Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie. Za svou sexuální orientaci zaplatil tím nejcennějším, co člověk má - životem. Když byl v roce 1978 na Harveyho Milka spáchán atentát, svět ztratil jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců a hlas spravedlnosti. (oficiálny text distribútora)

Jordan

1 - herecké výkony: sú výborne zvládnuté, už si nepamätám, s kým v danom roku sean penn súťažil, ale výkon, ktorý podal, sa môže radiť do kategórie oscarových, aj keď v závere filmu som si čoraz viac uvedomoval (hlavne pri scénach s verejnými prejavmi a rečami), že si asi užíva, alebo má zvláštny "fetiš" na hranie podobných úloh; aj ostatné postavy boli uhrané nadštandardne, predovšetkým mrazivý josh brolin ako zákerný dan white; 2 - režijne tam je viacero dobrých miest, masové, komparzové scény tomu dávajú akúsi dôležitosť, práca s archívnymi materiálmy tej doby (a to, že celá postava Anity je postavená len na nich!) mi prišla ako najsilnejší režijný vklad, ale aj záverečné "vyvrcholenie" - jeho strihová koncepcia, záberovanie a práca so spomaľovaním - malo to silu; 3 - tento film spája 2 hlavné gus van santove atribúty: silná historická (a tragická) udalosť, dôležitá v dejinnom vývoji Ameriky a naviazaná na kontroverznú a silnú osobnosť + homosexualita: oboje spracované precízne; ()

Vodnářka

Tenhle film má svoje obrovské kouzlo, zejména v příběhu dlouhého vyčerpávajícího boje za homosexualitu, téma dosud naprosto odmítané, výborně propracovaných charakterech i vztazích mezi nimi. Kamera, střihy i hudba dokonale přibližovaly situaci a herecké výkony zejména Seana Penna (nejúžasnější jsou jeho radostné pohyby při oslavě narozenin:) ) a Joshe Brolina. Na druhou stranu na mě film jako celek působil až moc zdlouhavě a 'ukecaně', dost dialogů mi přišlo zbytečných a některé menší dějové linie bych naprosto vynechala. Snad proto 'jen' ****. ()

Smok

Štandardne ľudí ako bol Harvey Milk akceptujem, ovšem mám problém, ak sa mám dve hodiny dívať, ako si plnia svoj vysnívaný sen politickej kariéry, nech už sú ich pohnútky hociaké. Po hodine nastúpila taká nuda, že som film dopozeral len z donútenia. Jasné, Penn v poho, atmosféra "seventies" ok, ovšem pre mňa sa z toho vykľul len fádny "skorodokument" o živote a politických ambíciách jedného týpka. Škoda. ()

teutates

Veľký deň pre "teplejších bratov", ale pre mňa "boooše" nie! Žiadne predsudky ani nič podobné..., avšak dané prevedenie mi prišlo hrozne povrchné a celkovo som sa nudil. Priznávam, že cez niektoré scény som sa musel vážne povzniesť... Nestačí zohnať hereckú elitu, ktorej oscarové ambície cítiť km ďaleko, je potreba dostať patričnú víziu na filmové plátno... myslím, že tuna to nevyšlo. 6/10 ()

swamp

Po zvláštním Paranoid parku natočil Gus Van Sant drama dle skutečné události. Hlavní postavou je Harvey Milk, gay, který se v sedmdesátých letech postaral o to, aby v USA byli i ostatní gayové bráni jako lidé a ne téměř jako zločinci. To bych tady ale nerozebíral - je to podle pravdy, je to silné téma a Van Sant by to musel hodně posrat, aby z toho neudělal trhák. Krom výborných vedlejších herců (James Franco, Emile Hirsch či Diego Luna) měl však navíc ještě jeden trumf ze všech největší - a tím byl Sean Penn. Ten postavu Harveyho Milka vyzdvihl na piedestal, který ani Akademie nemohla ocenit jinak, než Oscarem.. a podle mě zaslouženě (promiň Mickey). ()

Ant

Gus Van Sant a jeho oblíbené téma. Seznam herců je oslňující, ale nějaké úznání si zaslouží akorát Franco, protože ostatní přehrávají tak, až to není hezké. Na to jak je to ožehavé a pro film vděčné téma, mi tady chyběly silnější scény, které by podpořily ty velká slova, která Milk co chvíli vykřikuje do davu. Nudný film bez špetky originálnosti, který se snaží vzbudit pocit, že v něm jde o víc, než jen o pár duchaplných myšlenek, které se mi tam podařilo objevit. ()

Campbell

Takže homosexualitu neuznávám, ale zato Penna jo a musím říct e i přes ne moje oblíbené téma, a film o hlavním protestantovy proti gayum, jsem nechtěl ani vidět, ale tak jsem se jednou přemluvil a světe div se.... Líbilo se mi to, i když jsem chtěl dát jen 3* ale prostě Penn je borec. A Sant je zručnej filmař. Ale taky je pravda že bych se na film znova už nepodíval. Zvláštní film. ()

Slarque

Stále sice nechápu toho Oscara za nejlepší původní scénář, ale jinak je to velmi dobrý životopisný film. Sean Penn je na cestě od nespokojenosti přes aktivitu až po politiku naprosto přesvědčivý. Ale není na to sám! Výborných je tu spousta dalších herců (snad jen Diego Luna mi přišel víc mimo, než vyžadovala role) a režisér Gus Van Sant zvolil formu, která příběhu sedí jako ulitá, a je promyšlenější, než si většina diváků uvědomí. Politiku sice většinou nemusím, ale výjimky potvrzují pravidlo. ()

Tommy987

Po zhliadnutí autorského kŕču menom Paranoid Park som bol presvedčený, že by Gusovi prospel menší návrat do vôd mainstreamu. Ale ani vo sne by mi nebolo napadlo, že po šiestich rokoch "artovania" a natáčania dosť nediváckych (zato skvelých) a formálne provokatívnych filmov zo seba vypustí oscarový kalkul, autorsky ničím neozvláštnenú biografiu, na ktorej nie je provokatívny už ani ten obsah (ale Akadémia mu to baští aj s navijakom). Aby bolo jasno, Milk nie je zlý - vizuál má pekne retro, Elfmanova hudba nikdy nesklame a Sean Penn je v úlohe Harveyho vyslovene božský (no Oscara mal dostať Mickey Rourke!), ale nemôžem si pomôcť, celé je to tak strašne "normálne", neškodné a nasilu ľúbivé, že to proste nejde hodnotiť dobre. 6 / 10 ()

iamek

Humbuk kolem snímků Milk jsem nikdy moc nechápal i když je pravda, že Sean Penn Oscara získal asi oprávněně a docela bych si i tipnul, že v minulém životě byl gay, protože svou roli zahrál až neuvěřitelně realisticky a místy mě mrazilo po celém těle. Na líbací scény jsem raději zavřel oči jelikož se mi tohle hnusí a hnusit asi pořád bude. Námět je zajimavý a je neuvěřitelné co se téměř nedávno v '' demokratické '' Americe dělo ( odpor ke gayům a černochům ) ... ()

Chrustyn

Akademií neskutečně přeceňované drama, které je ve svém jádru neskutečně obyčejné a ploché. Sean Penn je slušný ale jeho ocenění Oskarem mi přijde absurdní a oproti geniálnímu Rourkeovi absolutně nelogické a neopodstatněné. ()

mat.ilda

Životopisný film vnímám jako objekt pro rozšíření obzorů, ale rovněž očekávám obohacení životním příběhem a v neposlední řadě podněty k zamyšlení, dávku emocí i hereckou autenticitu. Tento příběh mně dokázal nabídnout minimum z očekávaného, jsem jen chytřejší o poznatek, kdo se skrýval za jménem Harvey Milk a jakými skutky proslul. Zbytek bych nazvala odtažitým hraným dokumentem, kde dvě strany prosazují svoje přesvědčení a čekají, které z nich zapůsobí na větší množství voličů. Harvey Milk pro čtyřprocentní populaci udělal jistě maximum, ale celkové vyznění buď nevypovídá o extra zajímavé životní etapě k zfilmování, nebo je zkrátka špatně zfilmovaná. Nakonec si ani nemyslím, že byl Sean Penn vhodným kandidátem, jeho homosexualita nebyla důvěryhodná, takže často sklouzával k slizkosti (pokud byl však skutečný Harvey Milk slizký, tak o la pardon), kterou jsem v jiných Seanových postavách nezaznamenala a kterou zde předčil jen Diego Luna, takže k potěše mi nakonec zbyli jen James Franco a Emile Hirsch. ()

Šandík

Těžké hodnocení... Na angažované filmy se v Česku hledí z principu nevraživě a pokud jde o mě, rozhodně neshledávám nic příliš zajímavého na dvojici líbajících se mužů. Samozřejmě, vzápětí po tomto prohlášení pravděpodobně přijde otázka, mám-li něco proti líbajícím se mužům obecně, neboť právě "o tomhle" celý ten film je... Nutno k tomu přidat poznámku, že v USA jde o daleko žhavější otázku než u nás, o daleko větší politikum. Také proto Milk rozhodně není pouze životopisným filmem, shrnujícím pozoruhodný životaběh jedné výjimečné osobnosti, ale daleko více nástrojem stále probíhajícího boje... V Česku může nudit, odpuzovat svou angažovaností, nebo naopak rigorózností konzervativních Američanů, povzbuzovat příslušníky menšin a liberály, ale tak jako tak nám ukazuje "jiný kontinent", svět, jemuž chtě nechtě nejsme sto tak docela rozumět... Co ovšem hodnotit a ocenit lze, to je jednoznačně skvělé filmové řemeslo, počínaje výbornou režií, skvělým herectvím nejen Seana Penna, ale i řady dalších, citlivým zapojením autentických filmových a televizních záběrů. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: kinej, Radek99, Tetsuo, Matty ()

jojinecko

Návrat ex-tápajúceho Gusa Van Santa so strhujúcim Seanom Pennom aj zvyškom hereckého osadenstva...Film zaujímavý aj/nielen pre svoj historický backround, pričom jeho dokumentaristické vyznenie je len v prospech celej veci..Oceňujem aj skvelý scenár a strih...Výborné. ()

Stanislaus

Z počátku nenápadný, ale na konci dechberoucí životopisný snímek, který mě rozhodně nenechal chladným. Globální sociální problémy ohledně homosexuality zde byly, jsou a budou a mnoho dalších autorů bude jistě stejně úspěšně čerpat z této problematiky. Pro tentokrát jde o biografický pohled na muže, který se snažil, aby byl svět o něco lepší a snesitelnější - za realizaci tohoto snu zaplatil nejvyšší cenu. Nutno zmínit úžasné výkony Seana Penna (plešoun zasloužený!) a Emila Hirsche (těch hlavně) a i jiných. Celkový dojem mi chvílemi kazil Diego Luna ... V prvních dvou třetinách stopáže jsem si byl jistý 4* hodnocením, ale jelikož mě poslední (a pro mě vždy nejdůležitější) část odrovnala, tak přidám. V neposlední řadě oceňuji práci s kamerou a střihem (viz dobové záběry). ()

sharky

78% Že Amerika je nesnášenlivá země ke všemu odlišnému plná fašistických katolíků už jsme viděli v mnoha filmech. Tenhle si vybral začátky minority gayu, o které toho zase tolik natočeno nebylo. Milk boduje až dokumentární formou a pečlivě zpracovaným scénářem. Film zachází hodně do detailu, možná až moc. První polovina nebezpečně balancuje na hranici nudy, i když do ní naštěstí plně nesklouzne a to především díky skvělým herců v roztodivných kreacích, kteří jsou opravdu k nepoznání a bodují (Hirsch, Franco, Luna). V druhé polovině mě pak Van Sant konečně přesvědčil o Milkových kvalitách, strhnul mě na jeho stranu a konečně snímek dostal ten správný emocionální náboj. Škoda, že se mu to nepovedlo od prvního záběru, bylo by to za 5*. V každém případě hlavním pozitivem filmu je výtečný Penn, hraje Milka dokonale zženštile, těžko by někdo řek, že jde o toho tvrďáka z Tajemné řeky, ale do karikatury homosexuála, jak ji známe z hloupých komedií, přesto nesklouzne. Jeho výkon je fantastickej, vím že už jednoho Oscara má, ale za tohle bych mu přál dalšího. Naopak proč byl nominován Josh Brolin, který je na plátně všehovšudy tak 10 minut filmu a nic výjimečného teda rozhodně nepředvádí, jsem nepochopil. ()

Flego

Evidentne som mizerný heterák, takže som sa snažil pozerať na tento snímok očami 4 %-tnej menšiny ( o tomto čísle pochybujem). A musím povedať, že sa mi páčil. Časť životnej púte Harveya Milka je poznamenaná osobnými i profesnými výhrami i prehrami. Film nepostráda tempo, snahu o efektné využitie dobových záberov, ktoré sú vhodne zapracované do deja i herecký výkon Seana Penna. ()

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Nákladná adaptace slavného a mnoha žánrovými cenami ověnčeného sci-fi románu, kterou pro studio Lionsgate natočil Gavin Hood, má problém. Jeho jméno je Orson Scott Card. Ten, kromě toho, že je… (viac)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI

13.03.2010

Na úvod si dejme obvyklé: Clint Eastwood je nezastavitelný. Zatímco na Oscarech se díky hereckým nominacím mluvilo ještě o jeho Neporaženém, Clint mezitím dokončil další film (nadpřirozený thriller… (viac)