Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

smith22

Viděl sem včera v hodně kvalitním HDčku – to dělá taky své. Opravdu nevím proč k tomu mají někteří výhrady.Na naše poměry je to DOBOVĚ natočeno velice slušně.Velmi pěkné exteriéry(hrátky s krajinou).Kamera taky velice slušná – místy fakt pěkné nápadité záběry.Herecké výkony byly vyrovnáné na dobré úrovni – Roden opět nezklamal. Je pravda, že do první půlky filmu tj. 1 hod. působí film trošku rozpačitě až sem si říkal, že Habrmanův mlýn se mi teda líbil více.Pak se ale celý příběh začne pomalu ucelovat a v konečném finále musím film hodnotit velice kladně. ()

honzic

Zpočátku se dobře vyvíjecí film postupně ztrácí diváka a spadá do vyumělkované roviny bez většího splynutí s postavami, hra na dojetí a zamyšlení tady nefunguje, i přes jindy výborné herce zde jejich herecké umění skomírá ve scénaristicky a režijně vyškatulkované a omezené formě, což je velká škoda. Z tohoto filmu se dalo vytěžit mnohem více. Hodnocení: 45 % ()

ni.na29

Je jen velmi málo snímků, o kterých bych tvrdila, že byly nádherné, ale zároveň je nechtěla vidět znovu. Příběh Lidic je jedním z nich. Ne, podruhé jej shlédnout nemusím. Prožitek z filmu mě totiž natolik emocionálně vyčerpal, že jej vnímám ještě teď, s několikatýdenním odstupem. Vyhladit vesnici z povrchu zemského nemusí být nutně jen dílem hollywoodských filmařů. Stačí obyčejný český scénárista Z. Mahler a jeho obyčejný hrdina, který se jistě nechtěl připlést do dějin takovým způsobem… zkrátka “ Když se budoucí generace zeptají, zač jsme bojovali, připomeňte jim příběh Lidic…“ ()

Revolta odpad!

Naprosto mizerně zpracovaný příběh tragické události našich dějin.Tenhle film už nechci nikdy více vidět,naprostá ztráta času,děj tak vyprahlí a nezáživný,že i filmy,které se natáčeli na podobná témata před 50 lety se dají označit za mnoho zdařilejší. ()

Dextwer

Další z mnoha českých filmů na téma 2.světové války. Jsem rád, že se čeští filmaři zaměřují na tyto témata, místo točení telenovel, bez žádného kulturního nádechu. Osobně jsem rád, za jakýkoliv historický fim a Lidice jsou z mého pohledu velmi povedeným filmem, plným emocí. Jsou to okamžiky 2.světové války, které by měly být zdokumentovány, tak aby jsme si je mohli kdykoliv připomenout. Zajímavosti: * Film dostal rekordní dvacetimiliónový grant od Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie * Pracovalo se celkem v 80 lokacích. Například pro účel rekonstrukce vyhlazení Lidic byly extreriéry postaveny a posléze za pomoci 500 litrů zápalné látky srovnány se zemí * Ve filmu účinkuje více než 2 000 komparzistů * Producentovi Adamovi Dvořákovi se podařilo oslovit prostřednictvím sociálních sítí více než čtyři sta žen se jménem Lidice. Jejich fotky jsou součástí závěrečných titulků a je jich více, než bylo obyvatel Lidic v době jejich vyhlazení. Moje hodnocení: 70 % ()

jack_scott

Po snímku jménem krále se mčekal poměrně dost. Jsem rád, že poměrně dost sem i dostal. Film nemá vyloženě blbé části, naopak některé scénky a hlášky jsou povedené. Celkové pojetí včetně hereckých výkonů bylo velmi pěkné. Na český film vynikajicí, Nikolaev by se měl historických témat držet, řekl bych že mu to sedí. **** a 80%. ()

MASH_4077

Tak silné téma, ze kterého se dalo vymačkat tolik sudů slz a takhle to dopadlo. Vím, že je těžké skloubit fakta, kterých se film až obdivuhodně drží a nesklouznout k tragické pohádce. Tady to chtělo trošku toho sentimentu. Asi bych to nenatočil líp, takže z úcty k tématu za tři hvězdy. ()

MGRNV78

K tomuto skvelému snímku môžem napísať len toľko, že je to emočne silný a realistický príbeh, so skvelými a uveriteľnými hereckými výkonmi (Roden, Fialová a Luknár nadpriemer), ďalej super hudba a výprava. Proste tomuto snímku osobne nemôžem nič vytknúť. Dokonca ani 126 minutová stopáž mi nevadila. Len som u niektorých hodnotiacich som vonkoncom nepochopil, kde "podľa nich" režisér i scénarista "tlačili na pílu". ()

Toxie

Ať si říká kdo chce, co chce! Takovéto filmy by vznikat měli, ať především stále zůstává vzpomínka na tu hrůzu v paměti národa. Pro mladé je to málem středověk a myslí si že nás nic takového už nemůže potkat. Já měl husí kůži a zcela na mě ten snímek zapůsobil. Musím vyzdvihnout skvělou kameru, hudbu a jedinečné Karla Rodena s Romanem Luknárem. ()

milanko8

Jak tak čtu některé komentáře k tomuto filmu, tak myslím, že je třeba si uvědomit, že hodnotíme film a ne historickou událost ;) Současný český film lepší být snad ani nemůže... Takže na současné české poměry nic hrozného, ale jinak hrůza. Takové téma si zaslouží zpracování, které mne uzemní se slzami v očích... ()

kekulka

Po technické stránce mi tam něco málo překáželo, ale emocemi naplněný děj to zcela vymazává. Je to film, který bych po druhé vidět nemusela, ale nadrbou stranu ho všem doporučila ! ()

Lula.cz

Tohle téma je těžké hodnotit zcela objektivně. Musím se přiznat, že kdyby nešlo o Lidice, dám aspoň o hvězdu méně, ale tady právě o tuhle vesničku šlo...málokdy mě nějaký film dojme k slzám a tady se to "povedlo" - když lidičtí muži šli na popravu a při scénách z gymnázia, kde matkám braly jejich děti. A to všechno kvůli jednomu hloupému dopisu, který se někdo špatně vyložil. Jo holt když chceš psa bít, hůl si vždycky najdeš. ()

lobo87

Pár silných momentov naozaj nestačí na to, aby boli očakávania vkladané do tohto filmu naplnené. Potešila účasť slovenských hercov Fialovej či Luknára... 65% ()

sirLANCELOT

Dost rozpačitý děj. Nevím, co si mám o představě režiséra myslet. Je tu atentát na Heidricha, následně postřílení lidických mužů, odvlečení žen do koncetračního tábora, a děti vhodné na převýchovu, dány do německých rodin. Pak tu může divák vidět zápálení budov Lidic, ale co je nejdůležitější, a co mě nejvíce mrzí, že v tomto filmu nebylo alespoň použito dokumentárního snímku, jak němci odstřelují budovy Lidic, a následně tvz. srovnání této české vesnice se zemí !!! To že hlavní postava ve filmu Karel Roden, je vlastně vězeň, za své činy, ještě před válkou, a lidickou tragédii (přežil) právě tím, že je dále uvězněn, tento film nijak nepovyšuje, ba naopak. Proto dávám jen tři hvězdičky !!! Čekal jsem více ... ()

Moni33

Film, kterému nemám co vytknout! Naprosto vše zde sedělo! Film neměl žádný zdlouhavý děj, měl vynikající herecké obsazení, skvělou kameru a hudbu! Lidice je velice smutný příběh, který dojme snad každého. Navíc tímto filmem jsem si nejvíce oblíbila Karla Rodena, který je prostě jako herec bombastický! Myslím, že film je pro každého nějak zajímavý a každý si aspoň připomene, co museli prožívat lidi za války! ()

Jack.Pott

Zdeněk Mahler je zkrátka ze staré dobré školy. Tragédii synovraha a mukla Františka Saidla plánoval natočit už v 60. letech s Milošem Formanem, a osudové náměty neztratí hodnotu ani po půl století. Z mého pohledu není film Lidice o vyhlazení Lidic, ale právě o "Karlu Rodenovi", pohlavním pudu a českém švejkovství. Zatímco polská Katyň byla důsledkem celonárodního odboje a mnohasetleté hrdosti, české Lidice způsobila izolovaná partička parašutistů a přitroublý vesnický holkař. ()

lulu37

Pri všetkej úcte k obetiam Lidic musím napísať, že na viac ako obyčajný priemer tento film nemá. Nechcem tu rýpať, vidím, že niektorých komentujúcich sa dotkli poznámky väčšiny o nedobre natočenom krutom príbehu. Príbeh...Príbeh je to, čo Lidice ako film zachránilo, lebo inak by upadli do zabudnutia. ()

Matamoroz

Konečně dobrý český film. Troufám si říct, že nejlepší za posledních deset let. Vůbec mi nevadí, že je to "doják". Bez toho by to ani nešlo. Velmi lidské, možná krapet dějově roztříštěné, ale přesto velmi sugestivní. Navíc si cením toho, že jsem nemusel koukat na "Hřebejkovský tandem" Donutil-Polívka etc. :-) Přes určité výhrady lepší čtyři hvězdy. ()

shioo

Musím se přiznat, že po prvním (a taky posledním) shlédnutí jsem s uřvanýma očima a řasenkou rozetřenou až k bradě vlepila na ČSFD hvězdy čtyři. Zpětně již se střízlivým odstupem a ustálené hladině emocí jednu hvězdu ubírám a film tak hodnotím jako lehce nad průměrem. Ano miluju historii, miluju válečné, meziválečné i poválečné období a vyhledávám filmy s touto tématikou. Bohužel film, který mi vezme rok života nemohu hodnotit jako kvalitní. Má chyba že se příliš ztotožňuji s dějem, avšak vsadit vše na divákovi emoce zdá se mi jako nepříliš šťastná volba. Atentát pak raději nehodnotím vůbec. Ale jo, pouštějte to dětem v hodinách dějepisu a zbytečně je netrapte Tutanchamonem. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)