Nedodržaný sľub

• Česko Nedodržený slib (viac)
Dráma / Vojnový / Športový / Životopisný
Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min

Réžia:

Jiří Chlumský

Scenár:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (viac)

Film na základe skutočného príbehu, ktorý vás vtiahne do deja plného napätia a zvratov, v ktorom sa z mladého chlapca vďaka dobovým okolnostiam stáva mladý muž trochu predčasne. Udalosti rokov 1939 až 1945 ho prinútia opustiť svoje mladícke naivné futbalové ideály, poprieť svoju identitu, stretnúť sa zoči-voči so smrťou, žiť a bojovať bok po boku s drsnými ruskými partizánmi a zistiť, že aj najlepší priateľ môže byť zradcom. Nielen jeho odvaha a šikovnosť, ale aj zhoda náhod a životné šťastie mu umožnili toto peklo prežiť so snahou dodržať sľub, ktorý si kedysi ako rodina dali - doma sa opäť stretnúť. Skutočný príbeh židovského chlapca, ktorému silu prežiť dal sľub, ktorý chcel splniť... Skutočný príbeh židovského chlapca Martina Friedmanna - Petráška, na pozadí ktorého sa odvíjajú politicko-spoločenské zmeny vo vojnovom Slovensku a povojnovom Československu. Martin je nadaný futbalista a so spoluhráčmi často behá zvoniť do miestneho kostola, kde pôsobí ako farár Jozef Tiso. V čase okolo Martinovej bar micvy je vyhlásený Slovenský štát a u Friedmannovcov sa koná posledná rodinná oslava. Otec prosí všetkých členov rodiny, aby sľúbili, že sa tu o rok opäť zídu, ale tento sľub napokon nik z nich nedodrží. Mamička krátko nato šije žlté hviezdy na kabáty. Martina vylúčia z futbalového klubu a všetky židovské obchody sú „zarizované." Keď sa rodine naskytne príležitosť emigrovať do Palestíny, ich otec neistú budúcnosť „v púšti" odmietne. Začínajú sa transporty a Martinov brat so sestrou odchádzajú do Poľska medzi prvými. Martin sa vydáva za svojím spoluhráčom Fredom Mahlerom do „židovského tábora" v Seredi, kde sa stanú ozdobou táborového futbalového mužstva, ktoré poskytuje svojim hráčom aspoň dočasné bezpečie. No ocitá sa v pasci. Musí tvrdo pracovať a bojovať o život v brutálnych zápasoch proti strážcom. V roku 1942, tesne pred transportom, sa Martin dozvie o Osvienčime. Snaží sa uniknúť, ale skončí s číslom na krku v rade pred vagónmi. Vyslobodí ho až veliteľ tábora, ktorý je futbalovým fanúšikom. Martin sa dostáva do pracovnej čaty a odtiaľ uteká do Bánoviec. Rodičovský dom je zapečatený. Prepracovaný a podvyživený Martin dostáva dvojitý zápal pľúc. Odchádza na liečenie do sanatória. Po vyliečení musí odísť, pracuje ako robotník v kláštore a pod falošným menom Martin Petrášek sa pridá počas SNP k partizánom. Poslednú vojnovú zimu prežíva v horách so skupinkou sovietskych výsadkárov. Na konci vojny sa Martin vracia do Bánoviec, ale v jeho rodnom dome už štyri roky žije iná rodina. Dovolia mu prehľadať povalu, kde nájde staré rodinné fotky a žltú hviezdu. Prichádza čas odsťahovať sa do Izraela... (oficiálny text distribútora)

suboss

Filmy čerpajúce z udalostí počas 2. svetovej vojny sú vždy veľmi silným zážitkom. Nie je to klasický vojnový, či historický film, v ktorom by boli zobrazené všetky nechutnosti a zvrátenosti, ktoré nemecká armáda a jej prívrženci napáchali. Možno aj preto sa mi film páčil a určite sa zaradí medzi najlepšie snímky, ktoré na Slovensku (aj keď v koprodukcii) vznikli. ()

Flamik

Silný příběh. O lidech, kteří jsou přebíhaví a koukají hlavně na sebe. V té podezřívavé době možná nutnost, možná ne, to ať si posoudí každý sám. Líbily se mi zachycený momenty o kterých se jinde nemluví. Za všechny třeba zubař, který musel trhat rusákovi zdravej zub, aby si tam moh dát zlatej. Z fotbalu to nemá vůbec nic, jen chvilkama je vidět balon mezi běhajícíma klukama. ()

hony23

O osudu židů za 2. světové války už bylo natočeno mnoho filmů a určitě zajímavějších, než je tento slovenský film. Nebo alespoň mě chvílemi tento film dost nudil a jen stěží jsem při něm přemáhal padající oční víčka. ()

jessic

Drama Žida dle skutečného příběhu, který přežil díky fotbalovému nadání. Jde sice o x-té zpracování tématu holocaustu, které nemůže přinést nic nového, ale přináší kvalitní zpracování, výborný scénář Jana Nováka, vynikajícího 16letého Samuela Spišáka v hlavní roli, uvěřitelné dialogy a nepatetické pojetí tématu. Bavily mě partyzánské peripetie hlavního hrdiny, které byly zpracovány jako groteska a tím trochu nezapadaly do celkového vyznění filmu, ale trochu splatily dluh československé kinematografie, totiž zpracování partyzánského tématu ne jako boje vlastenecky obětavých Sovětů a komunistů, ale jako prostředí zvlčilých hrdlořezů. Alespoň tak to znám z vyprávění prarodičů. A SNP si zpracování určitých excesů určitě zaslouží. ()

blekekeke

Jeden by řekl, že už musí všem lézt tyhle filmy krkem. Stále dokola omýlat jedno a to samé ... holokaust, partyzáni, SS, bída, násilí ... Jeden by řekl, že si na tomhle režie, scénárista ladí body pro svoji prestiž. Přeci jenom je to stále vděčné téma. Jenže stále se tvoří díla, která nenechají chlup ležet, nutí nohy v pěsti kroutit ... je to i toto dílo, i když v jádru věci v surovosti k dílu ... jsou tam mezery, a není to úplně dotažené, ale úcta je tu na prvním místě. Na prvním ... ()

Kozlowski8

Příběh mladého slovenského Žida (výborného fotbalisty) a jeho strastiplné cesty za přežitím před vzrůstajícím antisemitským nepřátelstvím po vytvoření Slovenského Štátu a potažmo před nacisty. Jeho cesta válečnými roky ho zavede do rozličných prostředí - od sanatoria a kláštera po partyzánský tábor. Trochu víc natažený, ale hezký příběh s mnoha emotivně silnými okamžiky, ale taky s pateticky působivými momenty. Hlavní postavy dobře napsané a zahrané - nevybočující z velmi dobrého průměru nahoru ani dolů. To platí i o hudbě. Film jsem si vcelku užil a myslím, že čtyři hvězdy mu sluší. 70%. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý životopisný film mapujúci prostredníctvom postavy Martina Friedmana, osud židovského obyvateľstva počas vojnového Slovenského štátu. Produkcia je dobrá a sústreďuje sa hlavne na rozprávanie Martinovho príbehu, nesnaží sa príliš dramatizovať alebo nejakými prostriedkami ovplyvňovať atmosféru. Herecké výkony sú veľmi dobré a uveriteľné. Partizáni už nie sú takí geroji ako za socializmu, ale tak trocha banda zúfalcov skrývajúcich sa v horách. A užijeme si aj trocha viac ruských nadávok. 75% ()

kpt.Marťas

Výborný slovenský film. Alespoň jeho první polovina. Hezky zobrazené stahující se mraky, výborní herci (představitel Martina Friedmanna, otec Ondřeje Vetchého a třeba Roman Luknár, při pohledu na jeho nacistu mi opravdu běhal mráz po zádech). Příběh má náboj, film má švih, zaujme, dojme, raní. Ovšem s poslední fotbalovou scénou u partyzánů tohle vechno přestává platit. Jako bychom se změnou jména hlavního hrdiny taky změnili film. Scénář nedrží pohromadě, příběh se rozpadá do nefungujících historek, filmaři se spoléhají patrně pouze na krásu slovenských exteriérů. Film totálně ztrácí tah na branku a já čekal na příchod Rudé armády možná nedočkavěji než někteří z partyzánů. Veliká škoda druhé poloviny, udržet standard začátku, mohl to být nezapomenutelný filmový zážitek. ()

pro_rock

Mozno to malo byt take slovenske Vsichni mi blizci, ale to by nemohlo mat tak pomaly sa rozvijajuci a miestami nudny dej...aj napriek vycitkam je to ale film, ktory sa oplati vidiet. V nasich koncinach urcite podareny pocin ()

Trescha

Tisíckrát viděné téma holocaustu,ale téma které nikdy neomrzí a nemělo by omrzet.Tentokrát ve vynikajícím vizuálním zpracování,podmalované výbornou hudbou.Příběh je silný,ovšem tak trošku roztahaný a místy má hluchá místa,což se dá při pohledu na stopáž očekávat.Ale jinak ukázka famózní filmařiny a poctivě odvedený kus práce.Bravo pane Chlumský! ()

ELDoctorow

Priemerný film televízne priemernej kvality s väčšinou podpriemernými hereckými výkonmi v čele s hlavným predstaviteľom S. Spišákom, ktorý pôsobí ako úplné drevo aj v dennom soap seriály Panelák, nieto ešte vo vážnom filme z druhej svetovej. To, že sme tento film poslali bojovať o Oscara je len dôkaz tunajšej mizérie, alebo vypočítavosti. Neviem čo z toho je horšie. ()

montel

Velká židovská rodina Martina Friedmanna (Samuel Spišák) si za druhé světové války při večeři slíbí, že se zase u večeře všichni za rok sejdou u jednoho stolu. Němci poté brzy začnou posílat židy do pracovních táborů, avšak Martin se do něj přihlásí dobrovolně, aby zde mohl hrát fotbal se svým kamarádem. Až tam si uvědomuje, že to nebude procházka růžovým sadem a že Hitler posílá židy na smrt. Musí tedy pokdniknout několik kroků ke své záchraně a hlavně, zapírat své židovství před okolím...Velký potenciál měl tento slovenský film, který se tváří jako velkolepé dílo. Bohužel je ale dost přetažený a myslím, že tady chyběli i větší emoce. Rozhodně to není špatný film, ale prostě to nebylo tak strhující, jak sem čekal. 60% ()

zero_zelo

neviděla jsem dlouho žádnej slovenskej film. nějak se k nim prostě nedostávám. a tohle dílo mi přislo k ruce náhodou a mile překvapilo. nemám pocit, že by chlumský nenahlédl do duše hlavního hrdiny (jak udávají někteří z nás), nemám pocit, že by zbytečně skákal z jedný věci na druhou a nebo snad opomíjel samotnej příběh hlavního hrdiny. a už vůbec nemám pocit, distributora "ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu". kecy. podle mě super příběh, že se tam motá vícero postav a není rozpracovaný víc do hloubky to v táboře atd atd atd. to už tady bylo tisíckrát, všichni víme, jak to tam chodilo. já sem naopak ráda, že to není další z filmu o tom, jak se špatně měli židé za holokaustu (aniž bych tím chtěla upírat váhu situaci!!!). je to příběh, pravdivej, mladýho kluka, kterej měl takovou odvahu a sílu žít, že to celý dal. a sám a jakkoli a v bolestech a strachu. je to jeho příběh, ne příběh židů. a to se povedlo!! že se neštoural pan režisér víc v sexu a jeho pocitech? myslím, že i tak se mu to povedlo víc než dost. ja nevim, jak ostatní, ale ja si "dovedu" představit, jak mu asi bylo.... u mě 90%. a to jenom z toho důvodu ne 100%, že ta ruská pasáž mi přisla trošku přiškrcená. i když vim hovno, jak to tehda ty žoldáci ruský měli ... ()

Spike86

Na Slováky vůbec ne špatný film, i když v koprodukci. Technicky zvládnutý, s dobrým hudebním doprovodem, trochu delší, ale celkem si udržuje spád. Zajímavé bylo nadabování některých českých herců do slovenštiny, ale s povděkem kvituju, že to aspoň vysílala Česká televize v původním slovenském znění a nepředabovávala to, jak je u nás zvykem u slovenských filmů a seriálů. Poměrně mě totiž baví představa, že by se Vetchý už jednou předabovaný slovenským zněním opět sám předabovával. :) 70% ()

pavont

Konecne nieco co som pozeral slovensky a ku podivu som si to aj uzil. Pri filmoch so zidovskum holocaustom sa clovek neubrani pocitu istej repetitivnosti. Ale co stoji to za to. ()

snupko13

Asi tak to bolo... prekvapenie v podobe najlepšieho slovenského filmu za poslednú dobu, aj keď pod taktovkou českého režiséra Chlumského. Kam sa hrabe spupný Jakubisko. Film so silným príbehom je natočený na pomerne vysokej úrovni, či už technickej alebo hereckej, prekvapuje v každom smere. Na škodu je stopáž, ktorá je síce pomerne dlhá, ale pár desiatok minút naviac by ešte neuškodilo. Director´s cut asi nebude :) ()

sha.piro

Neuvěřitelně poctivě notočený film s vynikajícím scénářem, režií, kamerou, hereckými výkony, kostými i hudbou o kterém jsem do nedávna neměl ani ponětí, že existuje. Zaplať PB, že jsem si ho našel. ()

foils

V dnešní "post-spielbergovské" éře je zdaleka nejzajímavější poslední, "partizánská" půlhodina, lituju, že naopak této etapě nebyla věnována většina filmu. Jinak, nenechte se zmást některými komentáři, sexu je v celém filmu asi 10 sekund :) *** 1/2 ()