Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

blitzer

"Národ, který nezná svou minulost, je odsouzen ji prožít znovu." Domnívám se, že do Lidic by se měl podívat alespoň jednou za život každý Čech. Zvláště některým zde komentujícím bych to doporučil. Možná by se jim potom snáze odpovídalo na otázku, jestli má smysl v dnešní době podobné filmy točit. Jak již mnozí předeslali, ten film není dokonalý, ale umožní-li alespoň několika mladým lidem pochopit, že Lidice nejsou jen další kapitolou z učebnice dějepisu, ale že jde o součást naší národní identity, pak mělo natočení takového filmu smysl. Komentář uživatelky Peregrina mě v tomto ohledu naplňuje optimismem. ()

dr.fish

Film točený pro někoho jiného než pro mne. K čemu je historický film, ve kterém lidé mluví jako dnes, uvažují jako dnes a konají jako dnes? Lidice představovaly pro naše filmaře výzvu. Možnost sehnat relativně snadno peníze a natočit film o českém národu za Protektorátu, který si náš národ dlouho dluží. Dnešní mladí už neví, kdo a co jsme byli. Možnost zůstala nevyužita, neboť film nic nedokázal vystihnout a zůstal zcela na povrchu věci. V tomto ohledu doporučuju o dvě třídy lepší Strachův film Operace Silver A. Lidice jsou pouze pateticky odtažité. Veliké zklamání umocněné předchozím sledováním Habermannova mlýna, který svou výpovědí srazil Lidice zcela do kolen. Lidice jsou zkrátka taková hloupá "Amerika" 50% ()

TomPrusik1

Tento film mě hodně potěšil. Jelikož mě tahle doba vážně zajímá, musel jsem na to jít do kina. Doufal jsem že mě to nezklame jako třeba ,,Kozí příběh" ale nezklamalo. Film měl dobrej děj, padl zde skvělý výkon Karla Rodena, ale taky Zuzany Bydžovské. Film by si určitě zasloužil lva a to podle mě aspoň za scénář a za herce v hlavní roli. Kdo film neviděl DOPORUČUJI! ()

KajusaK

Takovej malinko nadprůměrnej českej filmek kterýmu můžu dát s naprosto klidným srdcem 3* a časem možná budu uvažovat o vyšším hodnocení. Karel Roden tomuto dílu jednodnačně velí, po jeho boku se velmi vytáhla Z. Bydžovská a Z. Fialová. ()

smrt.ka

Nechápu, proč se některým přítomným nelíbili mladí herci. Podle mě jak můj oblíbený Novák (který je ale na divadle ještě lepší) tak Adamczyk hráli dobře. Ono je nutné při "posuzování výkonů" myslet na to, jaký prostor byl hercům dán - a jasně, že postava starého Šímy nebo Marie má více poloh a herci se tak mohou předvést mnohem víc, ale já jsem to těm mladým všechno věřila. Rodena netřeba příliš komentovat, byl výborný. Nesnažil se svou postavu vykreslit kladněji, než měl, za což ho obdivuji nejvíc. Radost jsem měla ještě, když jsem spatřila olíbeného Vondráčka, Bydžovskou, Lichého, Luknára (zkrátka výběr herců se podle mého vyvedl dobře). Líbila se mi i hudba. "Krásná" kamera, která si ráda všímala rozdivočelé oblohy mi občas lezla dost na nervy. Co se týče mnohými kritizované hry na velkofilm, mám na věc asi na dva názory: zaprvé dojem vyrovnat se světovému velkofilmu spatřuji především právě v práci s kamerou, která mi přišla dost "nečeská" a do celého konceptu i tématu, který je ryze český, mi nezapadala. A zadruhé: upoutat lidi na Lidice jako na velkofilm je něco, co se jednoduše muselo stát - film byl drahý, na film se dlouho čekalo a hlavně se jedná o film, který chce (řekněme z morálního a tématického důvodu) přílákat co nejširší a nejpestřejší publikum, takže jim toto gesto nemůžu vyčítat. Ačkoli tenhle film ale spadá k tom lepšímu, co se za poslední dobu v tuzemsku urodilo, ukazuje se v něm (jako ve všech předchozích českých filmech), že český film trpí nejvíce svou přetvářkou, snahou ukázat těm za hranicím, že se jim dokážeme přiblížit a jako výsledek pak vzniká něco, co nevypadá ani česky ani "světově". Proč se snažit upoutat lidi za hranicemi, když o českém filmu pochybuje už i většina Čechů? ()

abenino

Na Lidice jsem se opravdu těšil a to už jen z toho důvodu, že filmy s tématikou o naší historii umíme točit. To by se ale nesměl takového očekávaného "velkofilmu" ujmout Nikolaev. I přes fakt, že se jedná o skutečnou událost a zřejmě i proto má film tak výborné hodnocení, jsem rekonstrukci této hrůzné události režisérovi neuvěřil. Celé to má 120 minut a z toho 90 minut je šílená natahovaná ze spoustou postav, které mají v příběhu minimální prostor k tomu, aby si je divák vryl do paměti, a pak při následné tragédii to s postavami "prožíval". Ve filmu bylo použito od všeho trochu, ale nic do detailů propracováno. Atentát na Heydricha byl hrozně laciný. Záběry na střelbu do lidí, následně jejich mrtvá těla, ale vůbec žádná krev? To už by střelba a následná tma byla věrohodnější, než tohle. Čekal jsem také daleko víc emotivních okamžiků z čehož jeden z nejemotivnějších byly závěrečné titulky. Lidice mě po filmové stránce opravdu zklamaly, ale i přes tento fakt, už jen za to, že snímek vznikl a za výbornou hudbu dávám 60%. ()

wendelin9

Možná film není až takovým pokladem, jak to vyplývá z mého hodnocení, já si ale nemohu pomoct. U filmů jako jsou Lidice nebo Habermannův mlýn přestávám myslet na kvalitu samotného filmu a soustředím se pouze na děj. Vím, že příběh je zajímavý sám o sobě a nepotřebuje k tomu Karla Rodena ani nikoho jiného, ale já beru vše v daném momentu tak (nebo snad příliš?) osobně, že mi spoustu věcí uniká. Film mě pohltil a vyplivl na konci jako někoho, kdo byl nucen stát na loukách a pouze se koukat jak Němci zabíjí, bourají, spalují a u toho se smějí a holdují. Nemůžu jinak, než 4*. Jediné co bych vytkla, je možná pár hluchách míst v první třetině filmu. (za zmíňku stojí jistě i CD "Hudba z Lidic") ()

E=mc2

Tie digitalne projekcie si prosím strčte do zadnici v tých multiplexoch Palace Cinemas či čo ste to teraz. Vyzerá to všetko ako home video vďaka tým 50fps. Tento film má jedno veĺké štastie. Že si vybral tému ktorá je sama o sebe skvelá. Takže to zvládne dobre resp. uspokojivo natočiť väčšina "filmárov". Inak film pôsobí ako televízna inscenácia a to aj vďaka mega kamere. Jó zahraničné meno, robí dobrého kameramana. A čo taký Šurkala hm alebo Štrba? :) Roden bol fajn. Jeho žena tiež. Inak šeď. Teda až na tých mladých dvoch. Scenár sa akosi rozpadol a potom už nezostalo akosi nič. Pár silných scén nevyváži iné ktoré tam nemali čo robiť. Luknár ma príjemne prekvapil. ()

sir-dave

Za vším hledej ženskou :-) Film se držel historických faktů, výborné herecké výkony (Roden, Bydžovská, Fialová,...), dobové prostředí (kostýmy, účesy), mě se to líbilo! 85% ()

Medwídek

Nechápu některá hodnocení.. Co čekáte od smutného filmu? Že nebude hrát na city? Že se zasmějete? Nedokážu si představit s jakým očekáváním si tento film pouštíte.. Buďme rádi za něj, buďme rádi za to, že někteří nezapomínají a ostatním připomínají, jak zkurvená doba to také byla pro čechy a jaké oběti si vyžádala!! ()

Langsuyar

Největším problémem Lidic je, že vlastně neví, o čem chtějí vyprávět. Pořádně tu nefunguje žádná dějová linka (ta nejpovedenější s Rodenem je utopena v jeho nezručné katarzi a zbytečně natahovaném konci), vypálení Lidic možná bude tahat slzy, ale k tomu není potřeba dvouhodinový film, a zbytek je vlastně jakási výplň ničeho. Navíc koš na hlavu tomu všemu nasazuje hudba, protože něco tak umělého a především nevhodně zvoleného, jsem dlouho neviděl. Lidice se místy snaží působit okázale a neudělat památce zesnulých ostudu, jenomže jim nevzdávají ani hold. Této látky se měl uchopit někdo zručnější, kdo ví, jak pracovat s vysokým rozpočtem a českým velkofilmem. Ve finále totiž Lidice působí nijakým dojmem, spíš zpackanou šancí, kterou nezachrání ani Roden, ani samotné Lidice jako symbol genocidy. A hlavně mě štve jedna věc. Ať už Lidice nebo nedávno Habermannův mlýn, tedy filmy, které v sobě mají silné a dost smutné scény, nejsou schopny emočně dojmout a pořádně přitlačit na pilu. Kapesníčky se tak tahají vlastně jen z povinnosti. 4/10 ()

Radiq

Hodně blbé. A blbé bylo hlavně to, že kdyby českej člověk nevěděl detaily z historie, plno věcí mu unikne (proč fotili děcka, jak přišli zrovna na Lidice a co měly společnýho s atentátem - ten dopis nic neřikal, co se stalo s árijsky vypadajícíma děckama, ze začátku jsem nevěděl kdo píchal koho, že Roden píchal nožem atd.) Jinak řemeslně to nebylo vyloženě špatný. Scény od kolejí mi připomněly Rodena v Hlídačí č. 47, až jsem se lekl, že tohle má působit jako nějakej prequel. V zahraničí tenhle film nemá šanci, leda sranci. Já být třeba Polák, tak dám skoro odpad... ()

Mylouch

Hezký civilní způsob pojetí vážného historického tématu v malém českém provedení. Četné záporné odchylky v herecké kvaitě výrazně podrážejí nohy ambicím projektu, založeného na výborném scénáři, dialozích a drobných režijních nápadech i celkovém retro stylu. Nejvíce mě mrzí Budařova promarněná příležitost podat postavu střízlivějším způsobem a nudná kamera ve statických komorních scénách, záběrech z ptačí perspektivy, nebo estetizujících filtrech. V Želarech se podařilo podobně napjatou atmosféru doby skloubením filmových nástrojů vyjádřit přesvědčivěji. I některé scénáristicky naivní polopatické (násilně setřižené) scény bylo možné si odpustit a bicykl jako romantický symbol odboje už nechci znovu vidět. ♫ Hudba je snaživá nuda bez řemeslné zručnosti, pochvalu naopak zaslouží zpracování ústředního kolektivního dramatu s mrazivě osudovým vyzněním. Jedna z lepších Rodenových rolí. ()

mr.filo

Lidice zmizely z povrchu jako reakci na akci - ale ta akce zde byla natočena jen tak mimoděk, a navíc postrádala akci! (Čoud kdesi za autem neevokuje výbuch granátu.) Zajímavá je kamera (čti netradiční, a ne vždy logická) a scenérie jsou blízké kulisám, a někdy jsou domy opravdu kulisy. Kladně hodnotím důslednost v téměř nepostřehnutelných detailech - kropenaté slepice jsou stejné jako na dobových záběrech, taktéž bouda s (mrtvým) psem. ()

Nivenx

Karel Roden je herec a stálice českého filmu. Jak je vidět, tak nechybí téměř v žádném válečném či historickém filmu, které se zde v poslední době natočí. Bohužel mi přijde, že toto téma Lidice, je velice slabé a že na zfilmování se zkrátka nehodí, jelikož to je natažené a docela nudné. 30% ()

Swansea

Popravdě řečeno, bojím se dívat na české filmy. Samozřejmě že existují čestné vyjímky. A tento snímek mezi ně bezesporu patří. Jsem ráda, že se z filmu Lidice nestal průser s ambicí "pochopení národní minulosti". Zajímavý komentář : epoh ()

Skuby47

Na tento dramatický příběh jsem se chystala už dlouho. Převážně kladné reference mě připravily na silný citový zážitek. Základní příběh je všeobecně známý a jeho převedení do filmové podoby zdařilé. Emotivní herecké výkony, stupňující se napětí a tragický osud obyvatel této obce, musí oslovit každého. Obsazením některých méně známých herců získal film na věrohodnosti. Karel Roden byl ve své roli skvělý i když mám pocit, že tyto zarputilé mlčenlivé muže hraje sice dokonale, ale stále stejně. Dojem z filmu pokazila špatně natočená scéna atentátu na Haydricha, která zde působila nepatřičně. Stačila rozhlasová zmínka nebo třeba vložení dokumentu z jeho pohřbu z dobového Filmového týdeníku. Po skončení tohoto sugestivního dramatu jsem ještě dlouho nemohla překonat stres z toho, co jsou schopni udělat jedni lidé druhým. Je dobře, že byl tento film natočen jako memento, aby se na to nezapomnělo. ()

chelseaman22

Dost nezáživné. Film, pro nějž je dokonalým synonymem slovo zívací. Je dost vtipné, že nemít dvě a války a nebýt obsazeni SSSR, tak čeští režiséři neví, o čem natáčet. Vskutku vděčné téma. Možná by "rejžům" pomohlo se podívat na západ či na východ. Žádné historické frašky, taková to témata dnes vážně nejsou v kurzu. Je už trochu únavné vidět v každém českém filmu Rodena. Ještě, že měl při natáčení Pelíšků angínu. :-D 45% ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)