Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

rakovnik

"Nepřítel mého nepřítele je můj přítel." Po zhlédnutí tohoto filmu jsme se rozhodoval mezi 4 a 5 hvězdičkami, jinými slovy, dobře jsem se bavil, obdivoval krásné efekty a říkal si, že konečně jsou opět vidět na plátně dobře zužitkované peníze. Jenže několikrát jsem se přistihl při myšlence, zda logika pana Spoka poněkud neunikla scénáristům. Důvodem není kvalita scénáře, ten je skvěle zamotaný, děj (pokud možno) napínavý, ale přece jen se objeví několik momentů, kdy mě zarazilo, proč postavy jednají tak, jak jednají. Nicméně těchto momentů bylo na více než dvě hodiny zábavy a skvělé podívané natolik málo, že jsem se nakonec přece jen rozhodl pro plné hodnocení. ()

Gee.Rocks

Benedict Cumberbatch je vynikající padouch. Palec nahoru za něj! Jinak trošku zklamání, občas děsná slátanina, navíc nemůžu vystát Pina jako Kirka. Takže ty 4 hvězdy jsou vlastně za Cumberbatche, Pegga, Quinta a skvělej vizuál. ()

Sandstorm

Technické zpracování je neoddiskutovatelně jedním slovem výborné. Ale tento blockbuster nemůžu hodnotit pouze podle tohoto faktu a jisté dávky zábavnosti. Ano tento blockbuster je relativně zábavný a technicky bravurní. Tedy má v podstatě všechno, co by měl správný výplachový blockbuster mít. Jenže...výplachový, tohle je Star Trek. A ten by měl být i inteligentní. Jenže on se tak pouze tváří. V podstatě je to jen další popcornová zábava (to jsem mohl jít na nové Rychle a Zběsile). Abrams nám nabízí krásné akční scény protkané kvalitními dialogy, ale zapomíná na příběh. Chybí tomu napětí z prvního dílu. Chybí tomu nečekaný zvrat, po kterém bych si řekl wow. A hlavně chybí emoce - ve filmu jako Star Trek by jste měli s hlavními hrdiny "vydržet" do konce a ne se půl hodiny před závěrečnými titulky, cítit tak, že ono to vlastně "nějak" dopadne. Pro mě celkem zklamání. ()

Caym

Do Temnoty pohltilo svého mistra – celý nadšený Abrams vytvořil film, který mu přerostl přes hlavu. Filmově klenot mezi akčními filmy, narativně pokulhávající bratříček Star Treku z roku 2009, a ve výsledku pěkná oddechovka na večer – nic víc, nic míň. ()

Vojťas

To by bylo, abych za čerstva nezmínil nový Abramsův film! Nový Star Trek úspěšně navazuje na prvně nastřelenou alternativní realitu. Je tedy opět i pro netrekisty (= já), přičemž ale samozřejmě počítá se znalostí "prvního" dílu. Když vezmu režii, vizuální stránku, hudbu a herce za samozřejmost, jednička mě připoutala svým dějem (celkem konkrétně a jednoduše jsem schopný deklarovat "o čem to vlastně bylo" - scénář by zasloužil vystavit), ve dvojce to byl spíše přesah přátelství Spocka a Kirka (zde už to s dějem tak jednoduché není a např. scéna s Klingony mě nechávala v klidu). Menší mínus tedy letí ke scénáristům. Věřím ale, že na druhé shlédnutí to bude o poznání lepší, a prozatím dávám "slabších" 90%. ()

Rocky88

Startrekové dobrodružství pro široké publikum, nejvíce je ale samozřejmě zaměřeno na teenagery. Tudíž nic složitého na myšlení, všechno hezky vypadá (hlavně Alice Eve), hodně se tu střílí, hodně věcí vybuchuje, každá postava má minimálně dva pokusy o hlášku roku (bohužel, humor tu vůbec nefunguje) a vše je pochopitelně zakončeno happy endem. Film hodně vyzdvyhuje Abamsova režie a fakt, že není šance se po celou dobu nudit (pouze v láskyplných a ubulených chvílích, což ale nezapočítávám, protože to tam prostě být musí...). ()

Aelita

Kapitán James Tiberius Kirk je nakonec dílem jako matrixovský Neo, dílem jako alienovská Ripley. ___ Možná že akční nebezpečí divák prožívá mnohem více a opravdověji, když je emočně spojen s postavou, když k ní má, dá se říci, osobní vztah. Přinejmenším jsem toto zaujetí cítila vůči hrdinům Star Treku, které již nějakou dobu znám. A právě to je největší téma tohoto filmu, který pojednává o vzniku opravdového přátelství založeného na společných prožitcích a vzájemné pomoci. ()

Nach

Pokračování, které má děj, spád, emoce i výborné efekty. Upřímně skutečně jedno z těch pokračování, které se vyrovná prvnímu filmu, ač se zde šlape - jak je typické - na kvantitu. Kvalita však nijak nezaniká, celé je to svěží, pro neznalé Star Treku se najde pár překvapení a pro znalé opět řada zajímavých odkazů. Hlavní záporák tentokrát stál skutečně za to, neboť po většinu filmu byl krok před hlavními hrdiny a viditelná inspirace Temným rytířem (ostatně to proklamoval sám režisér) byla na celém znění filmu a jeho temném pojetí, znát. Více říkat nebudu, neboť zvláště zde by uškodilo každé i malé prozrazení děje. 80% ()

MrPierc

To snad nemůže být pravda! Pokračování velmi pěkného prvního dílu a takové uklouznutí. Polovinu filmu se stále jen pláče a pláče. Nemám nic proti emocím, ale nesmělo by to vypadat jako reklama na krém Dove - jemná pokožka a pouze jediná slza ukápne. Dále mě odpuzovalo jejich super slušňácké chování z etické brožurky flotily. Každý je správný, obětavý a dělá vždy to nejlepší, co umí. Kapitán Kirk byl v prvním díle problémový charakter, který nedělal nic podle předpisu, ale zde na druhou stranu jenom čeká, aby někde padl hrdinskou smrtí. Stačilo by, aby někde padalo lešení a kapitán Kirk všechny odežene a hrdinně zemře pod nánosem malty. Já chápu, že film je o vysokých morálních rozhodnutích a správném chování, ale nesmím u toho mít pocit, že to je banda uvědomělých pionýrů na výletě v muzeu odznáčků. Khan, jako temná postava, působila správně, ale měla málo prostoru a neukázala všechna svoje esa v rukávu (asi si to šetří na další díl). Triky nádherné, detailní. Takový vesmírný Top Gun s krásným růžovým koncem. Třesu se před dalšími vysoce hodnocenými americkými blockbustery a již nyní mám orosené čelo hrůzou z toho, co mě v budoucnu čeká za další vyumělkované blbiny. ()

dezorz

Verni trekisti nariekaju, my neverni mame tu naznak co nam este dzej dzej nadeli, zlucenie trekies a star wars do jedneho stylistickeho celku, v ktorom nevladne ani Khan ani Sila, ale Odlesky kamery. ()

Petoss1

Nechcelo sa mi do toho, no nakoniec ma po dopozeraní naplnil fajn pocit. Skvelý vizuál a parádne prostredie bez nudy. Ľutujem, že som to nevidel v kine. ()

Jandos

Pro me upgrade oproti predchozimu filmu, hlavne diky skvelemu zaporakovi a celkove temnejsimu a lepe napsanemu pribehu bez zbytecnych casovych paradoxu ktere me ve Star Treku vzdycky vadily. ()

Elyssea

Promarněný potenciál. Tolik úmrtí bez jakýchkoliv emocí, zabité vtipy a ohromně špatná práce s vedlejšími postavami. Bones je protivný, Carol Marcusová je tam jen z jediného důvodu, který s torpédy nemá co dělat. I cameo starého Spocka trpce zklamalo. Špatnou pověst posádce vylepšuje dlouho nepřítomný Scotty, a to je tedy s prominutím bídná bilance. Taky nemusím být Vulkánec, abych poznala, že tady někdo práci s logikou pěkně odbyl (co Klingon?). A nechat si proklouznout mezi prsty šanci na takového záporáka, to už je trestuhodné. Enterprise při druhé misi prostě došla šťáva. Jenže přes všechny tyhle důvody se na Star Trek dobře dívá! Takže přivírám obě oči a nebudu zastírat, že s tím má notně co dočinění dvojice Pegg-Cumberbatch. ()

joker.george

O trošičku slabší díl než jednička, ale za to s lepší akcí, úbytkem humoru a více se zaměřením na postavy a jejich rozvíjení se, ale hlavně je zde mnohem lepší záporná postava, s uvěřitelnější motivací a lepším podáním než tomu bylo v prvním případě. Jen bych ocenil více prostoru pro Spoka a jeho chladnou mysl, inteligenci, jednání vztah se Saldanou, protože mi připadá zajímavější než Kirk... ()

Streeper

Opět skvělé a úžasné, tak jako první díl, užívala jsem si to od začátku do konce. Tenhle díl hraje ještě více na city a několikrát jsem se neudržela a slzy mi opravdu stékaly po tvářích (hlavně ke konci), jenže je to sci-fi a vše je možné, nakonec jsem se dobře bavila a když se objevily titulky, nemyslela jsem na nic jiného než, že chci další pokračování! ()

bourec

Nářky některejch jedinců,který vzpomínaj na Star trek,když tam herci běhali v teploušskejch kostýmech,bylo to trapný(trochu se na tom podepsal i datum natočení),maj doma nad postelí obrazky Startreku,slintaj,jen když se na ně podívaj,mi přijdou ujetý.J.J.Abrams z toho sajrajtu udělal velkolepou podívanou,ve který neni ani blbej scénář,ani nouze vo akci,a taky u toho parádně ubíhá čas,a hlavně vám sledování týhle zábavný filmový pecky nepřijde únavný.80%. ()

C0r0ner

Když jsem koukal na první díl, byl jsem docela ohromený, ale pořád jsem si říkal, že by to šlo i lépe. Tak po dvojce už vím, že lépe už být v rámci žánru být nemůže. Pokračování nabízí parádní kulervoucí akci, perfektního záporáka, geniální scénář, špičkové hlášky a samozřejmě bezchybné technické zpracování. 100% ()

Andre3000

Fanoušek Star Treku nejsem, nebudu, ale zároveň to má v sobě něco zvláštního a proto chápu ty miliony fanoušků a tak vysoké hodnocení. Pro mě to bylo něco jako výprodejové pokračování Star Wars, na které se podívám, abych věděl o čem že to je, ale pouze jednou a potom si řeknu ok, viděl sem to něco mi to dalo, ale tím to končí. P.S. ten konec byl hodně dobrej :-) ()

pakobylka

----- "Netuším, co mám dělat ... vím jen, co MŮŽU udělat." ----- Znáte to přece ... TEN pocit. Odcházíte z kina a přihlouple se usmíváte, neboť jste právě zažili něco, co předčilo veškerá vaše očekávání. Viděli jste příběh, který dokázal pevně a neoddělitelně spojit opravdovost dějové linie s přímo nadpozemským nadhledem - příběh, který můžete přijmout stoprocentně za svůj ... jako něco důvěrně známého - protože splnil vaše sny, o kterých jste ještě před 132 minutami neměli ani ponětí. Má v sobě tolik energie, tolik emocí, rebelství ... i pokory. V podstatě vypráví o dospívání ... a zodpovědnosti - ale taky o zbrklosti, upřímnosti a odvaze mládí ... o přátelství, které je absolutní a nic nežádá. Z mé strany se jedná o lásku na první pohled, třebaže neočekávám, že by mohla být opětovaná. P.S.: 1) Kromě jiného mně udělalo neobyčejnou radost účinkování Benedicta Cumberbatcha. Zjistila jsem, že je nepřekonatelný nejen jako geniální a poněkud výstřední detektiv ze seriálu BBC "Sherlock", ale jednoznačně i jako nepředvídatelný, extrémně nebezpečný "terorista", který sleduje své vlastní cíle. Má zkrátka štěstí na novátorské projekty; 2) 3D je příjemná nadstavba, ale není rozhodující - jde o příběh ... ostatně jako vždycky; 3) Pevně věřím, že případné pokračování zůstane v rukou J.J. Abramse, neboť především díky němu Star Trek začal úspěšně přepisovat svou vlastní historii. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)