Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Terka.K

Moc hezký životopis. Každá doba s sebou nese něco módního, Facebook tuhle definici určitě splňuje a v dnešní době (v opravdu mnoha případech) to můžeme považovat za závislost. Pro Marka určitě studna na prachy. ()

MikO_NR_1909

Z technických inovácii a celosvetového facebookovského booomu sa možno nedozvieme veľa, zato z konfrontačného hľadiska áno. Spory, ťahanice, klamstvá, podrazy... A práve v tomto si cením Fincherov príspevok, lebo mládež žije v domnienke, aký je Zuckerberg úžasný a s hlbokým obdivom treba pozorovať jeho miliardové majetky, sú predsa dielom úspechu. Pokiaľ máte vyprofilovaných svojich idolov, je nutné poznať ich hlbšie, čím teraz netvrdím, že Davidovi sa to úplne podarilo. Dielo troška tápe v nepostačujúcej hybridnosti celkovej štruktúry, moc sa uzatvára a z formálnej poctivosti nepreniká k celistvosti duševného jadra Eisenbergovej prepracovanosti. Zároveň ale s chladom a bez pozlátok generuje svet biznisu internetových vekov nového tisícročia. Tam nenecháva jedinú chybičku. ()

sta

fincher je bůh a sorkin jeho geniální našeptavač.. filmověfilmovýfilm, který je kopancem do xychtu majklu bejovi a jeho ovečkám, které si stejně jako bej pletou film s digitálními triky.. naposledy mi takhle dobře bylo po There will be blood ()

numi

Dvouhodinové, filmařsky dokonalé nic. Na to, kolik emocí vzbuzuje již samotná existence a vývoj tohoto sociálního fenoménu, mě až doslova šokovalo zjištění, že tenhle film ve mně nevzbudil emoce žádné. Snad částečně proto, že znám Fincherův rukopis až příliš dobře a chyběl mi moment překvapení, snad i proto, že Zuckerberg je vyobrazen tak, jak jsem si ho představoval. Čili přesně tak, jak vypadá halda dalších osmibitových nerdů. A nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle film vznikl brzo. Počet uživatelů stoupá a stoupá a je jasné, že musí přijít transformace facebooku, nebo jeho strmý pád. A teprve tehdy budou osudy Zuckerberga zajímavé. Tři a půl. ()

Vojcl

Co ještě o tom napsat? Snad jen to, že se tento film jednou asi bude povinně promítat dětem na školách. Místy velmi vtipný a výstižný Fincherův odkaz příštím generacím. ()

erased

A zase jednou pro mě splaskla velká bublina, tentokrát jménem Fincher. Social Network není špatný film, skoro by se dalo říct, že vzhledem k obsazení dopadl na výbornou. Když už ale jeden z nejočekávanějších filmů roku nese jméno takového režisérského velikána, čekal bych asi něco víc než vykastrovaný Klub Rváčů. Jako drama naprosto selhává ve všech ohledech, hudba nepasuje (až na vypůjčené kousky a i ten Griegovský Král hor nakonec nebyl zrovna nejlepší volba), vtipy se snaží zachránit co se dá, ale ani to nestačí. Nakonec je tak pro mě překvapení, že nejlépe na tom v celém filmu byl zrovna Justin Timberlake. Možná to není žádný pan Herec, ale právě jeho stylová postava nakonec mezi ostatními jako jediná zářila. Nakonec mám sice sto chutí odpadovat už jen za to, že ve mě po dvou letech "online" roznítil opravdovou facebook mánii, musím přiznat že jsem se u filmu i přes velká očekávání dobře bavil. ()

zipper111

Tak jsem viděl The Social Network. Film je to dobrý, ale žádná bomba... skvěle natočený, zajímavé dialogy a vůbec vcelku zajímavý pohled na vznik facebooku. Herci sedli celkem dobře, tedy až na Timberlakea, který doopravdy neumí hrát a nejradši bych mu v každé scéně dal přezdržku... Taky bych rád poznamenal, že už jsem to tu napsal asi tísíckrát, ale ten film opravdu JE o Facebooku. Nevadí. Dokonale to vystihla scéna s Christy a Eduardem: "Jakto že máš ve statusu "Nezadaný"???"... Prostě výplach mozků, na který toto dílko klidně mohlo upozornit trošku víc. Soundtrack mi nijak světoborný nepřišel, a přiznám se, že kdyby to netočil jeden z nejlepších režiséru současnosti, tento film by mě minul... No, na Finchera slabší, přece jen on je spíš mistr depky(B.B. byla výjimka potvrzující pravidlo), ale vcelku dobrý film. Dvě hodiny jsem se nenudil, což ani u Finchera nejde, ale přece jenom...něco kolem 3,658978542214* ()

raimi

David Fincher to má v hlavě pěkně srovnaný. Málokterej současnej režisér má tak pevnou tvůrčí ruku jako on. A výkony, který dokáže dostat z herců, to je kapitola sama pro sebe. Jesse Eisenberg je opravdu výbornej, ale to, jak hraje Justin Timberlake, je pro mě překvapení roku (a to ho nijak nepodceňuju). ()

Macejko

Výkriky o filme roka stále považujem za mierne prestrelené, ale aj napriek tomu je "The Social Network" fantastickým dielom. Síce pri ňom neprežijete filmový orgazmus desaťročia (ako sa to stalo mne pri Inception), ale zároveň nenachádzate takmer nič, čo by ste mu vytkli. Réžia, hudba, herecké výkony (všetkých zúčastnených), scenár - to všetko je vyladené takmer až k dokonalosti. ()

vorheese

Opus o lidské ješitnosti a Facebooku jakožto jejím vedlejším produktu. Fincher opět dokázal nemožné. Scénář, který se dá shrnout větou "Několik postav se postupně hašteří na různých místech v několika časových liniích" totiž proměnil v dynamickou podívanou, ve které vám každá postava určitým způsobem přiroste k srdci a ne vždy si budete jistí, komu vlastně fandit. Po přičtení skvělé hudby, střihu a vůbec všeho, za co se Oscar uděluje, zbývá jedno jediné velké mínus. Trvá to JEN dvě hodiny. ()

Alementina

Prijdu domu, zapnu notas, vysvlecu se, vezmu notas na zachod, zcheknu facebook, napisu koment na csfd, kliknu na ikonku "libi" na csfd, napisu koment a postnu na facebook :) vice pozdeji :) ()

blackrain

Nějak jsem nepochopila, co na tom filmu všichni mají. Nebudu snímku ubírat jeho nesporné kvality, ale pořád je to jen příběh o jednom počítačovém géniovi, který vypustil do světa něco převratného, co žije svým vlastním životem a šíří se napříč všemi kontinenty jako pandémie. Třeba o Facebooku budeme za pár let hovořit jako o Pandořině skříňce. Nemyslím to ve zlém, prostě to teď momentálně tak cítím. Nemůžu si pomoct, ale stále mi z toho vychází průměrný příběh. Justin Timberlake by měl šupem skoncovat se zpíváním a celou svou snahu věnovat jen a pouze herectví. Určitě se od něho dočkáme v budoucnu nějakého překvapení. ()

Bat55

Fincherovu tvorbu som posledné roky zanedbával. A to bol zlý nápad! Musím jeho ostatné, ďaľšie nevidené filmy čo najskôr pozrieť. Na Social Network som išiel s tým, že nám David Fincher, podobne ako u fimu Sedem opäť vyrazí dych. Už začiatkom filmu som tušil, že Jesse Eisenberg, ktorý tu stvárnil ústrednú postavu zakladaľa Facebooku, Marka Zuckerberga, bude nesmierne ukecaný. Aaron Sorkin napísal geniálny scenár a David Fincher opäť exceléntne zrežíroval látku, ktorú by každý režisér nevedel tak skvele podať. Eisenberg, Timberlake, Garfield, Mara, všetci odviedli výbornú prácu, dialógy sú prepracované. Film o živote, film o Facebooku a o ľuďoch, ktorí medzi sebou súperia o to, kto vlastne FB vymyslel. Veľmi vydarený film, podfarbený výbornou hudbou a rýchlou komunikáciou aktérov, ktorí podali vynikajúci výkon. Do jedného! Na plný počet ešte ale nemôžem ísť, po druhom pozretí je to ale možné. /85%/ ()

SarumanKo

Film o asociálovi, ktorý založil najväčšiu sociálnu sieť všetkých čias. Ako už mnohí spomínali, Sociálna sieť je film, ktorému nie je možné nič vytknúť, pretože funguje v každom jednom aspkte dokonale. Má skvelé dialógy a scenár kombinujúci humor, drámu, technológiu a marketing, no zo všetkého tak akurát, precízne herecké výkony ústredného tria i podporných úloh, bezchybnú Fincherovu réžiu (ten chlap je boh medzi režisérmi a zase raz dokazuje, že by dokázal natočiť čokoľvek) a v neposlednom rade sympatický soundtrack. A aj keď tento typ filmu pre mňa nie je úplne stvorený, uznávam, že ide o znamenité dielo a všetky Oscary, ktoré akiste získa, budú zaslúžené. (90%) ()

slunicko2

Virtuální realita umocněná sama sebou aneb Jak povýšit bezvýznamnost na umění. 1) Před zhlédnutím filmu pro pamětníky The Social Network považuji za vhodné uvést několik slov na vysvětlení historického pozadí díla. 2) Ve filmu se hovoří o tzv. Facebooku, lokálně i funkčně velmi omezeném programu, který ovšem nedokázal lidi reálně spojit, ani jim neuměl dát to základní, co technologie dnešní doby - skutečné pocity. Namísto fyzického propojení a tělesných dotyků, jak je poskytuje dnešní Spacebook a jeho deriváty pro sociální menšiny Queerbook, Coloredbook, Christianbook a mnohé jiné, nabízel tehdejší FB pouhou výměnu psaných (!) vzkazů, posílání obrázků či krátkých 2D videí. 2) I tento komunikační pravěk však zaznamenal zárodky vznikající kultury a civilizace. Ano, mám na mysli Internet (dobový název pro Spacenet). Jakkoli se to zdá nepředstavitelné, existovali tehdy jednotlivci i menší skupiny lidí, kteří nebyli propojeni s ostatními, nevyměňovali si pocity a informace. Tito asociálové se programově odmítali sdružovat podle zájmů a zálib a získávat přátele. Někteří z nich dokonce opouštěli své obytné buňky a vydávali se do vnějšího prostoru. 3) Do této divoké doby zasadili autoři děj snímku The Social Network. Film ukazuje mládí a první úspěchy trojnásobného nositele Nobelovy ceny, akademika, profesora, doktora a inženýra, Mistra Zuckerberga. Vidíme, jakému nepochopení musel čelit a jaké překážky musel překonávat. Tvůrci se, pravda, nedokázali zcela oprostit od dobově podmíněného vnímání tzv. soukromí. V příběhu byl dán nepřiměřeně velký prostor pochybovačným úvahám o Mistrově mravní identitě. Zobrazení soudního procesu proti Mistrovi ukazuje celkovou morální nevyzrálost tehdejší doby. 4) Přes všechny výhrady je film dobrým svědectvím o době a lidech. Příjemně překvapí herecké výkony 27letého Jesse Eisenberga (Mark Zuckerberg) a zejména 29letého Justina Timberlekea (Sean Parker), který se zřejmě právě tehdy rozhodl, že opustí dráhu zpěváka a bude se věnovat lépe placenému divadelnímu herectví. Pro 48letého režiséra Davida Finchera znamenal film další přírůstek do sbírky kvalitních a osobitých snímků. 5) Mám ovšem problém s hodnocením. Jiskřivě chytré a vtipné dialogy, rychlý spád snímku, obecně řemeslná úroveň zpracování mě táhne k nejvyššímu ocenění. Na druhé straně se film veze na módnosti ve skutečnosti marginálního tématu (it´s so cool to be on) a tím poněkud ztrácí. Uspěchanost dialogů se mi také nezamlouvá, a tak nakonec zůstanu u obvyklých nerozhodných tří hvězdiček. ()

Makky

Fenomén súčasnosti, hoci môžme len polemizovať nad tým dokedy, všetko má svoj koniec. Námet chytlavý, scenár dokonalý (ach tie úžasné dialógy)... vlastne mám chuť chváliť všetko. Nič, okrem nesympatickej postavy Timberlakea, vo mne nezanechalo zlý dojem. Už dlho som pri filme nemal pocit tak dokonale využitej stopáže, jednoducho žiadna minúta nebola navyše (záverená scéna s niekoľko násobným refreshom, tupým pohľadom do monitora a sprostým zabíjaním času, svedčí o všetkom). Film možno neurobí divákovi dieru do hlavy, každopádne je neuveriteľný luxus ho sledovať. Užil som si to! Million dollars my ass. Billion, that´s cool! ()

Tony.cs

Po shlédnutí jsem měl chuť zrušit facebook. Ale možná to byla jen závist. Ale nehledě na to, jak to bylo, Zuckerberg byl a je sice moc chytrej kluk, ale taky naprosto naivní a blbý hovado. Ale co já o tom můžu vědět, já nejsem miliardář. Nicméně Fincherovo podání opět bezchybné. ()

kaylin

David Fincher ukázal, že i životopis stále žijícího člověka může být skutečně napínavý, zajímavý a drsný. Mark Zuckerberg je zajímavou, trochu kontroverzní osobností, ale díky tomuhle zpracování je jeho život ještě zajímavější. Jesse je naprosto skvělý, což bych od něj, přiznám se, ani nečekal. Nasadil sám sobě laťku hodně vysoko. ()

KiritoSenpai

Film The Social Network je vlastně je taková biografie Facebooku. Jeho vznik, jeho průběh i jeho velký boom ve světě. A tak to má být. Film je pro ty, co takové filmy baví, totiž pro lidi s trochou smyslu pro dokumenty. ()

Remedy

Každému je snad jasné, že "The Social Network" nemůže poskytnout zcela korektní a důvěryhodnou výpověď o celé události, potažmo o charakteru a způsobu jednání Marka Zuckerberga. Odsoudit jeho osobnost tak, jak je líčena ve filmu – tedy jako sobeckého, arogantního, namyšleného a asociálního nerda, který dvojčatům Winklevossovým vlastně ukradl jejich nápad, by bylo nepatřičné. Film byl navíc natočen podle knihy The Accidential Billionaires, která mapuje celý fenomén očima Eduarda Saverina (sám Saverin oslovil spisovatele Bena Mezricha s nabídkou k napsání románu o vzniku Facebooku), což nelze považovat za objektivní a nestranný zdroj – nechci spoilerovat, proto jen napíšu, že to souvisí s tím, jakým způsobem Saverin v celé kauze figuruje. Na druhou stranu, kdybych měl ze svého pohledu nebo podle výsledného dojmu z filmu říct, s kým sympatizuji, tak např. bratři Winklevossové mi byli krajně nesympatičtí, protože ztělesňovali typický příklad nažehlených, pokryteckých („Nic neuděláme, protože jsme gentlemani… jak by to vypadalo?“) slizkých, rádoby přátelských, protekčních šmejdů a individuí, kterým za každou cenu musí vždy vše vyjít. Jak to vlastně bylo, jak moc konkrétní podobu (a tím pádem i následný podíl na vzniku budoucí největší sociální sítě) měl jejich „startovací“ nápad, se stejně nikdy zcela nezkresleně nedozvíme. K samotnému filmu – David Fincher se všemi svými rannějšími režijními trademarky zůstává prakticky po celý film v pozadí a prostor zasvěcuje soustředěným výkonům Eissenberga a Timberlakea, kteří svými rolemi skutečně žijí. Nicméně filmu nechybí rychlé tempo (zejména úvodní scéna je velmi intenzivní a energická) a dramatický spád, který diváka udrží v permanentní pozornosti. Akorát se pořád nemůžu rozhodnout, jestli je mi bližší Fincherova exhibicionističtější poloha (Sedm, Klub rváčů, Úkryt) nebo ta dospělejší a umírněnější (Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, The Social Network). Hlavní zbraní Fincherova zatím posledního filmu je skutečnost, že funguje dokonale jako celek a zároveň dokazuje, jak komplexním a geniálním filmařem David Fincher je. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)