Československo, 1982. Totalitní režim se zdá jako nekonečný a neukončitelný. Antonín, příslušník tajné policie, je vnitřně neklidný, možná až psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony ke zdánlivě čistému, spíše ale neuchopitelnému bodu – k mladé ženě Kláře. Není to láska ani jiný druh čisté vášně – pouze spalující touha po iluzi útěku z šedivé klece a nudy. Antonínova nesmyslná snaha získat Kláru pro sebe ho obrací nejen proti tradičním nepřátelům režimu, ale i proti vlastním lidem a systému samotnému. Pokud ale Antonín porušuje pravidla organizace, jíž slouží, není to gesto občanské nebo dokonce politické – je to vzpoura čistě osobní a zběsilá. (oficiálny text distribútora)

actor-SP

Česká kinematografia je trochu na inej úrovni ako tá slovenská. Avšak porovnávať najlepší český film roku s priemerným angilckým, americkým či francúzskym by nebolo na mieste. Radim Špaček presne vie, čo chce týmto filmom vyjadriť a jeho kamera je nadpriemerne dobrá, no útápa sa vo svojom svete, z ktorého totalitný režim ozvláštnil monotónnym a "umeleckým" kompozičným spracovaním. Ale film napriek tomu už od začiatku smrdí kvalitne atmosférou vtedajšej doby, čo je plus. Lenže: -väčšina postáv vo filme bola tak nevýrazných (akoby bezcharakterných,zbytočných) že ma ich vystupovanie a miestami vulgárne správanie nudilo či urážalo, dokonca niektoré gestá hercov ma dokonca rozosmiali tam, kde vôbec nemali - je veľké plus, že vo filme hrá Ondřej Malý, ale aj jeho postava bola nedomyslená (neviem či sa mi to zdá, alebo sa Antonín stal tuhým fajčiarom až po hodine filmu, predtým dokonca nefajčil ani na večierku kde popíjal s kolegami a priateľmi,.. ale to je len jedna z mnohých vecí nad ktorými sa dá z pohľadu jeho charakteru dosť polemizovať) - hovorí sa, že ak je film slabý, zachraňuje sa erotikou, tento film rozhodne bol slabý a keť už tam aj bola posteľová scéna, pripadalo mi, že sa maznajú deti -film je veľmi monotónny a ak ma byť film, ktorý má 2hod. a 20min. monotónny, neviem kde bolo treba nachádzať chuť sledovať tento film ďalej ako divák...myslím že by stačil 50min. dokument a nie takýto dlhý a zbytočne uťahaný film Film POUTA vás ničím "nepriPOUTA", no po režijnej a kamerovej stránke ďaleký krok vpred... ()

cerbygerby

Na tenhle film jsem se chtěl podívat jen kvůli tomu že vyhrál lva, jinak bych do toho nešel, ale neměl jsem to dělat.... přes dvě hodiny film o ničem, takže já jsem to nepobral a hodnotím jen slabými 2* ()

dainio

Po všech stránkách výborně odvedená práce. Tvůrci a herci vložily ze svého umu do tohoto projektu absolutně všechno. A je to vidět. Skvělá atmosféra dusných normalizačních let v šedých barvách je znázorněna, tak perfektně, že dodává skličující až depresivní dojem. K tomu výborná kamera, zvuk, střih a správně vybraná hudba. Příběh je výborný, a ač je stopáž přes dvě hodiny, tak rozhodně ani minutu nenudí - ba naopak. Celou dobu jsem byl v napětí. Nevěděl jsem, co přijde a nedokázal jsem předpokládat, jak to bude v další scéně apod. Zkrátka jsem se plně nechal vést filmem. No a Ondřej Malý ? Jak to, že si na takového maestra vzpomenuli až teď ? Jeho výkon je prostě neuvěřitelný, a v našich končinách nemá obdoby. Naprosto jsem mu věřil pocit znuděnosti a nechuti, kterou si ventiloval v agresivních praktikách. Celý film naprosto táhne a divák ho hltá. Jeho grimasy, monology, dialogy, scény, kdy trpí záchvaty atd. (no je toho strašně moc). Ani další herci se nenechávají zahanbit. Počínaje Kristýnkou Farkašovou a Lubošem Veselým a vyzrálým, perfektním, neskutečným, ohromujícím výkonem mistra Kaisera. Ten, se sice ukáže jenom v třech scénách, ale i tak na sebe strhává veškerou pozornost. Zkrátka herec "par excelance". Celkově nemám filmu opravdu co vytknout. Jsem nadšen a rád, že česká kinematografie se zpamatovává. Konečně se nám povedlo vytvořit pravý a nafalšovaný psychothriller. Na dlouhou dobu zůstane v mé hlavě. Tleskám ! ()

JimiH

Perfektní příběh o tom, že i StBák může toužit najít to, co už před ním našla obyčejná jeřábnice... svobodu. Dramaticky stavěné, výborně obsazené (ač neznámými tvářemi) a plné nezapomenutelných scén, které snesou srovnání se zahraniční tvorbou. Bravo, jen tak dál. ()

Biopler

Pouta je veľmi "poutavý" film so silným hlavným hrdinom Malým, ktorý si bez debaty zaslúži Českého Leva a absolutórium za svoj výkon. Film má však slabučkú Farkašovú. Jej miešanie češtiny so slovenčinou mi fakt nesadlo, neviem aký bol zámer, no nepochopil som ho, napr. výborný odľahčujúci element Latinák buď rozprával iba česky, alebo iba slovensky. Na tohto komika môžme byť hrdí. Režijne to nie je na výbornú, avšak páči sa mi priam scorseseovské podanie obrazu vnútra človeka, ktorý bojuje sám so sebou a v tomto snímku aj so systémom. ()

lxbch

Velmi intenzivní zážitek zobrazující dobu, kterou jsem zažil už jenom okrajově. Po dlouhé době nadprůměrný zážitek z české kinematografie. ()

Stíba

Není to film pro každého. Svým zpracováním i celkovou konstrukcí jde proti standardům a je docela těžké si na něj udělat nějaký jasně ucelený dojem. Sám úplně nevím jak se k němu postavit ale je každopádně dobře, že takovéhle filmy vznikají a otevírají dveře nejrůznějším diskuzím. ()

Schlierkamp

Český psychologický thriller odehrávající se v roce 1982, kdy je československá společnost pod kontrolou státní bezpečnosti zatížena normalizačními opatřeními. Hlavní postava, poručík tajné policie Antonín Rusnák, se zabývá výslechem, sledováním a znepříjemňováním života nežádoucích osob, které se snaží přesvědčit k dobrovolné emigraci. Zdá se, že O. Malý v hlavní roli je tímto povoláním a jeho stereotypem psychicky vyčerpán, v průběhu filmu se začne projevovat jeho podivné chování, které vyvrcholí psychickou poruchou. Pocit nadřazenosti a nedotknutelnosti zajisté sehrál v jeho duševní chorobě významnou úlohu. Divák netuší, zda za jeho proměnou stojí nesouhlas s pracovními metodami jeho povolání nebo dokonce s celým režimem, spíše se mi jeví, že nikoliv, herecký výkon pana Malého je však velmi působivý a je stěžejní pro celý film. I Rusnákův kolega L. Latinák a náčelník oddělení O. Kaiser zaregistrovali jisté změny v Malého chování a bedlivě ho střežili. Významnou postavu konfidenta a udavače ztvárnil L. Veselý, jehož informace přispívaly ke znepříjemňování života jeho kamaráda a disidenta M. Fingera. Pohnutky spisovatele Veselého ke spolupráci s tajnou policií zřejmě pramenily z naivní představy, že když bude poskytovat požadované informace a žádoucím způsobem s Fingerem manipulovat, bude se moci nerušeně věnovat svým intelektuálním záležitostem. Navzdory ojediněle detailnímu pozorování psychologického profilu hlavní postavy, mám problém se závěrem filmu. Vrchol snímku totiž naznačuje, že Rusnák už pokročilém stadiu šílenství se toužil setkat s Fingerovou milenkou K. Farkašovou-Tormovou, když však k onomu sblížení dojde, není vůbec jasné, o co konkrétně Rusnák usiloval. Možná měl snahu zlomit sebevědomí, pevné morální hodnoty a režimu nepříjemné smýšlení této emancipované Slovenky, což se mu nepovedlo. Dá se řící, že od okamžiku, kde se Rusnákovi podaří odpornými komunistickými metodami přesvědčit Fingera k emigraci, snímek tápe a neví, co dál. Přesto mě film R. Špačka zaujal svým netradičním pojetím dramatického psychologického thrilleru, stejně tak i strhující výkon hlavní postavy. Závěr snímku už vysoce nastavenou laťku nedokázal udržet, přesto však film vnímám jako nadprůměrný, a to zejména díky životnímu výkonu pana Malého. ()

Lorge

Tak právě jsem došel z kina, kde jsem byl na tenhle nový skvost české kionematografie. Dva a půl hodiny, které tenhle film trval, mi přišly jako chvilka, protože děj totálně pohltí wsvého diváka. Detailně propracovaná psychika postav, které jsou podpořeny silným scénářem rozehrávají na plátně hru plnou deprese, špíny, sebelítosti a paranoi. Nemůžu jinak, než smeknout pomyslný klobouk jak před herci, tak před PANEM režisérem. ()

sanikope

Hodnotím až po týždni, musel som si to dať v hlave nejako do porádku a dokopy. Čosi také sa len tak v našich kinách neobjavuje. Ja som sa náhodou v deň premiery ocitol v Prahe a na busových zástavkach na mňa svietil nenápadný plagát neviditeľnými nitkami ma ťahajúci do kina. Keď som sa usadil, vyvalilo sa na mňa množstvo hnusu, špiny takej ten ozajstnej ktorá sa dostáva až pod kožu, pod nechty až je s toho človeku fyzicky zle a cíti sa tiež úplne knockoutovaný akoby ho prešiel párny válec. A pritom všetkom som mal pri filme nesmierne potešenie že sa komusi podarilo konečne natočiť čosi čo mi doteraz v tej našej historii chýbalo. Poctivý-temný-drsný-thriller-noir + veľmi divný a ešte k tomu pôsobil veľmi kompaktne neobjavilo sa v ňom žiadne to klasické české mudrovanie. Ťažko čokoľvek vytknúť, ale keď si ešte teraz spomeniem na soundtrack tak ma pri ňom zamrazí, cítim akoby na mňa ceril zuby pitbull alebo si na mňa žiarlivý sused brúsi hrdzavú pílku. Scenérie dobové best of Bratislava/Ostrava/Praha. ()

Panacek

Už dávno (někdy po Válce barev) jsem se rozhodl nechodit do kina na české filmy, protože je to škoda peněz a hlavně času. S Pouty jsem udělal výjimku, protože mám dost rád Ondřeje Štindla a protože jsem četl spoustu nadšených ohlasů, které všechny říkaly přibližně totéž: "konečně!". Jenže v kině jsem se už asi po pěti minutách začal vrtět na židli a těšit se na konec, který měl přijít až asi za 6 hodin. Mrzí mě to, ale Pouta jsou jen jedním z chmurné řady českých filmů. Štindl napsal pouze 2 živé a věrohodně se chovající postavy : obě Tomášovy ženy (scéna, kdy to Tomáš doma schytává za nevěru, se hodně povedla), jejichž představitelky zároveň výrazně předčí ostatní herecké kolegy. Ti jsou sice neokoukaní, což český film potřebuje jak prase drbání, ale hrají své filmové role jako by to byly role divadelní (ta nesmirně srandovní narážka na Hradec Králové na ultratrapným estébáckým večírku, ta byla pro fanoušky Klicperova divadla?). Pouta mi ze všeho nejvíc připomínala příběhy majora Zemana. Kaiserův major je klon starého španěláka, táty Kaliny (ty jeho kecy o horoucím srdci a o estébácký rodině, to byla fakt prdel), spisovatel jakoby vypadl z dílů s básníkem Danešem (a německý TV štáb v jeho bytě z dílu Štvanice), na magiči má Plastiky (a že ne rovnou Mimikry?), plácá nesmysly a na sobě má vždycky rolák - hodil by se i hedvábnej šátek, smart casual českýho inťouše doby normalizace podle představ barrandovských kostymérů. Kristián Kodet hadr. Rusnák se chová jako magor, což je sice roztomilý, ale není moc jasný, co se mu stalo. Vyhoření v práci? Nebo se zamiloval do Kláry? A kdy? Když poslouchal na jiným echt dobovým magiči (ty vole, takovej měl Pavel!) odposlechy její soulože s Tomášem nebo když jí spatřil oknem mistrovny, jak si v montérkách a s šátkem na hlavě vykračuje provozem? A proč, herdek, dejchá do toho pytlíku? Jako...že je zlej jako Frank ze Sametu...nebo co? Celé je to obarvené do hněda a zaplněné všemi možnými hmotnými atributy normalizace (které Špaček často patřičně zdůrazňuje, takže kino co chvíli nostalgicky zašumí; nájezdy na Becherovku smrdí reklamou, ale třeba je to jen nešikovnost), skutečná atmosféra té doby tu ale moc není - ta je spíš v tom Zemanovi. A nebo teda tady. Film je tak strašně dlouhý taky proto, že obsahuje řadu zbytečných scén: debilní výjevy s kádrovačkou, závěrečnou jízdu sanitkou (proč? kvůli počítání vagónů?), prapodivnou lesní nakládačku. Jako třešínka je tu tisíc hustejch vulgarismů a krutejch hlášek, co nezapadnou. Jak to mají mazlíčci rádi... ()

bakeero

Hutná. Hutná atmosféra. 2/3 filmu víceméně sledujeme dobovou studii práce StB, ze které skutečně mrazí. A to nejen díky hlavnímu představiteli, ale i neskutečně charismatickému estébáckému "kmotrovi" Oldřichu Kaiserovi. Nedobře se dělá i ze samotné doby, která tehdy panovala, a která je výborně zachycena. Až nepříjemně vlezle. V poslední 1/3 se pak podíváme na dno propasti, která se rozevře v mysli hlavního "hrdiny". Pro mě rozhodně nejlepší CZ film za posledních 20, možná 30 let. Ale počítejte s tím, že z kina budete odcházet znechuceni *Thumbs up* ()

radeckator

Máme tu opět po čase jeden z nemnoha filmů, co vás posadí na prdel a z hlavy ho jen tak nějaký ,,běžný" konkurent dlouho nevystrnadí. Zloba tak jak jsem ji ještě neviděl zpracovanou. Ondřej Malý i přesto, že jsem v něm celý film viděl Karla Rodena vytvořil takovou zrůdu, na kterou bych nechtěl narazit ani ve snu a proto letošní Český lev by měl být v hlavní mužské kategorii pouhou formalitou. A Radim Špaček konečně natočil film po těch několika pokusech natočit jej. ()

kwaicheng

Ondřej Malý to zahrál fakt dobře. Hotovej psychopat, paráda, a navíc jako tajnej a ne ledajakej...moc schopnej tajnej. Oldřich Kaiser, hm.. Škoda, že nehraje víc a něco opravdu pořádného, protože on na to má, to je bezpochyby. Film mohl ale být víc akčnější. ()

markotter

Konečně zase jednou pořádný "hnusný" český film! Z každého záběru čišela ta špinavá doba, ve které se to odehrává (tady tleskám výpravě a kameře, jakou si dala práci s hledáním dostatečně hnusných zákoutí či dobových předmětů). K tomu herci, až na Kaisera méně známí, ale jinak dokonalí ve svém projevu (výjimkou byl podle mě Martin Finger). Z některých scén se mi zvedal žaludek, ne ze zobrazení, ale z toho že se tyto věci děly. Bohužel ke konci začal dělat hlavní hrdina dost nepochopitelné věci - celou dobu byl ve svém zoufalství i nenávisti dost přímočarý, a proto jsem mu moc nevěřil, že by se zachoval ke Kláře, tak jako ve filmu. Neuškodilo by v závěru ani mírné zkrácení, ale i tak pro mě za 85 %. ()

Dartdevil

Jedním slovem úchvatné. Tíživou a ponurou atmosféru dokresluje výborná hudba, syrovost teče z každé minuty. Nic není vysvětleno, proč, jak, kvůli čemu se co děje, ale to vůbec není důležité. Důležité je, že celý film je jedna velká psychologicko-emoční pouť, na níž se Vás ani jednou nenapadne podívat na hodinky (na české porevoluční poměry úctyhodná stopáž). ()

High.Hopes

Komunistická šeď, která semele každého, kdo se trochu vymyká, je v tomto filmu tak výrazná a všudypřítomná, až z toho jde na člověka depka. Ondřej Malý (který mimochodem vzhledem neskutečně připomíná Karla Rodena) hraje odporného fízla tak věrně, že nevím, jestli se na něj v nějakém filmu ještě budu moci dívat se sympatiemi. Líbila se mi výborná hudba propojená se záběry monumentálních komunistických architektonických výtvorů. ()

netWoor

film, kterému jsem všechno uvěřil, a který nabízí zajímavý pohled do duše toho, jemuž jiní své duše upisovali. Nebudu vám svým komentářem kazit zážitek, prostě se podívejte a přemýšlejte. Pět hvězd dám ale možná až na druhé podívání ... ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz