Fullmetal Alchemist: Bratrství

• Japonsko Hagane no renkindžucuši (viac)
Japonsko, (2009–2010), 26 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Scenár:

Hiroši Ónogi

Hudba:

Akira Sendžu

Rie Kugimija, Romi Paku, Iemasa Kajumi, Šin'ičiró Miki, Unšó Išizuka, Daisuke Namikawa, Fumiko Orikasa, Kazuja Nakai, Kendži Nodžima, Kóiči Jamadera (viac)

Poté, co bratři Edward a Alfonse utrpí fyzická zranění, bojují proti zlu, aby se pokusili získat zpět svá těla. (Netflix)

minima

Pěkně jsem si počkala, než jsem zhlédla všechny díly, než jsem se rozhodla ohodnotit. Je faktem, že tohle hodnocení jsem měla vyřešený už někdy kolem půlky, ale co. Parádní příběh se skvělou humornou i dramatickou složkou. Spousta malých odkazů napříč všemi díly. Propracované postavy, hudba, setting. No, na to, že to je moje první pořádný anime, tak nasadilo laťku pěkně vysoko. 64 dílů. Napadá mě jeden jediný, co tam byl zbytečný. No, jsem fakt nadšená. Co teď? ()

Herr_Karotte

Takovy krasny dej to byl... a dokonce ji s dokoncenou mangou, coz je vlastne nejvetsi rozdil oproti mladsimu zpracovani, ktery se projevi az po nekolika dilech. Coz mi vsak znemoznilo tento pocin ocejchovat nejvyssim poctem hvezdicek je hrozna SENTINENTALNOST a vecne napravovani zaporaku... z toho jsem proste tekl! Jinak to ale stoji za zhlednuti, jelikoz jak dej, tak originalnost a hutnost boju je opravdu na vysoke urovni! ()

Vykuk

Nepobral jsem, nepochopil jsem... nevím co na tom kdo vidí, asi už stárnu. Svět alchymistů je fajn nápad, prostředí se mi líbílo, ale podání.. a hlavní hrdinové.. no prostě už asi nežeru animáky o děckách.. o prdlých děckách, prostě nuda. ()

MartinTerran

Jelikož jsem před lety viděl původní sérii, bude tento komentář srovnávací. Co se týče příběhu, tak ten je ze začátku shodný (cca do 20. dílu), jen z drobnými odchylkami, největší je asi vysvětlení minulosti a pohnutek bratrů, což je v původním zpracováno o hodně lépe. Jinak se mi příběhově líbí více nové zpracování. Co se týče openingů/endigů, tak na tom byl lépe původní seroš. V ostatních faktorech to vyjde tak nastejno. Celkový verdikt je tedy takový, že pokud máte dost času pusťte si obě zpracování a pokud ne tak asi nový anebo nejlepší varianta pustiti si 6 dílu ze staré série a pak celou novou a máte to nejlepší z obojího co se týče příběhu. Hodnocení: 87/100. ()

Ondrasecek

Alchymie je zaniklá věda, toto ovšem jistě neplatí pro naše mladé bratry Elricovy, kteří vystupují v tomto seriálu. Pro vše musíme něco obětovat, abychom zachovali rovnocennou výměnu. Je sice trochu klišé říci, že jsem neměl představu, že může být tak krásný seriál, dokud jsem jej neviděl, takřka to ovšem odpovídá pravdě. Některých 5* totiž není zdaleka tak upřímných jako těchto 5*. Nejsem sice tak horlivým divákem, abych to celé zhlédnul na posezení, ale zpětně si více a více uvědomuji tu zcela zjevnou promyšlenost tohoto počinu. Anime je pro mě takřka neopakovatelnou záležitostí, nesmírně hezky tady spolu totiž souvisí jednání všech účinkujících a všechny zvraty, které se stanou. Každá postava zde má své nenahraditelné místo v ději, který má opravdu grády. Postupně jsme seznamováni s celým světem a jeho krutými pravdami a jedno překvapení (někdy i pěkně šokující a nechutné) snad jen převýší to druhé. I tak je zde ovšem mnoho prostoru pro silné morální kvality hlavních postav (třeba zabíjely jen, když to bylo opravdu nutné a dávaly všem šanci), ale zároveň i jejich nedokonalosti a snahu se s nimi vyrovnat. Postavy zde byly od nevinně roztomilých po tupé a bezpáteřní, byly propracované a chytající za srdce. Strašně se mi líbilo, že zde nic není černobílé, každý antagonista dostal prostor se změnit, dost často se navíc ukázalo, že záporné postavy byly vlastně smutně nevyzrálé osobnosti, k jejichž sobeckému jednání existoval dost dobrý důvod. Homunculové (umělí lidé, vesměs záporáci) zde byli každý ztělesněním jednoho ze sedmi lidských hříchů, jejich konec byl nezřídkakdy velmi k zamyšlení. Dalo by se říct, že ve skutečném životě by se jednalo právě o souboj s našimi zápornými vlastnostmi. Snad žádná postava zde není stereotypní či přehnaně vytěžovaná. Moc se mi taky líbily (japonské?) duchovní hodnoty zde vystižené - sourozenecká láska, láska rodiče k dítěti, přátelství, pracovní vztahy nebo bytí dobrým člověkem. Velmi zajímavé zde bylo pojetí smrti, mnohé postavy totiž umřely s úsměvem na tváři, a tak byla jejich smrt vnímána i jako pozitivní jev. Občas se mi sice nelíbily některé prosazované tradiční hodnoty, například když muž cestoval a žena jen poslušně čekala (bylo tam ale i dost drsných bojovnic) nebo občasný přílišný mysticismus, doteď jsem nepochopil, jakou tam měl Bůh mít roli. Pozitiva každopádně markantně převyšují, doporučil bych to každému, je to i velmi hezká vizuální podívaná a souboje jsou obstojné! Jednoduše, nedívejte se na pohádky a zkuste tohle, možná Vám to poví mnohem víc o našem životě. 96% ()

B3R

Prosim..? No to je nářez! Původní anime bylo na 5 hvězdiček, ale to je ve srovnání s tim aspoň na 10*. Grafická propracovanost, svižnost a hudba. Zřejmě nejlepší anime co jsem kdy viděl ( a to jsem jich viděl dost ) :-) ()

3KAVKY

Restart dříve natočeného animé podle původního manga komiksu. Někde jsem četl, že se Bratrství drží komikosvé předlohy mnohem více, než Hledání kamene mudrců. Sám jsem komiks nikdy nečetl, ale mohu napsat toto: Je jisté, že obě animé se drží stejné linie pouze prvních pár dílů, poté jsou to různé seriály se stejnou základní myšlenkou. Stěžejní rozdíl mezi oběma seriály se nachází v postavě Liry, která je nepostradatelnou v Hledání kamene mudrců, avšak v Bratrství se nevyskytuje. S tím souvisí i vlastně i podstata vzniku homunkulů. Bratrství je oproti předchůdci hnáno neustále dopředu, vyskytuje se zde mnohem méně vaty, je více akčnější a zábavnější i přesto že je jej o plných 13 dílů více. A protože celková kompozice příběhu je lepší než u Hledání kamene mudrců a není zde více hvězdiček k rozdávání, nezbývá mi, než snížit mé původní hodnocení u tohoto seriálu a tedy Bratrsvtí dávám za pět a Kameni mudrců pouhé 4 a to s okamžitou platností. ()

DExUS

Výborné, a o máličko lepšie ako pôvodný FMA z 2003 , ale koniec mi prišiel hrozný, oveľa viac sa mi páčil otvorený koniec povodného FMA. No toš, rozhodne je to výborné anime ktoré odporúčam vidiet. ()

Morton Eucrow

V povodnom seriali som mal pri niektorych epizodach pocit, ako pri filleroch. Tuto vsetko pasovalo, dej bol celistvejsi, postavy a cela historia hlbsia, prepracovanejsia. Ak som dal FMA z 2003 5*, tomuto chcem dat 10. ()

Palisander

Videné prvé tri časti a posledná. Skončilo to podľa očakávania takže nemám pocit, že by som o niečo prišiel. Vôbec ma to nechytilo. Hranie sa na vojačikov a nejaké tie čáry-máry. Viacmenej pre deti. ()

Envy55

Tomuto dielu sa naozaj nedá nič vytknúť. Animácia užastná. Postavy výborne napísané(najmä homunculovia).Boje užasne, ako by v každom shounen mali byť. Možno niekomu bude pripadať slabý pribeh, ale ja som s týmto problém nemal a celý seriál som pozrel za 4 dni.A aby som nezabudol samozrejme užasne openingy a endingy. Pre mňa najlepšie anime. Jednoznačných 5*. ()

IZFNP

Hneď zo začiatku priznávam, že do FMAB som sa naprosto a kompletne zamilovala. Uff, tak to by sme mali, a teraz sa môžem pustiť do výčtu dôvodov prečo. Postavy sú extrémne sympatické a rôznorodé, i cez pre anime typické preháňanie reálne a dýchajúce životom. Chápeme ich históriu, ich motivácie i ich povahu a to i napriek tomu, aké množstvo ich tam je. Ed a Al sú na čele seriálu, pri čom však rozhodne nie sú tým jediným, koho sledujeme, a to je fajn. Dvaja bratia, ktorí sa zhodou náhod priplietli do osudového boja alchimistov. Obyčajní a predsa výnimoční. Taktiež musím pochváliť fakt, že sme nesledovali len to, ako vždy zvíťazili, ale hlavne to, ako im pomáhali ľudia okolo nich, šťastie, náhoda i ich vlastné schopnosti - nielen v záchrane sveta, ale i samých seba. S tým súvisí logické chovanie postáv a konštantný vývoj seriálu. Jasné, za toto treba ďakovať mange, ale i tak ma opakovane udivovalo, ako veľký zmysel veci na obrazovke dávajú. To všetko podané v krásnom, prepracovanom i dojemnom príbehu, ktorý umne porcoval akciu, drámu, humor, dobrozdružstvo i vzťahy. A čo je na tom najlepšie, tak scenár ani raz nepodceňuje diváka, nič mu zložito nevysvetľuje, mnohé len naznačuje a necháva ho, nech si veci domyslí sám. Po technickej stránke taktiež nie je čo vyčítať, animácia je kvalitná a pekná v statických i hybných scénach. A taktiež je oku príjemná a ide do detailov (napr. pozorní divák si všimne, ako Ed časom vyzeral starší). A najväčšia známka kvalít tohto anime? Po skončení som ostala sedieť na sedačke s bezútešným pocitom, čo mám teraz robiť so životom. A to dokážu len výnimočné kúsky. ()

rodier

koukam ted na brotherood 1x01 na kinotip.cz a nevim je 1 dil takovej divnej ze zacina ze jsou bratri uz v armade? sem myslel ze to bude od zacatku znova.. ()

Necrolock

Vlastně ani nevím, co napsat. FMA má vše, co může jen milovník fantasy žánru chtít. Rozhodně se neřadím mezi milovníky anime/mangy. Občas nějakou zhlédnu, ale aby mě takhle přivrtala do křesla... To se mi stalo snad jenom s Berserkem. Smál jsem se, brečel, doufal a hlavně věřil. Protože FMA: Brotherhood je seriál o víře v to, že vše bude jednou lepší a že spravedlnost nakonec zvítězí. Apeluji na ty, kteří nemají rádi Japonskou tvorbu (v mém okolí 99%) -> dejte tomu šanci, nebudete litovat. ()

Teelus

Dost možná vůbec nejlepší anime, krásný, silně propracovaný příběh, sympatické postavy, vyvážená porce akce a emocí, dobře zvolená délka, kdy máte dost času se seznámit se všemi klíčovými postavami a vytvořit si k nim vztah a přitom se nenudit nekonečným buildingem pro boj s hlavním záporákem, který je spíš už jen třešničkou, neboť jeho poskoci (rozuměj dílčí bossové) jsou sami o sobě rozmanité osobnosti. Seriál který baví, mrazí i pořádně dojímá a jen tak neomrzí i po opakovaném shlédnutí. Příběh se vyznačuje neuvěřitelnou komplexností, kdy v průběhu zjišťujete, že prapůvod ústředního konfliktu vznikl již dávno a všechny následné události na sebe navazují, přičemž tato souvislost je servírována přiměřeným tempem tak, že divák má pocit postupného ponořování do tajů fantasy světa, kdy na konci to vše krásně dává smysl. Ačkoli jde o show akční, není nikterak lehkovážná a obsahuje i nemálo morálních otázek, politikaření a násilí, dojímat pak bude diváka silný vztah dvou bratrů a jejich tragický příběh i osudy vedlejších postav. ()

ElKamil

Konečně sem můžu hodit těch pět hvězd! Posledních pět dílů jsem dal v tahu ve vlaku z Prahy do Brna. Celkem mi seriál trval rok! První díly byly tak trochu WTF, byl to můj první seriál tohoto typu a některé momenty mi ze začátku přišly trochu přehnané, navíc děj byl zatím těžko pochopitelný, takže to nebylo snadné. Ale tak od pátého dílu už jsem se do toho dostal a s každým dalším dílem to bylo zajímavější a zajímavější. Posledních deset, patnáct dílů byla parádní jízda. No vidím to na repete, tentokrát s učebnicí japonštiny v ruce :) ... ()

SmajdalfCZ1

Tak ... dokoukal jsem původní seriál i s filmem a šel jsem rovnou na Brotherhood. Měl jsem původně obavy, že mě to nebude bavit, protože jak jsem zjistil je to v podstatě reboot, ale byl jsem překvapen, že je to opravdu jiné. Těžko nyní hodnotiti, zda lepší či horší. Mangu jsem nečetl. Je možné, že mě první seriál bavil trošku více, protože jsem se tam více sžil s postavami jako jsou třeba Hughes, Armstrong, Mustang. Ti zde podle mě neměli tolik prostoru vyniknout. Zase se mi zde vážně líbila generál Armstrongová, ta byla úžasná. Chápu, že v komentářích u jedničky jsem hodnotil pouze tu jedničku a teď zde srovnávám oba ty seriály, ale nemůžu se tomu vyvarovat. Každopádně mi tedy přišlo, že zde těch 64 dílů uteklo velice rychle. Ještě se chystám teda na Milos i hraný film, tak jsem na to zvědavý. Hele pokud se někomu líbil tenhle seriál určitě doporučím i původní anime a naopak. Viděl jsem zde komentáře, že se mají lidi rovnou dívat na tohle a nedívat se na FMA 2003. To mě příjde jako nesmysl a ten názor bych těm osobám nejradši zarval někam hluboko do *****. Oba dva jsou super, ikdyž ten původní u mě asi trošku vede. ()

Woyczek

Naprosto luxusní. Spousta postav, bohatá dějová linie, vražedné tempo. Už ve dvacátém čtvrtém díle jsem si myslel, že všechno vím, že plány záporňáků jsou jasný a přitom se to teprve rozjíždělo. Nejvíce ale oceňuji zamyšlení a úvahy nad smyslem lidského života, smrti a srdcem. Po shlédnutí FMAB jsem musel změnit svůj pohled na anime a strhnout body Narutovi. ()

GemBirD

Keby chcel niekto začať s anime a opýta sa ma, aké anime mu odporučím, tak by to bol jednoznačne Fullmetal Alchemist: Brotherhood. A prečo? Pretože FMA má všetko, čo od poriadneho anime očakávam! Skvelé postavy, poriadneho záporáka, akciu, humor, napätie, skvelú hudbu a hlavne neni zbytočne naťahované, ako býva u podobných anime zvykom. Na záver len dodám, že oproti pôvodnému FMA je jeho mladší "brat" o dosť prepracovanejší, čo bude asi tým, že sa viac drží predlohy. ()