Úkryt

• Česko Úkryt (viac)

Rozvedená Meg Altmanová (Jodie Foster) a jej dvanásťročná dcérka Sarah (Kristen Stewart) sa nasťahujú do luxusného newyorského domu, ktorého zvláštnosťou je tajná miestnosť. Tú si ako nedobytný úkryt nechal vybudovať predchádzajúci majiteľ. Meg síce podľa návodu zapne bezpečnostný systém, napriek tomu vnikne v noci do domu černoch Burnham (Forest Whitaker), vypne bezpečnostné kódy a vpustí do jeho priestorov svojho komplica Juniora (Jared Leto), ktorý si neplánovane priviedol posilu - maskovaného a ozbrojeného Raoula (Dwight Yoakam). Trojica príde do konfliktu, pretože dom mal byť podľa ich informácií prázdny. Keď sa Meg náhodou prebudí a zistí, že v dome sú lupiči, zobudí dcéru a podarí sa im schovať sa v úkryte - ale ani zďaleka nemajú vyhrané. Muži sa totiž nezastavia pred ničím, pretože obsah zakódovaného sejfu v úkryte je pre nich priveľmi cenný... Zakrátko, keď sa diabetička Sarah stane rukojemníčkou zločincov, Meg nezostáva nič iné, ako bojovať o dcérin život všetkými dostupnými zbraňami... (TV Doma)

High.Hopes

Nářez. David Fincher opět válí a to i na velmi omezeném prostoru. A Kristen Stewart je prostě přirozený talent. Čekejte, že si ukoušete nehty nervozitou. ()

Ceberus

Nejoblíbenější herečka Jodie Foster společně s jednou z nejkrásnějších Kristen Stewart na jednom plátně - na to jsem se prostě musel podívat. Jodie samozřejmě nezklamala, ale Kristen je tady ještě příliš mladá a nemá prakticky co hrát. Co však film vynáší nad tříhvězdičkový průměr, to je netradiční a dobře zpracované téma. Není totiž mnoho filmů, které se odehrávají celé v jedné omezené lokalitě a dokážou zároveň velmi úspěšně zabavit. Jedním z klíčů úspěchu vedle hereckých výkonů byla snaha nenechat se ukolébat udržováním nějakého statu quo po celou dobu filmu, ale situace se dynamicky mění a vyvíjí. ()

Sign

Úkryt, než to jednou přišlo do televize vůbec jsem o tomto filmu nevěděl, ani muk, tak sem si řekl že to shlédnu, a BUUM, pecka, hlavně jenom fakt, že Forest, ten sympatický dobrá tam hraje onoho muže v pozadí na plakátu, takže záporák? A sakra, byl ale opět i když byl, tak opět se srdcem na pravém místě, upřímně se mi ulevilo když hned ze začátku řekl ''od tohodle jdu pryč jsou tu lidi, nikomu nechci ublížit...'' to mi doslova spadl kámen ze srdce, bylo by to doslova pošpinšní kdyby třeba hrál onoho hajzla v kukle, nebo třeba toho energického nerváka do třetice, no film má rozhodne originální nápad, spád a momenty jak překvapení tak výmněny misek vah (výmněna zbraně kdy se z únosců stali vězni beze zbraně avšak s jedním rukojmím a naopak maminka se dostala ven sice beze svojí dcerušky avšak se zbraní v ruce) film se začal dobře vyvýjet a já si opravdu říkal jak tohle asi skončí, závěr výborný, Forest opět nezklamal a upřímně sem mu skutečně fandil, ano, jak Meg se Sarah, tak forestovi, bylo mi pěkně líto že ho nakonci dostali ještě když nakonec udělal to co udělal... ()

danny_21

Než jsem objevil Chrise Nolana, byl pro mě David jednička na filmovém nebi originálních námětů a zpracování. Miluju kamerové hrátky v Panic roomu - průlet konvici, dlouhé záběry bez střihu. Víc než Jodie se mi herecky líbila ta malá holka a Forrest s Jaredem. 85%. ()

Acrobat

A ja som si ako malý myslel, že pod perinou ma nikto zlý nenájde. Dnes som dospel a ....naučil sa strieľať. /Pravdovravný a stiesňujúci Fincher ()

Demonic189

Výborný, vzrušujúci a napínavý thriler, v ktorom suverénne dominuje genialna kamera. Typická Fincherovska nálada, pochmúrne farby a potemnelá atmosféra...Ale jedno ma velmi, velmi mrzí...pri jeho filmoch sa nezvyknem klepať po čele, žial, tu sa mi to stalo hned niekolkokrát (SPOILER: manžel, úder kladivom atd). Seven teda ostal nepokorený, samozrejme s obrovským náskokom... ()

netWoor

No nebejt to Fincher, je to asi strašná hovadina. Už jen to, že ženská si pro sebe a dceru koupí třípatrovej byt (asi aby se bála). A pak další ty hlouposti jako třeba ... no nebudu prozrazovat (no dobrá, třeba ta celá hovadina s telefonem ... nebo jak zadělává skleněný dveře hřebíkama :)))). Ale jo, natočeno pěkně, i když ... herci až na Jodie mě teda moc nebavili, možná ještě Forest ... ()

Mouchal

Fincher umí. Rozhodně se nenechte zmást zdejším "slabším" hodnocením a dejte pokoji pro panice šanci, kterou si vážně zaslouží, protože je to skvělý film, který bohužel trochu doplácí na tu skutečnost, že na režisérské křeslo zasedl právě Fincher, od kterého většina lidí po peckách jako je Sedm či Klub rváčů, čekalo ještě něco většího a lepšího. Každopádně já se bavil náramně. Komorní atmosféra, kterou podtrhuje výtečná kamera projíždějící skrze objekty a místnosti bez jakýchkoliv problémů, skvělý herci (ano i ta "otevřená držka" ze stmívání zde zahrála parádně) a gradující zápletka tvoří dohromady z tohoto filmu výborný zážitek. Idea nedobytného pokoje a party natvrdlých (2 ze 3) zlodějíčků, zoufale se snažících najít způsob, jak se dostat dovnitř (zkusíme to zespoda, to určitě půjde) na mě zafungovala tak jak měla a hlavně první půlka se může pochlubit i několika komediálními scénami, které já rozhodně neodmítám ani v tomto typu filmu. Trochu mě zamrzelo, že místo dokončení linky se "zdvořilým" zlodějíčkem Forestem, jsme mohli vidět akorát mamku s dcerkou, vybírající si nový byt. Přehnaná mi naopak přišla Raoulová výdrž, kdy i přes ruku napadrť, pořádnou bouli na hlavě, pádem tak z pěti metrů, byl schopen přemoci zdravou ženu s palicí a přitom se ještě dokázal vyhnout všem na něj vystřeleným kulkám, a to i bez nejmenší motivace, jelikož prachy, pro které tak usilovně bojoval už stejně byly dávno v trapu. Ale co, byl to jen slizkej parchant, který měl tu svou makovici jen na to, aby měl přes co si přetáhnout tu svou krásnou kuklu. Slabších 90%. ()

Jolee

Jako jo, atmosféra skvělá, dost "natěsno" scén, kdy můžu ječet, když se na film dívám sama. Ale tyvole vždyť se občas ty postavy chovaj úplně nesmyslně... ()

neo93

Další z mistrovských kousků Davida Finchera. Tentokrát nás zavádí do jedné luxusní vily, která má jednu takovou bezpečnostní místnost, do které je nemožné se dostat. A právě zde, na tomto místě se odehrává celý vyprávěný příběh. Je obdivuhodné, že režisér dokázal vystavět film, ve kterém hlavní roli hraje vlastně prostor. Prostor, od kterého se všechno, co vidíme, odvíjí. Není, to ale jen prostředím, které v nás dokonale buduje napětí. Je to i velkou zásluhou samotných přestavitelů hlavních postav, kterým již od začátku fandíme. Jodie Foster jako matka, která dělá všechno proto, aby své dítě nejen ochránila v bezpečí, ale také proto, aby své dceři poskytla pomoc, pokud by se ji přitížilo, jelikož je nemocná. Kristen Stewart, ve své asi nejlepší roli, se zase ukazuje jako zdatná dcera, která odhodlaně stojí za svou matkou. A když do toho všeho zapasujete ještě skvělou kameru a výbornou hudbu, nemůže vám vyjít nic menšího než čtyři hvězdy, ale já dávám pět, jelikož jsem napnutý celou dobu a parádně jsem si to užil. ()

Sweat55

Parádní thriller od mistra napětí Davida Finchera. Tenhle člověk promění ve zlato všechno na co sáhne. Napínavý od začátku do konce? Check. Hláškující Jared Leto? Check. Skvělá režie? Check. Fincher dělá to co umí nejlíp, ostatně jako vždycky. 9/10 ()

Jaxx84

Neskutečně potencionální námět, ale hovadina par excelanance. Tolik absurdních okamžiků, reakcí a dialogů jsem snad ještě ve filmu neviděl. 3/10. ()

GTS_PUNK

Meg Altman (Jodie Foster) sa spoločne so svojou dcérou (Kristen Stewart) nasťahuje do ich nového obrovského newyorského domu. Niekoľko poschodí, množstvo schodov, nespočetne veľa izieb a dokonca aj výťah. A takisto aj zdanlivo tajná miestnosť - úkryt. Úkryt, do ktorého sa musí Meg spolu s dcérou zavrieť hneď prvú noc, pretože do ich nového príbytku zavítali traja neočakávaní hostia. Hostia, ktorí určite nie sú iba milými susedmi od vedľa. Snímky režiséra Davida Finchera, alebo ak chcete "fincherovky", sú pre mnohých divákov znakom vysokej filmovej kvality. Pri niektorých filmoch spomínaného režiséra je tomu bez najmenších pochýb skutočne tak, ale "home invasion" thriller z roku 2002 k zbierke kvalitných "fincheroviek" z prostých dôvodov radiť, bohužiaľ, nemôžeme. Snímok s pomerne hviezdnym obsadením, na ktoré dôjde ešte neskôr, sa "zadrháva" na základnom kameni každého audiovizuálneho snímku - na svojom vlastnom príbehu. Ten síce po svižnom úvode diváka bez najmenších okolkov a zbytočností hádže priamo k hlavnej dejovej podstate, kde sa však zrazu všetko akosi zasekáva. Hlavná protagonistka so svojou dcérou sú zavreté v úkryte, po dome im pobehuje nevítaná návšteva a... A ďalej čo? Od chvíle uzavretia sa v úkryte, je divákovi jasné, kam bude všetko smerovať, ale forma podania deja je pre neho v tej chvíli ešte stále pomerne veľkou neznámou. Dopracovať sa na samotný záver filmu je však malé-veľké utrpenie. Prečo? Z jednoduchého, už spomínaného dôvodu - príbehu. Ak divák očakáva akciu, dostane z nej trochu ochutnať. Ak divák očakáva napätie, môže naň rovno zabudnúť. Ak divák očakáva dejový zvrat, môže... Netreba predbiehať, ale je potrebné skonštatovať, že pri záverečných titulkoch sa dozaista poteší množstvo sklamaných, možno až naštvaných divákov. Všetko, čo tu jeden očakáva od tradičného "home invasion" filmu, neprichádza. Na obraze sa síce stále niečo deje, problémom však je akási "dejová prázdnota". Hoci sa film tvári atmosfericky, skutočná atmosféra mu chýba, dialógy postáv sú nezáživné, hlavná zápletka je predvídateľná, ale čo je horšie, absolútne nezaujímavá. Človek vždy vraví niečo podobné s ťažkým srdcom, ale, bohužiaľ, sa v tomto prípade jedná o takmer dve hodiny nudy, ktorá síce navonok vyzerá veľmi zaujímavo, ale pod svojím obalom skrýva nekvalitný obsah. Čo sa spomínaného hereckého obsadenia týka, platí skutočnosť, že hviezdne mená nerobia hviezdny film. Od väčšiny môže divák očakávať maximálne priemerný výkon, viac zaujme snáď len Kristen Stewart v jednej zo svojich prvých hereckých rolí. Panic Room je tak bezpochyby pre mnohých dozaista obrovským sklamaním. Sklamaním, ktoré klame svojím zovňajškom. Sklamaním, ktoré klame svojím príliš "overrated" statusom. Ďalšia kritika na adresu tohto filmu by bola maximálne zbytočná, keďže všetko dôležité už bolo povedané vyššie. Preto je lepšie spomenúť aspoň jednu vec, vďaka ktorej nie je tento snímok absolútnou blamážou. Kamera. Plávajúce zábery po priestoroch domu, vtesnanie sa do najmenších škár v stenách a najtenších útrob potrubí a kabeláží. Chvalabohu, aspoň jedna vec, ktorá tvorcom vychádza, a na ktorú sa dobre pozerá. Je síce zúfalé sa takto utešovať, ale ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Ale takisto v prípade tohto filmu platí staré známe - raz stačí. () (menej) (viac)

Kingjiri

Když vás film baví i při jeho třetí projekci, jde o asi nejlepší referenci, jakou může od diváků dostat. Vedle námětu, napínavý atmosféry nebo castingu (Jodie Foster a Forest Whitaker vládnou) potěší i skvělá kamera (začátek, kdy "projíždí" celej dům je naprosto perfektní). Škoda, že se nakonec Meg promění z velice uvěřitelný obyčejný ustrašený ženský v nepříliš uvěřitelně nápaditou protivnici (telefonní kabel, zapalovač vs. plyn nebo důkladná příprava na finální konfronatci se záporákama) a záporáci taky udělaj divný chyby (jak sami zmínili, fakt jsem nepobral, proč jako první věc nevyřadili kamery z provozu, přičemž právě kamery sehrály v příběhu dost zásadní roli). Ale zase je třeba uznat, že mělo finále pořádnou šťávu. Čtvrtá silná hvězda za filmařinu, hudbu a hravej scénář. ()

gemi

Panicův pokoj je kulantní tryler. Viděl jsem to snad potřetí a pořád mě to baví. Člověk teda nesmí přemýšlet nad detaily, jako třeba proč si rozvedená učitelka s dcerou pořídí čtyřpatrový byt o rozloze 390 m s šesti funkčními krby. Tohle nesmí člověk moc pitvat a bude se královsky bavit, mj. i stupiditou gangsterů (Jared Leto!). ()

Zikus

Nebýt té malé, nevychované, drzé nány, co mě celou dobu iritovala, bylo by to na plný počet. Liberální výchova je zlo. ()

Nix

Taky bych nechtěl, aby se ke mne vloupal Leto. Asi bych ho nechal, aby si to vzal, jeho výkon je fakt skvělý a sekundují mu všichni v plné parádě, ale myšlenka je fakt skvělá. Je pravda, že to úplně originální není, ale co, je to pecka. ()