Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Meteorista

Je to zvláštní, ale film na mne působil strašně epizodově, aniž by se tak sám vyloženě profiloval. Vztah válka vs. láska se tu pro mě nějak rušil a jedno k druhému mi nějak nesedlo. Kdyby byly natočeny dva různé filmy, které by se věnovaly jednomu tématu, bylo by to, co se mého názoru týče, lepší. Ale jinak herecké výkony dobré, dokonce i mladí tu hráli na slušné úrovni. Jen mi vadila jedna věc - krátkost rolí. Celou třetinu filmu je nám líčen a nastiňován vztah mezi dvěma mladými lidmi (dokonce chvíli byl nájezd na zápletku klasického milostného trojuhelníku), aby po dalších 20ti záběrech na německé vojáky byly tyto charaktery... no dejme tomu ztraceny. To mi na tomto filmu asi vadilo nejvíce, ten prostor tu prostě nebyl a režisér si vzal na vylíčení moc velký časový úsek. Ale v celkovém porovnání s ostatními českými filmy poslední doby, se tento povedl maximálně a kdyby prorazil alespoň trochu do zahraničí, což si myslím, že má tento snímek za úkol, a poučil, či donutil k zamyšlení alespoň polovinu film-zhlédnuvších "cizáků", bude to pro tento film myslím velké zadostiučinění - a upřímně, tento film si to zaslouží a ne, že ne! ()

BigMarthy

Bez řečí, pět hvězd. Nízké hodnocení mě skutečně velice mrzí, film si ho rozhodně nezasloužím. Krásná kamera, skvělé herecké výkony, silné scény. Bravo. ()

M.E.K.Y

Podle propagace Lidic se jednalo o pompézní velkofilm, plný emocí a dramatických situací. No... tak horké to zase nebylo. Lidice jsou sice pěkně zpracované a na naše poměry nadstandardní rozpočet je v mnoha scénách znát, ale jak se říká, dalo by se to udělat jinak a lépe. Ale na druhou stranu nemůžeme být přehnaně nároční. Na české poměry je to slušný film, s dobrým hereckým obsazením, ale neumím se zbavit pocitu, že z takového tématu se dalo vyždímat mnohem víc. Chtělo to trochu přitlačit na pilu, rozbouřit emoce a vtáhnout do Lidic i diváka. Závěr? Vypálení Lidic je milníkem naší historie a je nutno přistupovat k tomu s respektem. Ale jak jsem řekl, na naše poměry je to dobře natočený film a podívat se na něj je povinností, už kvůli událostem a faktům, které tomu předcházely. ()

Atheas odpad!

Ubohá komerční fraška. Co to jako mělo být ??? No u takového námětu jsem čekal příběh jako víno. Skvěle vypracovaný scénař, pěkně děsivý děj a strhující herecké výkony, které by vedly k tomu, že by jsem byl schopen aspoň u tak vážného tématu uronit blbou jednu slzu, což jsem očekával. Jenže jsem se málem unudil a téměř u toho usnul. Bandě tupcu kteří udělali Lidicím další černou tečku navíc by jsem nejradši propleskal zleva i zprava a nakopal jim pěkně do zadnic. ()

arcticsky

Opět mám po přečtení některých komentářů na csfd dojem, že někteří čičmundové ví o filmu i historii jedno velké H. Scénář mi přišel skvělý, vizuální stránka bezvadná a atmosféra působivá. O hereckých výkonech ani nemluvě. ()

Anakinekcz

Jeden z nejlepších českých filmů, jaký jsem kdy viděl vypovídající o jednom z nejkrutějších a nejčernějších příběhu naší historie. Filmu snad nemám téměř nic co vytknou počínaje hereckými výkony přes věrohodnost a přesnost příběhu po hudbu. Film opravdu v naších podmínkách nevídaný. Abych však nemluvil jen v superlativech tak se i zde našlo pár nepovedených scén, nejvíce mě asi překvapila scéna při samotném atentátu na Heidricha, která mi vyzněla dosti lacině až amatérsky . Během celého filmu jsem si jen říkal kéž by to nebyla pravda, ona to však bohužel pravda je!! To však nemění nic na faktu, že film svou kvalitou a zpracováním je hodným k uctění památky této události. ()

Tunri

Co jsem tak vypozorovala, lidem na filmu nejvíc vadí přehnané scény, snaha o doják a podobně. No... já dám čtyři hvězdičky. Tři hvězdičky za Rodena, scénu, kdy se brodí sněhem a nikde nic (začne (mu) hrabat), pak taky oceňuji okamžik, kde jsem si byla téměř jistá, že ho zastřelí (když se ženy vrátí z táborů a on "znevažuje" událost), a oni ho k mému překvapení jen odvedou. Jednu hvězdičku za titulky, ve kterých běhají jména dívek "Lidice", to bylo originální. Taky se vám zdá, že by k tomu trochu seděl jako pokračování Hlídač č. 47? Smozřejmě až na dobu děje. ()

Greg25

S citlivostí, vynikající kamerou byly natočeny Lidice - film, který je důstojný památce Lidic a který podává svědectví o jedné z nejhrůznějších událostí našich dějin. Zapomínat by se nemělo ani na památku Lidic, ani na tenhle kvalitně natočený snímek. 85% ()

Pawlisman

Myslím že dobré a záživné zpracování. Trošku moc citovek a škoda pár nelogičností či nepřesných záběrů - často právě na úkor Hollywoodského slaďáku, ale na druhou stranu je myslím tato cesta pro mnoho diváků přístupnější a atraktivnější, Člověk by se měl u filmu bavit, něco se dozvědět a nějak být osloven / dotčen. To se zde děje. (Nevím jak je to na 100% s historickými podklady, snad si scénárista moc nevymýšlel). Dobrý český film! 8/10 ()

Pevek2

Je to narodovecke dilo se vsim vsudy. A to vcetne zanru, protoze ani pribeh ani drama se nekona, za to se dockame nekolik na sebe navazujicich zivych obrazu na tema Lidic. Tomu je prizpusobena i barevna stylizace, hudba i celkove podivny zvuk a herecke vykony. A k obrozeneckemu duchu patri i schematicke ukazani Nemcu. Ne, ze by v tom pribehu nebyli za zapornaky, ale takhle se to nedelalo ani v padesatych letech. ()

crozet

Oceňuju vůli vypořádat se s poměrně nelehkou filmovou látkou (jak vypovědět o historické události, poučit a zůstat divácky snesitelný?) a společenský benefit, který film přináší. Film samotný vychází ze solidního a nosného scénáře, režie jako hlavní pojivový prvek, vedení herců a nejvýše odpovědný činitel více než zdařilá, výprava jakbysmet. V takové atmosféře je pro mě celkem přípustné přimhouřit oko při některých narativních zkratkách a poněkud odhaleném řemeslu "filmové" licence (kamarádi dozorci, podivní to kumpáni; postava velitele českých četníků apod.). ()

ursinko

Premárnená šanca. Nebyť Karla Rodena tak 60%. Teraz o niečo viac. Zuzna Fialová mi vadila, stále som mal pocit, že sa chce smiať. Ale kamera bola krásna, a od atentátu na Heydricha, to začalo byť nepríjemné, a stalo sa to na čo nemôže zabudnúť. ()

Mortemiss

Lidice..... film by se neměl točit jen kolem vrahovi, který zabil svého syna. Tento film nebudu nijak hodnotit z jednoho prostého důvodu, stejně jako tomu bylo u Kájínka, tak film dělá z vraha (zloděje) hrdinu. Slyšela jsem o Lidické tragédii už hodněkrát a měla jsem tu možnost, poslechnout si příběh od jedné z přeživších. ()

Gulde

Další film, který je na působivé téma, a s docela zajímavou doplňkovou zápletkou. Ale něco mi tu moc neštimuje. Třeba Zuzana Bydžovská se mi tam vůbec nehodí - její hlas, a celkově zjev...prostě jsem té postavě nějak neuvěřil. Co mě ale iritovalo asi nejvíc, tak byly jakési experimenty s kamerou. V řadě záběrů si kamera hraje s hloubkou ostrosti, a to navíc dost nešikovně, což je místy hodně rušivý. Hudba až moc hrála na dramatickou notu, což atmosféře taky nepřidalo. Na druhou stranu Karel Roden jako obvykle podal kvalitní výkon, ale z průměru to zachránit stejně nedokázal. I tak se ale jedná o film, který by z historického hlediska měl shlédnout každý. ()

petikacka

K tomuto filmu se píše koment opravdu špatně. Je to naše největší česká tragédie a dovolit si napsat něco kritického se rovná sebevraždě. Takže to vezmu striktně skrze film. Natočeno je to slušně....Ty vole já to prostě nedám! Jasně, že to bylo hrozné, ale uvědomuje si tady vůbec někdo, že komunisti udělali daleko horší věci než nácci?! Teď nemyslím vyvraždění vesnice, ale na druhou stranu proč se vůbec nemluví o Ležácích? Co k tomu rudochy vedlo a co se jim nehodilo do noty na té druhé vypálené vesnici, že se o ní vůbec nemluví a netočí?! Mě už totiž poněkud vadí ta glorifikace jednoho a totální zazdění druhého. A postupně taky vylézají na povrch skutečnosti, které se nikomu nehodí, protože Lidice jsou svaté. Ovšem pravda je vždy někde uprostřed. Za mě 70% ()

Kjuk

Strašně silnej film, kterej byl silnější než minimálně 3/4 všech dam v kině! A také já se musím přiznat, že kolikrát i mě pořádně zamrazilo. Škoda jen, že v těch nejsilnějších scénách film neskončil a pořád pokračoval dál. 3x jsem byl přesvědčenej, že už film končí, 3x film pokračoval. ()

RedHot

Tuším, že jsem nebyl sám, kdo se při sledování Lidic cítil tak nějak rozpolcen. První půlka snímku sviští nádherně. Zatnou se zuby u nepovedeného atentátu, ale jinak není skoro co vytknout. Dialogy, hudba i herecké výkony jsou do detailu promyšleny, děj je strhující a ve chvíli, kdy z krytého vozu vystoupí první Němec, zatajujeme dech. Mám však takový dojem, že nejlépe by bylo, kdyby pan režisér ustal právě u záběru na bortící se domy vyvražděné vesnice. Druhá část filmu je totiž častokrát až neuvěřitelně nedomyšlená a jakoby motivově "rozstříštěná", protože místo aby se film držel alespoň trochu soustavné dějové linie a sledu událostí, snímek skáče z podnětu na podnět jako kamzík. Jakoby nám toho za ty prachy chtěl Nikolaev ukázat co nejvíc. Jenže je to něco podobného, jako když mícháte pití. Pokaždé, když už se chce divák jednoho motivu chytnout a nějakým způsobem ho prožívat, Nikolaev rázem přesedlá na sentimentální záběry na slunce a do toho nechá znít monotónní fidlání. A všemi opěvovaný Roden? Inu, Roden hrál mlčenlivého trestance. Přijde mi, že pan Herec celý film hleděl uslzenýma očima do zdi, zatímco všichni kolem něj se snažili aspoň nějak hrát. Od spoluvězňů až po velitele lidického četnictva. Tvářit se celý film zkroušeně je sice makačka, ale rozhodně to není vrcholný výkon. ()

HuanCraven

Obvykle česká dramata nesleduji, za poslední dobu jsem viděl jen Habermannů mlýn a právě lidice. Mnoho zde bylo již řečeno a tak vypíchnu to, v čem se mi právě Lidice zdají dobré. Sledoval jsem nejen emocionální stránku, ale zaujalo mě i zaměření na některé detaily, kupříkladu nacistická propracovanost příprav na vyhlazení atp. Co se mi ovšem příliš nelíbilo byl natahovaný konec, který se snažil z diváka vytáhnout další a další emoc, ale vlastně už vyšel na prázdno. I tak si budu Lidice pamatovat jako jeden z nej českých filmů za poslední dobu. ()

Chundys

V kině jsem od čtvrtky filmu koukal s pootevřenou pusou! Mnoho českých filmů mám rád! Lidice do nich zařadím taky, ačkoliv mi přišlo zbytečné ten konec tak prodlužovat. Myslím po vypálení Lidic, byl konec v nedohlednu (nebo mi to jen přišlo ?) Je teda smutné psát takovýto komentář, ale potřebovalo to nějakou emoci a to jsem emocionální hodně, přesto to semnou nehlo :-/ ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)