Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

Maynard.

Na doporučení Žáby a vysokýmu hodnocení sem do toho šel... Druhý životopisný film během dvou dní (první JOBs). Tak trochu mi bylo jasný, že to nebude nic pro mě, ale tak když to říká Žába :o). Bohužel to nevyšlo. Opět dvouhodinová nuda, která téměř neměla konce. Co mi ale vadilo na filmu nejvíc, tak že se tady vůbec, ale vůbec nehrál baseball. Tuhle hru mám rád, páč sme zamlada hráli softball, což je tak trochu hra na stejný brdo. No, ale tady ne, tady se pořád jen mluvilo, mluvilo, křičelo a při troše štěstí i nadávalo, ale to bylo bohužel celý. Když bych to měl srovnat s životopisným filmem - Vlk z Wallstreet, tak je tohle naprostej šit. Co se týče filmů z tohodle prostředí, tak jednoznačně kraluje - Přirozený talent a Babe. Tam se narozdíl od týhle upovídaný a zdlouhavý nudy hraje baseball! ()

Lukoboss

Líbí se mně, že je to natočený jinak, i ten příběh je prostě jinej, než jsme u sportovních dramat zvyklí. A hlavně se film v podstatě celou dobu věnuje sportovní (hlavní a jediné) dějové lince, miniodbočka s dcerou je vkusná, nenásilná a hlavně opravdu jen symbolická. Ani nebylo potřeba to nějak víc rozvádět. Naopak se mně líbí, že tady máme náhled na manažera týmu (nikoliv hráče, jak to většinou bývá), kterej se nebál jít proti proudu a přijít s novou metodou, jak postavit tým. A něco na tom bude... Herecký výkony naprosto v pořádku, víceméně nemám problém téměř s ničím. Možná stopáž je trochu ustřelená, takových 15min by to zhubnout mohlo. ()

sedm.1

Závidím všem uživatelům, kteří si dokázali tento snímek užít, a že jich tedy není málo, ale pro mě to byla jen šílená zívačka, což mě udivilo o to víc, že amíci tyhle filmy, ať už z prostředí NFL, či jako zde NBL, jinak prostě umí udělat přesvědčivým, zábavným a většinou i strhujícím způsobem, Moneyball je ale prostě dost jinde. Samotný příběh přitom ale nahrával tvůrcům udělat z něj opět výtečnou podívanou ze zákulisí baseballu, a to nejen ze světa obchodu s hráči, potíž je ovšem v tom, že způsob zpracování ve mně nedokázal vyvolat díky své nedramatičnosti, unylosti a celkové nevýraznosti téměř vůbec žádný zájem, o emocích ani nemluvě. V celém tom vyprávění této reálné události mi chyběly jakékoliv silnější momenty, atmosféra, stylovost, o trochu výraznější spád a dynamika, Moneyball mě prostě nedokázal zaujmout vůbec ničím. K tomu ospalému dojmu a vyznění pak překvapivě navíc pomohlo i hvězdné obsazení, kdy mi výkony jak Pitta, tak Hilla, přišly jako po několikadenní pařbě, oba na mě působili neskutečně ospalým a až otráveným dojmem, takže se sice svým způsobem do toho sice hodili, ale já je tím tedy moc nekousal, ikdyž mám oba jinak vážně rád. Moneyball zkrátka určitě nepovažuji za nezajímavý a nicneříkající počin, jen ale způsob jeho zpracování mi tedy opravdu silně nesedl, a ve výsledku tak celý film považuji především jen za docela velkou a nezáživnou nudu. Zklamání. ()

DavidS.

Tak jako Ang Lee natočil film o Woodstocku bez Woodstocku, tak Miller natočil sportovní drama, kde je vlastní hra téměř nepodstatným pozadím...Brad Pitt nám začíná vizuálně "redfordovatět"... ()

Nemik96

Moc jsem se na Moneyball těšil a konečně jsem měl tu čest, abych ho zhlédl. Takže, abych to shrnul, příběh je podle skutečného trenéra Billyho Beaneho, kterého exceletně stvárnil Brad Pitt čimž dokazuje, že je opravdu všestraným hercem a přibývajícím věkem zraje jako víno. Film je natočený velmi precině a vyváženě neschází emoce, dramatické momenty, ale i humorné scény. Při sledování filmu se někdy až nechce věřit, že se tohle všechno skutečně stalo a není to jen smyšlený příběh . Podobně na mě zapůsobil film 127 hodin.Dalším plusem je hudba, která byla naprosto luxusní a dotvářela nezapomenutelný celek. Pro mě s Warriorem nejlepší film roku 2011 tudiž jasných 5*****. ()

RockChick

Sportovní drama, které není o sportu. Zato čekejte číslice. Rovnice. Prachy. O čemž v podstatě dnešní profesionální sport taky z velké časti je... Příběh o muži, který jako mladík dostal šanci, ale nevyužil ji. Patos ovšem nečekejte. Ostatně vzpomínkové segmenty jsou do děje zasazeny jen tak mimochodem a nijak zvláště jej neovlivňují. Ani Billovo manažerské učínkování v týmu Oakland se nezvrhne v léčení jeho zlomeného ega. Nebo to aspoň Miller natočil tak nenásilně a poskytnul nám na Billa střízlivější pohled a z většího odstupu. Vždyť si jenom povšimněte; ta pitomá slza mu z toho oka nikdy nevyklouzne! A že už to někdy vypadalo tak nadějně... A takhle se mi to líbí. Stejně jako se mi líbil herecký projev Pitta, na kterého mám jinak alergii. ()

Mistickzz

Veľmi diskutabilné 4*. Moneyball je viac životopisná ako športová dráma a odohráva sa prevažne v zákulisí tohto európanmi nepochopenom športe(ja sám mu tiež moc nechápem). Kameň úrazu bol, že niekedy ma tie štatistiky privádzali do zúfalstva a prvá polovička filmu bola pre mňa prevažne nezáživná. V tej druhej sa to však obrátilo, sledovanie dohod o výmenách a víťaznej šnúry bolo fakt zaujímavé a aj soundtrack bol veľmi príjemný. Brad Pitt nepodáva síce svoj životný výkon, no drží si ten svoj štandard a Hoffman bol v roli trénera dosť milé prekvapenie. Herecky mi však najviac zainklinoval Jonah Hill. Škoda, že ma Moneyball neoslovil aj po ľudskej stránke, divácky je tento film dosť uzatvorený. 75% ()

Michelle75

Věřím, že kdybych byla chlapem, tak dám jednozznačně za pět. / dávám za pět, protože Maneyball je lepší než Warrior, je uvěřitelnější/ Teď možná někoho naštvu, ale Bradova role mi trochu připomínala Sandru Bulock ve Zrození Šampióna. Jde o typově podobnou postavu, která na první pohled působí odměřeně, vážně a na druhé straně se skrývají obrovské vnitřní emoce. Navíc oba dva přesně věděli co chtějí a tvrdě si vše ustojí. Sportovní prostředí je tady propírano teotericky a detailně. Rozhovory Mezi Pittem a Jonahem Hillem jsou stejně zajímavé jako jejich hraní samotné. Nevěřila bych jak mi Jonah Hill učaruje. Pitt umí to je jasné a podle mě se bude tahle role docela špatně hodnotit. A Philip Seymour Hoffman jako zpestření potěší vždy. ()

Seti

Netradičně pojaté sportovní drama, jež do značné míry uniká žánrovým klišé. Příběh baseballového manažera, který redefinoval způsob vedení týmu, je chytře napsán, zajímavě natočen (v důsledku Billyho pověrčivosti je ve sportovním filmu minimum vyloženě sportovních scén) a znamenitě odehrán (Pittova a Hillova nominace na plešouna hovoří za vše). Proč tedy "pouze" tři, i když hodně silné? Rozhodování bylo těžké, a k trojce jsem se přiklonil především z toho důvodu, že se mi systém zavedený Billym Beanem vůbec nelíbí. Přístup založený striktně na matematických vzorcích a statistikách podle mě eliminuje i ty poslední zbytky lidskosti, které v profesionálním sportu zbyly a kompletně ho transformuje do zrůdněvyhlížející matematicko-ekonomické disciplíny. Ve filmu bylo jasně patrné, že z hráčů se stávají pouhá čísla v tabulce a jedná se s nimi stylem : "Sorry 64ko, ale můj počítačem vytvořený herní model vygeneroval tvoji výkonnost v posledních třech zápasech na hodnotu 0,673 a ty jsi dosáhl pouhých 0,582, což je pro další vývoj nepřijatelné, a proto se s tebou musíme rozloučit." Je mi jasné, že na vrcholové úrovni jde o byznys vždycky, a že toto je nový způsob progrese a obrany méně majetných klubů, ovšem z této matematické, strojově umělé podoby sportu se mi chce blít. Moneyball je dobrý film, který disponuje nadstandartními kvalitami, ovšem téma, které přináší, si glorifikaci rozhodně nezaslouží. ()

Pavlík

10. 02. 2012 (43.); velká škoda pro mě, že baseballu moc nerozumím, přicházel jsem o některé souvislosti, spíše pro americké publikum ()

Herráček

Příběh o muži, který chtěl něco udělat jinak, udělal to a ono to vlastně vyšlo... A dál? Motiv toho, proč se někdo rozhodl natočit film zrovna o něm docela chápu, i když byla určitě spousta dalších takových, sport je vcelku přitažlivé téma... Ale celé to mělo příjemný, komorní háv a Bradu Pittovi jsem zas jednou začas věřil postavu, kterou hraje... Audio složka filmu mi přišla nejlepší ve chvíli, kdy bylo naprosté, ale naprosté ticho - ne že by byla tak strašná, ale byl to opravdu vydařený tah... ()

Rudinsky

Pitt si tento film vychutnáva plnými dúškami nadšeného producenta, ktorý z perfektného scenára, skvelou voľbou režiséra, kastingom (treba upozorniť na veľmi sympatickú Kerris Dorsey) a POCTIVOU filmárčinou ako takou vytrieskal jasný film roka. Geniálne obchádzané športové klišé - a baseball vôbec - necháva vyniknúť silný dramatický príbeh, ktorý napriek tomu stojí oboma nohami pevne na zemi. ()

casioa....

Change the game. Nejde o to vyhrať, ale zmeniť hru. Všade, nie len v baseballe. Film na ktorý som sa tešil možno 2 roky. Nie som sklamaný, ale...čakal som asi viac (no čo to viac je - tak to Vám žiaľ nedokážem povedať. Viem len, že to tam proste nebolo :-). Pitt skvelý. Mimoriadne ma prekvapil Jonah Hill. Jeden z lepších športových filmov, ktoré majú povedať viac, ako len... "o športe". ()

charlie_ando

Film o sportu (baseballu), penězích (velkých), číslech (rozličných) a hlavně o vůli (nezdolné) jít si svou cestou za svým přesvědčením. Brad Pitt, Jonah Hill a Phillip Seymour Hoffman byli skvělí, ač Hoffmana za jeho roli tvrdohlavého trenéra bych jako manager klubu na místě vyhodil. Skvělé dialogy a spousta hlášek ("Chceš ránu do hlavy nebo pět do hrudníku a vykrvácet...?") Film jsem si užil díky perfektním herecký výkonům, množství emocím, které vtahovaly do děje a podmanivému příběhu (ač baseballu moc nerozumím; natočeno podle skutečných událostí; Billy Beane stále dělá generálního manažera v Oakland Athletics). ()

korndaddy

Příjemné sportovní drama, které z průměru vytahuje především ustřední dvojice Pitt a Hill, vynikající režie a pěkné záběry. Ale bohužel zase do průměru vrací ohranej a předvídatelnej scénář. Takže za tři. ()

velkyvezir

Místo baseballu si tam dosaďte svůj oblíbený sport a pochopíte, proč ten tým funguje, jak funguje. Brad Pitt jako obvykle naprosto perfketní, Jonah Hill ho skvěle doplňuje v roli, která se vymyká těm prudičům, ve kterých jsem ho viděl jinde.:-) Mimochodem u tohoto filmu by i idiot měl pochopit, proč v NHL mají zájem o Jágra, proč si Plzeň opečovává Horvátha, proč Hlinka vzal do Nagana Růžičku atd. atd. ()

klukluka

Pro mě obtížně srozumitelný, rozuměj místy nesrozumitelný, snad kdyby se místo Jeremyho mluvilo třeba o Jarošíkovi a místo Renfra třeba o Rezkovi. Pak by se na to i líp koukalo, ty vyžraný baseballový prasata mě utvrdily v názoru, že mě tenhle sport netankuje a nikdy tankovat nebude. ()

bari68

K tomuto filmu som sa dostal pomerne náhodou. V Sport Magazíne vyšiel článok a akýchsi matematicko-fyzikálnych vzorcoch, ktoré v podstate popierajú základy športov. .... A skutočne film nadchne svojím originálnym námetpm a hlavne Brad je zasa skvelý. Hláškujúci, baviaci.... Vada na kráse Moneyball-u je v americkom prístupe a obale filmu o víťazstve tzv.,,American dreamu,,. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)