatrná součást příběhu, ale za to hrozně intenzivní a málokdy jsem víc vděčný vynálezu zvanému kino jako právě při Opravdové kuráži. A herci ? Asi takhle, seřaďte se slečno Steinfeld a pánové Bridges a Damon, zasloužíte si totiž za svoje herecké výkony vyznamenání s čestnou dělostřeleckou salvou navrch. ()

Cervenak

"Zem je zamrznutá. Keď chceli slušný pohreb, mali sa nechať zastreliť v lete." Cogburn Jeffa Bridgesa by Cogburna Johna Waynea prestrelil chrchlom. To jeho kopanie do retardovaných indiánskych detí ako do prašivých psov je len jedna z vecí, ktoré inak staromilskej kovbojke dávajú drsnejší "mccarthyovský" (teda dobovo verný) feeling. Skvelý film so špičkovými hereckými výkonmi, vybrúsenými dialógmi a prekvapivo krvavými prestrelkami, ale stará verzia mala napínavejšie finále. - - - Po druhom zhliadnutí musím dať plné hodnotenie, ten film je až na pár zbytočne dlhých dialógov v úvode dokonalá zábava. ()

Radyo

Bratři Coenové a western? No páni! A jednu z hlavních postav hraje agent James Bourne? Fíha! A to ani nemluvím o klasickém westernovém anti-hrdinovi v podání Jeffa Bridgese, či ryzím (?) záporákovi, zakukleném do nepoznatelného Barryho Peppera... Tyhle všechny ale strká do kapsy "malá holka" Hailee Steinfeld, která se svého partu zhostila s mazáckou suverenitou a předvedla něco, co jsme ve westernu ještě nikdy neviděli. Absolutně dospělý a precizní výkon téhle dívčiny mě fakt zaujal a jsem zvědav, zda jej ještě někdy v kariéře dokáže aspoň částečně napodobit. Hlavně ona má zásluhu na těch čtyřech "texasrangerovských" hvězdičkách, které Opravdové kuráži tímto uděluji. ()

Malarkey

Western není zrovna žánr, který bych vyhledával, ale tenhle film jsem chtěl vidět minimálně kvůli oskarovým nominacím. Nakonec jsem byl překvapenej, jak se mi na film naprosto pohodlně koukalo, i když jsem věděl, že je to vlastně remake. Jeff Bridges byl opět parádní a dialogy měli šťávu. Prakticky jako obvykle. Už to sice není takový, že western dělá drsný chlapy, jako to bylo tenkrát, kdy film byl ještě hlavně barevnej a minimálně digitální. Teď nejdrsnější postava prokecá půlku filmu a stejně se na to dobře kouká. Možná je to jiný, možná je to ten důvod, proč se mně to tak líbilo. Zajímalo by mě, jestli ale na takový úspěch dokáže někdo navázat dál. Westerny ještě nejsou na vymření nebo už je to tak špatný, že se musí dělat remaky, aby se opět zalíbil? ()

T2

Rozpočet $38miliónovTržby USA $171,243,005Tržby Celosvetovo $252,276,927Tržby za predaj Blu-ray v USA $15,087,915Tržby za predaj DVD v USA $29,374,720║ Úvod vo svižnom nástupe herečky Hailee Steinfeld z obratným jazykom bol veľmí pôsobivý, lenže akonáhle do sedla sadli Jeff Bridges a Matt Damon akoby uťalo a k vytúženému cieľu to ubiehalo sakramentsky pomaly, škoda, nakoniec mi z toho vychádza len priemer, v ktorom jednoznačne kraľuje Hailee Steinfeld. /60%/ ()

Marigold

Jedna velká westernová poezie páchnoucí po střelném prachu, po fazolích a po slzách. Film, který se v coenovském rodokmenu asi nejvíce blíží No Country For Old Men, ale svou pokorou vůči žánrovým konvencím a naprosto brilantní práci s ústředním trojúhelníkem vytváří v bratrském univerzu velmi příjemné a vřelé místo nostalgie a melancholie po starých zaprášených časech hrdinství. ()

Renton

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Dělat remake už tak dobrému filmu není žádná kuráž. Plácat po zádech si tedy Coeni vůbec nezaslouží a o nějakém oživení westernu bych také nemluvil. Sázka na jistotu, která nevychází (resp.: bohužel mají Coeni fanouškovskou základnu stále velkou a ta zaslepeně sype dolary ve velkém) aneb jednooký mezi slepými králem. Ale pořád jen jednooký. Čekal jsem více vtipu i napětí, ale větší tvůrčí odvaha natož invence se nedostavuje. Průměr zachraňují slušní herci, kterým kraluje nejmladší a překvapivě ta nejlepší - Hailee Steinfeld a dále technické zpracování, jenž má svůj styl, hezkou kameru a taktéž hudbu. Nikdy však žádné pamětihodné výšiny nezdolává. Raději jen klasiku a nekřísit mrtvoly než takové novodobé tu(c)tovky. ___ Nominován z bezdůvodné setrvačnosti = na Oscarech pouze do počtu. ()

larelay

hoci som sa snazila, film ma proste nechal absolutne chladnou, dokonca zo mna na dve hodinky urobil ladovu kralovnu. Nebola som velmi nadsena ani z vykonov, ani zo scenara, ale to uz v mojom pripade u bratov Coenovcov tak byva... Kazdopadne sa musim trosku odosobnit a filmu uznavam jeho kvality, ktore rozhodne ma, ale tento psik brechal u zlej brany. ()

woody

Znáte ten krásný pocit, kdy si jako malé dítě užíváte každou minutu s čirou a bezelstnou radostí? Mně se to doposud poštěstilo jen u malého počtu filmů ... True Grit patří mezi ně. Famózní ve všech ohledech, nejlepší western od Hodného, zlého a ošklivého a jeden z nejlepších filmů za posledních 20 let. Dokonalý kontrapunkt mezi naivistickou šestákovou předlohou (pistolníci se chovají k vyspělé slečně jako gentlemani) a modernistickým McCarthyho pojetím amerického národního žánru (rasismus, všudypřítomná špína a bizarní postavičky - zde zubař! - projíždějící krajinou). Je mi líto všech, kdo to považují za nudnou selanku, protože přicházejí o krásný zážitek. (A k hejtu na Damonovu osobu se nepřidávám, protože jeho jižanský hejsek s cingrlátkama na obleku je famózní vedlejší postava, takovou by "herecké dřevo" zahrát nedovedlo) ()

Radek99

Renesance westernového žánru. V případě True Grit se potkalo mistrovsky zvládnuté řemeslo a cit pro jemné nuance dnes už trochu zaprášeného žánru a především pak ochota se jimi řídit a plout v jimi vytčeném korytu. Bratři Coenové natočili tenhle remake s takovou bravurou, že dostal zcela novou kvalitu, původní western jsem viděl již hodně dávno, ale nezanechal ve mně tak silný dojem jako právě tenhle nový Coenovic opus. Sám námět však v sobě má ten rozměr, který koreluje s temným, a právě proto tak přitažlivým, viděním světa téhle bratrské dvojice a který by se dal charakterizovat parafrází názvu jejich stěžejního snímku - Tahle země není pro slabý... Velmi překvapivá (na western) byla ta neobyčejně vysoká míra humoru (ovšem rozhodně ne na bratry Coeny), většinou hodně černého a dekadentního, což bylo na celém filmu možná to nejvíce atraktivní. Tenhle western byl vlastně černou komedií, což je u tohoto žánru jev spíše raritní. V souvztažnosti byl pak velmi vyhraněný naturalismus popisovaného, bývá zvykem zobrazovat divoký západ jako svět drsných mužů, Opravdová kuráž má ovšem před výše zmíněným několik kroků náskok, tak jak bývá ve filmech bratrského tvůrčího svazku často zvykem... ()

DaViD´82

Smysluplný remake. Coeni vzdávají originálu poctu, ale zároveň si uvědomují jeho chyby a rozhodně je neopakují. Vyvarovali se zdlouhavého úvodu, ty tam jsou vycíděné barvotiskové krajinkářské záběry i celková naivita. Tady vládne zaprášená drsná atmosféra, kde se pro ostré slůvko nej(e)de daleko. Coeni vsadili vše na postavy, což se jim vyplatilo, protože narozdíl od originálu jim dodali hloubku (Wayne byl prostě Wayne s páskou, zatímco Bridges je Cogburn a tak je to tu se všemi) a ani žádnou neodsunuli na vedlejší kolej. Díky tomu fungují především emoce, které v předloze poněkud absentovaly. A i přes výtečné výkony představitelů všech těch badass macho typů si pro sebe celý film krade (a největší "koule" má) čtrnáctiletá Hailee Steinfeld. ()

Superpero

Jeff Bridges je tam až komicky drsnej - zkrachovalej. Když marně vyhazuje žrádlo do vzduchu, aby ho trefil, nebo kope do malejch retardovanejch indiánů, tak je to fakt prdel. Má to drsnou atmosféru a občas se tam promenádujou fakt zjevy, ale je tam cítit nadsázka. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)