Twilight sága: Úsvit - 1. časť

• Česko Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (viac)

V prvej časti záverečného dielu strhujúcej romance s názvom Twilight sága: Úsvit sa Bella Swan (Kristen Stewart) a Edward Cullen (Robert Pattinson) po svadbe vydávajú na svadobnú cestu do Ria de Janeira, kde sa konečne, mimo všetkého a všetkých, môžu naplno oddať svojej láske. Ich šťastie ale netrvá dlho. Bella zmietaná prudkou vášňou k upírovi Edwardovi, ale zároveň úprimnou náklonnosťou k vlkolakovi Jacobovi Blackovi (Taylor Lautner), čoskoro zistí, že čaká dieťa. Tehotenstvo s upírom však pre ňu znamená fatálnu hrozbu. Čaká ju teda búrlivý rok plný lásky, pokušenia i strát. Musí sa definitívne rozhodnúť, či vstúpi do temného, ale lákavého sveta nesmrteľných, alebo či bude žiť plnohodnotným ľudským životom. Nevyhnutnosť tohto rozhodnutia sa vinie celým Belliným príbehom ako červená niť, na ktorej visia osudy oboch kmeňov - upírov i vlkolakov. A akonáhle sa Bella rozhodne, dôjde k celému radu nečakaných udalostí, ktoré môžu mať hrozné následky. (TV Markíza)

Aildrin

Už před lety jsem se zavázal k tomu, že projdu martýriem jménem Twillight a jestli zvládnu shlédnout celou ságu, bouchnu láhev kiani.. šampaňského. První polovina filmu ve mě vyvolala silnou paranoiu, (spolu s nesčetným nutnáním posunout ho aspoň o kousek, čemuž jsem nakonec pokaždé odolal) a chvíli jsem musel sám sebe přesvědčovat, že vyšetření kvůli podezření na cukrovku není životně nezbytné. Taky jsem si párkrát říkal, že nemám dost alkoholu, abych to vydržel až do konce, ale od druhé poloviny se stal Rozbřesk koukatelným i pro relativně střízlivého jedince. Musím uznat, že mě vždy zajímaly sociální vědy a tak mě problematika sexuálního styku upírů a lidí opravdu zaujala. Mimo to jsem konečně přišel na jeden zajímavý fakt, který jsem dlouhou dobu přehlížel. Jde o to, že se Bellin otec až s podivem podobá otci Stana Marshe ze South Parku a to jak vzhledem, tak inteligencí a stylem vystupování. Neodpustím si poukázat na pár logických chyb a tak bych předem rád upozornil na pár následujících spoilerů. Například mi příjde podivné, že zámožní Cullenovi, disponující vysokorychlostím připojením k internetu, konexemi, soukromými letadly, etc. si nemohli zavolat o nějakou upíří posilu nebo aspoň o pár krevních konzerv, které by jim shodila letecká podpora. Chápu, že by vše už nebylo tak dramatické, ale když už to nemohlo být jinak, mohli jim aspoň zlovlci, em vlkodlaci, odříznout spojení nebo tak něco. Celé by to pak vypadalo víc realisti.. ale co to plácám. Popojedem. Bellin porod byl vskutku dramatický (Kam se hrabe Prometheus) a ač jsem od začátku s vražednou přesností odhadoval následný děj, závěr mě zaskočil a dokonce donutil zamáčknout slzu. (I když, kdo by ji po nekolika deci karibského rumu nezamáčknul.) Emocionální výlev záhy vystřídalo společenské dilema.. To s ní bude jednou spát nebo co? Neměl to otisknutí brát divák doslovně nebo se do Twillightu vloudilo právo Šaría? Na to snad odpoví závěrečný díl. Celá sága se mi líbí v jednom ohledu. Jde snad o jediný slavný filmový počin od dob Vinnetoua, který popularizoval původní obyvatelstvo ameriky. Pevně věřím, že kdyby Twillight viděl Sedící býk, zamáčknul by (tak jako já) slzu.. pak se vyšplhal na nejvyšší totem a vrhl se v náruč smrti. Pět hvězdiček uděluji maskérovi zombie Belly, který si nejspíš odskočil z natáčení Walking Death a pokud ne, při natáčení dalších dílů jistě získá angažmá. Co napsat závěrem? Pokud se dospělý člověk dívá na Rozbřesk s dávkou nadhledu a kapkou promile pod kůží, dá se film hodnotit i jinak než jako odpad. ()

princesofpersia

Byla jsem velmi, ale zato mile, šokována :) Čtyřka se konečně tváří jako pořádný seriozní film. Taylor Lautner mi konečně nelezl na nervy, vlci vypadají jako vlci a drama je drama a ne k smíchu. ()

Lenii

Co dodat, každý na to čekal a myslím, že se film povedl, líbil se mi,...i když jsou tu jistá ALE. Vadilo mi, že tu svatbu tak nějak odflákli, ale zase se mi tu líbil Kristinin výkon, když se připravuje na svatbu a pak jde uličkou. Ve tváři se jí toho odehraje velice mnoho. (Proto nechápu, jak mohla tak děsně hrát ve Sněhurce, ale to sem nepatří.) Děj na ostrově jsem si představovala trochu jinak, ale i tak pěkný. No a pak už se vše točí kolem Belly a dítěte. Všichni se o Bellu bojí. To celé se tak nějak mohlo odehrát během chvíle, ale je třeba vysvětlit a osvětlit postoje ostatních, což se mi tento záměr líbí, ovšem už se mi nelíbí, že se to úplně nevyvedlo. Čekala jsem trochu víc. Herecké výkony nebyly úplně 100%, ale Kristen se tu fakt předvedla. Jako tenhle film je hlavně o ní a především o ní jako hlavní postavě a také i o jejím hereckém výkonu a samozřejmě práce vizážistů a maskérů je výtečná. Velice se jim podařilo Bellu proměnit na kost a kůži. Herecké výkony u porodu byly fakt super, ale ten konec s téměř mrtvou Bellou a Edwardem o samotě mě trošku rozesmál. Ale zase to fakt vylepšil pohled na Renesmé a ztvárnění toho, co se děje s Jacobem. To mě velice zaujalo a následná rvačka vlkodlaků a upírů byla fajn. Co to zkazilo, byla proměna Belly v upíra, to se mi nelíbilo. I přes všechna ano, ale i ne... 85% ()

thepeabody

Tři věci tomuhle dílu nemůžu upřít. Zaprvé, hudba mě překvapivě bavila, zadruhé, efekty v druhé polovině filmu nebyly (až na podle mě pořád špatné vlky) vůbec, ale vůbec špatné a zatřetí, i když jsem za polovinou prohlásil, že tomuhle filmu víc než dvě hvězdy prostě nedám, u poslední třetiny jsem si propotil ponožky, tričko i peřinu a kdybych šel do sauny tak se nezbavím tolika toxinů, okousal jsem si všechny zbytky nehtů a to všechno i když jsem dobře věděl, jak to dopadne. Nepřiznává se mi to lehko, ale tohle se mi stává málokdy a naposled to bylo před hodně dlouhou dobou. Nesnesitelně zdlouhavá první třetina, Bella, která je "perfectly happy" a přesto tradičně vypadá, že se během momentu sesype, ani ostatní věci, kterými je Twilight proslulý by mi nevadily, ale všiml jsem si tolika děr ve scénáři a tolikrát jsem se před sebou samým styděl, že se na to dívám, že, ač je The Breaking Dawn Part One zatím nejlepší film série, pořád to u mě není Film. ()

Mire

Zatiaľ najlepší Twilight, aj keď stále len za tri hviezdičky. Na druhú časť Úsvitu si možnože zájdem aj do kina, predsa len vyvrcholenia takýchto viacdielných záležitostí bývajú fajn :) ()

MyrnaAlec

Neuvěřitelná záležitost především pro masochisty. Začínáme svatbou - přesně v intencích deníčků žákyň druhého stupně základní školy. Následně kýčovitá romantika v ostrovním ráji jen ve dvou. Nebýt následného odhalení, že se to Belle opozdilo, tak by mě ani nedošlo, že už měli sex, protože probíhaly jen pohledy a neustálé žvanění. No a poté se děj přesunuje zpět do upířího zázemí, kde se do hromadného trpitelství zapojuje i vlkodlak. Nakonec dojde přeci jen ke hryznutí a hlavní hrdinka je povolána zpět ze spárů smrti, aby dokončila své tažení. Ufff oba dva hlavní hrdinové jsou tak toporní herci, že se jejich učinkování překlápí v nechtěnou parodii. ()

kirmakX6on

...tohle byla strašná romance...ale donutilo mě to si zjistit, jak zní svatební slib...musím uznat, že je celkem hezkej (Já ..... odevzdávám se tobě ..... a přijímám tě za manželku. Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Chci tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí.). Bitka byla jen jedna a krátká, navíc to bylo jen takový spíš pošťuchávání (nikdo nezemřel). Kristen, jakkoliv ji až tak nemusím, se mi zdála nějak hezčí než v těch předchozích dílech (možná jen proto, že jsem ji už dlouho neviděl), ale že by o svatební noci ukázala prso? Ani náhodou. No, doufám, že víc akce bude v druhé části. Celkově: 49% ()

kubilov odpad!

No jasný, jen tu poslední zkurvenou knihu rozdělte na dva díly, ať si maj ty ohyzdný tlustý teenagerky nad čím třít pekáč. NASRAT! ()

johnsnow odpad!

áááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá kurva fix to čo bolo toto? To akoťe po troch dieloch to treba dojebať? Ved to bolo skôr porno mixnuté z telenovelou. Chápem prečo to tak je, režisér má pseudinym jeho pravé meno je kokot lebo iba kokot dokáže sprasiť zničiť a dojebať tak skvelú sériu ()

Brano

U mňa sa určite zaradil tento film medzi to najnudnejšie, čo som kedy videl. Viac než polovicu som už musel popretáčať, lebo na toto sa už naozaj nedalo pozerať. Priblblý dej, no síce ono to nemalo žiadny príbeh. Videl som len svadbu, medové týždne a trápne žiarlivecké vystúpenia. Chápem, že naivným mladým diváčkam pri tomto srdce plesa, ale pre mňa to bola strata času. /20%/ ()

Kimkong

Zatím nejlepší díl. První půle je klasická romantika, ale pak to začne být zajímavé. V upířím světě nový prvek dítěte. Avšak ten závěr, opravdu bych chtěl vidět reakce náctiletých dívek, kterým je série především určena. I mě to přišlo celkem nechutný, ale v kinech muselo být nablito. :) ()

JosefTomas

Asi nejlepší díl. Beru to tedy s rezervou, ale je. Navíc finále má takový drive, že nebýt pokažené druhé části a herci by byli na lepší úrovni (i když je vidět značný pokrok, hlavně mezi prvním a tímto díle), tak jdu i výš. Velmi chválím Condona, ten předvedl výbornou režii a nebýt jeho, tak tento díl není na takové úrovni. ()

liquuid

Asi nejlepší díl série, rozhodně to není něco, co by člověka urazilo. Děj to má, vše je srozumitelné, dobře natočené. Jen je to taková slaďárna pro děvčata, takže mužské pokolení si něco podobného dost pravděpodobně neužije. ()

PlysovyMacko

Áno, je to strašná nuda. Nie, nič sa tu nedeje. Hodinu sa rieši co s Bellinym deckom, aby sa prišlo na to, že nič, proste ho porodí. Ten scenár niekto aj čítal? Nikoho nenapadlo povedať, že je to brečka? Vojna s vlkmi vycucana z prstu, ani Pattinson tu nevyzerá tak dobre, ako v predošlých filmoch. ()

Nikkki

Tak na tento díl jsem se opravdu těšila. Po velmi povedené trojce, jsem byla fakt zvědavá, jak to tvůrci zvládnou a musím říct, že jsem z kina odcházela naprosto spokojená. Nebudu zde popisovat, jak bylo všechno úplně nej jako zamilovaná fanynka, ale souhlasím, že po 60 minutách se to opravdu rozjelo. Nejvíc jsem byla překvapená, jak se ty krvavé scény (Bellin sen, porod) podařilo přenést na plátno. Netvrdím však, že vše bylo naprosto perfektní, některé dialogy mi přišly úplně směšné a naprosto mimo, ale hudba mi to vynahradila. Prostě děj frčí, drama se dá občas krájet, z Belly byla opravdu troska a lámání kostí se také povedlo. Suma sumárum až na nějaké maličkosti fakt doporučuju a už teď se těším na finální dojezd... ()

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

Kolik loni vydělávali hollywoodští pracháči?

04.02.2011

Magazín Vanity Fair sestavil žebříček 40 nejlépe vydělávajících amerických filmových tvůrců a herců za rok 2010. Nikoho asi nepřekvapí, že absolutním šéfem je James Cameron, který si na účet připsal… (viac)

Emo upíři definitivně rozpůleni

Emo upíři definitivně rozpůleni

14.06.2010

Už se o tom spekulovalo předtím, ale pak oficiální zprávy studia Summit Entertainment tohle téma obcházely. Chvilku to vypadalo, že budeme ušetřeni, ale dohady se nakonec potvrdily: Rozbřesk bude… (viac)