Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

moviesfan

Určitě se mi to líbilo. O tom není pochyb. Jestli si mě to ale získalo v co nejvyšší míře? To ne. Předvedené výkony jsou vydařené, dějově film nikterak nepokulhává. Jen bych potřeboval více "šťávy". Takhle 3,5*. ()

JohnCZ

Nejsem fandou starých westernů, ale přeci jen mě něco na tomto žánru láká a více než klasické drsné chlapácké story mám radši takovéto dobrodružné snímky. Coeni se vytáhli, True Grit je jednoduchá, ale naprosto funkční story o pomstě. Výborné obsazení, chytlavě napsané dialogy a sympatické postavy, krásná (na western dost atypická) hudba a pěkné krajinky. ()

villon17

Ani přes 10 nominací mě snímek neoslnil. V dnešní době natočit western je opravdové umění a to se Coenům myslím docela i povedlo, ale občas mi chyběl spád a cokoli, co by mě více zaujalo. Nemůžu čekat hlubší děj ani strhující závěr, ale stačilo některé scény zkrátit a některým přidat. Zhruba uprostřed jsem se nudila a konec byl vyprávěn naopak moc rychle. Rozhodně ale fandím Hailee. Na svůj věk se skutečně předvedla! ()

Bubble74

Opravdovou kuráž jsem potřebovala já, abych vydržela nezáživné první dvě třetiny filmu. Děj sice začal slibně, jenže pak sklouzl v nekonečné tlachání mumlajícího ochlasty Bridgese, směšného špekouna Damona a té protivné holky. A to mě i přes hrstku vtipných momentů dost nudilo. Jinak se totiž vůbec nic nedělo. Když se konečně dít začalo a já v duchu pomýšlela i na vyšší hodnocení, film skončil. Což mě silně namíchlo. Hoďku a půl sleduju jen jak jedou a kafraj, a když konečně dojde na dlouho očekávané lámání chleba, tak je v mžiku po všem. Nejlepší western poslední doby? Asi ano v té bídné nabídce. Nejlepší film loňského roku? Ale jděte! ()

corpsy

Úprimne povedané, tých nominácií na Oscara je trochu veľa a niektoré z môjho pohľadu aj nezaslúžené ( takú nomináciu za réžiu by som vymenil s Christopherom Nolanom za INCEPTION ). Jediné zaslúžené sú v hereckých kategóriách, pretože Bridges aj Steinfeldová excelujú. Mnohých asi odradí celkové ´´nudné´´ spracovanie príbehu, ale ako jeden z mála (anti)westernov dnešnej doby si pozornosť zaslúži. ()

liquido26

Konečně jsem si po dlouhé době užil pořádný western. Po roce 2000 jich moc kvalitnách nevzniklo. Na True Grit mě bavily hlavně postavy a jejich představitelé. O Jeffu Bridgesovi a jeho Cogburnovi asi nemá cenu ani hovořit. Příjemně mě překvapil i Matt Damon. Josh Brolin se pro role špinavých zálesáků asi narodil. Zaujal mě i výkon mladé Hailee Steinfeld, které skutečně bylo 14 stejně jako Mattie, což bylo oproti jiným hollywoodským filmům, kde puberťáky hrají lidé o 5-10 let starší celkem fajn. ()

Marsik

Palace Cinemas Anděl - Spíše komické, než napínavé. Ale byl to celkem povedený dobrodružný film se skvělým Jeffem. Jeho hlášky mě opravdu rozesmívaly. Damonovi role moc nesedla, na takovýhle přihlouplý role není stavěnej. Akce a napětí na můj vkus málo, ale čert to vem. 75% (with J.) ()

PauloZ

Coeni neCoeni, já je mezi mé oblíbené tvůrce nařadím a tenhle western určitě nepatří mezi nejlepší. Spíše ho řadím mezi ty průměrné s dobrým, ovšem promrhaným potenciálem. Jediný herec, který byl opravdu využit naplno je skvělý Jeff, který zahrál starého ožralého marshalla Cogburna na jedničku! Zbytek kvalitních jmen (Damon, Brolin, Papper) zůstali naprosto bez využití a měl jsem pocit, že se ani nesnažili moc hrát. Nejvíce mě zklamal Brolin, po jeho příchodu jsem se totiž těšil na solidní drsný finiš, tak jak on to umí... jenže jsem nebyl vyslyšen. Konec je sice solidní, ale celý děj před ním je slátanina nudných dlouhých dialogů, které brzdí, vůbec nevtáhnou a jsou sem tam oživeny (viz. oběšenec). Pro mě zklamání. Znovu to rozhodně vidět nemusím, hodnocení 79% moc neberu a 3* jenom pro Jeffa. ()

ConanVJ

Pěkný western o mladé dívce, která chce pomstít smrt svého otce. Na pomoc si najme drsného šerifa Cogburna a přidá se k nim i Texas Ranger LaBoeuf, který chce předvést vraha kvůli jinému zločinu.. Cestou za vrahem skupinka prochází tvrdou a divokou přírodou a do cesty se jim postaví nejeden zločinec. Celkově si mi tenhle filmek hodně líbil a dávám mu 85% :) ()

Lama.Lama

Čekala jsem, že to bude trochu víc badass, ale nestalo se. Na druhou stranu to má skvělé charaktery a výborné dialogy. Není to úplně můj šálek kávy, ale nemůžu tomu upřít jisté kvality. ()

ledzepfan

Opravdu pěkný a vybroušený western, který nadchne spíše příznivce dobře napsaných příběhů s atmosférou a lehce rafinovaným humorem -než milovníky drsných přestřelkových akcí.......U mě by to bylo čistě za čtyři hvězdy nebýt toho zdlouhavého a skoro až hloupě sentimentálního konce, který byl dost zbytečný.70% ()

Anchi

Nebavilo mě to především vzhledem k tomu, že 14 letá holka prostě nikdy nemá šanci se takhle chovat a takhle přemýšlet. Navíc mi ta představitelka nebyla zrovna dvakrát sympatická a atmosféra (tam byla atmosféra???) mě minula jako mine abstinent hospodu. Koho bych ale vyzdvihla je Bridges. A asi se přiznám, ale Damona jsem poznala, až když jsem si přečetla jeho jméno v závěrečných titulcích :D ()

Kryton

Vynikající Bridges, který zraje jako víno. Jeho ožralý maršál hlásí a cynicky vše skvěle komentuje. Velkým překvapením je Hailee Steinfeld. Vůbec se nedivím oskarové nominaci. Kamera, příroda a především herecké výkony jsou důvod proto vidět tento netradiční western. Místy to je doslova komedie (hlavně díky maršalovi). ()

hous.enka

Mne se ty nove westerny libej. Ackoli obvykle nepoustim na obrazovku cokoli, co ma ostruhy a trasne, obcas me zkratka prvni desetiminutovka k monitoru pripouta. Coenove maj nektere filmy, ktere se staly kultem (Big Lebowski) a jine, ktere jako by jim nevysly (Po precteni spalte). Opravdove kuraz ale patri nekam mezi ne. V cele stoji dobry pribeh o tvrdohlave holce, ktera se rozhodne nenechat vraha sveho otce jen tak odejit. Ma skvele hlasky, super copy a dokonale padnouci klobouk :) A prave za titulni hrdinku davam hvezdu navic a musim se jit podivat, co to vlastne bylo za herecku. Byla perfektni. Tvrdohlava, cilevedoma a ctila tradicni hodnoty - jako spravna westernova holka. ()

Krissty

Tohle vážně ne.. Ti Coenovi jsou pro mě jednoduše záhadou.. Jednou jsem z jejich filmu nadšená (např. Big Lebowski) a pak se s utrpením dokoukám na něco takového až do konce! Je to samozřejmě i tím, že je to western, což je jeden z mých nejneoblíbenějších žánrů, ale i ten se dá přece pojmout nějak zajímavě.. Mě to prostě vůbec nebavilo a až na několik světlých momentů to bylo hrozné (i když to je možná trochu silné slovo.. Líbil se mi Jeff Bridges, díky kterému se mi to podařilo dokoukat.. Jeho hlášky byly super, takže nějaká plus tento film přecejen má.. Matt Damon mě mile překvapil, byl super.. Naopak Hailee Steinfeld mě ani náhodou nenadchla.. Smíšené pocity, zatím to nechám na velmi, velmi, velmi slabých 3*... ()

NinonL

Čekala jsem větší hrůzu, protože western moc nemusím, lákali mě jen Coenové. Nebyla to žádná nuda, jen se divím, že notorik Cogburn (Jeff Bridges) nepodlehl delíriu mnohem dříve. Možná kvůli krásné vlaštovičky přestal pít :-) ()

Krt.Ek

Víc než snesitelný western, mám-li tedy právo se vyjádřit, mělo by se vědět, že kovbojkám - jako žánru - neholduji. Za to už od těch dob, kdy jsem poprvé zhlédnul Big Lebowského holduji bratřím Coenům a od té doby, kdy jsem viděl Kill Billa potažmo Kick-Ass zase držím palce děvenkám, které na talíř servírují pomstu, a to nejlépe zastudena. Nemohu než nejslušnější čtyřlístek. 80% ()

Adasin

Já snad začnu nakoukávat westerny. Příběhy o pomstě a neobvyklém přátelství mě nikdy neomrzí. Tento je podán výborně, především díky výkonům všech zúčastněných herců - to hodnocení rozhodně není jen kvůli Jeffu Bridgesovi, který je mým oblíbeným hercem, jsou i za skvělou Hailee Steinfeld nebo Matta Damona a Joshe Brolina. Moc hezky se na film koukalo, zasmála jsem se i "tajila" dech. Ona to fakt udělala! 8/10 ()

agentmiky

Jak to, že do dnešního dne jsem k tomuto filmečku nenapsal pár kloudných vět ? Tak to fakticky nepochopím. Osobně zařazuji True Grit mezi nejvydařenější počin bratří Coenů.....Proč?......Pojďme si na to tedy na následujících řádcích odpovědět. Začnu tím nejjasnějším, což je přímo luxusní herecké obsazení. Duo pořád pesimistického maršála Cogburna a rangera LaBoeufa (Damon) přímo ukázkově doplňuje Hailee Steinfeld coby Mattie, jež toho Oskara měla jednoznačně vyhrát. Ona si tu roli fracka užívala plnými doušky a v mnoha emocionálních momentech ukázala, že v ní dříme přímo ohromný talent. A nesmím ani opomenout ty, kteří si střihli roli padouchů (Pepper a Brolin). Na minimálním prostoru se také vůbec herecky neztratili, ba naopak. Dialogy vypointované do posledního detailu, žádná scéna mě nenechala chladným, ať už šlo o nějakou komediálněji pojatou momentku či chvíli, kdy se divákovi musela tou hutnou atmosférou přímo vařit krev v žilách. Vše to podpořil nádherný hudební podkres Burwella doprovázený skvostnou kamerou mistra Deakinse (takové bezchybné souznění obrazu a zvuku se často nevidí). Závěr přímo chladnokrevně zavraždil mou citovou stránku, doopravdy scéna, kdy maršál Cogburn (nejvíce mě film asi získal v tom, jak si během filmu maršál vybudovával vztah k hlavní hrdince.......na konci to z jeho jednání musí pochopit každý sledující, to vytvořené pouto vážně bralo dech) jede na Vraníkovi a snaží se najít Mattie lékařskou pomoc, neboť ji uštknul had, nemá na kinematografickém poli tolik soupeřů. A epilog po dvaceti pěti letech tomu dal tu pomyslnou třešničku na konec. Paráda se vším všudy. Za mě dávám 9,5/10 ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)