Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

Maik22

Víte něco o hře baseball? Znáte pravidla? A má cenu vůbec chodit na tento baseballový snímek, o kterým nevím vůbec nic (snad jen to, že je to americký národní sport)? Mám na to jednoduchou odpověď: Ano, má! A to z více důvodů. Jeden z nich je Brad Pitt. Tento člověk svým věkem je čím dál více zralejší a jak již je tady jednou napsáno, on sám zraje jako víno. Snad neexistuje role, do které by se nedokázal vcítit a zahrát ji tak, jako by to sám prožil. Další důvod proč tento snímek zhlédnout je samotné sportovní drama a réžie. Strategie hry, která byla zde zvolena (sestavení týmu pomocí počítačové statistické analýzy), je až dech-beroucí. Je až neuvěřitelné, že něco takového bylo a je v současném finančním světě možného. Moneyball vřele doporučuji a dávám 80% (****) ()

Diego

Mám rád sportovní filmy, ale potřebuju se v nich aspon trochu orientovat, pokud nevíte o americkým baseballu nic, nebudete vědět polovinu filmu o čem se mluví, na čež kam vedou cíle hlavního protagonisty. Já sám jsem mnohokrát ztrácel, nestíhal pobírát manažerské čachry a když tomu přidám nutně nesympatické ztvárnění hlavní postavy, není zas tolik o co stát. Stejně tak si nemyslim, že bylo dostatečně znázorněno, jakým způsobem "nový systém funguje", celý film se točí kolem Pitta, ale sledovat dvě hodiny jeho herecký koncert a vědět hovno o příběhu..ee. ()

Mishqo

film ktorý vskutku očarí...mnohí si poviete: "Film o baseballe? To nestojí za to." ale ono ten film ani tak o tom baseballe nie je, aj keď jasné že pozadie filmu tvorí baseballová problematika...vtiahne vás do deja, je to presvedčivé a Brad Pitt je proste úžasný (zaslúžená nominácia na GG a určite môže počítať aj s Oscarovou nomináciu)..scenár prepracovaný, originálny, inteligentný...hudba je parádna...a záver tiež určite nie taký ako by ste čakali ()

hroubek

Pěkná řemeslná práce. Nic víc,nic méně. Režisér přesně věděl co chce natočit a šel jsi zatím. A díky tomu film funguje po celou stopáž délky. Brad Pitt předvádí svůj standart a to větší je zážitek sledovat Jonaha Hilla, jenž konečně dostal roli, která z něho neděla osla. A díky tomu jsou rozhovory mezi těmito postavami to nejlepší co uvidíte. Zajímavá podívaná s neuvěřitelným množstvím informací o baseballu a nádhernou písničkou na konci. ()

sheldonka.

Brad Pitt opět zazářil! Podle mě je v nejlepší letech a role manažera v tomto filmu mu náramně sedla. Každá věta, která vyšla z jeho úst byla podaná skvěle. Vždy jsem jenom čekala jak se právě zachová, co udělá nebo s kým se bude opět přít. Je mi fuk, že baseballu vůbec nerozumím. Zkrátka tomu podlehnete i když jste na tento sport úplný laik. No, a navíc písnička The Show .. ano, tu jsem si dost oblíbila. ()

KasparekZabijak

Rozvleklá, uondaná sonda do zakulisi americkyho baseballu, kterej nemam nijak extra rad Co ale rad mam jsou sportovni filmy celkove a hlavne Brada Pitta a Philipa Seymoura Hoffmana - ani jednomu z nich role vubec nesedla, zaberu ze hry samotny velmi malo, a konec to srazil jeste o jednu hvezdu niz, mit film o 30 minut min dalo se to snest lepe. 4/10 ()

dANo

Tak ako väčšina česko-slovenských filmových fanúšikov nemám o bejzbale nejaké veľké znalosti a ani po nich netúžim.... V tomto prípade som ich ani nepotreboval, čo je jedna z vecí, kvôli ktorej som nakoniec dal nadpriemerné hodnotenie. Ináč musím priznať, že to nebola žiadna strhujúca športová dráma, skôr sa to blížilo k filmovej nude. Nakoniec som to však dopozeral bez nejakých prejavov sledovania času, že kedy to skončí a je pravda, že by som nepovedal, že to malo viac ako 2 hodiny. ()

Brain-D

Velmi zručně natočený snímek o Baseballu a jednom muži, který dokázal změnit hru. Podle mě je to velmi psychologický snímek, který ukazuje jak to vypadá za scénou her samotných. ()

zdenny

Trenéři mají různé strategie a plány, jak dosáhnout nejoptimálnější sestavy, která by byla schopna se ctí reprezentovat svůj klub. Trenér baseballového týmu Oakland Athletics se vydal pro mne vskutku netradiční cestou, řekl bych cestou tipéra v sázkové kanceláři. Vzhledem ale k tomu, že film je natočen podle skutečných událostí a manažer týmu je jeho manažerem dosud, má jeho práce vysokou validitu. Můj názor je ten, že trenér by měl být psycholog a měl by mít intuici. Ukázat, že hráči věří a dokázat odhadnout neprobuzené atributy hráče a celého týmu. Poskládat mužstvo jen podle hráčských statistik se mi zdá dobré jen pro virtuální PC manažery. Jenže, jak jsem již napsal, schopnosti a výsledky tohoto manažera mluví za vše. Co se týče filmu, k tomu nemám výhrady. V rámci žánru je natočen standardně kvalitně a Brad Pitt hraje také svůj klasický standart. Co se mi ve filmu hodně líbilo - entuziasmus a nasazení, s jakými manažer domlouval transfery hráčů. Asi podle Wolfovy věty z "Pulp Fiction" ,Myslím rychle, dělám rychle´. A na to musí mít člověk fakt talent. PS: Jako fotbalového fanouška by mě zajímalo, zda by se nějakému trenérovi povedlo poskládat fotbalový tým jen podle hráčských statistik. Myslím si ale, že ve fotbale jde o týmového ducha víc než v baseballe. Ve fotbale jde také víc o ty skryté atributy. ()

Tomatáš

Genialita sama. A to téměř po všech stránkách. Osobně řadím tento snímek do top filmů posledních let a vřele ho doporučuji všem milovníkům ryzí filmové kvality. ()

Nyck

Když vás film na dvě hodiny usadí do židle a vy nejdete ani záchod, ani pro pití, ba co víc sotva se vysmrkáte, pak jste právě shlédli 5*. ()

harryy

Brad Pitt je vo svojej roli presný a jasne opodstatňuje čerstvú nomináciu na Oscara či iné ocenenia.Ale životný výkon predvádza Jonah Hill. Zabudnite na jeho typické vedľajšie roličky v komédiách tu ukazuje nenápadnú odovzdanú postavu chlapíka, čo baseball nehráva no vie o ňom všetko.Mimoriadne nadanie vyúsťuje v jednu z najlepších drám roka nemusíte vedieť nič o baseballe, no dozviete sa veľa o sile človeka a jeho motivácii.Moneyball je napínavá športová dráma ale neodohráva sa väčšinu času na ihriskách, kde sa musíte sústrediť na každú loptičku či bod. 80% ()

VanTom

Nějak mi tu matematicko-statistickou teorii na sestavení vyváženého týmu nedokázal scénář prodat, buldočí zatvrzelost, s jakou se jí držely hlavní postavy, se tím pádem nezdála dostatečně podložená a věrohodná. Zaměření na generálního manažera sice Moneyball vymezilo oproti jiným sportovním filmům, postupně narůstající počet typických klišé jej však zavedl do očekávaných kolejí. Asi jsem nebyl v přívětivém rozpoložení, ale ta Bradova urputná zažranost a bleskurychlé přestupové rošády mi atakovaly hranice parodie. Fandové baseballu a MLB zvlášť nechť si v klidu připočtou jednu-dvě hvězdy. ()

Timak

Po druhém shlédnutí jsem docenil sílu tohoto díla. Držím Ti palce Billy ... Dodatek: S každým dalším shlédnutí je to lepší a lepší. ()

fefee

Výborne spracované a excelentne zahrané športové drama, Pitt zahrá naozaj všetko, trošku by to mohlo byť ale kratšie a niektoré dialógy tiež. (3,5*) ()

VasaX

Herecky kvalitní, příběhově stabilní a hezky zrežírované. O moc víc mi to však nedalo. Otázkou však je, za by vůbec mohlo. Dvě hodiny z příběhu vysály maximum, Pitt, Hill i ostatní se snažili ale nemohu si pomoct - něco mi tam chybělo a tři hvězdičky tak nějak odráží to, že se mi film sice líbil, ale tak moc mě nenadchnul. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)