Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

MartyHawk

Ukecané strašně , čekal sem, že si režisér dá záležet na hlavní scéně vyhlazení Lidic že to vygraduje, ale to bohužel odflákl -2hvězdičky. Každopádně na zdejší poměry vcelku povedené. ()

DJ Laky

Tento film byl hodně zajímavý. Nejlépe hral ve filmu Karel Roden a Karel Zíma. A plus bych dal filmu tu autentičnost a mínus za to že tam lidice nebyli víc zobrazeny. Dávám 80% ()

Tomino_DIY23

Myslím si, že takto zpracovaný film nikoho neurazí, ale vlastně ani nepohltí. Nakonec jsem byl vlastně mile překvapen. Jen je to dlouhé, moc dlouhé. ()

HerryCZ

Prvni polovina filmu byla docela nudna, proste romanticka zapletka a vysvetlovani co a jak. Nicmene v druhe polovine film dostal dobry spad a skvele se vse rozjelo. Karel Roden opet predvetl, ze tyto role zvlada excelentne. ()

spike.sg

Jsem rád, že jsem na to podíval.Takhle nakouknout do historie a vidět co se dělo. Určitě herci výborní, film taky dobrý a vůbec, neni co dodat. Je smutný co dokáže udělat klukovina. Každopádně na to koukněte, nebudete litovat. ()

effulka_kebulka

Na Lidice jsem vyrazila hlavně proto, že jsem si přečetla spoustu rozporuplných komentářů. Jedni je oslavují a druzí zatracují. CHtěla jsem si tedy udělat obrázek. Jenže, když jsem odcházela z projekce, připadala jsem si trochu jako schizofrenik. Na jednu stranu zajímavý námět, strhující příběh, ale na straně druhé, příliš mnoho "hlavních" postav a a dějová rozpolcenost. Sotva se něco závažného děje a vy napětím div nerozkoušete kelímek s kolou, přijde střih a děj se přesune jinam. Po chvíli sice zjistíte, že všechno souvisí se vším, ale v tu chvíli vám takováto krok připadá nepochopitelný. Přesto byly Lidice pro mě jeden z lepších snímků poslední doby. Celkem mají ode mě 80% ()

motoe

Neskutečně silný emotivní zážitek. Snad ještě nikdy jsem nezažil v kině takové hrobové ticho, takový klid, takové napětí a nehybnost diváků. Jen mlčky koukali a utírali si slzy. Nikdo neměl to srdce, aby se zvednul a odešel ze sálu při závěrečných titulcích. Všichni seděli a až poté mlčky pomaličku opouštěli sál. Nikdo nic neříkal, nikdo se nikam nerozhlížel, nikdo nikam nechvátal. . . Každý si koukal pod nohy a většina lidí si utírala slzy z očí. Strašlivý, pravdivý příběh, kterému se ani nechce věřit, daný skvělým až mistrovským způsobem na plátno. Herecký projev Karla Rodena, Romana Luknára a Zuzany Bydžovské je špičkový (ale ne jen jich!) a to vše je podtrženo famózní hudbou (nechápu, kde se to u Michala Hrůzy vzalo - bravo Michale :-)). Pět bodů, palec nahoru a respekt. ()

BEZHLAVY

Zvláštní film.... nehledejme v něm akci, krev, násilí...jde v něm o odkaz pro všechny lidi na této planetě, totiž-- utlačování člověka člověkem je největším zločinem!! Herecké výkony předčila forma postupně se rozbalujícího děje, od vlažného vesnického života až k vrcholnému dramatu, a toto vše lemuje a zvýrazňuje a vlastně celý film předčí skvělá hudba. Vadí mi zase připitomělá a laciná politická vsuvka na konci... ()

Aknelka

Film o Lidicích byl rozhodně potřeba. Vyrůstala jsem 2km od Lidic a jejich osud nám prali do hlavy od 1.st.ZŠ. Myslím si, že hodně lidí v naší zemi vůbec neví, o čem to v Lidicích bylo, jen že je "vypálili". Vy všichni, co si myslíte, že byste to natočili lépe, jeďte se podívat do muzea a na pietní území do Lidic nebo si poslechnout opravdové "Lidické ženy", když je výročí. Těm se film líbil to je, myslím si, velmi dobrá vizitka. Je jasné, že kdyby to dostal do rukou jiný režisér nebo scénárista, bylo by to jiné, ale to snad každý film. Mně osobně přišlo velmi dobré (a přičítala bych to přispění Alice N. ke scénáři), že byl film postaven na osobních příbězích a ne jen popisu té hrůzy. ()

Michalp81

Velice dobrý film, který by jistě neměl uniknout oku žádného českého diváka. Velmi jsem kvitoval realistický popis událostí. Rozhodně se neztotožňuji s názory, že film se jen snažil hrát na divákovi city. Citlivý film je, jelikož popisuje pravdu, což si možná někteří lidé odmítají připustit. Těžko vyzdvihovat jednotlivé herecké výkony, protože jde spíše o film jako celek. Roden a Bydžovská jsou však jako vždy skvělí. Některé scény možná mohly být i trochu přiostřené jako vypalování Lidic. Film je ovšem plný velmi silných momentů a byl natočen velmi citlivě. ()

Mable

Přečetla jsem si komentáře a vyrazila na film, nečekala jsem žádný zážitek a ono ouvej. Dlouho jsem neviděla něco tak úžasného, hudba, herci prostě všechno. Je to dojemné, brečela půlka kina, je to surové, žádné přehnané scény jen realita. Je to první film, kdy začaly běžet tiutlky a ani jeden člověk se nezvedl, všichni zůstali sedět. Opravdu děkuju za úžasný zážitek! ()

Helgard

Tak na film jsem si chvilku počkal a šel do kina když takové to premiérové šílenství odeznělo. Ačkoliv by si film zasloužil plné sály po celou dobu promítání, určitá komornost mi prospěla v prožitku a vychutnání si atmosféry 70 let starých událostí. Každopádně můj skromný názor. Vynikající film, který skutečně stojí za to vidět a slyšet a vnímat. Poměrně dobře reviduje dobové události a poměrně dobře učí lidi chápat tehdejší dobu. Ačkoliv je celý příběh smyšlený v té podstatě odhalení a nasměrování se na tuto vesnici kladenským gestapem, protože skutečný záměr a pointa dopisu jež uvedl gestapo v domnění, že se jedná o možné napojení na atentátníky nebyla nikdy v tomto prokazatelně zaevidována, tak si myslím, že je to ctihodný odkaz lidem co prošli peklem tohoto období války. Vynikající hudba podkreslující děj a skvělý výkon Rodena jen dokazují, že to bylo velmi slušně připravené. Dokonce i vsuvka s atentátem, která má skutečně jen apriory dokreslující význam a vůbec se nemá cenu zabývat její vizuální hodnotou byla filmu ku prospěchu. Chválím scénář dialogy a atmosféru.....Obvzláště návrat z vězení byl zdrcující.....skvělá práce dávám za jedna.... ()

EasyGoingBoy

Pro mne největší zklamání jaké jsem kdy u filmu zažil. Samozřejmě, že bylo natočeno mnoho daleko horších filmů, ale u těch jsem neměl taková očekávání jako u Lidic. Je to jedna z našich největších národních tragédií a symbol zrůdnosti fašismu, proto i od filmu jsem očekával něco velkolepého. Dojímám se vcelku u každé "hlouposti" a dle traileru na Lidice jsem měl skoro strach jít do kina, abych nespotřeboval notnou dávku kapesníků. Nebylo třeba žádného kapesníku a to už je u mne co říct. Říkám to na rovinu, tohle hoši včele s režisérem posr..i. Samotné vyhlazení Lidic je ve filmu obsaženo v deseti minutách, jinak se film točí okolo čtveřice mladých lidí a Rodena v base, to je hlavní linie příběhu o LIDICÍCH!!!! Je to ostuda takhle natočit film. To, že v Lidicích žily také děti se dozvídáme asi až po hodině a čtvrt, kdy jdou po cestě holky ze školy, prohodí pár slov a konec, finíto - máme k nim mít nějaký vztah? No, řeknu ještě jedno ..... tenhle režisér a scénárista byla ta největší chyba, která se mohla udělat, zprasit takové zásadní téma našich dějin to je na doživotní distanc. Některým uživatelům: zde hodnotíme film, takže obviňovat někoho z toho, že když nedá vysoké hodnocení filmu, tak uráží památku obětí lidic je opravdu mírně řečeno na facku. To mohou prohlašovat jen opravdoví burani. ()

Boylina

Lidice mě naprosto nadchly. Každý kdo má k tomuto místu nějaký osobní vztah nutně prožívá film jinak než ostatní. Tak nějak citově. Myslím, že tohle téma bylo natočeno velice důstojně, navzdory kritikám se mi styl, jakým režisér film uchopil, líbil a plně ho respektuji. Je to téma naprosto těžké a rozsáhlé a šlo ho natočit na mnoho způsobů. Každý k němu má nějaké připomínky. Já žádné připomínky nemám. Zasáhl mě, dotkl se mě. Ocenila jsem atmosféru v kině, kde mi během závěrečných titulek nikdo neházel popcorn za krk ani mi nešlapal na nohy, ale bylo jen ticho. Velký dík za to, že tenhle film vznikl. ()

P/\/EL

Babička během závěreč. titulků prohlásila, že to je fakt na Oskara, já si ve frontě na lístečky jen dělal legraci, Karel Roden je nepochybně skvělý herec, babička ho prý dřív neměla ráda - prostě jí nebyl nějak sympatický, ona to takle prostě má, ale nakonec vzhledem k jeho hereckému výkonu musela uznat, že....jen o tom to není, ikdyž ona se k tomu zase vrátí, co se týče ostatních hereckých výkonů, ty dalších už tak zářivé nebyly, nj, ta režie, achich, nejsem si jistý, jestli toto vážné téma bylo dostatečně uctihodně, teda důstojně zpracováno, snažil jsem se pozorovat reakce publika, řekl bych, že to na ně celkem působilo, dokonce se na můj vkus až příliš často celý sál řehtal, řikám si, tak na co jsme to vlastě šli, tragikomedie ?! teda nic proti, ale atmosféra mi nevyhovovala, Red one je sice fajn kamera, ale bylo to na můj vkus příliš světlé všechno, asi kůli těm starším lidem - těch tam v sálu nebylo málo, ikdyž zase celý film začíná poněkud méně vhodně, řekl bych snad i vkusně, takovou trošku souloží, no, mohli to dát pozdějc, co se střihu týče, ach ty flashbacky, chápu, vzpomínky se pořád vracej, ale tady to moc dobře nepůsobí, co dále, třeba Atentát na Heydricha, inu moc se mi to nové zpracování nelíbilo, sice to tak nejspíš uplně bylo, ale mohli to natočit lépe, jo, kamera mě celkem zklamala, trošku kýč, no, ale asi větší problém byl v postprodukci a ve střihu, má to bejt světovější look, ale nakonec nic moc.......co se scénáře týče, není to až tak zlé (ikdyž to s tou tamtou, co chtěla zažít dobrodružství, trošku se mi to nezdá...ale samože tvůrci se netají, že příběh není stopro autentický, možná si někdy seženu nějakou literaturu :) ), s Tetsuem souhlasím, ale zároveň chápu Malarkeye, jenže řekl bych, že Tetsuo rozumí více filmu, filmové řeči, tady se prostě o příliš světoborný snímek nejedná, prostě nelze zneužívat a schovávat nedostatek invence, talentu za silné téma, no, co....tak prostě bylo v historii napácháno spousty zla, křivd a vůbec, některé scény byly skutečně moc trapné, Budařův humor je mi sice blízký, ale tady to bylo navíc, ale tak zase na druhou stranu, proč né, jednou se smát a za chvíli být v šoku, jenže tady to prostě nějak nefunguje, jiné scény mě prozměnu zase clekem dostaly - Šímův návrat....víte co, myslím, že Habermannův mlýn se povedl 2x lépe...ikdyž to má taky svý mouchy a neduhy, ale tady.......co se Katyň týče, ježiš, to se vůbec nedá srovnávat, to je mě podle mě citlivěji natočený film, ale taky Wajda je osobnost, umělec, ikdyž třeba jasně, Báječná léta pod psa mi připadala víc než báječná.....ale Lidice, ne....opravdu né, co se hudby týče, ta mě zase kupodivu moc neiritovala, trailery mě sice poněkud znepokojili, ale nakonec ve filmu mě to nevadilo, jasně zároveń nijak zvlášť neoslovilo, určitě se bez soundtracku na CD :) obejdu.....nj, ty tři hvězdy jsou za ROdenova Šímu, zajmavej charakter, obyčejnej chlap, žádnej extra hrdina ani s**, měl smůlu a zároveň obrovský štěstí, docela mě zaujal také Heydrichův koncert, o Heydrichovi sem viděl moc zajímavý dokument, teda nic uplně extra, ale o Reinhardu se většinou víc neřiká ani nepíše, on totiž moh bejt klidně houslistou, jeho rodina měla něco jako konzervatoř a on musel pilně cvičit, jenže pak se nadchnul pro moře a koráby, chtěl bejt admirálem a málem by se jím stal, jenže zlomil srdce nějaký, no, víc už v dokumentu, jeho ženuška ho poté, co ho vyrazili z námořnictva nebo nemoh už bejt důstojníkem a nemoh zavadit o další job, protože byla již dříve zapálenou nacistkou, ho přivedla do náckům a tak pro ně začal dělat nějakou "špinavou" práci, kupodivu i na to má nadání :), prostě nadčlověk mnoha talentů :)............jo, o Heydrichovi bych něco natočil, ale zase jasně, nejde to, páč by z toho měli neonazi Vánoce......jinak bych dodal, že téma je to fakt silné, a celkem to působí, ale nemyslim, že to je díky filmu.....ikdyž trochu taky....kdoví, kdyby to bylo víc jako Katyň nebo nějaké nadstandartní vkusnější válečné dráma...dobrejch o druhý sv. bylo natočeno víc než dost, ikdyž jistě...zdaleka né o všem.....StarsFan *** má o těch latino či španělkách apod. dobrou poznámku, třeba Lidice už jsou prostě zajetý jméno a...ikdyž jasně....jak se to asi vyslovuje......ve špaň...Lidis? Lidise...nevim..Lidiče..? No, tak ještě dokument o těhle holčinách.............PS : našel sem docela vtipnou zajmavost, teda spíš trapnou, když měla ještě film dělat Alice Nellis, no, bůhví, jak by to dopadlo, ale je tam zmíňka o tom, že velké německé firmy odmítli přispět na film, protože Němci jsou zde líčeni negativně :) :) :).....no, jasně, je to passé, ale tohle strkání hlavy do písku, distancovaní se od vlastní minulosti..samozřejmě, dělali to dědové...dělali svoji práci :) :) ale..víte co........ehm...ikdyž zase na druhou stranu k vlastní minulosti jsou opatrní všudemožně...vemte si Habermannův mlýn, kolik lidí to nemohlo zkousnout, samozřejmě zločiny nacismu, bolševismu, stalinismu, Japonců atd. jsou trošku jiná liga...nesrovnatelně masové......... http://kultura.idnes.cz/filmvideo.aspx?r=filmvideo&c=A091229_200744_filmvideo_jaz Film byl samozřejmě na české poměry velice drahý a dlouho v přípravě, velké téma, velká očekávání, přehnaný zájem domácích masmédií, oficialitky s politikama......ano, chápu pamětníky, nelidské zrůdnosti se děly, je dobré to připomenout, ale kvalitní filmařina je něco jiného ( Jdi a dívej se...to je sugestivní..).....ono vzhledem ke všem těmto okolnostem, řekl bych vzhledem k tomu tlaku to je ještě dopadlo celkem dobře, Lidice do kina celkem táhli a furt táhnou....milion to asi neuvidí, ale prostě film roku to určitě není... () (menej) (viac)

kugl

Příběh Lidic je opravdu velmi smutný. Určitě i silnější povahy měly na konci filmu co dělat, aby udržely potoky slz. Některé scény mi přijdou až přehnané (například když Roden běží po pláni, kde dříve byly Lidice). Jinak Lidice určitě patří k tomu lepšímu, co v současné české kinematografii vzniklo. ()

Misacekkv

Jedna hvězda jen za úžasného Karla Rodena... jehož herecký výkon byl opět vynikající. Z dobrého tématu Lidice udělal režisér mileneckou katastrofu, kde hrály roli spíš milenecké a přátelské vztahy obyvatelů Lidic, než samotné vypálení. Víc k tomu nemám co dodat ()

nicky.2000

Některé filmy člověk už nikdy nechce vidět, protože jsou tak špatné. Některé filmy člověk už nikdy nechce vidět, protože jsou tak dobré. Příběh o tom, jak sled banálních náhod odsoudí celou obec k záhubě. Bylo by to možná jen smutné vypravování, kdyby to nebyla událost sotva půl století stará, pravdivá a pro mnohé ještě příliš reálná a bolestná. Je to něco jiného číst o tom v učebnici dějepisu a něco jiného tohle vidět. Je to dokonale smutné. A bohužel smutný je i fakt, že nebýt těchto hrůz minulého století, česká kinematografie by zřejmě nedokázala natočit kvalitní snímek. ()

k.rakonos

Přes masivní reklamu a hodně vysoké hodnocení zejména lidí z okolí jsem asi čekal ještě víc. Herecky vyčníval zejména Karel Roden, ačkoliv ani další herci nehráli špatně. Začátek možná dost rozvleklý, konec zrychlený. Některé detaily možná mohly být více domyšleny, a to třeba to, že rok po válce by nezbyl z Lidic už jen anglický trávník. Přesto nadprůměrné válečné drama. Některé rádoby chytré komentátory nechápu - jaký kýč, proboha? Proč by se neměly točit filmy podobné Lidicím? To na ty nedávné a nepředstavitelné zvěrstva mají lidé zapomenout? To je dobré si neustále připomínat! Spíš je smutné, že je i v době míru na světě tolik zla a zášti, nevyjímaje naši zkorumpovanou republiku - vůbec si toho nevážíme. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)