Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

wooler

Snímek, který příjemně překvapí nejen jediného diváka. Nepojednává o tom, zda je Facebook pro civilizaci prospěšný nebo ne. Všechno to jde stranou, nemusíte o tom vůbec uvažovat. Jsou to pouze 2 hodiny vyprávění o tom, jak vznikl tento fenomén, čí byla původní myšlenka a kdo vlastně má právo si říkat "tvůrce Facebooku". Ano, pouhé 2 hodiny vyprávění, jenže KVALITNĚ NATOČENÉ vyprávění. Pan Fincher je kouzelník, vytvořil film, který Vás natolik vtáhne, a přitom je tak "jednoduše" natočený. ()

jendajan

Od filmu jsem čekal více hodnocení sociální sítě jako takové, ale o to víc mě překvapilo, že to je spíš o úplném vzniku této sítě. O nápadech jeho zakladatelů, o sporech mezi nimi a právních tahanicích, koho nápadem to všechno vlastně je. Každopádně super scénář a režie, doporučuji! dal bych 90 / 100. ()

JoudaCZ

Americký sen kluka se sociální inteligencí Rain Mana. Sám nejsem obyvatelem galaxie Facebook, ten fenomén je mi dost ukradenej, ale tenhle film je naštěstí o něčem jiném. Chlapík vzal něco, co už tu bylo, nechal se inspirovat a udělal to jinak; ne moc, jen trochu. Mohla to být třeba nová ingredience do receptu na bábovku. Nebo přihodit oko do pletacího vzoru. Cokoli. Ve Fincherově podání je to hlavně kus poctivé, precizní filmařiny, které nechybí styl ani srdce. Opět. ()

pepito25

Pozoruhodný pohľad na individuality, ktoré dali svetu nový fenomén v podobe facebooku. Ten už zamestnáva mnoho psychológov, sociológov a právnikov, ktorí hodnotia a vynášajú súdy, či už pozitívne alebo negatívne. Svet sa rozdeľuje na prajníkov (tvrdšie: závislákov) a neprajníkov. Málokto je ľahostajný. Z pohľadu marketingu niet lepšieho postavenia na trhu pre akýkoľvek produkt. Film som si pozrel najmä preto, lebo som bol zvedavy na Zuckerbergov príbeh. Pristihol som sa, že neviem, či ho viac obdivujem, alebo cítim viac ľútosť. V každom prípade je to osobnosť. Inteligentná, introvertná, vizionárska a fascinujúca. Osamelá a komplikovaná. Filmárom sa tento projekt podaril. Príbeh a vzťahy hlavných hrdinov sú plnohodnotnou paralelou k facebooku ako takému. ()

rado3105

Film na vysokej urovni co sa spracovania tyka. Co sa tyka obsahu a dovernosti faktov dalsi podvod na ludi. Zuckerberg ma zidovske korene, taktiez zakladatelia google: Brinn a Page. Co dalsie maju tieto firmy spolocne je ze pripravuju ludi o to jedine co maju a tym je sukromie. Ich data su logovane, ukladane, analyzovane bohvie naco. A mozno vase deti budu trppit za to co ste pisali na facebooku a vyhladavali v google... A taktiez facebook vyvolal nepokoje na blizkom vychode, kde sa dostavali k moci islamske banky, ktpre su bezurocne. To sa nepacilo Rotschildovcom a napadli najmenej zadlzeny stat sveta - Lybiu. ()

Dzandy

Pěkný film, člověk se aspoň vzdělal v otázce toho, co je v pozadí fenoménu součastnosti - fb. Líbila se mi provázanost dvou dějových linií, tj. toho jak skutečně probíhala implementace fb v akademickém prostředí a ex post děj, kdy se ve společnosti právníků oba hlavní akcionáři dohadovali, kdo vynalezl fb. Pěkný bylo, jak ošmelili toho jednoho kluka - akcionáře (relativní ztráta vlivu ve firmě). Film se povedl. ()

stuj

Ale jo, šlo to. Škoda že člověk neví, kolik procent z chování postav je pravda a kolik ne. Každopádně celkem zajímavý vývoj a Zuckerberg popsán jako dostatečně divná postava:) A americký studenti a studentky a jejich "styl" taky stojí za zmínku - prostě stupidita (nebo ne?), kterou lze závidět a chytří o ní mohou jen snít. ()

RonnieR

Kurva, ako to ten Fincher robí? Aj keby sa pred kamerou dve hodiny roztváral a zatváral dáždnik, on by to natočil tak pútavo, že by som tie two hours sedel pred obrazovkou ako prikovaný! 90%. ()

pleva

Bohužel jsem čekal hodně (na základě hodnocení zde), režisér z nejlepších, k tomu můj oblíbený hudebník, ale celek mě nijak neuchvátil. Nevím, zda je to tím, že jsem odpadl od sítí před rokem a půl a nechápu ten boom, ale ani vlastní příběh filmu ani nic kolem Zuckerberga neberu jako námět na film. Možná i proto, že děj dobře znám dobře z IT serverů. PS: moje 76letá tchýně film miluje a viděla vícekrát :-), ač neví, co je Facebook ()

JARDAHONDA

Oblíbený film především u mladých lidí, kteří facebookem přímo žijí. Každopádně nápad jistě originální-jak si najít své kamarády, které jste neviděli několik let... na druhé straně lidé začli být otrokem počítače a užitečnější věci jim díky této sociální síti unikají. Jinak zakladatel facebooku Mark Zuckerberg si dnes žije tímto nápadem "asi"velmi slušně :) ()

Senátor

Jen vyléčený narkoman ví co je závislost, stejně jako největší světicí se stala – dříve hříšná - Marie Magdaléna, a tak kdo jiný než asociální jedinec by měl stvořit Sociální síť?! Je mi vcelku jedno, jestli film popisuje události věrně podle pravdy, když to co Jesse Eisenberg hrál, bylo pro mě stejně uvěřitelné jako večerní zprávy na ČT24 – snadno mě přesvědčil, že každý den trávím čas v internetové aplikaci, za jejímž zrodem stál pocit opovržení, nepochopení a osamocení. Film k divákovi promlouvá nejen prostřednictvím dobře obsazených herců (a skvělý Justin Timberlake), ale především originální kamerou a podmanivou hudbou. Musím přiznat, že „To se mi líbí“… ()

JUX

Je to vyborny, perfektne to odsejpa, rezie je skvela, ale chybi mi tam neco, co by me opravdu chytlo. Proste moc chladne. Asi nutne druhe shlednuti. ()

Honey007

Facebook je fenomén. Točit film o jeho vzniku bylo jistě mistrným komerčním tahem, ale to je asi tak všechno. Příběh, který má několik verzí, podle toho, z kterého pohledu jeho původců se na něj díváte, v sobě skrývá neskutečný filmový potenciál, který bohužel duo Sorkin & Fincher ignorovali a následovali nejjednodušší "hollywoodskou" linii - dívka, společensky neobratný génius, přátelství, peníze, rozkol, soud. Asi mě na tom nejvíc štve, že Fincher nepochopil podstatu, proč facebook vznikl a zaobalil ji tak do toho nejobyčenějšího klišé nešťastné (?) lásky. A to je velká lež. Je pravda, že zachytit ve filmu takového vizionáře jakým je Mark Zuzckerberg, je velká výzva, ale věřím, že se to jednou někomu povede. Mé pocity asi nejlépe vystihuje Finlo Rohrer z BBC - http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-11437873. "They use the growth and the money as background phenomena. They don't begin to understand it's social political and zeitgeist role." Takže v případě, že se na to celé díváte jako na smyšlený příběh, je to poctivá filmařina včetně skvělých hereckých výkonů. Ale i tak mi tady chybí větší psychologická hloubka rozpadu přátelství hlavních představitelů...no prostě se nemůžu ubránit dojmu, že film vznikl ne proto, že by chtěl současné fb generaci něco říct, ale protože Hollywood ucítil šanci jak vydělat velké peníze s minimem úsilí. 50% ()

strpozdiv

Skvěle natočený film! Téma vzniku známé sociální sítě mě už dopředu odrazovalo a hodnocení na csfd u sezónních hitů beru vždy s rezervou. Nicméně dlouho se mi nestalo, že bych si nějaký film pustil dvakrát za sebou v jednom týdnu. Už úvodní scéna předznamenává kvalitní zábavu s kořeněnými dialogy a chutnou kamerou. Jesse Eisenberg a jeho pohled tydýta je trefa do černého - pro mě herecký oběv - film ještě více osvěžuje. David Fincher zde nikomu nestraní a jeho vyprávění působí věrohodně, přestože nikdo z nás neví jak to všechno skutečně bylo. Režisérova nezaujatost nám tak dává možnost nadhledu a volného přemýšlení nad celým tématem. Všechny postavy si pravděpodobně oblíbíte už díky trefnému humoru, který se zde vyskytuje a vše jaksi zlehčuje. Harvardský snobismus a elitářství tak vyznívá více lidsky, konspirační teorie o židovské nadvládě světa strácí na přitažlivosti. Sečteno podtrženo, všichni jsem svině a v každém z nás je něco dobrého, jen na internetových profilech máme svůj cool koncept, jak by sme chtěli, aby to všechno v našich životech bylo. Jen si nejsem jistý jestli nás ta Fincherova hozená láhev piva do ksichtu ještě probere. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)