Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Samuel7 k tomuto seriálu (12)

Hra o trůny (2011)

Absolutní špička seriálové tvorby po všech stránkách. Vyloženě slavných herců tu sice nenajdeme mnoho (v poměru k obrovskému množství postav), každopádně i přesto, že mnozí jsou nováčci a obsadit je by se mohlo zdát jako risk, nevybavuji si jedinou špatně zahranou postavu. Předchozí tvrzení přesně sedí na Emilii Clarke (Daenerys), ale nikoho jiného si do role své nejoblíbenější postavy Písně ledu a ohně již nedovedu představit. Děti Starků jsou stejně tak velmi dobře zahrané, o jejich rodičích (Sean Bean a Michelle Fairley) netřeba mluvit, zde se s excelentními výkony dalo počítat. Dále velmi vyčnívá Peter Dinklage (Tyrion) a jeho seriálová sestra Lena Headey (Cersei). Málem bych zapomněl na jejího syna Joffreyho, ztvárněného dalším z dospívajících herců, který je zde přesně takové monstrum, jako v knize. Hra o trůny vyniká i po technické stránce s velmi vydařenými efekty a působivou výpravou nejen na seriálovou tvorbu. I hudebně se skutečně trefili do černého a spojení hlavního motivu s originálně pojatými úvodními titulky je zážitkem samo o sobě. To, čím si vás však Hra o trůny získá je příběh. Mnoho propracovaných dějových linií, kde si každý již na začátku najde svou oblíbenou a postupem času ho začnou velmi zajímat úplně všechny. Zde je však jedna ze dvou věcí, které bych seriálu vytkl. V porovnání s knihou je seriál až příliš povrchní a ukvapený, což sice chápu, museli by natočit na motivy každé knihy více než 10 epizod, ale na opravdové poznání Západozemí tento seriál opravdu nestačí a divák je ochuzen o mnohem více, než je u filmů/seriálů podle knih zvykem. To podstatné tam samozřejmě je, ale těm, co se tento seriál skutečně líbil, vřele doporučuji přečíst si knihy,které i přes svou délku (Bouře mečů má cca 1250 stran) jsou tak čtivé, že jsem je přečetl mnohem dříve než většinu 5x tenčích knih. Druhou věcí, kterou bych raději neviděl, jsou tak časté a většinou i zbytečné sexuální scény, které se sice objevují i v knize, ale ve značně omezenější míře. Čas vyplácaný zde by se dal tak dobře využít pro hlubší vykreslení příběhu těchto geniálních knih G.R.R. Martina. Po Středozemi a Harry Potterovi jsem konečně našel fantasy svět, který mě dokonale pohltil. Tento seriál si bezpochyby zaslouží 5*, knihy pak 6*, něco tak propracovaného se opravdu jen tak nevidí, o vytříbené stylistice a dokonalých znalostí středověkých reálií spisovatele ani nemluvě. Zbývá jen doufat, že přes pokročilý věk autora, a času, který psaním těchto knih věnuje (jedna i více než 5 let), bude tato výjimečná sága dokončena. ()

Synové Harpyje (2015) (S05E04)

Celkově dobrá epizoda, výborný byl převrat Vrabčáků. Naproti tomu scéna z Písečnými hady byla jedna z nejhorších v seriálu, až mi bylo skoro trapně. Co mě ale nejvíc naštvalo, bylo zbavení se Barristana. V knize se nic takového nestalo, a tohle byl opravdu laciný krok, jak se zbavit jednoho herce, který odsoudil i sám herec. Od tohoto dílu je už skutečně patrné, že scénáristé nemají na to vyrovnat se kvalitě Martinovy předlohy. ()

Dar (2015) (S05E07)

Zakončení s Cersei, kdy se proti ní nakonec vše obrátí, je jednoduše skvělé. Ze splněného snu v noční míru během několika minut. Lena Headey je úžasná herečka! Bez ní by seriál postrádal šťávu. ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Výborná epizoda, obzvlášť na to, co se stane s Daenerys a Jonem jsem čekal skoro pět let od přečtení knihy. Emilia Clarke byla mimochodem během trmácení se pouští krásnější než kdy jindy. Hvězdu musím strhnout za opět stupidní linii v Dorne, Benioff a Weiss neumí vymyslet nic lepšího než prosté zabíjení. V knize je tato linie daleko komplikovanější, tady to zkrátka vše zabijí (doslova i přeneseně) "Sand Snakes", které se navíc umí záhadně teleportovat k Trystanovi na loď. ()

Nikdo (2016) (S06E08)

Tato epizoda měla velký potenciál, bohužel trochu zklamala. Vše bylo příliš zkratkovité a uspěchané, to nejlepší se odehrálo mimo scénu (Blackfish, Arya). Nerozumím, co mají všichni na Bronnovi. Jeho scény bývají laciné vycpávky, stejně jako v tomto díle jeho konverzace s Podem, minule s Jaimem. ()

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

Jedna z nejlepších epizod seriálu a jedna z nejlépe natočených bitev, co jsem kdy viděl. I bitva o Meereen byla skvělá, i když té nebyl věnován takový prostor. Výborná kamera, hudba a opravdu byla cítit ta stísněnost na bojišti u Zimohradu. A Ramsay byl opět zaručený zdroj emocí. Intenzivní zážitek. ()

Vichry zimy (2016) (S06E10)

Začátek v Králově přístavišti mě zničil. Tohle si opravdu nikdo nezasloužil. Ale jen ve Hře o trůny může zemřít najednou tolik postav a stále jich zbýt víc než dost. A to jsem doufal, že Cersei zatím neumře, protože sledovat Lenu Headey mě bavilo. Tímhle však rozdmýchala mou nenávist nanovo a Ramsey Bolton teď bledne ve srovnání s ní. Ozvaly se i staré rány ohledně Shireen. Naopak u Daenerys se schyluje k osudovému rozuzlení, Olenna pěkně usadila otravné Sand Snakes a Arya konečně začíná splácet dluhy. Gradace děje i napětí fungovaly výborně a konečně se v této sérii objevila i nová originální hudba. Epizoda s více zvraty tu zatím nebyla a to jsem si myslel, že jak se blížíme ke konci, postav už tolik ubývat nebude. Omyl. ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

Zatím nejlepší díl. Daleko lépe napsaný, dějově daleko zásadnější. Nejsou tu sice skoro žádné akční scény, ale GoT opět exceluje v tom, v čem vždy excelovala - v dialozích. První dva díly mi z této stránky přišly slabší a říkal jsem si, že absence knižní předlohy je opravdu znát, ale tímhle dílem si Benioff a Weiss u mě napravili reputaci. Příkladem je Cersei, která přišla s tím nejodpornějším způsobem pomsty. Přesně jak řekla Olenna, Cersei dokázala věci, které si ona ani nedovedla představit. A právě nedostatek představivosti se stal Olenně osudným. Osudově působil vůbec celý díl. Opravdu mám pocit, že zde se utváří historie, že zde se brzy se střetnou věčné síly životy a smrti, síly ledu a ohně. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Úžasná epizoda, která ukazuje, že přece jen se nakonec dá dále dojít se ctí než s pletichami. Některé postavy toho asi však nikdy nebudou schopny, takže pro další sérii máme zaděláno ještě na zajímavé komplikace. Úžasné dialogy a herecké výkony během mírového jednání, kde se setkali téměř všichni zbývající hráči. Pozornost na sebe opět strhává báječná Lena Headey, z níž ten potlačovaný hněv a nenávist přímo čiší. Dějový posun i přes rozvláčné tempo (které mi však naprosto vyhovuje, neboť každá scéna je umně natočená) byl velmi výrazný. Zdánlivě nejlepší manipulátor přechytračen. Důsledky Jonova původu konečně odhaleny. A největší ochrana před Bílými chodci zničena. Kruh se pomalu uzavírá a v tomto díle je dobře vidět, jaký dopad měla rozhodnutí z první série na vývoj všech dalších událostí. A hlavně jsem rád, že mě GoT opět dokázalo pořádně dojmout, a to hned v několika scénách. Čekání na osmou sérii bude dlouhé, protože už jde opravdu do tuhého a boj o holé přežití začíná. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Nádhera. Konečně se z postav dere opatrně ven ta potlačovaná lidskost. Konečně se všichni ocitli v kruhu lidí, kde si mohou relativně věřit a otevřít se. Krásná pocta "outsiderovi", jedné z morálně nejčistších postav. Taky skvěle cítit pocit osudovosti a nejistoty. A v takovéhle atmosféře mi i to první milování přišlo jako něco krásného - zažít ještě něco, o čem všichni neustále mluví, když se možná blíží konec. Tolik odlišné od běžného kontextu GoT bordelů. Odkryly se nějaké další záhady ohledně Brana a Night Kinga a opět skvělé sledovat reakce Jona a Dany na informace, které úplně obrací jejich svět a identitu vzhůru nohama. Dost možná pro mě emociálně nejsilnější epizoda, protože vidět všechny ty postavy pohromadě, jak spolu interagují a zároveň, spojeni hrozbou přesahující všechny rodové šarvátky, jak jsou schopni spolu v této epizodě tak lidsky vycházet i přes všechny ty komplikované vztahy. Tento rozměr mi v GoT v porovnání třeba s Pánem prstenů nebo Harry Potterem chyběl, ale vypadá to, že jsem se dočkal, a ve výsledku to možná bude právě pro tu komplikovanost vztahů o to dojemnější a realističtější. Protože kdo má i se svými nejbližšími naprosto idylické vztahy? Jsem zvědavý hlavně na Dany, která se z mé nejoblíbenější postavy v posledních sériích propadla na žebříčku sympatií poměrně hluboko. Jak se postaví k oné novině bude podle mě finální test jejího charakteru. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Nádherná práce se světlem a stíny, hlavně ta úžasná Melisandřina kouzla, a naprosto ubíjející pocit beznaděje. Opravdu hutná atmosféra. A líbilo se mi i jak se vyplnilo proroctví Melisandry o Arye (a jestli to tak tvůrci zamýšleli, nebo nezamýšleli od začátku, mi je jedno, funguje to), či dojemné rozloučení s Theonem, který kdyby se choval jinak, tak tam nebude stát a vše by mohlo dopadnout jinak. A o dojemné a hlavně vypjaté chvíle tam nebyla nouze. Opravdu intenzivní zážitek, na který jsem čekal přes 10 let. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Tuto epizodu jsem si musel pouštět na vícekrát, protože z Dany jsem byl naprosto na nervy, nikdy jsem nevěděl, co udělá příště. Už když stála s kruhy pod očima u okna na Dragonstone, myslel jsem, že spáchá sebevraždu ve stylu Tommena. A nakonec by to asi tak bylo nejlepší. Naprosto tragické - Varys měl pravdu a zaplatil za to, navíc zrazen nejlepším přítelem. A nejhrůznější moment pravděpodobně celého seriálu byl ve chvíli, kdy zazvonily zvony a Dany přesto udělala to, co udělala. Myslel jsem, že třeba ve výbuchu hněvu tedy rozboří Red Keep, ale ne, ona jela uličku po uličce, dokud celé město a skoro všichni v něm nehořeli. Ale i to dává smysl, chtěla přece Cersei odstranit "root and stem". Přišla ve chvíli o všechny, které milovala (ještě ale, že se toho Jorah nedožil), krom Jona, který ji v jejích očích zradil, stejně jako Tyrion. A ve svých očích dělala dobrou věc. Nakonec tedy stejně převládlo Targaryenské šílenství... Dany jako postava byla rozhodně velice komplikovaná a tento její pád není vůbec neopodstatněný (už její reakce na Viserysovu smrt v první sérii byla znepokojující). Je mi líto lidí, co vše hejtí jen proto, že se postava nezachovala podle jejich představ. Dany nám připomíná, jak snadno se můžeme zmýlit i v lidech, kterým věříme, či dokonce milujeme. Ani já bych si nemyslel, že udělá to, co se stalo, rozhodně ne poté, co zazvonily zvony... Ale také jsem se spletl. A zaslouží si kvůli tomu epizoda odpad? Nemyslím si. Co ty úžasné momenty jako dojemné rozloučení Tyriona a Jaimeho, poté Ohaře a Aryi - a velice se mi líbila ta její scéná s bílým koněm, která pro mě symbolizovala, že nakonec v ní zvítězila něžná stránka, že není živa jen touhou po pomstě, protože její příběh k tomu dlouho směřoval. Vizuálně a hudebně navíc opět nádhera. A znovu nám GoT ukázalo, že můžeme soucítit i s těmi "zlými", jako se Cersei. Její scéna, kdy se bojí o své miminko a říká, že nechci umřít, byl další naprosto srdceryvný moment. A opět to ukazuje, že kdyby ty postavy nešly sobecky po moci, mohly být šťastné. V posledních momentech i Cersei poznala, že to nejdůležitější je láska. Zkrátka nakonec šlo o boj mezi dvěma teroristkami a s oběma lze soucítit. Zklamala mě Dany? Jistě. Zklamaly mě GoT? Rozhodně ne. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci