Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiálny text distribútora)

Sheldra

Seveřani umí, o tom žádná. Mají skvělý herce, smysl pro atmosféru a kvalitní scénáristy. Knihu jsem nečetla, takže netuším, do jaký míry je závěr danej a do jaký míry zmrvenej, každopádně se nemůžu ubránit pocitu, že to autoři trošku podělali - tuhle špetka Agathy Christie, semhle honičky jak z americkýho akčňáku, pak to přikořenili Mlčením jehňátek a nakonec ta trapárna v Karibiku. To všechno může fungovat dobře, ale ne v téhle kombinaci, ne v tak neotřelý skandinávský detektivce. Je to škoda přeškoda, protože vše kromě posledních cca 20 minut bylo přímo geniální. ()

kinderman

Filmům jsem se záměrně vyhýbal do té doby, než si přečtu Larssonovu trilogii (má trošku potterovský syndrom, každá část je o 100 stran objemnější). Tím pádem jsem se mohl bavit redukcí postav, "oslími" můstky a dalšími zkratkami. Film se soustřeďuje na pátrání ústřední dvojice (představitel Mikaela je poněkud mdlý), lehce předznamenává děj dvojky a celkově si s předlohou poradil slušně, ač nechápu, proč Mikael předváděl Henrikovi v nemocnici hrůzné fotky z míst činů, ale tu jednu (nejdůležitější) mu "zatajil". ()

Fanucci

Famózní napínavý thriller, parádní zápletka, herecké výkony, super kamera a skvěle vystihnutá atmosféra drsného a chladného severu...nebylo co vytknout. Až na totálně zbytečný a zpackaný závěr. Myslím ty ukradené peníze, paruku a celé rozuzlení Mikaelova případu. Velká škoda...bez závěrečných 15 minut by to bylo na pět hvězd. ()

fmash

Příjemně syrové, až moc applovské, celkem pohoda. Nevím, jak bych se k tomu stavěl, kdybych znal předlohu, takhle jsem spokojen, na čtyřku to bohatě stačí. Kupodivu mi to přijde skoro méně odvážné, než americký remake. Edit: po šesti letech už jsem mnohem kritičtější. Lepší 3. ()

Lauri

Švédsko si mě tímto filmem získalo. Preciznost v každém záběru, jakou můžeme vidět u Finchera, sice chybí, nicméně emoce, jaké jsou do snímku vloženy jsou ojedinělé, vhodné a hlavně velmi severské. Proto mi švédská verze hned na poprvé učarovala více, než americká. A jelikož si myslím, že je severský předchůdce o level výš, zaslouží si o hvězdičku více, než Fincherova režie. Nesmím opomenout vhodně zvolené ústřední duo, krásnou hudbu a temnou atmosféru. Skvělý snímek a nebojím se tvrdit, že na podruhé zvýším na maximum. Což nebude za dlouho. ()

Kopik

Boze, ty tu knizku doprznili. Jedina dobra byla Lisbeth, jinak za me obrovsky zklamani. Film je neskutecne jiny (a bohuzel smerem k horsimu). ()

dyfur

...a bol som milo prekvapený...nečakal som,že to bude také dobré....napätie,atmosfera,herecké výkony...to počasie mrazivé bolo fakt cítiť...i drsné scény....... i koniec s uzavretím filmu i s ponechaním si možnosti na pokračovanie - voľné...ok ()

berusche

Kdyby do toho nešli všechny severské země a naši sousedi, asi by to nebyl o nic horší film (Kluci z Finska nechtěli pomoct?). Švédská tvorba je dobrá sama o sobě. Ale, to rozhodně nemění nic na tom, že tohle dílo se zdařilo celé. Nic tu nepřekáží, není tu nic navíc a dokonce se tomu rozhodně nedá vyčíst, že by snad zápletka nebyla zajímavá. Ráda bych tu spoilerovala, což asi nejde, a zeptala se, cože vlastně bylo důvodem k hlavní činům? Poněvadž se tu trochu misí dohromady více důvodů a já postrádám explicitní vysvětlení a nerada bych si myslela, že si to má divák přebrat. Proto o jednu méně, jinak by to bylo do "plnejch". ()

Cl3ricK

Tak to mám za sebou. Film jsem viděl s denním odstupem, po dočtení první části této trilogie. Takže srovnání se prostě nejde vyhnout. No dopadlo to tak, jak jsem si myslel. Nadějně vypadající dvě a půl hodiny se proměnily v průměrnou detektivku. Kniha měla neuvěřitelný spád, každý byl nějak charakteristický definovan. Bohužel prostě tohle ve filmu nefunguje. Chybí emoce. Uznávám, že některé scény byly věrnou kopií, ale člověk se nezbaví dojmu, že to mohlo dopadnout líp. Už se ani moc netěším na ty další zbývající filmové předělávky. ()

kagemush

Poprvé viděno před rokem s tit. Nyní na HBO s příšerným (už i na HBO bude mizerný dab.?) dabingem.Jak mi dab. většinou nevadí,tak teď jsem měl pocit,že koukám na úplně jiný film než si pamatuju. ()

ilemas

Nudné zpracování knihy, která mě také moc nenadchla. Zrovna čtu druhý díl a ten se mi líbí hned od začátku. Ještě zkusím nové zpracování s Danielem Craigem. Měl jsem pocit, že jsem celý film čuměl jen na fotografie. ()

iHyik

Dost pravděpodobně jsem udělal tu chybu, že jsem prvně zhltnul celou knižní trilogii, a teprve poté jsem se rozhodl, že se podívám na filmovou adaptaci. Byla to nuda. Vím, jak obtížné určitě je, přenést knihu na plátno a neměli bychom to porovnávat, ale tady to prostě nešlo. To, co Larsson ve svých knihách ne nastiňuje, ale dokonale se v tom pitvá, v celém filmu chybí. Jakoby se adaptace snažila ukousnout z celé knihy kousek odsud a kousek zase odtamtud, ale nikdy pořádně nestiskne zuby, takže vše jen tak lehce nakousne a pak se toho zase pustí. Pak vše vyzní zcela šedivě a nezajímavě. To nejzajímavější, co ani nedovedu pojmenovat, na Larssonově trilogii se v tomto případě nepodařilo filmově ztvárnit. Je to škoda, takhle je jen z toho taková syrovější a lehce neokoukaná kriminálka. ()

kombajn

Sice to není zrovna rozjásaný biják, ale je to výborná detektivka, která se docela přesně drží knížky, byť bylo potřeba některé pasáže vystříhat. Pro mě opravdu výborné. ()

M.i.k.e

napínávé,působivé,temné s naprosto fantastickou atmosférou,kterou švédům může Hollywood jen závidět.Knížky sem nečetl a celkově mě ten humbuk okolo dlouho míjel,nakonec sem ale neodolal a do filmů (zřejmě nezůstane jen u nich) sem se pustil a po prvním díle nelituji.Po Let The Right One In další severská trefa do černého... ()

Morloth

Velké zklamání, s ohledem na fakt, že jsem film zhlédl až po přečtení knihy, měl jsem řadu problémů. Krom toho, že nastalo nutné ořezávání a zkracování, došlo i k drobným a závažnějším změnám ve struktuře příběhu. Dost často na úkor funkčnosti zápletky. Navíc mi přišlo, že film příliš nedrží pohromadě jako celek. Nemohu posoudit, zda bych se v něm bez znalosti předlohy vyznal, ale měl jsem pocit, že některé situace byly nepřehledné, zbytečné. Škoda. Jen dodám, že vyzdvihovat atmosféru je dle mého poměrně zbytečné, ono to prostředí hraje samo. ()

Lyncha

Ve srovnání s knihou hrozně ploché, o dost méně zajímavé a napínavé. Trilogie Milénium mě úplně pohltila, těch asi 1800 stran jsem zhltala během necelého měsíce, takže na film jsem se dost těšila, ale zklamal mě. Řadu postav bych si taky představovala jinak, to je sice můj problém, ale alespoň hlavní hrdina, který má poměr minimálně se třemi ženami najednou, by měl vypadat aspoň trochu k světu. ()

MartinNDL

Jako nosit plechovku piva do plzeňský hospůdky. Což o to, ta desítka z plechu se dá taky pít, ale můžu-li si dát tankovou dvanáctku, pak nemá význam. Zfilmovat podařenou knihu na úrovni nadprůměrné epizody Vražd v Midsomeru? Všechna pozitiva americké verze zde absentují, Michael Nyqvist je na pěst, Noomi Rapace nepřitažlivá a stará, hudba vágní, humor žádný a nejméně tři vyloženě wtf momenty. Něco jako Pamela Anderson bez prs po vyplácání tubičky vteřinového lepidla tam, kde to Tommy Lee dobře zná. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (viac)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

28.06.2017

V pouhých 56 letech nás v úterý opustil Michael Nyqvist, švédský herec, jenž se v poslední dekádě dočkal mezinárodní slávy. Ačkoliv vám jeho jméno možná nic neříká, tvář určitě znáte. Nyqvist se… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (viac)