Kick-Ass

• Česko Kick-Ass (viac)

Tínedžer Dave Lizewski nevyniká žiadnymi mimoriadnymi schopnosťami. Žije priemerným životom stredoškoláka. Popoludnia trávi poflakovaním sa s nudiacou sa partiou. Jediné, čo ho naozaj baví, sú komiksy. Tie ho privedú k jedinečnému nápadu – stať sa superhrdinom a pomáhať ostatným ľuďom! Bohužiaľ mu k tomu chýba istá drobnosť, ktorá je pre každého hrdinu tým najdôležitejším – výnimočné schopnosti... (TV JOJ)

nunka

Kick-Ass je multižánrová filmová zábavička na pokračovanie - plná akcie, správne drzá, v celku oddychová, namotávajúca a fungujúca, no tak ako "superhrdinovia" v ňom, ani režisér Matthew Vaughn nemá žiadne magické schopnosti, ktorými by viac zapôsobil. ()

paascha

Kdyby měli vylízanci z USA Rychlé šípy, nemuseli by si pořád vymýšlet nějaké dětské hrdiny, jednoho horšího než druhého. Po debilním puberťákovi Špídrmanovi přišlo tohle neštěstí. Co bude dál, akční verze Pinoccia? A i když místní intelektuální velikáni, kteří dokážou moudro světa zhustit do prostých slov, jako je Námrd, Náser, Výhul, apod, se při sledování jistě dostávali až na samé hranice svých vesmírů, mě to přišlo dost ubohé a opravdu trapné. Včetně Bulvy Cage, samozřejmě:-) Ale nezavrhuju to úplně. Až se znovu narodím a dozraju zase do těch krásných let, kdy budu mít pisklavý hlas, tlamu plnou beďarů, drůbeží hrudníček a kapesník v každé kapse, pak snad ocením tu parádní vtipnou zábavu pro vás, milé děti, i já. ()

juta

To byl teda nááářez. Superhrdinové nejsou úplně moje krevní skupina, když se přidají vtipné vsuvky se skvělýma hláškama, tak to je potom jiná. Po druhém shlédnutí se mi to líbilo ještě víc. Hit Girl byla fantastická a charismatická, hned jsem si jí oblíbil. Vtipný snímek, s nekončící akcí a skvělými efekty, hlavně když Hit Girl bojovala s nožejkem. Jediné, co mě vadilo, byl osud Taťuldy, ale k tomuhle filmu to prostě patří. ()

Fiftis

Kick-Ass je viac zábavná teenagerská komédia, než čokoľvek iného. Komédia, kde sa derú na povrch termíny ako puberta, erekcia a zo všetkého najviac pubertálna erekcia. Kick-Ass nie je bežným komiksovým filmom. Hlavný hrdina Dave nemá žiadne superschopnosti a za celý film ani žiadne nezíska. Je to reálny pohľad na to, ako by to vyzeralo v skutočnosti. Lenže práve veľká miera absurdných scén robí tento film menej uveriteľnejším. Napríklad v momente ako som uvidel prvý krát asi 8 ročné dievčatko, ktoré zabíja namakaných černochov, tak vtedy som sa opýtal sám seba, na čo sa to pozerám. Práve pre takéto nereálne, až komické veci som bol nútený v hodnotení strhnúť jednu hviezdičku. Matthew Vaughn však nakrútil nezvyčajný film s ešte nezvyčajnejším hrdinom, ktorý vybrúsil skoro k dokonalosti. Existujú filmy, ktoré množstvo ľudí už po prvom pozretí presvedčia, že sa stanú kultom a toto je pre mnohým zrejme jeden z nich. ()

DJ_bart

kéž by Kopat-prdel získal popularitu a status kultu který si odjakživa zasloužil, protože tenhle biják strčí do kapsy kdejakou vysokorozpočtovou komiksovku. ()

filmfanouch

Filmový průmysl zdánlivě aktuálně trpí superhrdinským fetišem - nedostatek zájmu o aktuální komiksové filmy. Po Hollywood nejde o moc dobrou zprávu, protože byly superhrdinské filmy ještě pár let nazpátek nejúspěšnějšími v Hollywoodu a nějaký úspěch Jokera, Spider-Mana, Batmana, Strážců Galaxie nebo Deadpoola nespasí spousty komiksových propadáků z posledních let. V čem tkví zakopaný pes? Komiksovým filmům do jisté míry jistě chybí svěžest, která tak jistě bude popohánět tvůrce k tomu, aby byly superhrdinské filmy více svěží. Stačí si vzpomenout, jak svěžím větrem byl v roce 2010 Kick-Ass. Matthew Vaughn podobně jako pozdější Kingsmany vzal v případě Kick-Asse komiksovou předlohu Marka Millara a i když natočil filmovou adaptaci plnou nejedné menší či větší změny, zachoval ducha komiksu. Odsoudit Kick-Asse jako pouhopouhou parodii by bylo příliš úzkoprsé, jakkoliv je Kick-Ass do jisté míry satirou, která si pokládá otázku, jak by to vlastně vypadalo, kdyby si někdo skutečně řekl, že je na čase být hrdinou v „reálném světě.“ Marvel Cinematic Universe tehdy bylo ještě v plenkách a Matthew Vaughn zvládl Po krk v extázi a Hvězdném prachu předvést další audiovizuální nářez, který opět dokázal, že je nutno tohoto filmaře držet pod radarem.  Kick-Ass měl tehdy velké štěstí na obsazení. Aaron Johnson (dávno předtím, než se stal Taylor-Johnson) se na první pohled mohl jevit jako ideální kandidát na Spider-Mana, v roli naivního chlapce, který rychle vystřízliví z pocitu, že musí být strašně super být hrdinou, zvládá být přesvědčivý, tehdy 19-letý herec projevil výrazný talent, který sváděl k touhám k tomu, aby se nestal hercem jedné role, zaplať pánbůh se tomu tak nestalo. Chloë Grace Moretz se rázem stala dětským objevem roku a těžko se dá věřit tomu, že někdy dostane lepší roli, role Big Daddyho byla delší dobu vnímaná jako poslední dobrá role Nicolase Cage před nástupem všech těch béček, které musel točit kvůli všem těm neplaceným daním a dinosauřích kostech. Mark Strong poté dokázal, že zvládá dát duši přesvědčivým záporákům, Christopher Mintz-Please se poté po roli Fogella v Superbad zvládl představit v tak trochu jiném světle. Silný casting poté doplňuje také tehdy mladý Evan Peters, přitažlivá Lyndsy Fonseca a nebo tehdy u Vaughna typické minirole Dextera Fletchera a Jasona Flemynga. Vaughn měl na casting většinou ten správný čuch. Kick-Ass od počátku působí jako nesourodá směs, která by nemělo mít právo sama o sobě fungovat. Za pochodu se to chvílemi jeví jako satira komiksových superhrdinů, chvílemi poměrně zlé drama, chvílemi sází na humor, chvílemi na vážnější momenty, chvílemi je to přepálené a rozhodně to nepůsobí jako superhrdinský film, který by se mohl skutečně odehrávat v našem světě. Přesto to celé dohromady funguje. V režii Vaughna má totiž Kick-Ass vše důležité - tempo, rytmus, styl, výraznou osobitost. Scénář Vaughna a Jane Goldman zvládá být správně drzý a provokativní, těžko se ostatně vzpomíná na film, ve kterém by malá holčička zvládla brutálním způsobem v několika scénách vyrubat skupinu ostřílených mafiánů.  Právě setkání s Hit-Girl bylo pro fanoušky až příliš kontroverzní a vedlo mnohé k úvahám nad tím, zda Kick-Ass náhodou není tak trošku nemorální film. Stačí se ostatně podívat na tragický příběh Big Daddyho. Vaughn sice ubral od ještě mnohem tragičtějšího příběhu v původní komiksové předloze, přesto je představení původu Damona a jeho dcery Mindy depresivní, kdy by sice Mindy nesouhlasila, Damon si nicméně rozhodně ani na moment nezaslouží nominaci na otce roku. O to tragičtější nádech má rázem jejich vzájemné pouto a vrhá temný stín na charakter Mindy, který už tehdy skrýval potenciál pro další vyprávění (jenže to by Kick-Ass 2 neměl točit a psát packal Jeff Wadlow, který ukázal, jak pomočit něco, co na počátku fungovalo tak skvěle!).  Kick-Ass v tomto ohledu skutečně působí jako něco, co zvládá skloubit mnoho prvků do sebe a přitom pořád riskuje, že se to celé za pochodu rozpadne. Začneme tak příběhem obyčejného chlapce, který si občas vyleští bambus nad pohlednou učitelkou, má partu více či méně úchylných kamarádů, touží po osobní dívce svých snů. Dave Lizewski si poté díky své nové identitě v podstatě (velmi zrychleně) projde všemi fázemi závislosti: experimentální, fáze sociálního užívání, fáze ztráty kontroly a fáze dosažení k normálu. Stačí ostatně scéna, ve které Kick-Ass přecení své síly a nebýt záchraně v podoby Hit-Girl, skončil by snadno naporcovaný. Vždyť i jeho pozice virálního superhrdiny vzniká v podstatě souhrou náhod a Kick-Ass rozhodně rázem nezíská status obávaného motherfuckera (postava Kick-Asse proto výtečně funguje v kontrastu s dvojicí Hit-Girl a Big Daddy). I on přesto v přepáleném finále dostává svou šanci zazářit. A dokonce se i doslova proletět. Humor je součástí filmu v podstatě už od představení „magora z Arménie“, kdy je už tehdy rázem jasné, že Kick-Ass více nežli očividně koketuje s černým humorem. Mark Strong zvládá jako Frank D´Amico skvěle zahrát na jednu stranu obávaného mafiána, který se nějak snaží skloubit zaměstnání a výchovu syna. Když se rázem začnou jevit zprávy o tom, že mu jakýsi Batman vykrádá zásoby, Frank D´Amico reflektuje tuctového gangstera z přízemního světa, který je konfrontován se skutečným zlem. D´Amico je pořád záporák, ze kterého jde respekt a v drobných neancích je zároveň budované komplikované pouto mezi otcem a synem, Kick-Ass je ovšem zároveň film, který definitivně předvedl talent Stronga pro komedii. Jak je to pod jeho drsným zevnějškem zdánlivě nemožné. Soundtrack je poté do velké míry poskládán z existující hudby, hudební dramaturgie je ovšem dalším světlým bodem filmu. Všechny ty písně od Sparks, Hit Girls a Elvise Presleyho, hudební motivy od Ennieho Morriconeho z Pro pár dolarů navíc nebo elektronická hudba od Prodigy totiž ve filmu fungují. Hudba ve dvou akčních scénách variuje existující motivy Johna Murphyho (28 týdnů poté/Sunshine), nikdy ovšem nenastane pocit, že by byla daná muzika nepatřičná a nějakou formou shazovala atmosféru.  Stačí si projít jenom pár detailů z předlohy Millara a nutno uznat, že Vaughn v nejednom ohledu ustoupil od knižní předlohy tím správným směrem. Díky tomu více funguje vnitřní motivace Davea Lizewskiho k tomu stát se hrdinou, komplexnější a méně sadistický charakter Red Mista, láska Davea ke Kate, výsledná je poté rozhodně více přepálená. Ovšem v dobrém slova smyslu. Jde o neskutečně brutální film, kdy i při samotné brutalitě filmu nechybí kreativita, lidem pobouřených na malou zabijáckou holčičkou přitom utíká pointa, především ovšem Kick-Ass nepřichází o brutálně lidský nádech. Jde o film, který i po letech zvládá nejednoho překvapit svou drzostí, v tomto případu ovšem je nutné nebrat drzost jako nějakou nehoráznost. Spíše jako svěží unikátní komiksový film, který dorazil dávno před počátkem té nejvýraznější komiksové horečky. A takový film, který i po 14 letech funguje jako instantní nářez, který definitivně utvrdil, že má Vaughnovo tvůrčí uchopení šmrnc a především nestoudnou hravost. Může návrat do světa Kick-Asse po letech fungovat i pod dohledem samotného Vaughna? Pochopitelně se opakovaně vrací nemilé vzpomínání na druhého Kick-Asse, které v podstatě ztroskotalo na všech úrovních, kde tolik riskovala jednička. Vaughn slibuje, že si reboot (poskládaný z propojené trilogie a s plány na propojený svět svět) bude uvědomovat vývoj komiksového žánru, bude do jisté míry meta záležitostí a bude reflektovat, jak Kick-Ass změnil komiksový žánr. Víra tedy na světě pořád je. Kick-Ass přeci jen nevyhnutelně žánr komiksových adaptací změnil (a není přitom nutné vědět, že jde o adaptaci komiksu), protože svou drzostí a nestoudnou brutalitou nejspíš přeci jen vyšlapal cestu všem Deadpoolům a především Vaughnovým Kingsmanům, kdy i tentokrát Vaughn krapet ustoupil od Millerovy předlohy a dodal další audiovizuální nářez. Ale to už je jiný příběh.... () (menej) (viac)

Shakers

Dlho som sa tomuto filmu vyhýbal, pretože trailer mi prišiel detský a trápny a vyzeralo to, že to bude nejaká ďalšia sračka, ale podla tých recenzní čo som čítal som zistil, že som sa asi mýlil. A skutočne je to tak. Nenechajte sa aj vy ošáliť tak ako ja. Film vyzerá podľa obalu možno trošku detský a trápne, ale vnútro rozhodne také nie je. Akcie, hlášky, príbeh, hudba, herci ... to všetko je narvané do takého štýlu, že sa ani na sekundičku nenudíte. Práve naopak - skvelo sa pri tom bavíte. Matthew Vaughn dokázal film natočiť tak, aby to nepôsobilo trápne, ale vtipne, akčne a hlavne sakra štýlovo. Rozhodne chcem pokračovanie. 95% - 5* ()

Jacinda

nevšední zážitek, plný nevšedních scén a nevšedního humoru. Ne narovinu, neviděla jsem film podobný tomuhle. Ani se nedivím přístupnosti od 18. Některé scény byly fakt silný (mikrovlnka, železodrtič, ...), některý děsně smutný a přesto se skoro všude našel nějaký vtip: "dej to do košíku", "ta bazuka zní nějak divně". Film mě děsně nakopl a jen co jsme vyšli z kina, plánovali jsme zakoupení šílených kostýmu a ražení do ulic. Navíc se ve mě zase probudila touha se rvát... ()

Pepinec

Čekal jsem fakt velkej nářez a pořádnej kopanec do prdele, jak napovídá název a kritika. Jenže mě po mojí prdýlce jen něžně pohladila jedenáctiletá holčička, což ovšem nevím, jestli mám brát jako Vaughnovu výhru anebo osobní prohru a poruchu osobnosti... Abych na to po večerech před spaním nemusel myslet, rychle napíšu něco o opravdu vybroušené muzice a sexy kameře, díky čemuž jsem na střelnici vystřílel alespoň tři papírové růžence. Trefit zbylé dva nebylo možné pro mé zakryté oči před pohledem na čerstvě objeveného příbuzného Batmana a úhlavního velehrdinu Johnson´s baby. Když už dostal do vínku, že se má chovat jako tupoun se sníženou kvalitou obrazu a zvuku, nemusel tak navíc i vypadat. ()

KlárkaS

Sama jsem si to trochu pokazila. Čekala jsem film roku, Tropickou bouři superhrdinských filmů, nářez jako nikdy předtím. Dostala jsem možná tak komedii roku, s jednou z nejlepších postav (HIT-GIRL), co jsem za poslední dobu viděla, cool soundtrack (Prodigy jsou prostě fajn), jeden citový šok (Co to bylo sakra s tím Surface of the sun od Johna Murhyho?) a pár hlášek, který bych si napsala do deníčku, kdybych si ho vedla (bazuka, LOST...) Solidní 4 hvězdičky a těším se na dvojku, plus sleduju Chloe Moretz. ()

JohnnyD

Brutálny, farebný, svižný, zábavný i emotívny masaker. Ukážka ako za malý peniaz a s množstvom krvi točiť filmy. Nicolas Cage si na desať rokov zabezpečil ospravedlnenie tých sračiek, čo dookola točí. ()

Boogeyman

Přes všechen ten recenzentský a databáze-uživatelský hype jsem nakonec lehce zklamán, protože Kick Ass nakonec nebyl nakový NÁŘEZ jak se zdálo. Je to skvělý film, zábavný, svižný a vtipný, ale stejně taky scénáristicky děravý, občas trikově levný a zbytečně se drží při zemi. ()

Hromino

„Fuck off, Mr. Bitey!” –– Hmm! Velice chutná lahůdka, která perfektně vyvažuje tolik oblíbené akční scény, nepostradatelné scény vtipné a i místy krvavější scény, jež jsou však podány tak, aby diváku nevadily, ba dokonce i uškvaření křiváckého rusáka v obří mikrovlnce je předvedeno tak, že to nebudete brát vážně – naopak, ještě se pobavíte. Opravdu, nebojte se. Podívejte se na to, ať si uděláte názor. Očekávejte peprné hlášky z úst sympatických hrdinů (Hit Girl a Big Daddy rulez), satirické úsměvné narážky na různé (nejen) internetové záležitosti (YouTube, MySpace...), zával sprosťáren, které však stejně jako z úst Bolka Polívky příliš neurazí, a co je hlavní – chytlavý příběh a parádní atmosféru, jež vás přeladí rázem na jinou notu. Hudba je však jen neslaný nemastný průměr, smrt toho-koho-nebudete-chtít-zabít mi připadala za "asistence" blikaček víceméně zpackaná a taková... no, zkrátka mohla být zpracována lépe. Nicméně poslední půlhodinka s Hit-Girl à la Nevěstou junior a její cestou za pomstou strká všechno předchozí do kapsy... a než se nadějete, máte tu závěrečné titulky a čekání na pokračování. Bez ostychu plný počet. ()

sheen

OMFG! víc uber cool, ujetý a střelený film jsem letos neviděl! Nepopsatelné filmové orgie, to se musí vidět. "You Ever Dance With The Devil In The Pale Moonlight?"" Kick - Ass nepotřebuje žádné drahé triky, v jednoduchosti je síla. Pro lidi, kteří mají rádi komixy a hrdiny to bude kult^^ a za posledních 30min filmu by se ani John Woo nestyděl. ()

Rosomak

Kick-Ass je film, který je mile eklektický (vrství nejrůznější odkazy a parafráze na současnou popkulturu), ale zároveň je i poměrně myšlenkově progresivní. Protínají se u něj obě tendence comicsových snímků a není proto pouhým stylizovaným pastišem, ale také krokem k většímu realismu (např. dobro a zlo není zcela jasně vypólované a definovatelné, chování postav je problematizováno, charaktery hrdinů jsou složitější atd.). Někdy se nevyhneme ani pomrknutí na takové filmy jako je Temný rytíř - zejména při Jokerovsky nejasném zobrazení Big Daddyho v jedné z jeho posledních scén, nebo už samotným vztahem hrdiny a jeho činů, které vyvolávají nekontrolovatelné následky. Kick-Ass není přitom tak sebestředný a zapuštěný ve svém vlastním "geekovském" světě, jak by se mohlo zdát. Nabízí chytrou zábavu i pro lidi, kteří s comicsem nemají žádnou zkušenost. Je to akční, dynamické, sprosté a i poměrně násilné. Násilí je ale přitom vyvažováno sebereflexivitou celého filmu. Nejsme pouze pasivními diváky, ale film nás vidí a staví nás do pozice, kde i my víme, že jsme jím viděni (např. postavy oslovují přímo diváka, jsou zde zcizující grafické montáže, v rámci filmu prostupujeme několika médii atd.). Film je vlastně zajímavý i z pohledu zobrazování ženství. Chybí tu ikonická postava "ženy-matky", která mívá v superhrdinských comicsech poměně pevnou pozici a nenapadá mě teď vlastně žádný superhrdina, který by se bez takové postavy obešel. Ženy se tu objevují především ve funkci ženy-atrakce (ať už je to Hit-Girl, učitelka, nebo Kick-Assova sexypřítelkyně). A co se humoru týče... je správně nevypočítavý. Vaughn si se mnou naprosto pohrával a často jsem byl jako divák znejistěn nad tím jestli se smát nebo naopak. Dokonale matoucí :) - - - A teď mě i napadá, že zajímavý uhel pohledu by mohl být i ze strany virtuální reality a reality show - je náhodou, že nejsilnější moment filmu nám je zprostředkován díky streamu internetu, Kick-Ass je superhrdinou vlastně pouze ve virtuálním světě a všichni zdejší superhrdinové si získávají svou identitu až skrze virtuální/mediální obraz? - - - P.S. mimoestetické OT: V Atlasu mají geniální dvojsedačky ;) ()

salahadin odpad!

Moje manželka mi skončení projekce, kterou jsem navrhl já, jelikož stejný režisér spáchal Stardust, řekla: "Tak tohle je největší pi***na, co jsme spolu kdy viděli." Ano, drahá, máš pravdu. A to prosím moje žena nevolí až na výjimky vulgarismy. Co na to říct? Retardovaný film plný retardů, stupidní od sklepa až na půdu. A jestli si někdo myslel, že takhle má vypadat zábava, tak bych ho nejradši kicknul do jeho ass. Trochu kroutím hlavou nad naší filmovou kulturou. Tenhle film vlastně neobsahuje nic, co jsem měl na filmech vždy rád - příběh, emoce, vztahy, motivace. Je to jen naprosto ujetý konvolut směšných a trapných scén, až vám je Marka Stronga líto a zároveň vám je trapně za všechny zúčastněné. Takhle nemají filmy vypadat a to ani ty, které od počátku deklarují absenci mozku a přítomnost "prý-čiré-zábavy". ()

Deimos

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +neodolatelná Chloe Moretz, zajímavé postavy, napínavý děj, kvalitní záporák, výborná hudba, perfektní akce -že už jsem to neviděl před půl rokem v kině/// Tak tohle je akční nářez roku. Neuvěřitelně jsem si film užíval a to po všech jeho stránkách. Vytříbené hlášky, citace, dialogy a nářezová akce a to vše v podání malé partičky geeků, Nicolase Cagee a jeho roztomilé dcerušky, která má tu správnou výchovu. A teď mě omluvte, je čas na nového superhrdinu, uvidíte mě na Facebooku jako Kick... /// Celkem 95%/// ()

Co Matthew Vaughn plánuje s Kick-Ass a Kingsmany?

Co Matthew Vaughn plánuje s Kick-Ass a Kingsmany?

25.01.2024

Další Kingsmani a reboot Kick-Ass jsou na cestě

Další Kingsmani a reboot Kick-Ass jsou na cestě

17.10.2023

Vaughn by stále rád natočil Supermana

Vaughn by stále rád natočil Supermana

22.12.2021

Režisér Matthew Vaughn (X-Men: První třída) v posledních dnech dělá press tour ke svému nejnovějšímu snímku Kingsman: První mise, a během nedávných rozhovorů tak již stihl potvrdit celou řadu věcí.… (viac)

Kick-Ass se dočká velkého rebootu

Kick-Ass se dočká velkého rebootu