Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Vojtas12

Tenhle "poutavý" film mě skutečně moc neupoutal. Možná proto, že historie vzniku Facebooku není na dvě hodiny vyprávění, nebo to Fincher neodvyprávěl zrovna nejzajímavěji. Oscara za střih bych sice ještě bral, ale za scénář? Nemůžu se zkrátka zbavit dojmu, že jsem tu "poutavost" na první projekci nepochopil, na druhou ale opravdu nemám nervy. Možná si ale někdy pustím soundtrack a budu meditovat nad tím, čím mohl u akademiků překonat How to Train Your Dragon. ()

Bajislaw

Poutavá charakterová studie, atmosférické drama a zábavná výpověď o dnešní mladé generaci veleúspěšných byznysmenů. To všechno je Social Network, který zůstane skvělým filmem i v době, kdy Facebook (nikoli sociální sítě) bude už jen dobovým fenoménem. Isenbergova interpretace Marka Zuckeberga je fascinující, bez ohledu na to, jak moc je věrná. Oscarový soundtrack, jehož autory jsou Trent Reznor a Atticus Ross, je vynikající sám o sobě. ()

BenchPress

Nevím, jestli jsem podvědomě nějak ovlivněnej jmény tvůrců, ale prostě si nemůžu pomoct. Na co David Fincher sáhne, to promění ve zlato. Jeho režie je tak neskutečně nápaditá a originální, že každý jeho film, ať thriller nebo drama prostě do příběhu vtáhne. Po prvním shlédnutí bych dal čtyři hvězdičky, ale po dalších dvou zvedám hodnocení na plný počet. 5/5. ()

Max Q.

Nevěděl jsem, že jde natočit zajímavý film o něčem tak nezajímavém, jako je webová stránka. Aneb jak asociál stvořil sociální síť. ()

HrudkaJ

Film o fenoménu dnešní doby - sociální síti - konkrétně Facebooku a jeho tvůrcích, kteří jsou sice vykresleni vesměs jako asociálové, ale ve skutečnosti je nezajímá skoro nic jiného než takřka neustálé večírky a takřka všudypřítomná děvčata, což mě na tom všem překvapilo asi tak ze všeho nejvíc. ()

swinevenca

Balada o tom, jak se zrodil nápad umožňující lidem sdílet každou vteřinou veškerý pocity s kýmkoli, kdo je zrovna online, je docela dobře časově vyprávěná, ale to je taky to jediný, co mě u filmu udrželo až do konce. Zbytečný popisování algoritmů, neskutečně rychlá mluva a hlavně vynález proti mýmu gustu se zdůrazněným motivem klácení nezadaných vysokoškolaček, to nebylo nic pro moji vodárnou přebolavělou hlavu. Já si počkám na třináctej den v měsíci a pak z průměrný výplaty něco uzobnu s kamarádama mezi čtyřma až dvaceti očima, než abych samotářsky a podrazácky vymejšlel projekt pro všekamarádství a přitom vlastně žádnýho opravdovýho frienda neměl. Aspoň podle filmový verze je to z mýho pohledu smutný miliardářství a Zuckerberg je tady tak nafrněnej, že bych ho pohřbil zaživa a s wifinou, aby viděl, jak mu je 500 miliónů "přátel" k hovnu. ()

AndrewNewman

Napriek tomu ako veľmi uznávam ako Sedem tak Fight Club je toto pre mňa asi najlepší Fincherov masterpiese, už len kvôli tej odvahe, akú tému si vybral a ako brutálne si s ňou poradil. Z nenápadneho námetu sa v jednej chvíli stáva doslova nervydrásajúci triller a to všetko v príbehu o tom, ako sa vlastne vytvoril Facebook. Samozrejme mu k tomu veľmi dopomohli herci, Garfield, Eisenberg a Timberlake vo svojich rolách doslová excelujú a dodávajú filmu presne to, čo od nich Fincher potrebuje. Jeden z top filmov "podľa skutočnej udalosti" aké som kedy videl. ()

Edeltruda

Ať je natočené sebelíp, drama o ajťácích z jednadvacátého století nebude mít nikdy přitažlivost příběhů o kovbojích. Poodkrytí špíny z kanceláří společnosti mě dokonce trochu odradilo od používání FB jako takového. Za což bych ale možná měla autorům spíš poděkovat. :-) ()

MrDorry

Pro mě je film velkým zklamáním. Nevěrohodné a nesympatické herecké výkony, nic moc scénář a celkový pocit je prostě nijaký. Příběh to sice může být zajímavý, ale to by musel být lépe provedený. 40% ()

Wurths

Fincher je pro mě momentálně hrdina. Ještě nikdy se nestalo, že by mě jeho film zklamal čímkoliv, a pakliže se chceme bavit o technické stránce jakéhokoliv jeho projektu, vždycky je to absolutní špička. Tady mě zaujalo téma. Nemyslel jsem totiž, že nám příběh o založení něčeho takového jako je facebook dokáže říct tolik, aby to vystačilo na silný snímek. Ale očividně, v rukou Davida Finchera a Aarona Sorkina ano. Tenhle film si totiž zaslouží všechny ty liky a srdíčka. Neměl jsem potuchy, kolik se toho vlastně odehrálo při startu tohohle virtuálního gigantu. A už vůbec jsem nevěděl, že Victoria's Secret bylo založeno manželem jakési Victorie, protože se chudák chlap cítil špatně při kupování ženského spodního prádla. Co se týče obsazení, tak vyšlo na jedničku - potvrdilo se mi, že Timberlake je super, Andrew Garfield a Armie Hammer jsou sympaťáci a Jesse Eisenberg umí hrát kurvy. No, ona to tady zase úplná pravda není. On je tu takový polozáškodník, většina neplechy se stane nedomyšlením následků. Všichni vlastně byli dětmi. I proto to nakonec působilo všechno tak silně. Zase si jednou odnáším něco fakt cenného z dílny pana Finchera. ()

Aywes

Jako dobrý, ale nechápu ten obří povyk a místní hodnocení. Fincher řemeslně zvládl vše s přehledem a zpracoval moderní příběh v atraktivním podání. Jesse hraje skvěle a je vidět, že pod talentovaným režisérem dokáže dodat postavě osobnost. Překvapil Andrew Garfield. Jestli vám to stačí nebo ne si už musíte odpovědět sami. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)