Píše se rok 1960 a Alfred Hitchcock (A. Hopkins) právě natáčí svůj nový film. Film, který má rozhodnout o jeho úspěchu nebo zatracení. Film, kterému téměř nikdo nevěří a za který se sám Hitchcock musí filmovému studiu zaručit svým majetkem. Film, který se stane legendou. Co ale zrození fenoménu jménem Psycho předcházelo? Jaký příběh si „mistr napětí“, kterému filmové publikum vděčí za ty nejhrůzostrašnější zážitky v historii filmu, nechal pro sebe? Film Hitchcock odhaluje nejen historii natáčení jednoho z nejslavnějších filmů všech dob, ale také podmanivý milostný příběh slavného režiséra a jeho ženy Almy (H. Mirren). Úspěšná scenáristka mu byla celý život inspirací i oporou, a ač měla vlastní tvůrčí ambice a plány, nikdy nevystoupila ze stínu svého muže, jehož milovala a podporovala za všech okolností. Když během natáčení Psycha Alfred Hitchcock náhle onemocní, je to právě Alma, kdo místo něj usedne do režisérského křesla a zastoupí svého muže v kritický moment, kdy se rozhoduje o zastavení či pokračování natáčení. Nevděčnou roli zvládne na výbornou a podepíše se tak pod vznik dnes již legendárního snímku. Málokdo tuší, že slavný horor má ve skutečnosti dva režiséry, že to nebyl velký Alfred, kdo do proslulé scény vraždy ve sprše prosadil jednoduše geniální kvílení houslí. Jenže i taková světice jako Alma, může začít hřešit, když se nedočká uznání. Uvědomí si Hitchcock včas, jak vzácnou ženu po svém boku má, nebo zaslepen žárlivostí ztratí toho, kdo ho nejvíc miloval? (oficiálny text distribútora)

Skip

Film o tom, jak to možná bylo okolo natáčení Psycha...ale spíš ne. Film o Hitchcockově manželské krizi, která takto možná proběhla...ale spíš ne. Točit film o Hitchcockovi, to je pořádně velké sousto a než si ho někdo ukousne, měl by si setsakra rozmyslet, jestli má na to, aby ho zvládl. Tady se to teda nepovedlo a vymýšlením nebo domýšlením si něčeho a pak to prezentovat v životopisném hávu, to je velmi laciné a nevyplácí se to. Obsah filmu je tedy dost podprůměrný, na druhou stranu ale čistě po formální stránce špatně natočený není, až tedy na zjevování se ducha jednoho sériového vraha. ()

kajas

Hitchcock byl v rámci své profese génius a podívat se do zákulisí příprav a postprodukce jeho nejslavnějšího díla mě rozhodně potěšilo, zejména když Mistra ztvárnil tak vynikající herec, jako je Hopkins. Těch pohledů na natáčení (nebo do střižny či kina) ale bohužel nebylo mnoho a zbytek stopáže tak vyplňuje standardní drama o manželské krizi, které ničím nezaujme. Potenciál byl určitě větší. ()

Trevor

Síce to nedosahuje kvality Sunset Boulevard či Hollywoodu, ale nakoľko sa dej točí okolo obľúbeného filmu a jedného z najlepších režisérov prevláda z mojej strany spokojnosť, aj s obsadením jednotlivých postáv aj s príbehom. Skrátka pred 10 rokmi sa točili podstatne lepšie "skutočné"príbehy. ()

Eldrick

Krásně zahraná hollywoodská pohádka o tom, jak Mistr v manželský a tvůrčí krizi točil PSYCHO. Vypadá to asi tak, jako by někdo zfilmoval popisky na Wikipedii, tudíž je to kurevsky předvídatelný a šablonovitý. Když nepočítám ty imaginární rozhovory s Edem Geinem - to bylo ale jediný nápaditý osvěžení jinak sterilní biografie Hitche. Mistr napětí si zasloužil lepší pomník. ()

jezurka42

A když budeš představovat svůj film po celém světě, budu stát vedle tebe, nebo spíše, trochu vzadu, s nekonečným úsměvem pro tisk, i když mi není do smíchu a jsem laskavá k lidem dívajících se skrze mě, jako bych byla vzduch, nebo mě odstrkují, aby viděli toho úžasného a skvělého génia Alfreda Hitchcocka! A teď, poprvé v životě, si troufám pracovat na něčem, co není od Alfreda Hitchcocka a setkávám se jen s obviňováním a kritikou? Dovol abych ti připoměla: Jsem Alma Revill, tvá žena. Tento film není jen poctou tomuto filmovému velikánovi a mistrovi napětí, je také poctou jeho manželce Almě, která stála vždy po jeho boku, v dobrém i zlém, odpustila mu neodpustitelné a vždy byla tou nejlepší manželkou, jakou kdy mohla jen být. Byla tu vždy pro něj a on si to ne zcela uvědomoval. Ano, žena, manželka, matka, scénáristka, téměř režisérka, Alfredova opora...Alma, výjimečná žena, které si teď z celého srdce vážím. ()

maverick10

Sacha Gervasi se v tomto snimku vyznava k lasce k nedostizitelnemu Alfredovi. Tato laska je citit celym filmem, nezne plujici si na klidne hladine, presto plytke bez dramatictejsi sekvence a vyraznejsich emoci. Je to proste takovy ruzovoucky biograficky masturbacni pokus o pripomenuti jednoho velikana svetove kinematografie. ()

Cl3ricK

Tomuto filmu přitěžuje, že je prezentován jako oskarovka a přitom to je skvělý leč televizně vypadající životopis. Docela psina sledovat natáčení Psycha, když jsem ten film vlastně ještě neviděl. Alespoň mě to donutí se na něj podívat. Fakt se mi líbila ta hravá Elfmanova hudba. Hopkins jednoznačně exceluje. Takže ve výsledku opravdu slušný biják. ()

GrungeChild

Well... It's a nice story. Nic víc, nic míň. Je to takový pěkný a příjemný film o ničem. Jestli očekáváte plnohodnotnou poctu filmové legendě, rozhodně vás zklame. Jestli očekáváte filmově pojatý dokument o Psychu, nebo o čemkoli jiném, nebudete též zrovna nadšeni. Ale pokud chcete příjemnou a celkem vtipnou odreagovačku s dobrými výkony a svižně plynoucím dějem, pak je Hitchcock dobrá volba. Nepouštěl bych se do zevrubných rozborů toho, proč se tento film nepovedl, tak jako pár zdejších horkokrevných jedinců, plných zklamaných tužeb o jednom vlhkém snu (ne)zrealizovaném na plátně, ale doporučuji to brát s nadhledem. Tak trochu nerozhodné 3*. ()

BoredSeal

Okolnosti vzniku Psycha jsou určitě zajímavé, ale tady se překvapivě musí dělit o místo s (pravděpodobně) vymyšlenými scénkámi z Hitchcockova soukromí a trapným halucinacím s Edem Geinem. Naštěstí to má stejně jakési kouzlo díky hercům a falešné iluzi, že trochu nakukujeme na práci a život samotného mistra, dá se to snést. ()

berusche

I kdyby to celý stálo za starou bačkoru, Hopkins je tu k nepoznání sám od sebe a k nerozeznání od Hitchcocka. A za to nemohu jinak. Naprosto dokonale napsaná role, perfektně zahrané, a v tandemu s Mirrenovou jsou tím nejlepším slavným párem na plátně, jaký jsem kdy viděla. To ostatní je slušná biografie jednoho důležitého snímku v kariéře slavného režiséra. S pár perličkami navrch a hereckým duem je vytvořen vcelku zajímavý kousek, který i když si možná nepustíte znovu, napoprvé vám přijde roztomilý. ()

Beagle

Kvůli Anthonymu a Helen stojí Hitchcock v režii Sachy Gervasiho za vidění, ja jsem si tu hodinu a půl docela užila. Opravdoví znalci tvorby Alfreda Hitchcocka se ale nad touhle pohlednicí z Hollywoodu spíš jen pousmějí. ()

(mOnkey)

„Nikdy nenajdu tak krásnou Hitchcockovu blondýnu, jako jsi ty, Almo.“ „Na ta slova jsem čekala třicet let.“ „A proto mi, má drahá, říkají mistr napětí.“ Jak už píšu u samotného Psycha, ten film má pro mě mimořádný význam, jelikož právě díky němu (respektive samotnému Hitchovi) jsem propadl světu pohyblivých obrázků. Proto „film o tom, jak se natáčelo Psycho“ nemohl uniknout mému zájmu. Tím spíš, když ho má na svědomí talentovaný scenárista a režisér Sacha Gervasi, který má za sebou sice pouze dokument o skupině „jejíž přínos všichni uznávají, ale nikdo ji nikdy neslyšel“, ale už v něm prokázal svůj smysl pro humor. A právě ten se mu náramně hodil i do jeho filmové prvotiny. Alfred Hitchcock musel být ohromný šprýmař, protože z většiny jeho snímků humor prýští všemi směry a tato vlastnost je ve filmu krásně reflektována jak na samotném Hitchovi, tak i v dialozích. Hitchcock staví před dnešního diváka hned několik výzev - kromě toho, že pochopitelně předpokládá, že viděl Psycho (proto se neštítí spoilerovat, což je pro vyprávění nezbytné), zároveň očekává, že zná i jiné filmy z dob dávno minulých, jejich tvůrce, herecké hvězdy a ještě lépe i něco málo o nich případně jejich vztazích s Hitchem a jinými autory. Pokud toto všechno divák splňuje, pak je vše v nejlepším pořádku, pokud nikoli, pak se obávám, že si snímek neužije ani z poloviny tak jako ta šťastnější část publika. Mnohé z (leckdy dost vtipných) dialogů jsou totiž vedeny tak, že osoba A něco řekne a osoba B odvětí, že [dosaďte slavnou osobnost] se chová ještě hůř/na tom vydělal majlant/se provdala za prince/si troufla otěhotnět apod. Což samozřejmě neznamená, že se Hitchcock striktně drží faktů; naopak, některé věci jsou pozměněny, nové dějové větve přidány, aby výsledek působil filmověji nebo vztah dvou osob napjatěji. Castingoví režiséři budiž pochváleni za to, že se jim podařilo najít a zajistit typově podobné (v tomhle vede věčně roztržitý James D’Arcy, který jako by Anthony Perkinsovi z oka vypadl) a hlavně herecky schopné lidi, kteří mají velký podíl na tom, že se na to tak příjemně kouká. Scéna ze slavnostní premiéry je nádherná. ()

M.i.k.e

jeden z adeptů na oscara v hereckých kategoriích.Jak Helen Mirren,tak hlavně Anthony Hopkins jsou opravdu vynikající a Hopkinsovi jsem božského Alfreda sežral i s navijákem.Samotný film je pak nevinná jednohubka bez nějakého většího přesahu a výraznější zápletky.Režisér Hitchcockova formátu by si zasloužil komplexnější dílko.Navíc je veliká škoda,že tvůrci neudrželi tempo z první půl hodiny.Buď jak buď,já se u Making of Psycho bavil více než dobře...80% ()

HelloNiky

Mám ráda Hopkinse, mám ráda Hitchcocka, mám ráda Psycho. Jen to mohlo být trochu více obsáhlejší... jinak skvělý konec a parádní maska Hopkinse. ()

Martin741

Meno Sacha Gervasi mi teda nic nehovori, ale treba uznat, ze sa tymto filmom predviedol. Pribeh je o reziserovi Alfredovi Hitchcockovi /1899 -- 1980/, ktoreho hra vyborny Hopkins, ktory prakticky cely cas vladne filmu. Ucast ludi ako Helen Mirren a najma sexica Scarlett Johansson potesi oko i dusu divaka. Pribeh sa toci hlavne okolo natacania filmu Psycho z roku 1960, a pomerne presne zobrazuje trampoty okolo tohto filmu. Ovsem ze maestro by si zasluzil, aby sa tohto nametu chopil aspon niekto slavnejsi, a to bud niekto z trojice Eastwood, Nolan alebo hoci aj Scorsese. 89 % ()

LTeez

Velice povedená věc! Podle mého biograficky velmi hezky zvládnuté, zábavné, místy strhující a Anthony Hopkins - totální trefa! ()

Nach

Hitchcock je filmem mnoha hollywoodských es. Je to komorní drama o tvorbě jednoho z nejlepších hororů historie plný plytkých dialogů se slušnými hereckými výkony. Na obrazovkách, jako televizní film by se určitě vyjímal a působil celkem slušně. Bohužel, na velkém plátně za skoro sto padesát korun působí nedokonale. Z velké části za to jistě může režisér Sacha Gervasi, pro něhož Hitchocock byl režijním debutem. Scénář od Johna J. McLaughlina (mimochodem tento člověk stojí i za scénářem k filmu Černá labuť) byl jistě dostatečný k tomu, aby z toho někdo zkušenější vytřískal atmosférickou, hereckou podívanou, bohužel, Gervasovi se toto nepodařilo. Přesto se však jedná o snímek, u něhož dávám velice mírný palec nahoru. Velké plus si však zaslouží fakta (a je jich opravdu dost), která byla do tohoto díla pro milovníky Psycha zakomponována. 65% ()

Rocky88

Manželská krize na pozadí natáčení jednoho z nejslavnějších filmů celé jeho historie, pár zfilmovaných historických faktů, povídaček a legend sledování bohužel nezpříjemní. Film se zcela minul účinkem, stejně jako masky - Hopkins tu vypadá víc jako cock než jako Hitch. ()

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (viac)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (viac)