Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

seefoo

V projekci letního kina bratří Čadíků se pro mne Lidice staly jedním z nejoblíbenějších českých filmů. Michal Hrůza by se dle mého názoru měl i nadále věnovat filmové hudbě a nutno dodat, že kdyby nadále spolupracoval s Petrem Nikolaevem bylo by to pro divákovy zrakové a sluchové vjemy velice vhodné. Co bohužel tomuto filmu musím vytknout, a co se zároveň stalo důvodem mého hodnocení tří hvězd jest, rádoby srdcervoucí konec v hlavní roli s Karlem Rodenem. Přišlo mi to jako kdyby si režie řekla, že závěr filmu je příliš tvrdý a smutný a tak zkrátka měli jakousi potřebu trošku to změkčit. To se jim ovšem nepovedlo. ()

Desmi

Zklamání. Dle mého názoru by měl být výsledný dopad na diváka mnohem silnější. Genocida takovéhoto rozsahu a brutality by zasloužila popsat a vykreslit mnohem více, než jak nám je nabízeno zde. Jak říkám - zklamání. ()

klapqua

Predovšetkým sa jedná o silné téma spojené s bolestnými spomienkami. Nemyslím si, že by išlo o nedôstojné stvárnenie. Mne osobne sa snímok páčil, aj keď veci, ktoré by sa dali vytknúť tu sú. Je to trochu uslzený film, to je pravda, na druhú stranu, bola to aj strašná udalosť, ktorá si tú slzu aj zaslúži. Námietky mám trochu k niektorým hereckým výkonom, to by sa stále dalo pilovať. Rovnako hudba mi tentokrát prišla trochu... hm... vykradnutá, ale musím sa priznať že tá záverečná tematická melódia mi vzala dych, aj keď mi niečo náramne prípomínala... Skrátka, film za pozretie rozhodne stojí a ja pevne dúfam, že raz nastane deň, kedy sa obdobné hrôzy akými prešli napr. Lidice, už nikdy nestanú. ()

anti.rybka

Cival, jdi se zahrabat! Kvalitně podaný film. Skvělé herecké výkony hlavně paní Bydžovská. A ano skutečně se to STALO!!! Tohle není žádná dojáková ždímačka, ale realita, která se stala. A to ji měl Z. Máhler podávat s vtipem? Měli jsme se u toho svinstva, které němci prováděli smát? Jestli jo tak si stoupni k těm holohlavým chlapečkům, co neznají dějiny ani ústavu a jdi si s nimi zvedat pravici! ()

blekekeke

Nedávám hvězdičky z úcty, jak by si někteří zdejší kritici mysleli, ale z pocitu slušného díla. Jak taky, když se mi ježili chlupy od začátku do konce. Z pocitu, že koukáte na lidi, kteří netuší co bude odpoledne, natož zítra. Z pocitu marnosti tehdejší doby. Pocitu všech těch, kteří bezcitně a chladnokrevně zabíjeli. Z pocitu jejich bezradnosti a viny. Film Lidice není až tak surovej, jak by se dalo předpokládat, ale za dvě hodiny potkáte celý příběh a i když je surovost tak nějak najemno. Stejně to na vás zanechá viditelné stopy. ()

Trilobajt

Neskutečné zklamání. Tak to dopadá, když se člověk upne v očekávání nějakého filmu. Nebýt Karla Rodena je to jen na jednu hvězdu. Režisér měl s tímto tématem naložit úplně jinak, přijde mi, že se tento film snad ani Lidic netýká... ()

fafejt001

Možná , že to tak nějak bylo , možná že ne , o to zde vůbec nejde . Velmi dobře natočeno , velmi dobré obsazení , drsné scény . Celkově hodnotím výborné . v kině o mnoho silnější než u dvd , což je logické . Luknár zájímavě překvapil ve své roli . Pro mne filmový zážitek , ale mnozí jak vidím a čtu jejich názory , tak jsou jěště na stromě . i to musí být , a je to tak správně . Tak to má být . ()

@nthr4X

No to koukám na ty rozporuplné hodnocení a svoje posadím někde do středu, nebylo to vyloženě špatné ani dobré, některým vadí nepřesnosti ale to by se z toho mohl stát rovnou dokument. Děj byl sice takový nemastný neslaný ale vyloženě průšvih v tom nevidím. 60% ()

Taarg

Viděno během akce Seznamu, zařazeno jako druhý film po Koljovi, na kterého snímek zdaleka nemá. Problémem filmu je už samotný koncept - příběh dvou lidí, kteří se připletli do chodu dějin, natočený s emotivními prvky. Různé druhy použitého světla přidávají ale do filmu epos, který bych u této "obyčejné zápletky" nečekal. Scéna s vypuštěnými králíky, kteří asi mají symbolizovat nevinné duše je silný kýč, stejně jako záběry na nebe. Začátek filmu je nezvládnutý, scéně "zabití syna" nelze uvěřit. Stejně divné je i porovnání scény, ve které si hlavní hrdina lehá na spálenou zem (nikde nic kromě plošiny), posypanou čerstvým sněhem, se závěrem, kde již na těchto místech stojí vzrostlé stromy, v pozadí se černá les. Herecké výkony jsou ale skvělé, zvláště se mi líbila Z. Bydžovská. ()

Jenn

...nikdo jinej neví. Tak dokonalá hudba, tak dokonalý záběry ve sněhu. Pamatuju si, jak celý kino řvalo. Vono to totiž jinak ani nejde. ()

Hanz_knife

Klasická česká tvorba poslední doby, bezduchá, snaha ždímat emoce za každou cenu, která vychází naprosto vyprádzněně. Scény obklíčení Lidic a následná likvidace mě tak nějak nechala v klidu. Třeba takové "jen tak mimochodem" postřílení rodiny v polském Městě 44 vě mě zanechalo stokrát větší dojem. Tenhle film je celý takový vyprázdněný, o ničem, k ničemu.I když radši koukám na filmy, kde jsou češi ti dobří, musím se přiznat že takový Habrmannův mlýn byl oproti této sračce stokrát lepším počinem. ()

NikaIn

Takyto silny pribeh keby zobral do ruk niekto citlivy a vnimavy,tak to mohol byt obrovsky srdcervuci kusok,co by si tato tragedia aj zasluzila.Ale tu sa to bohuzial nestalo.Prva polovica filmu totalna nuda a ta druha vo mne tiez nevivolala patricnu emociu.Mohlo tam byt viac o planovani a uskutocneni atentatu,viac nahladu do utrpenia ked rozdelovali rodiny a deti hnali na smrt.Tri hviezdy davam len preto,ze som emocialne dost vnimava a vytvorila som si vlastny film v mojom podani aby som citila aspon nejaku emociu.Keby sa to ponalo viac dramaticky,ako to urcite aj bolo,tak by to bol urcite kusok co by sa mi dostal pod kozu.Hold nestalo sa. ()

tomino28

Solidní zpracování jedné z černých kapitol v českých dějinách. Zároveň jsem ale doufal, že v zásadních momentech bude film o hodně silnější, přece jenom se jednalo o řízenou nacistickou genocidu malé české vesnice. Vždyť tady se nemuselo nic vymýšlet a stačilo se držet skutečnosti, příběh je sám o sobě vyčerpávající. A ještě jedna poznámka: kdybych film viděl jako cizinec a tento příběh neznal, lehce bych se v událostech ztratil, chybí zde určitá přehlednost. Nicméně jsem při sledování neměl vyloženě špatné pocity a tak svůj komentář zakončím poznámkou, že je potřeba si tuto a podobné události připomínat, jak jen to jde. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)