Umbrella Academy

• USA The Umbrella Academy
USA, (2019–2024), 30 h 11 min (Minutáž: 40–60 min)

Predloha:

Gerard Way (komiks), Gabriel Bá (komiks)

Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda Jr., Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Mary J. Blige, Cameron Britton, Adam Godley, Colm Feore (viac)

Odcizení sourozenci s výjimečnými schopnostmi se znova setkají po smrti svého otce a odhalí šokující rodinná tajemství a nebezpečí pro celé lidstvo. (Netflix)

MoiJe

Serial o tom, ako dlho trva odrastenym superhrdinskym adoptivnym surodencom na niecom sa dohodnut a o dvoch najomnych vrahoch ako side story k tomu. Dost predvidatelny, malo superhrdinsky, ale aj tak celkom prijemne sledovatelny (i ked chvilami so zrychlenym pretacanim). ()

ChArLeNe

Okrem Number 4, 5 a 7 sú ostatní súrodenci úplne zbytoční. Ešte aj mŕtvy člen akadémie má oveľa väšiu úlohu. Seriál ani nie je tak o záchrane sveta než o pity party členov akadémie, bitching na otca, na to nepotrebujem seriál. Rozoberajú sa úplne irelevantné postavy. Toľko stopáže venovanej romantickému vzťahu súrodencov - nobody cares. Nikoho nezaujímajú ani manželské problémy a dcéra Number 3. To aj Hazelov románik bol zaujímavejší a oveľa podstatnejší pre príbeh než Number 1, 2 a 3 dokopy. Radšej mali hlbšie rozvinúť postavu Number 7, nedávať jej monotónny hlas, poker face a obsadiť nejakú sympatickejšiu herečku. ()

zdepapepa

Prakticky všechny scény, které v UA byly, jsem svým způsobem už někde viděl (často lépe), takže místo užívání jsem měl jen nekončící pocit deja vu. Na superhrdiny nekoukám, takže v tom nemám možnost srovnání, ale dokázal bych napsat ke každé epizodě aspoň 10 filmů/seriálů/her, u kterých si UA bere inspiraci (o rip-off ani homage se tu moc mluvit nedá). Zhruba v půlce první série jsem si i přečetl komiksy (nic dlouhého, +- 2x 6 dílů) ale moc mě nenadchly, tam to bylo tak absurdní jak nějaký kreslený seriál (hezký tease zmínkou Eiffelovy věže v seriálu), takže i když byly komiksové knížky jiné dostatečně, akorát jsem si vyspoiloval pár plot pointů a potvrdil si, že seriál byl natahován. Myslím, že jak se Netflix drží těch 10 dílů/série, 50 minut/díl, tak to občas bývá na škodu. Ale pořád je to pokrok od 24-dílných sérií v televizi. Dvě hvězdy tak můžu symbolicky přiřadit dvěma hlavním hvězdám - v první sérii No. 5 a No.7, v druhé sérii to byly No.7 a Lila. ()

ArsenalEagle

První série mě bavila, ale nemůžu říct, že by mě přesvědčila o své jedinečnosti - měla sice své skvělé momenty, ale postavy moc nepřirostly k srdci. Následující desetidílovka začala podobně, ale něco se změnilo a hodně rychle se ona změna projevila na zlepšení. Charaktery fungovaly lépe, už to nebyly jen záblesky geniality od Sheehana (jednou Zmetek, navždy Zmetek) nebo Pětky (kdy mě úplně nebrala ani moje oblíbená Ellen, v době koukání na seriál už Elliot), ale už mě bavila každá postava svou vlastní chemií, i když co si budeme, Klaus s Pětkou stále válí na čele. Šedesátky druhé sérii neuvěřitelně slušely, a přestože Hazel s Čau-Čau mě bavili víc, než Švédi, tak tentokrát se jednalo o vedlejší úlohu vykonavatelů. Hudební doprovod je neuvěřitelně svěží a strašně baví, jak kdyby v tom měl prsty Gunn, vizuál je zábavný a je cítit komiksárna, vztahy fungují čím dál líp a postavy se vyvíjejí správným směrem. Přestože se seriál celou dobu pohupuje mezi 4 a 5 hvězdami, finální triplet mě donutil napálit plnou. Jsem zvědavý, co přinese 3. série a jak do toho zakombinujou změnu u Váni. ()

Kaluž

Horko těžko dokoukána první sezóna, na další nemám sílu. Ono adaptovat komiks, ve kterým se bezmála stane hovno je fakt řehole. O to větší utrpení je to pak sledovat. ()

decouble

Parta, která zoufale postrádá nějakou vzájemnou chemii. Herci bez špetky charisma. Dlouhý ukecaný scény, který jsou ukázkovou definicí fráze "šustí to papírem". Otravná snaha roubovat do každý akční scény nějakej pop-rockovej song, aby to vypadalo jako ve Watchmenech. Anebo nechat celou partu tancovat v různých částech domu na jednu písničku tak, aby se vytvořilo zdání nějakýho vzájemnýho pouta, místo toho ale spíš přichází pocit trapnosti za všechny zúčastněné, že si hrají na Breakfast club. Přitom potenciál by tu v předloze byl. Výslednej produkt je ale spíš další narychlo spíchlej seriál od Netflixu. Potřebujeme víc obsahu, abyste se uscrollovali k smrti! ()

Colby Sawyer

Umbrella Academy je super, v první sérii poněkud předvídatelná, ve druhé si zase vypomáhá velkým množstvím náhod, přesto vždycky baví. Hlavní charaktery jsou správně bizarní a zábavné, takže nezačnou nikdy nudit. Jasně, děj občas řeší věci, které jsou dost navíc, ale i tak se ideální tempo nikdy úplně neztratí. V základu to není sice žádný zázrak, originality tu není málo, ale ani hodně a logické kiksy jsou na denním pořádku. Umbrellu si však do rukou vzali šikovní lidé, takže jí lze odpustit i to, že v první sérii by šla většina věcí vyřešit mobilem, protože je to celé fakt zábavné a to jde přece především. ()

zbyshek

Toto byl zajímavý seriálový zážitek. Podle trendu dnešní doby a podle toho, kolik lidí vidím v kinech na komiksových adaptacích, bude tohle podlé mého trefa do černého. Ačkoliv je to příběh, který byste po přečtení shrnutí děje charakterizovali jako "superhrdinský", po pár minutách sledování by vás to rychle vyvedlo z omylu. Je to vlastně takový citový příběh o sourozencích, kteří byli od dětství terorizováni svým tatínkem, a to na nich zanechalo výrazné psychické následky. Neustálé hádání a dohadování hlavních aktérů bylo chvílemi už dost otravné, nicméně poté přibylo trochu více akce, zápletek a už se to dalo snést lépe. Než jste se pořádně seznámili s postavami, bylo to celkem těžké sledování, jelikož každá z postav měla své silnější a slabší chvíle, kdy jsem si je v jednu chvíli oblíbil, ale za chvíli mě svým chováním akorát vytočili. Byl to spíš takový "antihrdinský" příběh, který ale ve své druhé polovině neskutečně bavil. To, že bylo chování postav takové jako bylo, vedlo ke větší nepředvídatelnosti děje. Celkové pojetí s koncem světa, cestování v čase a tajné organizaci, které to má všechno pod palcem jsem dost žral. Mělo to celkem i pár vedlejších dějových linek, které postupně s flashbacky dávali k vzniku květnatý děj, který stojí za to vidět. 80%. ()

M.i.k.e

i když to operuje s nejzákladněšími klišé všech superhrdinských filmů/seriálů,je to udělané natolik zábavně,že jsem všech 10 dílů zhltnul jako malinu a finále mě navnadilo natolik,že bych hned uvítal pokračování.Postavy jsou sympatické,některé momenty hodně cool a jelikož místy vypadá Umbrella Academy trochu jako Watchmen dám bez uzardění plnou palbu...85% ()

Lischai

Dum, dum, dum... dramatická hudba, někdo kráčí zády ke kameře, a vy si říkáte: "Jestli vím něco o seriálech, tak mu sice nevidím do obličeje, ale bude to ten a ten týpek." ... záhádná postava si sundává kabát a vy: "Říkám, to bude ten týpek!" ... dumdumdum, muzika se stupňuje, kamera pomalu rotuje a vy: "Ježiši, dobrý, tak už ho ukažte! Bude. To. Ten. TÝPEK!"_____ Největší blaho diváka je, když je to nějaký úplně jiný týpek. A kdo myslíte, že to bude v Umbrella Academy? Hm, HM?... dávám 2*, velké meh. ()

Elyssea

Originální počin, který se do jisté míry snaží hledět pod povrch super-schopností. A dělá tak sledováním jedné dysfunkční rodiny, kterou dal dohromady excentrik, génius a manipulátor. Na jeho pohřbu se sejdou jeho přeživší děti, aby se snažily zabránit katastrofě. A každý z nich má své problémy. Z Luthera je do jisté míry monstrum, které bylo vyhoštěno na měsíc, Klaus jede silně v drogách, aby potlačil komunikaci s duchy, Alisonina schopnost manipulace ji připravila o dceru, Diego žije na hranici zákona jako mstitel, a Vanya je obyčejná s komplexem méněcennosti a depresí. Figurky jsou rozestavěny. Problém je, že hra je to předvídatelná, zvlášť co se týče Vanyi a jejího vývoje ve stylu Dark Phoenix. Ke konci jsem z ní byla už tak otrávená, že mé symptatie se vytratily. Taky mě mrzí, že Klausův výlet do minulosti nedostal více prostoru, ale třeba ve druhé sérii. Jako studie toho, jak moc se dá posrat výchova, k nezaplacení. Jako trochu jiný superhrdinský seriál taky super. Celkově mi ale přijde, že potenciál nebyl docela naplněn. Druhá série nás vrací zpátky na začátek hry, figurky jsou opět rozházeny, ale hlavní cíl je stený - zabránit jadernému vyhlazení. V Texasu roku 1962 se z Allison stává bojovnice za práva černochů, z Luthera bijec, Diego se snaží zachránit Kennedyho, Vanya žije vcelku spokojeně na farmě, Klaus je má vlastní kult a Pětka - se to jako vždy snaží dát dohromady. Místo agentů Cha-cha a Harleyho jim jdou po krku tři švédští bratři (švédský cover na Adele mě pobavil). Takže fomule se opakuje, ale jde o relativně zábavnou jízdu, která je ovšem nesmírně frustrující ve svém vyvrcholení. Cliffhanger na třetí sérii mě zcela upřímně docela nakrknul, protože brání jakékoli katarzi z vyvrcholení celé série. Nepřesvědčila mě ani nová postava Lilla. Kromě většího prostoru pro Bena, mi druhá série přišla po emoční stránce slabší. ()

shyster

1.série za 80 % hezký a zajímavý - mělo to ale skončit posledním dílem. 2. série za 60 % - už je to trochu sešup s kvalitou dolů ()

Lenka.Vilka

Psala jsem to u prvního dílu. Předloha je pro mě top toho, co v komiksovém světě vyšlo. Takže pro mě bylo těžké tyhle dvě věci oddělit. Protože obojí je trochu jiné. Přestože oboji je stejně dobré. Jedine, co mi chybělo, je absence úvodní znělky. Sice je logo seriálu vždydy dobře a vkusně zakomponované do obrazu, chybělo mi to. Nemohla jsem překousnout jména hrdinů. Diego je Diego, ne Kraken. Luther je Luther, ne Cosmo (ten mě naštval a zklamal nejvíc ze všeho. Pochybuju, že peníze nebyly, aby si s ním víc vyhráli.). Taky absence strun přes pič...jeskyňku Vanyi. Jasně, nemohu dostat přepis. A kdo nečetl, tomu se to bude líbit takto. Ale znáte to, my jsme na tohle hrozní. A jak už tady někdo psal. Na to, že jsme se seriálem byli takovou dobu, hlavní postavy se nikam neposunuli. Ale v tak krátkém časovém úseku. Je vůbec možné, aby se to stalo a bylo uvěřitelné? Ale nemůžu ze sebe setřást Vanyu. Její padoušství je zde zobrazeno jako namlouvání tučňáků. Místo naštvali jste mě, tady máte apokalypsu, budete jí mít za chudinku, že se to stalo jenom tak, když šla kolem plotu a dostala napad na Apokalypsu (podpořeno dojemnými flashbacky, ale tenhle zrod padoušství mají podle mě diváci raději...než jak to bylo v předloze). Celý vizuál (kromě Luthera) mě bavil. Hudba na 361% a jako celek mě první série bavila, s pravděpodobností druhé (tož není to Marvel, takže asi jo :D...). ()

Pajky3

1. série Seriál jsem zaregistroval už pár měsíců před premiérou, protože mu dělal Netflix docela slušnou propagaci. O komiksu, na kterém je děj založen, jsem ale nikdy předtím neslyšel. Podle prvních trailerů to nevypadalo úplně špatně. Zamlouvalo se mi obsazení. Známé tváře jako Ellen Page nebo Robert Sheehan doplňují tváře úplně neznámé a klape jim to. Líbilo se mi i to, že má jít o další z řady komiksů, které necílí na teen obecenstvo a mě osobně se tahle dysfunkční rodinka trefila do noty. Postavy jsou zajímavé a ani flashbacky nejsou nijak rušivé. Navíc to má jeden z nejlepších soundtracků za poslední dobu. Třeba pilot přinesl úžasnou scénu, kdy všichni tančí při písničce I think we're alone now. Jen mi přišlo, že tomu po dobrém pilotu selhalo tempo a do posledních dílů jsem se přemáhal. I když poslední díly zase byly mnohem zajímavější. Pokud ale máte zájem o jiný seriál s nestandardními postavami, tak Umbrella Academy je trefou do černého. Já si jen myslím, že to mohlo dopadnout ještě mnohem lépe. 2. série Nestává se to často, ale musím říct, že druhá řada byla o dost lepší než ta první. První mi přišla jako lehký nadprůměr, ale u druhé jsem se bavil o poznání víc a vážně se nemůžu dočkat toho, kam to bude pokračovat. Příběh byl zajímavý, cestování časem se povedlo a i zasazení do doby se podařilo. Neměl jsem moc tušení, kam se to bude vyvíjet, ale všechno fungovalo tak, jak mělo a jak jsem si představoval. Navíc je třeba znovu pochválit za soundtrack, který perfektně šlape v každém díle. 3. série Ve třetí řadě přišel menší propad. Po překvapivé první řadě a špičkové druhé, se tak trochu přešlapuje na místě. Pořád je to slušná zábava, ale už to tolik netáhne, chtělo by to nějaký nový nápad než je konec světa. Taneční vystoupení skupiny opět na výbornou. Závěr navíc nabídl tolik otázek, že příští řada by mohla s novými nápady přijít, změnit zápletku a vykoupnout to zpátky k předchozí kvalitě. ()

FrankSusta

Jak jsem psal v recenzi na sérii první, rating R tomu mnoho přidává. Bez tohoto označení by to bylo pouho pouhé megagiganetflixovská zbytečně vystilizovaná sračka jak z dětského profilu. Ale ono to není z dětského profilu, tak proč se to tak celý tváří?!? naříkal jsem u první série. Ano, i ta první série dozajista mnohé kvality má, ale díky těm zpomalovačkám, krájením záběrů a trapnovtipům (jak z dětského profilu) mi to jako plnohodnotný kvalitní erkový inteligentní seriál o dekonstrukci komiksového žánru rozhodně nepřipadal. Ale co to, série druhá vše napravila. Stylizace 60. let mi neuvěřitelně sedla, myšlenky a příběhy byly propracovanější, vtipy díky již dokonanému představení postav fungují lépe, a celkově to zní a vypadá skvěle. Nu... a pak přijde série numa drei. No... a tam se to jaksi opět pokazilo. Ne, již to není dětinské jak série první, ale ta scénáristická nepropacovanost. Víte, ona totiž Elliot Page (která má být asi hlavní postavou, ale bohužel je ze všech nejméně sympatická) prošla/prošel operací a postava Vanyi se náhle přejmenovala na Victora. Nic proti herečce nemám, ale vůči příběhu to je neuvěřitelně debilně udělaný, tupě pojatý a divák si jen řekne WTF?!? Vždyť si jenom ostříhala vlasy? A jak se jí sakra změnil hlas? A jak si sakra nechala narůst nádobíčko? Protože takhle se prostě lidi ptají, když jim dáte nedostačující obrazové vyprávění. Do toho se to celý odehrává v jednom blbym hotelu (což samo o sobě nevadí, je to zajímavý místo, ale po deseti epizodách toho litujete). Ale teď k ostatnímu. jak jsem říkal, je to zajímavé a díkybohu to prochází jakýmsi vývojem co se techiky týče. A to dost pomáhá. Samotný příběh je zajímavý, odvrácení apokalypsy nikdy neomrzí, ale ta dětinskost tam přeci jen občas je a konečný dojem shazuje (a apokalypsu činí nějak otravnou záležitostí v pozadí). Nejvíce ale musím vychválit postavy (které můj oblíbený zpěvák napsal do předlohy dle všeho dobře - nevím komiks jsem nečetl). Ty taky sice ze začátku postihuje ten dětský nádech, ale postupem času se i jejich příběh začne prohlubovat a dávat větší smysl. V tomto ohledu je nejlepší postavou rozhodně Klaus... společně s Pětkou, jehož představitel... fíha, to je fakt borec, že se od Nickelodeon seriálu vyšplhal tak vysoko. naopak nejhorší postavou je Vanya, která je přes všechny tři série otravná až to bolí. Jinak po technické stránce je to dobré. Takové komiksové. Především pak první série, která to ale bohužel přehání. A taky to občas vypadá těma věčnejma podzáběrama jak od Guillerma del Tora. Ale největší plus má rozhodně úžasný soundtrack, který... prostě wow. Neuvěřitelně se mi trefili do vkusu (až na pár novodobých slaďáků). Je to ale rozhodně zajimávé, samozřejmě. Ale občas slabé. A to bohužel až moc. A hry Luthera a Allison na step-fantasy tomu moc nepřidají. 7/10 ()

KajusaK

1. série - 4*, 2. série - 5*, 3. série - 4*.. Čekala jsem superhrdinský seriál, kterému jsem dávala minimální šanci na úspěch. Dostala jsem super Netflix nářez s luxusní hudbou, dobrým hereckým složením. Ačkoliv jsem po pár dílech odhadla hlavní pointu, tak se na to dobře dívalo. Druhá série zprvu nic moc (asi první díl), ale na konec mě oslovila více než první. Třetí série brutální pokles, sotva sahá na 4*. Viktor je bohužel přešlap, scénáristům došel dech, spousta otázek, žádné odpovědi. Oblíbené postavy: máma, Pogo, Lila, Diego. ()

Splasher

Klasické problémy komiksových zkratek a s cestováním v čase. Jak už tu řada lidí přede mnou zmiňuje, je to líbivě zabalený mix příchutí. Jestli si bonboniéru jako celek užijete bude asi záležet na tom, zda to budete brát jako lacinou kopii nebo jako substitut s odkazem na originál. ()

StanislachKo

Ok, pre mňa ako čerstvého fanúšika seriálov ako takých, toto nie je "iba" výborný kus, ale rovno kult hodný uctievania. Tak skvelo napísané postavy, cestovanie časom a herci (celú tú partu do jedinej postavy si zamiluješ a budeš jej fandiť celý čas aj keď sa bude správať úplne debilne...), či dávkovanie toho mysteriózneho pozadia. Pár krát som sa pristihol, že bručím ako želva. ()

sugythesugar

Na to ako ma prvé 3 diely štvaly svojou predvídatelnosťou a nulovou psychologizáciou postáv, tak akoby to od 4. dielu prevzal niekto iný a prepísal scenár. Prišlo na skvelé momenty, z comic relief postavy (Klaus) urobili jeden z najsilnejších charakterov seriálu. Ak porovnám comics so seriálom tak je tam zmenené takmer všetko. Postavy cca zostali, ale sú prekopané od základov, je to pomalejšie a tým pádom viac času na rozvinutie príbehu ako tákého tak aj budovanie vzťahov medzi postavami. Seriál je ovela civilnejší, menej nadmerne akčný a humorný comics a mne to tak vyhovuje. To ako sa tento seriál po pár dieloch zmenil sa často nevidí. Stále to síce pre mňa nie je topka, ale neviem sa dočkať ako tvorcovia vyriešia cliffhanger. Samozrejme nemôžem opomenúť herecké obsadenie ktoré sa veľmi podarilo. Palec hore. Edit: Zabudol som podotknúť, že pesničkový soundtrack často vôbec nesedí do daných scén. Tie scény majú absolutne odlišný strih než by mali mať keby sa s tými pesničkami počítalo od začiatku (teda až na tú prvú pretože tam je jednoznačne vidieť že to bolo robené pre túto pesničku)... 7/10 ()

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

06.05.2021

Herečka Blake Lively (Mělčiny, Město) bude produkovat a zároveň si zahraje i hlavní roli v nové chystané adaptaci drsného komiksu Lady Killer pro Netflix. Scénář k filmu napíše Diablo Cody (Juno,… (viac)

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

02.01.2020

Přestože dostal Netflix v roce 2019 dva silné konkurenty v podobě Apple TV+ a Disney+, stále se jedná o jednoznačně největší a nejúspěšnější streamovací službu na světě. Důvodů je spousta, když se… (viac)