Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Carol Pifková

Dobre, tak úprimne, absolútne ma nezaujíma ako vznikol posratý facebook. I keď ho využívam nie som prepadnutá fejsbukárka, a skôr ho neznášam ako znášam. Tak napr. podľa FB je 50 priateľov málo a neustále mi vyhadzuje na profile koho si mám pridať. Až keď ich budem mať 61 prestane mi doslovne núkať kto je ten správny kamarát na pridanie. Takže FB už určuje limit koľko treba priateľov najmenej, ku spokojnému životu. Idú mi na nervy tie trápne kraviny, Daj si toto do statusu, lebo zajtra ťa príde pomočiť bubák a sprzní ti celú rodinu. Bububu. Trápne dievčenské kraviny, ako Dokázal by si nosiť 9 mesiacov v bruchu dieťa bla bla bla bla ak si hrdá žena daj si to do statusu. Hlavne, že si to tam dá rozmaznaná baba čo v živote nič sama nedokázala a rodičia jej všetko strčia pod nos. A ty by si dokázala makať na stavbe 10 hodín a nosiť kvádre, vedela by si si postaviť dom? Vedela by si ako opraviť práčku, ktorá ťa práve vytápa? Nie, lebo si tupá piča a nenapadne ťa napr. zavrieť prívod vody. A ide mi na nervy hlavne to, že tieto trápne príspevky od takýchto užívateľov som si dala blokovať a ten posratý FB ma aj tak s tým bude otravovať. A súhlasím z Netty. Toto rozhodne dráma nebola. A mne tu nebol sympatický nikto. A aby si niekto nemyslel, že film hodnotím takto preto, že FB neznášam, tak film som videla ešte vtedy keď mi tak neotravoval život. ()

Anderton

Najväčším problémom filmu je to, že sa pri originálnom znení nestíhajú čítať titulky. Druhým to, že dnes už na facebook všetci nadávajú a za chvíľu bude v móde si odoberať priateľov. Hlavný hrdina je taký istý. Môže totiž veľmi rýchlo v našom rýchlo premenlivom trendovom svete vyjsť z módy. Dúfam, že Fincher z módy nikdy nevyjde a bude zrieť ako víno. Dokonca aj nad úroveň Social network. ()

Frajer42

David Fincher patří k režisérské špičce současnosti. Zde se nám naskytl pohled na sociální síť FACEBOOK z takového neutrálního úhlu pohledu. Což je fajn. Perfektní herecký výkon Jesse Eisenberga. Co však nešlo přeslechnout byla velmi rychlá mluva tohoto excelentního herce. Bez titulek opravdu velmi obtížné stíhat. Kvalitní rychlé dialogy. Dobře zkonstruovaný příběh. Fincherovské podání má prostě své kouzlo, které někdo vnímá, někdo ne. Přesto zde nebyly momenty, které by se mi nějak vryly do paměti. Film pobavil, ale zanechal za sebou pustinu. Asi jsem měl nedosažitelné očekávání. Horní hranice * * *. ()

AppleCore

Když seděl jsem v autobuse, slyšel jsem hlasy mnoha lidí, jak říkají: "Téda, taky už si viděl ten Social Network. Je to fakt mazec!" Když jsem šel s přáteli do hospůdky říkali: "Hej Vohry! Kdy už si konečně pustíš ten film o Facebooku? Tobě se bude líbit!" A tak nelenil jsem a natěšeně si film teda pustil, v domnění, že to bude opravdu silnej zážitek. A tak teda jo, film běžel deset minut a já se s ladnym úsměvem ve tváři těšil na zbytek. Pak přišel ten šok. Ono to totiž kupodivu neni vůbec o založení FB, jako spíš o tom, kdo koho podrazil a kdo z koho vysoudí větší balík. Samotný vytváření sociální sítě proběhne během úvodních dvaceti minut, dál je to ale úplně obyčejný soudní (? asi né moc šťastně zvolený slovo, co?) drama, který byť má svižný zábavný dialogy, nepřináší nic, co už bych někde neviděl. Mnohými povznášený soundtrack Trenta Reznora je sprostě nevyužitej (nějak jsem ho ve filmu nevnímal), za to ale musím říct, že kdyby tam nebyl, tři hvězdy bych vpálil nekompromisně. Herecký výkony jsou na úrovni, Jesse si možná vychutná první nominaci na pana Oscara (už teď ale vim, že ho nedostane) a mnou nenáviděnej Timberlake dával filmu vcelku dobrou esenci. Ale Mistr režisér film pojal zkrátka jinak, než jsem čekal, nebo spíš natočil jenom půlku toho, co jsem čekal, čímž dávám lehce najevo, že je tohle jeho první krůček vedle. Potíž je vtom, že pod čtyři hvězdy to prostě nejde! ()

Kothy

Super film od Davida Finchera. Mark Zuckeberg ten nápad vlastně ukradl stejně jako Bill Gates. Film se odehrává ve dvou časových liniích. V přítomnosti v roce 2007, kdy probíhají jednání s bratry Winklevossovými, kterým nápad ukradl a jeho přítelem Eddiem Saverinem. Druhá je minulosti v letech 2003 a 2004 o tom, jak to celé vymýšlel. Původně to mělo být pouze jako ročenka pro školy. Vůbec je tenkrát nenapadlo, že se z toho stane takový hit. Justin Timberlake, který hraje Seana Parkera, zakladatele Nepsteru, ho poštve proti jeho nejlepšímu příteli, se kterým Facebook zakládal. Nakonec mu jeho podíl naředí tak, že mu skoro nic nezbude. I když jsem nerozuměl všem ekonomickým a IT pojmům, tak jsem se celkem chytal. Líbilo se mi, jak postupně vymýšlel jednotlivé funkce, nebo jak nabírali nové programátory. Bylo opravdu zajímavé celý ten příběh sledovat od začátku až do úplného konce. "Marku, nevíš náhodou, jestli má Stephanie kluka?" :D ()

boshke

Inu, žádná sláva. Už před projekcí jsem se zařekl, že se mou nekonečnou averzí vůči obličejové knížce nenechám nijak ovlivnit. Podařilo se mi to, i přesto nemohu jít v hodnocení vysoko... Celou dobu jsem čekal, kdy z toho konečně něco "vyleze". Film se rozjížděl poměrně slibně, když tu, z čista jasna, titulky. Pořád jsem čekal, že to věčné dohadování se, jestli ta myšlenka je toho nebo toho, v něco vyústí, když tu najednou konec. Ano, poměrně dobře jsem se bavil, ale stejně ve mně The Social Network nezanechal příliš dobrý dojem; zřejmě už jen proto, že jediná relativně sympatická postava je Eduardo. A minimálně toho filmového Zuckenberga bych nejraději nakopal do prdele za to, jaký to je kretén a že náš svět obdařil něčím tak debilním, jako je Facebook... 70% ()

AllShallFall

David Fincher u mě opět zabodoval. Vsadil na dobrou kartu. Protože Facebook je dnes věc, bez které se snad moderní člověk neobejde (a proto ho já sám nemám) a proto je tak velice působivé sledovat jeho vývoj. Jak málo stačí k tomu, aby jste pobláznili celý svět. Je to primitivní a zároveň geniální. Tvůrci Facebooku vydělali miliony dolarů na tom, že lidé jsou tupé ovce a schramstnou vše, co jim moderní svět naservíruje. A v tomto snímku se o tom můžeme přesvědčit. A to vydá za vše. Netřeba dál rozvíjet detaily. Film mě vtáhl do svého děje. ()

Spinosaurus

Zajímavá životopisná sonda o tom, jakým způsobem přichází k majetku miliardáři. Natočme na podobné téma napůl špionážní thriller a máme agenta Bureše. ()

oje

Zakládání takového fenoménu, který se posléze rozroste do mamutích rozměrů, kdesi po nocích mezi plechovkami piva má svůj neoddiskutovatelný půvab. Jinak Social Network splnil, co měl, a Fincherovy se s vyváženou porcí humoru a dramatičnosti skvěle a hlavně reálně podařilo zachytit část novodobé historie. Věrohodně nás nechal nakouknout do života mírně asociálního génia naší doby, a protože máme tsunami zakládání FB profilů ještě v živé paměti, je to pro mě daleko zajímavější příběh, než cokoliv ze vzdálenější minulosti. Začátky a vývoj projektu byl krásný, soudní tahanice potom už působily spíše jako smutná dohra než strhující podívaná. Historie si ale nevybírá, a tak ocením silnými 4* za skvělou režii a casting Eisenbergera, který lépe zahrát nemohl. Snímkem o jiných průkopnících z oblasti počítačových technologií jsou Piráti ze Silicon Valley. Alternativa: Pirates of Silicon Valley. ()

teutates

David Fincher je pánom svojho remesla a nebolo tomu inak ani tuna. Nemôžem povedať, že by som sa na "Social Network" nejako obzvlašť tešil, no to čo som mal možnosť vidieť ma v konečnom dôsledku prekvapilo... bez nadmerných očakávaní, bez akýchkoľvek predsudkov 8/10. Osobne len zmienim, že "facebook" nepoužívam a môj profil tam určite človek nenájde. No som rád, že som mal možnosť vidieť ako to naozaj všetko začalo... neveril by som však, že po tak krátkom čase sa z tohto pojmu stane svetový "unikát". ()

swamp

David Fincher už ani nemusí dokazovat, že je dokonalosti se blížící režisér.. podobně se asi může začít hovořit i o Jesse Eisenbergovi, který toto nelehké sousto zvládl jak požvýkat, tak i strávit. Nebál se jít do nekladné role - Mark Zuckerberg zde není vykreslen vysloveně jako hajzl, ale spíš jako entuziastický IT nerd, který má neutuchající touhu dosáhnout věcí, které mu přišly (ať už samy, nebo pomocí ideí druhých) na mysl. Ale abych nechlácholil jen dva ústřední hybatele.. dokonale hrají všichni, a to včetně Justina Timberlakea, kterého já osobně vážně nemusím, ale svůj part zde zvládl dokonale. Zkrátka a dobře.. natočit dvouhodinové čistě konverzační drama o tom, jak na mimosoudních přelíčeních diskutují za pomoci právníků bratři Winklevossovi (výborný Armie Hammer) či Eduardo (Andrew Garfield) proti Markovi (a samozřejmě jeho skvadře obhájců), vše umocnit více či méně hektickými, ale naprosto smysluplnými flashbacky, to chce dávku odvahy. ()

Ant

Ani nedokážu spočítat, kolik všemožných superlativ o tomhle filmu padlo a tak jsem si celý film kladla otázku, co by z něj mělo dělat film roku. Ano, máme tu dobré herecké výkony - zejména Andrew Garfield. Máme tu výborný scénář, který všechno drží pohromadě. Hudbu, která tomu dodává šťávu a bezchybnou Fincherovu režii. To všechno dělá z The Social Network výborný film. Ale není to film, který by mě nechal se začátkem titulek jen nevěřícně zírat. Samotné téma rozkolu dvou přátel je vděčné téma, ale pokud v takovém filmu chybí emoce ať už jakéhokoliv rázu, zůstane jen film o Facebooku. ()

Trajektt

V dnešní době internetu a takzvaných divokých médií, jak tomu já říkám a myslím to tak, že když nějaký médium napíše třeba zprávu ze světa, že se něco někde stalo, tak vy se to dozvíte z deseti různejch médií, že se to stalo úplně jinak než zněla ta původní zpráva. No prostě v tomhle virtuální galimatyáši ví každej všechno, ale vlastně nikdo neví nic, protože těch informací je tolik, že to ani ten chudák mozek nestačí zpracovat, natož si to zapamatovat. A k tomuto mišmaši přispěl ještě jeden zrzavej chytrolín, kterej lidem zamotal hlavy tím, že vytvořil sdílenou platformu a něktěří méně zdatní jedinci to neunesli a stali se na této platformě doslova závislí. Já se přiznám, že jsem na této tzv. sociální siti nikdy neměl účet a přijde mi to jako ztráta času, ale někteří v tom hledají smysl života a doslova tím žijí. Facebook odstartoval éru sociálních sítí a místo toho, aby se lidé setkávali venku s přáteli a bavili se, tak sedí doma jako pecky a udržují svá umělá přátelství se svými virtuálními kamarády. Moc mi ten název neštymuje s tím slovem sociální, protože mi spíš připadá, že se touto platformou lidé spíš oddalují, tzn., že bych ji přejmenoval na Asociální síť, ale samozřejmě záleží na úhlu pohledu, protože člověk, co má na facebooku pět milionú přátel to určitě uvidí jinak. V tomto snímku mě určitě zaujala hudba, kterou napsal můj oblíbený americký EBM mág Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails a potom celkem nezaujatej pohled na tohoto sráče a podrazáka Zuckerberga a jeho nenasytnost, sobectví a důkaz toho, že americký sen nejde udělat bez toho aniž byste za sebou nenechaly mrtvoly, samozřejmě obrazně řečeno. Není to reklamní snímek na tuto nadnárodní společnost, ale spíš realistický pohled na na tuto světoznámou postavu a jeho nohsledy. Proto dávám za nový pohled o vzniku tohoto fenoménu a hlavně za kvalitní hudbu 80%. ()

nascendi

Keď som v mojom poslednom blogu písal o potiažach seniorov s Facebookom netušil som, že zhliadnutie Sociálnej siete mi ho ani o kúsok nepriblíži. Pretože Facebook vo filme síce vystupuje, ale nie je to film o ňom. Je to film o peripetiách zrodu veľkého nápadu, jeho premeny na použiteľný produkt, uvedení na trh a zbavovaní sa všetkého, čo na tejto ceste zdržuje a prekáža. Na konci si síce hrdina môže pospevovať The Winner takes it all, ale tiež už vie, čo víťazovi vzalo víťazstvo. A že toho nie je málo. Sociálnu sieť považujem za výborný film, ktorý som zhltol ako malinu aj keď niektoré Fincherove filmy sú pre mňa nestráviteľné. To by na komentár stačilo. Idem ešte niečo napísať do svojho profilu na Facebooku. ()

Slartibarkfast

Tento příběh není ani tak o zrození jedné z nejslavnějších sociálních sítí, ale o lidské psychice, povaze a přátelství. Psychologické drama o asociálním chlapci, který se snaží nějak upoutat pozornost ostatních. Na jednu stranu oplývá ušlechtilou ideologií, ale na tu druhou se nezdráhá jednat zákeřně a podle, ačkoliv mu to nedělá dvakrát velké potěšení. Tento film není o Facebooku, ale o jeho zakladateli. O nezajímavém člověku s dobrým nápadem. Herecky i obsahově těžký průměr a jediné plus, které snímek má, je ona dokumentární složka, popisující samotnou historii. Rozhodně jsem překvapen tak vysokým hodnocením, jelikož já si z tohohle na prdel nesedl. 60% ()

cukorek

Facebook - " je bezva, ale je návykový, bola som tam 5 krát za deň " Takto to definovalo jedno z dievčat, ktoré po "úspešnej" noci so Seanom Parkerom (Justin Timberlake) viedlo rannú diskusiu. Som užívateľom Facebooku, ale žeby to bolo až také dokonalé nemôžem povedať. Film je sprevádzaný priemerným výkonom hercov, príliš častými strihmi medzi procesom obžalovaného génia (v skutočnosti arogantným a namysleným teenegerom, o ktorého nezakopne ani jedno dievča) a skutočnosťou,ktorá sa stala. Našli sa aj momenty, ktoré spestrili tento dialógový maratón. Jeden z najlepších momentom bolo spracovanie pretekov kanoistov, keď kamera a zábery doslova čarovali - akoby to bol úplne iný film. Slabších 50% ()

PetrPan

Virtuální sociální síť se zrodila v mozku sociálně retardovaného jedince s autistickými rysy, zjištění které není příliš překvapivé a nemyslím jej nijak pejorativně. Facebook a virtuální prostředí vůbec je pro mnohé skutečným životem, možná smutné, možná jen přirozený vývoj, nevím, já jsem dinosaurus. Musím však říct, že i přes pro mne zcela nezajímavý námět, jsem se docela bavil, slušně zahraný, zrežírovaný a tak. ()

Pedestrian

Ten film je stejně návykový jako facebook samotný. Musíte na něj neustále myslet a stále máte potřebu na něj koukat! :) Úvodní běh, veslařský závod a poslední scéna boží! P.S.: jeden z těch mála filmů, jejichž genialita mi vhání slzy do očí. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)