Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

Pavel666

Hned na úvod musím napsat, že mě tento film velice zklamal a je mi jasné, že Oscara nejspíš nedostane. U mužské populace to nezachránil ani Brad Pitt, u té druhé části populace ale nejspíš bodoval. Žádnou z dam, slečen i ještě mladších děvčat nenechala jistě chladnou jeho šusťáková souprava. Zpočátku filmu jsem si myslel, že hraje latentního homosexuála a možná tomu tak skutečně bylo, i když režisér takovou variantu asi nepředpokládal. Možná až moc jsem očekával. Jediné, co celý film vyzdvihlo až ke třem hvězdičkám, je píseň, kterou složila dcera Billymu a on si ji na konci filmu pouští v autě. ()

Lkn

Vůbec se nedivím kolik nominací na Oscara má tento film. Krásně se na to od začátku do konce dívá, hodně pěkná hudba člověku zanechá dobrý dojem, ale samotný výkon Brada je excelentní! Ten chlap pořád umí! Takové životopisné filmy já osobně prostě miluji! ()

Jager_JK

Když se mě někdo zeptal jestli mu můžu doporučit nějaký film o baseballu, vždycky se mi vybavila Hra snů s Kevinem Costnerem. Teď si už budu vybavovat filmy dva. ()

HarveyDent

Film o jednom looserovi, který si i přes všechny prohry jde za svým. Varování: NO HAPPY ENDING. Skvěle hrající Brad Pitt (tentokráte už Voskar jináč to nevidím :-D ) 80% ()

Unka

Velmi zajímavý film a prosím nenechte se odradit sportovním prostředím! Koukla jsem na něj jen kvůli opěvovanému výkonu Brada Pitta a odešla jsem od něj spokojená s velmi dobrým zážitkem. Bradův výkon sice podle mě na Oscara stačit nebude, ale je v jeho filmografii mimořádný svou prostotou a civilností, na druhou stranu perfektním herectvím spočívajícím v pro mě u něj nových grimasách a pohledech. Společně se svým guru přes baseballové statistiky tvoří dokonalou, komickou dvojku, jejíž dialogy jsou to nejlepší, co ve filmu je, a by se budete bavit, aniž byste byli znalci baseballových pravidel a sportovní maniaci. Je to pěkný film, který vás nijak nepoznamená, psychicky vás nerozdrtí, ale zůstane vám po něm v duši velmi hezko. To je myslím u tohohle žánru fakt co říct. ()

mikhail

Tento film ma neohúril. Bude to asi tým, že nie som fanúšikom baseballu. Dĺžka filmu sa mi zdala neúmerná deju a scenáru. Veľmi nevýrazný Philip Seymour Hoffman. Konfliktné situácie vo filme nevygradované....pochybujem, že v skutočnosti tie výmeny názorov prebehli tak jemne aj v skutočnosti, najmä keď sa malo jednať o takú radikálnu zmenu v baseballe. Vlastne celý film ťahá Brad Pitt a príjemne ho oživuje malá gitaristka Kerris Dorsey. ()

LukKon

Film o športe, ktorý nemám nijak zvlášť v láske natočený tak zaujímavým spôsobom, že ma bavil od prvého momentu až do toho posledného. Film, kde Brett hral nadpriemerne a Jonah priamo hviezdil. Film, o ktorom som myslel, že bude jeden z tých nudnejších, no napriek tomu, že tam nezabili ani jedného človeka, bol dostatočne dynamický. ()

Dslike

Nato ze s baseballom nemam absolutne nic spolocne a cakal som ze prave tato tematika mi bude vo filme vadit ,som bol velmi milo prekvapeny. Aj napriek dlksej stopazi ma film nenudil a dobre som sa prinom bavil. ()

gicous

I když jsem baseballový ignorant a nechápu, co se to na hřišti vlastně děje, tak jsem si tento film nesmírně užil. Neobsahuje jediný moment, kdy bych se u filmu nudil nebo začal hledat chyby v příběhu. Na začátku mě popadnul a nepustil až do konce. Příběh získává na atraktivitě hlavně díky tomu, že popisuje zákulisí hry, co dělají skauti, jak ziskávají hráče a jak funguje celé soukolí jednoho týmu v čele s generálním manažerem. Z mého pohledu Moneyball povyšuje na pětihvězdičkové hodnocení způsob jakým scénaristé zakomponovali do příběhu univerzální hodnoty, kterých by se měl člověk nejen v této branži, a tím myslím sport všeobecně, držet. Mluvím hlavně o cti, slušnosti, odvaze jít si za svým, charakternosti a síle vzdorovat pokušení peněz a tím i ztrátě sebe sama. Je dobré, že tady máme zase jednou film, který nám to všechno připomíná. Filmu suverenně vládne Brad Pitt, který si umí, podobně jako Cruise, vybrat film, který je pro něj jako stvořený. Závěrečná scéna při jízdě autem je nezapomenutelná. Moneyball je moc pěkný film a vřele jej doporučuju. ()

vieriX

Tak máme tu další film na sportovní téma tentokrát přišel na řadu baseball. Pro mě to je sport kterému, ale vůbec nerozumím tak jsem měl občas problémy chápat souvislosti.Ale to nebráni nic tomu, že se tu objevila technika, kdy se na hráče nahlíží ne jen na hřišti, ale formou jakési detailní statistiky. Jde o to, že na základě této statistiky se objeví hráči na které se zapomíná a tým který Billy Bean sestavil pracuje s 1/3 rozpočtem než běžné týmy. Baseball mě nijak zvlášť neber, ale film byl dobrý napínavý no prostě zajímavý. ()

Havala

Nikdy jsem nemyslel že se mi bude tak moc líbit film o baseballu, který moc nemusím. Důkaz, že výborný film se dá natočit i bez efektů a počítačové animace. Poutavý a silně dramatický příběh který mě neskutečně bavil. Velké překvapení od Pitta. ()

HEED

Musím říct, klobouk dolů. Sic je to stejná odnož jako například, Coach Carter nebo Invictus. V poslední době mě začínají více zajímat filmy se sportovní tématikou. Vždy jsem je přehlížel, když jsem nějaký zavětřil, nevěnoval jsem dostatečnou pozornost. Teď vím že to byla chyba. Do baseballu moc nevidím, ještě míň o překupování hráčů. Co mě ale fascinovalo bylo to, že se nebáli zavést nový systém hodnocení a výběr hráčů. I když áčkový tým nevyhrál sérii, svým způsobem dokázali to, co jim všichni vyvraceli a to sice, že nelze si vybrat hráče na základě nějakých propočtů. Jak je vidět, stačí jeden šílený manažer a trochu oplácaný chlapík, co zvládá univerzitní matematiku (Yale). Čtyři hvězdy bez debat. ()

Viko

"Kulisovka" ze zákulisí baseballu o prosazování originální myšlenky "proti všem". Upozaděnou druhou linkou je přeslazený vztah otec - dcera s nahořklým dozvukem. Formálně kvalitní, stylově konzervativní s minimem napětí. Nic co bych si s chutí vpálil podruhé. ()

Adámo

Geniální... O to spíš, že to bylo doopravdy. Baseballu nerozumím. Z amerických sportů znám dobře jen hokej. Ale přirovnávám si přístup Beaneho tak, jako kdyby někdo přišel v Británii s tím, že místo čaje o páté se bude pít kafe ve čtyři. Pořád to souvisí, ale boří to vše, co doposud všichni uznávali a dělali. Skvěle zahrané, natočené, scénář... a ta atmosféra a emoce! + Filmy ze sportovního prostředí mě prostě baví... | 11/2012 ()

Lexis

Dlouho jsem se rozmýšlela, co k tomu vlastně napsat... Pro mě asi jedno z největších zklamání, jaké jsem zatím v kině zažila. Bohužel to nemohu svést na neznalost pravidel, nebo nezájem o baseball, když jsem ho po jistou dobu sama hrála. Sportovní pohádka, která mi přinesla 133 nekonečných minut v kinosále, jež se postupně vyprazdňoval - a nebylo se čemu divit. Ukecaný film v podstatě o ničem, který se snaží celou dobu táhnout Pitt, ale v podstatě se nemá o co opřít... ()

dzberry

Já mám toho Bréďu fakt rád. Když on se ale od jisté doby v každém dalším filmu furt tváří (i když třeba jen malounko) jako lovec nacistů...chi. Lov v baseballové statistické džungli v jeho podání byl ale i tak náramně zábavný i napínavý. Mimochodem, pokud jste film neviděli, nečtěte dopředu obsah - oficiální text distributora...brrr. ()

AnnaMae

Sportovní film s minimem sportu (talenti na ležení u filmů nechť se tedy tématem nedají odradit), děj je totiž tvořen konverzačkou okolo baseballu. Dokonale natočený, perfektně zahraný a na Brada se navíc krásně kouká. Asi úmyslně to má takový lehce odtažitý styl, který neždímá emoce, ale spíš jen popisuje. Jenže diváka to nepohltí a film je tím pádem zapomenutelný. Takový to bylo to dobrý, ale už nevím, co tam vlastně bylo. ***-**** ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)