Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je skúsený zlodej; jeho majstrovstvo spočíva v kradnutí najcennejších tajomstiev. Kradne myšlienky z ľudského podvedomia v čase, keď je myseľ najzraniteľnejšia - keď človek spí. Cobbove výnimočné schopnosti z neho robia nielen vyhľadávaného odborníka, ale aj ohrozeného utečenca. Musel obetovať všetko, čo kedy miloval. Teraz má šancu na vykúpenie, šancu získať späť svoj život. Táto posledná úloha je nielen veľmi riskantná, ale zdá sa, že je aj nemožná. Tentoraz jeho úlohou nie je ukradnúť myšlienku, ale skôr ju niekomu podstrčiť... (HBO Max)

eqmatters

Příjemná vícepatrová dějová stavba, která trpí malou nápaditostí, přičemž v první hodince je nám oznámeno, jak ta stavba vypadá. Nelíbí se mi, jak Nolan vede herce, jak komponuje scény. Hudba od Zimmera mně mimořádně necuchala nervy. Proč se ale tvářit, že jde o něco hlubokého - snad kvůli Nolanovým schválnostem? ()

odvedle

Film o zaspávaní a tak som zaspal, a to sa nestáva často, aby som pri filme zaspal, a aj keď film na začiatku zaujal, má výborný začiatok, ale v momente keď doň vstúpila Ellen Page (ináč je pekná, pekná:), tak celý dej zovšednel, a preto neviem, či si ho znova zopakujem, 2 a pol hodiny je dosť, a zase až tak moc sa tam toho nedeje... ()

Lavinia

Na skutečné scifi hodně zdlouhavé, nudné, prostě taková komerční záležitost. Tento námět je tak omšelý, musím souhlasit s Woodym, zpracováno tisíckrát, alespoň knižně, a mnohem lépe. Nakonec mi vadilo po těch nekonečných 148 minutách, že se alespoň neprobudil dalšími třemi úrovněmi snů někam jinam, kde by mohl zůstat a dát mi pokoj. ()

Armageddon

Ja som k tomuto nepridal komentár? Toto je prvá vec čo som mal spraviť. Film som videl toľko rázy, že to asi nie je normálne. Nech si každý hovorí čo chce, ako sa mu to nepáči, ako to je nafúknuté. Možno je. Ale tá myšlienka filmu je geniálna. Geniálna, geniálna. Raz sa mi stalo, že počas filmu som nevnímal dej, ale tú hudbu. Nejak som sa nezaujímal o skladateľov. Možno aj to je dôvod prečo sa mi tak neskutočne páči. Vždy keď počujem soundtrack, to je jedno aký, zimomriavky mi prejdú celým telom. Podľa mňa, toto je úžasné dielo, ktoré treba vidieť. ()

Pulper

Už dlouhou dobu si říkám, jak by bylo pěkné, kdyby někdo natočil film o filmu o filmu a stejně tak dlouhou dobu dumám nad tím, jak by se to realizovalo. Christopher Nolan mi víceméně splnil můj sen. Natočil film, který se odehrává ve snu ve snu ve snu. Bohužel, herci jsou až na výjimky prkenní v čele s Leem, který mě naposledy zaujal jako bratr Gilberta Grapea a od té doby žádná sláva. Děj je zbytečně překombinovaný a ve výsledku sice oceňuji snahu o zvláštnost podpořenou pěknou vizuální formou, ale nijak zvlášť mě to nepoznamenalo. Vlastně jednou věcí ano. Od té doby pořád dumám nad tím, jak to vlastně skončilo. ()

Zombiepod

Inception je jeden neskutočne atmosferický, detailne prešpikovaný, akciou nabitý a audiovizuálne famózny celok. Prvýkrát som bol náramne ohúrený, druhý raz ešte viac. A myslím že sa to ani nezmení. DiCapria som si začal vážiť už od úlohy v Blood Diamond ako veľmi kvalitného herca, a keď sa spojil s Nolanom, ktorý chrlí nápad za nápadom, nič zlé z toho ani vzísť nemohlo. A k tomu Hans Zimmer vo svojej správnej hudobnej forme, bez ktorej by film možno stratil celú atmosféru. To sa proste musí vidieť, a určite nie len raz. ()

Don82

Nolanovo veledílo, je zkrátka velkým zážitkem jak pro oči, tak hlavu. Vše je tak propojené, komplikované a ve výsledku naprosto dech beroucí. Film mě opravdu uchvátil, že to ani slovy nejde vyjádřit...proto: plný počet! ()

Judy24

Na tenhle film jsem se dostala úplnou náhodou. Šla jsem se původně najíst s kamarády a tohle měl být jenom bonus. Vůbec jsem nevěděla, na co jdu. Posadila jsem se na sedačku, otevřela oči a mám pocit, že už jsem je snad ani nezavřela. Ten film je naprosto fascinující, vůbec jsem se v něm nedokázala orientovat a bylo mi to přitom úplně jedno. Snažila jsem se pochopit všechny zápletky a principy, což mi nešlo, ale stejně jsem pořád chtěla vědět co bude dál a dál a dál. Tohle vážně není můj šálek filmového čaje, ale je tak dobrý, že na tom prostě a jednoduše nezáleželo. Nedávno jsem si ho pustila znovu se svojí sestrou a pamatuju si, jak po skončení titulků ségra jenom tiše poznamenala: "Zavři pusu.." ()

ClapTrap

Nevím kde začít, abych zhodnotil toto veledílo. Nejdříve jsem dlouze přemýšlel, co bych sem mohl napsat, případně filmu vytknout, jenže. Pan Christopher Nolan své dílo dotáhl na tak vysokou úroveň, že jsem těch 150 minut seděl v křesle jako přikovaný a, s prominutím, s otevřenou hubou čuměl na obrazovku co se to tam vlastně děje. Tohle se mi stalo jen u pár filmů. No a jak jsem tak pozoroval film a nechal se unášet až do závěrečných titulků, tak jsem zde neshledal ani žádné chyby. Dialogy byly perfektní, akce přehledná, herecké výkony dokonalé a hudební doprovod byl přinejhorším grandiózní. Takže si jdu sehnat káču a zkusím jí roztočit, jestli taky náhodou nejsem v nějakém snu, případně bych musel začít vymýšlet nějaký kopanec, abych se probudil. Jasných 5* / 90% ()

Silhouette

Banální hollywoodský blockbuster, kombinace romantického filmu "pro holky" a akčňáku "pro chlapce". Dojem z odpočinkového filmu ovšem hatí jeho zavýšená (а nenaplněná) ambicioznost, která se projevuje v snaze vyvolat dojem, že se tady "intelektuálně filozofuje". Přičemž zdá se, že to na většinu diváků hodně zabírá. Mě ale taková manipulace uráží. SPOILERS!!!Na rozdíl například od Matrix, který má velkou zásluhu na tom, že donesl k širokým masám universální otázky týkající se dvou rovin: 1) filozofické - otázky o hranicích a možnostech poznání, 2) sociálně-politické - o ekonomickém využívání lidí a o nebezpečích technokratické civilizace, Inception vypadá falešně, neboť nenabízí žádné universální otázky. Vyvolává pouze obvyklé otázky, které vznikají v filmech založených na akčním ději - co je s hlavní postavou (na které úrovni snu se nachází), jak to dopadne atd., neboli dopad těchto otázek je individuální ve vztahu k protagonistovi, na diváky se ovšem tyto otázky absolutně nevztahují, neboť málokdo z nás se asi účastní experimentů s kouzelným nápojem, po kterém se člověk začne propadat do sice snových, ale ovladatelných světů. Snaha vyvolat v divákovi nejistotu ikonickým záběrem na konci je laciná - diváci si sice začnou lámat hlavu nad otázkou "ve které realitě nakonec zůstal hrdina", tato otázka je ale pro ně bezpředmětná a o povaze reality, ve které žijeme, nic neřekne, ba dokonce ani po ní nepoloží otázku. Diváci ale budou mít dobrý pocit z toho, že viděli film, "který podněcuje myšlení", takže se tvůrci nepropočítali. Další důležitý prvek, ve kterém vidím vypočítavost tvůrců, je zařazení lásky coby motivace hlavní postavy. Pochopitelně, s takovou nepřeložnou axiomatickou hodnotou jako je láska scénarista neprohloupí, je to perfektní nástroj pro vysvětlení jakékoli motivace. Musíte přinutit hlavní postavu, aby prošel fantaskními místy a událostmi? Instalujeme do scénaře dobře padnoucí motůrek - velkou lásku. Z Inception tento instrumentální přístup přímo čiší. Rovněž nemůžu brát tento film vážně z důvodu četných vyloženě trapných prvků děje (když pominu směšné bondovské akrobatické střílečky). 1) Film polopaticky vysvětluje fungování fantastického světa snu, neobtěžuje se ale naznačit jakým způsobem vůbec lze dosáhnout, aby skupina lidí snila stejný sen, přičemž tento sen je prezentován jako naprosto logické reálné odvíjení děje. Nevidím žádný důvod proč něco takového by bylo možné, na tomto nápadu ale celý děj stojí a padá. Je legrační jak obšírně je využíván v kinematografii sen jako omluva pro různé fantastické světy, přitom každý ví z vlastní zkušenosti, že sny jsou totálně nekoherentními nahromaděními vjemů a obrázků, ve kterých nefunguje logika ani kauzalita. Často se podivujeme jak nás minulou noc mohlo napadnout něco tak nesmyslného, potom ale považujeme za normální, že postavy filmů ve svých snech směřují k nějakému cíli, jezdí auty, střílejí apod. 2) Ústřední dvojici se v určitém momentu naskytne příležitost žít spolu prakticky v ráji bez omezování a problémů. V takové situací člověk pochopitelně využije touhu tvořit. Jenže co vytvoří ona dvojice, co je jejich uměleckým vznešeným snem? Oni postaví megapoli plnou obrovských mrakodrapů, ve které nebydlí žádní lidé!!! Kterou chorou mysl může něco takového napadnout? Proč sakra stavět v ideálním světě repliku New Yorku?! 3) Inception má jakoby invenčně zkoumat možnost manipulace myslí. Nic objevného se ale nakonec nekoná, neboť se kýžená myšlenka prostě předhodí oběti v průběhu konverzace, jež probíhá ve snu, a začne "růst". Copak je nutné provádět takto složité procedury, když dnes je známa řada psychologických metod jak zapůsobit na motivaci člověka, aniž by byl v nějakém zvláštním stavu (anebo v zvláštním stavu, kterého se ovšem nedosahuje při pomoci kouzelného nápoje)? () (menej) (viac)

Izz

Chytré,efektní,skvostně zahrané,bohužel s absolutně nefungující emocionální rovinou.Když srovnáte Nolanovy předchozí tři snímky s Počátkem,jeho příběhová plochost a scházející rafinovanost vynikne o to víc.Po formální stránce ovšem nedostižitelné jakýmkoliv jiným velkofilmem posledních tří let. ()

Koonix

Pôvodne som išiel do kina na Lietajúceho Cypriána, ale tesne pred kúpou vstupenky som si to rozmyslel:) A že som urobil dobre som pochopil hneď pri úvodnej scéne. Po pravde musím povedať že taký nadšený a domotaný som po návšteve kina ešte nebol. Keď som chcel popísať bratovi (ktorý šiel na toho Cypriána:) dej tohto filmu nedostal som zo seba viac ako pár nesúvislych viet. Ale ono sa to po druhej projekcii pekne rozuzlilo, kúsky skladačky zapadli na svoje miesto a ja som mohol plne oceniť dokonalosť celého tohto filmu. Scenár svojou prepracovanosťou vyráža dych, réžia je skvelá a Zimmerovu hudbu ani netreba opisovať, treba ju len poćuť:) Nolan mi zatiaľ točí filmy presne podla chuti, a dúfam že v tom bude pokračovať. ()

Stanix

Bezesporu dobrej dějovej matroš, který ovšem není poněkud dotažen. Nolan měl dobrej nápad, není ale myšlenkově doladěn a chybí hodně záplat. A tak díry ve scénáři zalepil líbivým režijním umem. Inu Nolan je mizerný spisovatel, ale schopný režisér. ()

14neo11

Co mohlo být řečeno, již bylo řečeno. Tohle jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Noaln nás všechny posadil na zadek. Zimmer se svou tradičně neskutečnou hudbou taktéž. A příběh samotný? Ti lidi co Inception nepochopí, budou trvdit, že je to absolutní kravina. Recenze již předem varovaly, že to bude bomba film, avšak že bude pro veřejnost až moc inteligentní. TO se trefili, pokaždé mě ten film donutí týden přemýšlet a nedá mi spát. Pro mě film roku. ()

štófy

Nolan nikdy nenatočil film,který by publikum něčím nefascinoval.Počátek není vyjímkou.Originalita je ohromná Nolanovo výsada a v tomto snímku ještě přesáhl meze,které si stanovil ve starších filmech (konkurovat by mohlo Memento).Skvělý příběh s perfektním závěrem a téměř dokonale s citem vybraným hereckým obsazením.Jeden z mála filmů, u kterého mi ani dlouhá stopáž nepřišla dlouhá.Podle mého nejlepší film roku 2010. ()

markyzgero

Já nevim. Nolana mam hodně rád, ale co všichni máte s tou složitostí děje a ztrácenim se v mnohovrstevnosti příběhu? Nechci si hrát na nějakýho intoše, co všemu rozumí a všude byl, ale já se v tom ztratil tak maximálně 2x za film a během 5ti minut se zase našel. Pro mě osobně je to Matrix bez kyberpunku, Alenka bez zrcadla a Memento bez flashbacků. Nicméně je to film, kterej stoji za zhlídnutí, kterej pokračuje v tradici nolanovsky dobře vykonstruovanejch příběhů a kterej diváka donutí se alespoň na chvíli zamyslet. A to neni málo. ()

Šňůra

Opět výrazně originálně neotřelá myšlenka, ale to už u Nolana nepřekvapí. Jen divák musí být neustále ve střehu, aby s ním udržel krok a neztratil se v těch mnoha vrstvách, které jsou předkládány a kupí se na sebe, vedle sebe i přes sebe, aby v konečném důsledku byly složeny v jeden kompaktní celek. Snít sen ve snu a přecházet z jedné snové vrstvy do jiné a v jednu chvíli být současně hned v pěti snových rovinách, navíc v různých časových i fyzikálních podmínkách, to už dá hlavě zabrat. Nolan to však zvládl přehledně a srozumitelně. I když, nějaké výtky jsou. Snad ze strachu, že ne každý hned pochopí, je první půlka spíš vysvětlovací a zasvěcovací a tudíž i trochu statická. To polovina druhá, to už je jinačí jízda. Jenže snad právě díky tomu všemu vysvětlování a ukazování se tak taky trochu ztrácí i napětí. Přesto je Počátek špičkový a originální krimi thriller, který vás pohltí. Teď abych se bál usnout…, kdo ví, kdo se mi do snu vetře. ()

sima275

Už vím, že Nolan je doopravdy frajer. Nejenže natočil geniální film s dokonalým scénářem, ale taky překonal hranice filmových možností a posunul je zas o kousek dále. U filmu jsem si chtěl dát tyčinku ale nešlo to, protože jsem se nemohl odpoutat od takového napínavého filmu. DiCaprio se předvedl v tom nejlepším zlodějíčským kabátu co tam měl a Tom Hardy taky nezklamal. Občas jsem ale nemohl rozlišit, jestli právě teďka je ve stavu snění a nebo v reále a z toho jsem měl málem mrtvičku. Kvůli tomuhle mi přišel už tak komplikovaný příběh ještě komplikovanějším, ale jinak by si příběh, na kterém mě nejvíc zaujalo to, že byl hodně originální, zasloužil nějaké zvláštní ocenění. A pro ještě lepší atmosféru, nám Hans Zimmer naservíroval geniální hudbu. U tohodle filmu se potvrdilo, že režisér Nolan umí doopravdy točit. 90% P.S. Vypadá to na překopání mojí TOP 10. ()

Marfab

Nápad dobrý ale čím víc ten film spěje ke konci tak tím víc se děj do sebe zamotává.je to takový grupen styk na veřejnosti, který je ale zároveň tajný jako oblast 51. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (viac)