Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Vämpiriüs

Karel Roden opět zabodoval. Hodně dobře odehraná role. Sice jsem čekal trochu více drama, něco jako byl Habermannův mlýn, ale ve finálo to nebylo vůbec špatné. ()

Týnidlo

Film Lidice mne dostal. Možná je to tím, že jsem odjakživa byla zasvěcována do hrůz 2. sv., možná je to tím, že jsem osoba s velmi silnou citovou složkou a možná je to i proto, že jsem jen pouhý hloupý člověk, který nemůže pochopit ani setinu toho, co se v té době dělo a hlavně PROČ. Lidice jsou silným zážitkem, Rodena mám ráda - byl skvělý, ale víc mne překvapily Zuzana Fialová, Z. Bydžovská a v neposlední řadě i R. Luknár. Jako v mnoha dalších filmech zde byly velmi silné momenty a poněkud slabší, ale film jako celek (a navíc český film) byl brilantní. ()

Daxus

Nevím, jestli bych to nazval velkofilmem, ale atmosféru to nepostrádá. Některé scény jsou sice trochu legrační, ale to bude spíš mojí zmlsaností a omezenějšími možnostmi českých filmařů, než selháním režiséra. Roden je jako vždy dobrej a ke kladu nutno přičíst krásnou hudbu. Suma sumárum povedený film. 80% ()

HrochOch

Znáte opravdový příběh filmových Lidic? Tu se takhle jednou u šálku teplé kávy s rumem potkali Petr, Adam a Zdeněk..V průběhu příjemného rozhovoru, o buchtách a bikinách Petr utrousil.."Hele kluci, bude zas ten fesťák ve Varech, co jim tam něco šoupnout, stará furt prudí s dovolenou.."Adamovi se rozsvítili dolarovky v očích a lemtavě dopil turka, zatímco Zděněk stále odevzdaněji srkal...Adam "Chtělo by to ale fakt jako velkofilm..jakože něco historickýho. Ty hele Zdenále, ty tam máš nějaký to Nokturno vo těch Lidicích, žejo".."Hm (skr)" na to Zdeněk. (Tímto velkým srkem si opařil jazyk a už pouze kýval) Petr byl nadšen myšlenkou historického filmu, jelikož už jen fakt, že lidem nepřinese příjemný filmový zážitek ale i kus toho vzdělání z něj ve vlastních očích dělalo lepšího člověka. Jenže, jak Adam správně podotknul, nemůže to být zase moc věcné a faktologické, lidi nechtějí chladné příběhy, faktografie ani nikdo nečte..Zdeněk to má jako román a tu myšlenku by Adam v rámci prodejů rád přiživil.."Kej tak tam musí bejt jako hodně vztahů, ty vesnický životy, drama, láska, nevěra....soply a šnuptychly".."Fuj, nemůže to bejt jenom pro ženský." " Dyť tam máš nácky, a vězení". "Máš recht, to je dobrý." "Víšco, ale aby nám to někdo cálnul a podržel..Na co se dneska ještě kouká?" "Tak sranda, viď, nějaká vtipná postava. "Jó pohoda, Budař má volno." Budař dobrej, ale ať se vyrovnáme se světem, žejo, ať z nás v těch Varech pouštěj šišky." "No tak to chce triky, neasi. Jakože semtam letmej, aby si lidi sotva všimli, ale přesto byli zaujatý..Lístečky ve větru a tak. A pak hodně přitlačit na pilu tam kde je příběh epickej né. Nástup SA, atentán na Reinharda a jak to všechno hoří, to hlavně ten voheň, na to rádi koukaj. " Oba s blaženým výzrazem pomalu sbírají věci ze stolu a Peťák příjemné posezení účelně zakončí "Jo, jasný máme to, fond nám dotlačí, je to historie, děláme to pro lidi. Zkus brnknout ještě Vencovi Myslíků, jestli něco nehodí, protočíme fakt raketu." "Ouký, letim, hele fakt děkujem Zdeňoure, super námět.".....Takhle by to viděl Hroch:přes dlouhou stopáž mě to udrželo na živu (nesmírné překvapení), (možná za to mohou) triky k zeblití - Reinhard ač věruhodně vypadající se tváří jak kdyby ho zkolil hexenšus, nástup SA zase jako Crysis na Celeronu a voheň žere hlavně rámy. Lístečky roztomilé, rozhodně víc než svatádala Anička a její smečka sedmilhářů, kterým bych nevěřila ani poluci na ruce. Budař byl násilníkem a ripperem scén a (kaji se) bytostně nenávidím svahilskou intonaci (fakt jen ten vokál) Bydžovské. Roden to nezachránil, páč neměl prostor. Jediné dojetí rozpoznáno při Rodenově sněžné cestě a děkovačce Toi Toikám. Proti podobným citově vyděračským a emočně kuchacím snímkům jsem totiž dosti odolná. Kdybyste příště, prosím hezky, dokázali ze scénáře vytáhnout a lépe zpracovat neusliněná témata, kde emoce přicházejí sami a člověk má alespoň malou šanci ztotožnit se s postavou. Například finální vztah Vlčka a Šímy. Prosím, už pro mě, pro málemslzící ženu. () (menej) (viac)

Zaplo05

Film, který zneužil historického jména - mohlo se to klidně jmenovat lidi, protože právě o tom celý film je. Historie jakoby se jen lehce dotýkala hlavního námětu, jde spíše o příběh lidí z Lidic, jakoby doplněný podtématem Lidické genocidy. Ale i tak je to krásný melancholický a symbolický film, od kterého jsem očekával větší hloubku a zanícenost pro historické téma. ()

curfew77

Zvláštní. Formálně filmu nejspíš není moc co vytknout, za sebe ale musím říct, že mě prostě a jednoduše neoslovil, což je u snímku s natolik emocervoucím námětem asi problém. Z herců se mi hodně líbil výkon Romana Luknára a zaujala mě Marika Šoposká, jinak bylo těch postav i osudů trochu příliš a žádný dominantní. Rozpačitých 60 %. PS: Ze způsobu, jakým nám LIDICE promítli v provizorním kinosále na kulturáku v Kroměříži, by asi Nikolaev radost neměl - tragický zvuk, zašumlované dialogy, místy roztřepaný obraz a ve finále dvouminutová pauza a hledání závěrečné cívky. A pak filmy nestahujte a choďte do kina... ()

DJ Kritik

Jedná sa životnú etudu človeka, ktorá sa odohrala počas 2.sv. vojny. Poeticko-dramatický film, kde udalosti okolo Lidíc sú len ako kulisa. Avšak dramatičnosť niektorých obrazov dodáva celému filmu strašnú predstavu o tom, čo sa stalo. Ale ak by ste hľadali historický príbeh o udalostiach v Lidiciach, je treba siahnuť po literatúre, lebo tu je to len veľmi útržkovo. Vtiahnutie do deja: **** Dramatičnosť: *** Realita: *** Hudba: ** ()

Salavard

Není to nejlepší film, co jsem kdy viděl, ale je to natolik silný téma, že se ani neodvažuju ho hodnotit jinak. A plivu na všechny ty příkrý kritiky. Nepřekvapilo by mě, kdyby ti největší kritici vysoce hodnotili nějaký ubohý americký kýče. Je mi z vás špatně... ()

RoninNiro

Česi su takým svedomim Nemecka, pomaly už každoročne natočia film z obdobia druhej svetovej vojny. Minulý rok velmi dobrý "Habermanuv mlyn" tento rok "Lidice". Už tradične sa ani jeden z týchto dvoch snímkov nezaobišiel bez súčasne asi najlepšieho herca Karla Rodena, ktorý vlastní tvár ako ušitú na drámy. Lidice sú pozeratelným filmom, ale v ničom neexceluju. Občas som mal pocit, že pozerám dokument. Je to škoda, pretože téma mala obrovský potencionál, ktorý sa javí ako nevyužitý. Lidice to žial dotiahli len na priemer. ()

Bigfuckman

Surově naservírované poslední dny Lidic. Od české tvorby se za poslední dekádu takto kvalitně natočený film vidí ojediněle. Výborně vyladěná kamera jejíž barevné kompozice mě vkousli ještě více do filmu a do té šílené doby bezpráví. Hrůza až k neuvěření, když si člověk pomyslí jaký svinstva a to i na dětech se děli. Vždyť nás od téhle šílenosti dělí jen 66 let a lidé již hodně zapomněli a proto chvála filmařům za takovéhle filmy!!! ()

Winise

Když pominu nepovedenou pasáž o atentátu na Heydricha (na toto téma skvěle zpracovaný a asi již nepřekonatelný film Atentát - 1964), tak jsou Lidice tím, čím mají být. Je to tragický příběh jednoho omylu a chyby. No a co, že je podle některých hudba přitažená za vlasy nebo přehnaně vygradovaná - je tragická jako i samotný příběh Lidic. A jak jinak vyjádřit emoce a city tehdejší doby a lidí než emocionálním zpracováním a velkolepou hudbou. Není to čistých pět, je to tak stejně jako Habermannův mlýn... 4* ()

Jihočech

Když už tam chtějí mít zapojenou i němčinu, tak by mohli zvážit alespoň titulky. Německy ne každý umí a pak z toho filmu moc nemá, když některým zdá se poměrně zajímavým scénám vůbec nerozumí. Každopádně děj docela slušný. ()

4k7

Tento snímek na mě působí ve stylu: "bájdvej, vypálili jsme vám Lidice". Historická událost, která má sama o sobě obrovský potenciál na zfilmování, je zastíněná osudem pár vybraných lidí, jejichž nezajímavé a detailní příběhy jsou líčeny na úkor všeho ostatního. Čekal bych alespoň nějaké zasvěcení diváka do tehdejší doby, ale nic moc... atmosféra je tím pádem minimální, protože klíčové události proběhnou letem světem - viz. třeba atentát na Heydricha. Celý film vypadá jako dvouhodinový trailer, který skáče od ničeho k ničemu. K tomu si přidáme nepříliš přesvědčivé herce (snad s výjimkou Karla Rodena) a dostaneme ukázkový film se značkou Czech Made ()

Coliseum

Já bych k tomu dodal snad jen to, že kapitán Vlček nebyl vlastně kapitánem Vlčkem, ani Nadstrážmistrem Vlčkem, nýbrž, soudě dle distinkcí, Praporčíkem Vlčkem. Příběh jistojistě levný není, je, bohužel, levně podán. Okázalé záběry, překolorovaný obraz, hudební doprovod od neslyším do neslyším... A především mi u tak silného tématu chybí upřímnost v emocích. Je to kýč plný klišé, leč koho právě tohle překvapí, trpí naivitou pokročilého stádia. Propadákem bych si snímek nedovolil nazvat, ovšem stejně tak bych se zdráhal dělat z něj Pomník úcty či memento. (2,6 *) ()

Brziii

excelentne zahrane postavy, uveril jsem jim uplne vse, krasne natocene, Cival pise ze je to zdimacka na slzy, ale total blbost, ze si u filmu zabrecim, tak u tohodle me bylo spis zle z tech zasranejch nemcouru. Trosku zacinam pochybovat nad nekterymi uzivateli viz. Cival , kteri daji lidicim dve hvezdy a rycle a zbesile 5 ctyri hvezdy ()

KateW

Film není až tolik skvělý, ale dobře zpracovává velmi silné téma a nakonec Roden. Tak, jak už se u mě stalo zvykem, nemůžu proti Rodenovi říct jediné slovo. Zpět k filmu; Lidice určitě stojí za shlédnutí. Čeští herci byli zvoleni vcelku dobře, akorát režie a scénář by potřebovaly pár úprav, hlavně scéna, kde obyvatele Lidic ( muže ) vedou před stodolu, by potřebovala pořádně propracovat. Stručně řečeno film je kvalitní, ale chtělo by to si s ním dát větší práci. ()

CRYPT

Pročítal jsem si zde komentáře a ti co dávali 2 hvězdičky a méně si u mne zasloužili plus. Proč? Vezmu to hezky od začátku. Mám slabost pro druhoválečné filmy a tím více pro dramata z toho období, jelikož se většinou dokáži vcítit do rolí postav, které si musí prožívat to, co si musely prožívat a tím pádem si snímek dokáži užít a vtisknout do paměti. Ovšem toto nebyl případ LIDIC. Jsem filmový fanoušek, který se striktně vyhýbá moderní české kinematografii už z principu a možná proto mi i (lol) otečou některé slibné kousky (zrovna mne ale naprosto nic nenapadá), bohužel LIDI CE mezi ně nepatří. Začátek filmu začíná krajně NEVHODNOU scénou soulože - tato scéna hanobí památku usedlíků z Lidic už ze začátku! X záběru na panoramata z LIDIC, záběry kostelní věže apod - tragický pokus o navození atmosféry. Karel Roden a Roman Luknár byly jediné dva světlé body z hereckého výkonu všech herců. Postavy jsou tak strašně prkenné, studené a ani v nejmenším jsem si u žádné (kromě Rodena a Luknára) nedokázal vypěstovat potřebu soucíněnosti. Rád jsem se pozastavoval nad myšlenkou co asi strážmistr Vlček (Luknár) musel pociťovat, když zažíval tu bezmoc. Co bych asi tak já dělal na jeho místě? Další postavy jsou takové bez života, je tam na ně odkaz, ale film nevypráví co se s nimi děje dál, jaký měly život apod, Osobně bych udělal lépe, kdybych film posunul někde až na hodinu a čtvrt a dokoukal zbytek.Film působí strašně lacinným dojmem, pár hořících chalup, pár vojáků, prázdné místnosti a kulisy, takové bez života, neslanné nemastné. Hudební doprovod mi ani nevadil, spíše jsem byl překvapen jaké sympatické kompozice se do filmu vložily. Další překvapení bylo na konci při závěrečných titulkách kolik LIDIC celosvětově máme. Abych to shrnul, naprosto zbytečný film, který se snaží (asi) podpořit památku původních vypálených LIDIC, naprosto se mu to nedaří a já ačkoliv soucítím s převšími, musím dát nízké hodnocení. Pro mne další důkaz, že pro mne shlédnutí české kinematografie je pouhá ztráta času. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)