Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Mr.Hudson

Čekal jsem ledacos, ale tohle opravdu ne! Skvěle natočený film. Ve filmu je výborně zachycena tragický osud Lidic včetně ponuré atmosféry a vesnických mezilidských vztahů. Výborný příběh, skvělé obsazení a neskutečný Karel Roden. Scéna, kdy se Roden vrací z vězení zpět do Lidic a najde pouze prázdné místo je opravdu hodně emotivní. ()

Meteorista

Je to zvláštní, ale film na mne působil strašně epizodově, aniž by se tak sám vyloženě profiloval. Vztah válka vs. láska se tu pro mě nějak rušil a jedno k druhému mi nějak nesedlo. Kdyby byly natočeny dva různé filmy, které by se věnovaly jednomu tématu, bylo by to, co se mého názoru týče, lepší. Ale jinak herecké výkony dobré, dokonce i mladí tu hráli na slušné úrovni. Jen mi vadila jedna věc - krátkost rolí. Celou třetinu filmu je nám líčen a nastiňován vztah mezi dvěma mladými lidmi (dokonce chvíli byl nájezd na zápletku klasického milostného trojuhelníku), aby po dalších 20ti záběrech na německé vojáky byly tyto charaktery... no dejme tomu ztraceny. To mi na tomto filmu asi vadilo nejvíce, ten prostor tu prostě nebyl a režisér si vzal na vylíčení moc velký časový úsek. Ale v celkovém porovnání s ostatními českými filmy poslední doby, se tento povedl maximálně a kdyby prorazil alespoň trochu do zahraničí, což si myslím, že má tento snímek za úkol, a poučil, či donutil k zamyšlení alespoň polovinu film-zhlédnuvších "cizáků", bude to pro tento film myslím velké zadostiučinění - a upřímně, tento film si to zaslouží a ne, že ne! ()

nessbeal

Otrasne! Nuda nekonecna nuda, nic sa tam prakticky neudialo, akurat ze zabili par ludi na kameru. Trapna Fialova znie po cesky neprirodzeno... ()

jane1106

Filmová tragédie, kterou jsem zhruba od půlky už byla schopna vydržet jen proklikáváním vpřed. Od začátku nefunguje nic: zmatky v postavách, a díky nepřehlednému střihu i v časových rovinách u, mě vedly k okamžitému odcizení, takže jakákoli šance soucítit, ba dokonce prožívat katarzi nad osudem hrdinů, byla okamžitě zmařena. Tak rušivá forma mě navíc standardně začíná nudit, nedokážu se soustředit na dialogy, a tudíž jsem zbytek snímku mohla strávit hodnocením mimořádně kýčovitého vizuálu. Ten střídá sluncem zlatě zalité záběry na panorama Lidic (asi dva) s po většinu stopáže převládajícím, odporně modrým filtrovaným obrazem rádoby noční krajiny. Používání filtrů je vůbec jakýmsi nešvarem soudobé domácí produkce a bohužel jen posiluje dojem, že se nikdy nic nedělá na 100% (hlavně mít rychle a jednoduše natočeno, vždyť českému Honzovi je to v kině stejně šumák). Nejrůznějších zpomalovačky a okrášlení rádoby na efekt jsou jen prázdnými exhibicemi, neboť ve filmu není jediná zajímavá scéna, kterou by účelně pozdvihly. Na adresu hudby už bylo hodně napliváno, takže ponechám bez komentáře. No a na závěr Roden (kterému syn přirozeně musel na kudlu nalehnout, jelikož chladnokrevný vrah by neměl ten správný tragický rozměr) dobije severní pól a do stanice přijíždí lokomotiva Tomáš (ad1 ať si přeberou racionálně uvažující a ad2 je určen znalcům železnice.:)). Bohužel, opět budu ve stádovité společnosti za vyděděnce, který má "nějaký svůj vkus, o které si myslí, že je nejlepší na světě". Pokud by se ale někteří diváci v kiench méně dojímali a více přemýšleli, možná by to u nás ti filmaři konečně přestali flákat. ()

El-Barto

S Lidicemi mám podobný problém jako s Habermannovým mlýnem - silný příběh, který nám nic nedá a nedokáže vymáčknout žádné opravdové emoce. Na konci jsem nevěděl, jestli mi má být Šími líto nebo jím mám pohrdat. Habermannův mlýn má oproti Lidicím tu výhodu, že neni tak neúnosně nudný, 4/10. ()

KoleckoR

Velmi dobrý film a velmi dobrá role pro Rodena. Po tématicky podobném Hlídači č. 47, kde exceloval a pro mě slabším Habermannovým mlýnem, je to opět skvělá role. Film je i dobře zvládnut po hudební stránce. ()

Pidzey

Pomalé tempo a slabý scénář nezachrání ani pěkná hudba a slušné výkony některých herců, především Bydžovské a Rodena. Čekal jsem trochu barvitější inscenaci holocaustu a větší účast Rodenovi postavy, ale kdo ví, třeba do takle skutečně bylo. Filmařsky pro mě zklamání. ()

malypivo

Jeden dopis vládne všem, jeden jim všem káže... Ne vůbec špatný film o velmi špatných událostech. Asi nejzajímavější je Karel Roden, který je chráněn ve vězení a poté propuštěn do zcela jiného světa - světa bez Lidic... ()

Košoun

3* jen za to, že samotný příběh Lidic je natolik silný, že ho nelze jen tak přejít. Ale upřímně, více vám dát přečíst si o vypálení Lidic na Wikipedii, než koukat na tento podivný rozvleklý film. Roden opět hraje tu jednu svojí postavu, která navíc s dějem moc nesouvisí. V každém druhém komentáři se tu objevuje slovo "kýč". A asi přesně to film vystihuje. Hůř to mohlo dopadnout snad jen kdyby to režíroval Renč... ()

Bozvav

Lidice by si zasloužily pietu i ve filmu. Události kolem nich známe všichni, nebo alespoň ti, co se ve škole ještě učili dějepis, tak že se učili a nekreslili si v hodině komiksy. Nicméně zpracování této tragédie nabízí množství úhlu pohledu (a tím nemám na mysli pohled senilního bývalého příslušníka Einsatzgruppen), ten který nám nabízí tento snímek, za mne není tím nejzdařilejším. Dramatizace je místy nabubřelá, hudba šílená, tam kde by měly doslova stříkat emoce, zůstává jen pachuť. I tak film rozhodně stojí za shlédnutí, rozhodně není špatný, ale není to ono. Za mne 60% max. ()

Eluin

Lidice byly dlouho očekávaným filmem. Já osobně se jeho příchodu trochu obával, neboť jsem měl jakési tušení, že snímek skončí zastrčen pod nánosem kýče a balastu. Stalo se ? Ne docela. Když si člověk představí mokrý hadr a jeho následné ždímání, tak jej jistě i napadne, že čím více se za to vezme silou, tak tím více vody z hadru vyteče, až do úplného vysušení. Takhle jsou obrazně ždímány i Lidice. Trpká válečná tragédie dosud v českých (respektive československých) filmech moc velkou stopu nezanechala, pominu-li snímek Sokolovo z roku 1974(kde při popravě u statku zazní památná věta, "Ať žije KSČ!"), což je však snímek, jehož hlavní těžiště děje leží mnohem dále na východ. Lidice jsou v podstatě filmovou adaptací Mahlerova díla Nokturno, film se snaží držet historických faktů a tehdejších reálií, ke kterým tak hezky pasuje i obec Chcebuz, jež se prý původním Lidicím velmi podobá. Ano, snímek mi v některých momentech přišel poněkud podbízivý, jedná se zejména o scénu s úvodní souloží (nic proti tomu, nejsem puritán, ale snad také nebudu sám, který si myslí, že v současné kinomatografii se tyto scény vkládají hodně často, a to poměrně účelově) a o hudbu, jež je prakticky všudypřítomná. Nejde o to, že by hudba samotná byla špatná, nicméně snaží se ždímat emoce i tam, kde to není vyloženě nutné, kde samotné události by možná vyzněly působivěji kdyby takovou hudbou podbarveny nebyly, nicméně to je jen můj subjektivní názor (jako koneckonců celý tento článek), s nímž se asi každý neztotožní. Kladem filmu jsou určitě herci. Rodenův výkon se mi líbil stejně tak, jako třeba výkon Bydžovské, či Zuzany Fialové. Překvapivě se šlo dívat i na Veroniku Kubařovou, kterou jsem měl až dosud zafixovanou (bůhvíproč) v dost nelichotivých "vodách". Ve vedlejší roli se mi ale rovněž velmi zamlouval Jan Budař jako kasař Petiška. Tato postava mu skutečně sedla a trochu podezřívám tvůrce, že mu ji psali přímo "na tělo". Když zmiňuji klady, tak by bylo záhodno zmínit i jedno velké negativum, tím je scéna atentátu na zastupující říšského protektora, která do konceptu snímku vůbec nezapadá a navíc je samotná celá natočena dost zvláště, takovými podivnými, zpomalenými záběry, jež se ve filmu objevují ještě při obkličování Lidic německými vojsky. Škoda. Když už jsme u toho Heydricha, tak mě osobně moc potěšila scénka, kde zastupující protektor hraje na housle a následně je (nepřímo) zmíněno i to, že některým posluchačům nabídl zdarma lístky na Slavii (to se musí ocenit!!). Samotné gro filmu - likvidace obce Lidice - je však natočeno trochu nečekaně. Žádná velkolepá hudba, patetické proslovy, nic takového, což je podle mě jen a jen dobře. Pate Noster z úst lidických mužů zní velmi působivě (a neurazí ani bývalý starosta Berouna (a současný ministr kultury) Besser coby zastřelený chlapík, jen jsem jsem čekal, kdy z jeho úst vyjdou ta památná slova o KSČ :-)). Od Lidic jsem očekával průšvih, ale z kina jsem naštěstí odcházel velmi příjemně překvapen. P. S. Lidice nelze srovnávat s Protektorem, jedná se o zcela jiné filmové žánry, které spojují jen historické kulisy. () (menej) (viac)

Colleague

Lidice, jako jedna z největších tragédií v české historii je pro režiséra hodně velké sousto. Natočit špatný film o Lidicích není to samé jako natočit špatnou komedii o teenagerech. Tady si prostě režisér nesmí dovolit selhat, protože když z toho udělá parodii je to průser jako vrata, už jenom kvůli pozůstalým nebo příbuzným pozůstalých. Podle mého názoru Petr Nikolaev úplně nedokázal natočit to, co se od Lidic čekalo. Tím myslím film, který by dostatečně uctil památku pozůstalým. Alespoň u mě nevyvolal ty emoce, které bych od filmu tohoto typu očekával, i když se o to místama vší silou snažil. Na druhou stranu je to na české poměry vysoce nadprůměrný film, za který se pan režisér určitě nemusí stydět. ()

augustine

Neuveriteľne dojemno-cynický film. Z Rodena mi behal mráz po chrbte, na Fialovú sa konečne po dlhej dobe dalo pozerať, ale aj tak najlepší bol Ondřej Novák. Na tento film by som "deti" pustila až v tom tretom ročníku na strednej škole. Dejepis som na škole nenávidela, ale keby nám niekto občas pustil takáto film, nebola by som proti. Časom si to určite pozriem ešte raz, ale už je to skoro 5. dní čo som tento film videla a stále mám z neho horkosladké pocity. Nie je pekné, to čo človek vidí, a osobne si myslím, že v skutočnosti to bolo ešte horšie ako to tu bolo zobrazené, ale stále to patrí medzi České filmy, ktoré treba vidieť. ()

FilmWave

Pomalejší a lyričtější než "Habermannův mlýn", ale o třídu horší je to hlavně kvůli tomu, že mnoho scén je značně televizních a silným scénám chybí dobrá hudba a kamera. Nicméně velmi dobří herci a kombinace "malé" zápletky a lidické tragédie fungují a dávají silnému tématu důstojnost a potřebnou vážnost. ()

Smejdik

Filmové zpracování: ****, historické sdělení: *****. Kvůli zbytečně natahované stopáži se kloním k nižšímu hodnocení, ale film mě určitě zaujal. ()

jura-roy

Více emocí, děje a faktů dostanete z leckterého černobílého dokumentu, který je propleten autentickým materiálem. Díky filmu se prý nemá na osud Lidic a celé té hrůzy 2. světové války zapomenout, ale jako pocta a biografický pomník to není to pravé ořechové. Hodně skoků v dějových pásmech, líbivé nic neříkající obrázky, potemělá hudba a skoro i málo pláče. Nejvíce zamrazí poslední titulek filmu, kde se dočtete kolik obyvatel Lidic zahynulo a jak. ()

char_t

Film je přesně takový, jak jsem čekal. Na české poměry relativně kvalitní, s několika velmi silnými momenty, ale za to můžou spíš samotné reálie Lidic, než snaha filmařů. Hudba tiše podporuje a nevyčnívá, stejně tak herci se snad až na Rodena moc neukázali. Celkově jsou Lidice jen lehce nadprůměrným snímkem, pateticky zfilmovaným památníkem jednoho tragického momentu. Kategoricky pak nesouhlasím s některými 5* hodnoceními, které se zakládají jen na tragickém osudu Lidic, historie nemá nic společného s kvalitou tohoto filmu. PS: Když jsou nejsilnějším momentem filmu závěrečné titulky, pak je asi něco trochu špatně. ()

Rokle

Ukázka toho, že i Češi dokáží natáčet "velkofilmy". Samozřejmě se nemůžeme srovnávat se světovou produkcí, ale už Habermannův mlýn prokázal, že historické tragédie je možné natočit se ctí a předat mladší generaci určitou výpovědní hodnotu. Mnoho lidí poukazuje, ba přímo soptí nad patosem a kýčem. Ano, souhlasím s tím, že ta hudba cílená na efekt je někde až přespříliš a šlo by ubrat. Na druhou stranu se domnívám, že ta hořečnatá slova jsou leckde zbytečná, protože scény, které ukazují krutost a absolutní moc nad obyčejnou malou vesnicí, chtějí ZÁMĚRNĚ vyvolat emoce. A to se podařilo. ()

aslavey

Samozřejmě, že prvotní je příběh. Na to, že se k tomu dusí děti výfukovými plyny a střílí 15tileté kluci, se musí koukat s odstupem a zároveň respektem, protože to tak zcela jistě bylo. Jenže ani ten příběh není uplně eňo. Neměl tu správnou šťávu. Gradaci rychle střídalo utlumení a občas se dalo i zívat. K tomu herecké výkony... To, že Roden je PAN herec, se ví už dlouho, jenže zde neměl ani moc prostoru pro své umění. Ne časově. Trávil na plátně vcelku dost času. Ale zbytek obsazení mu nemohl natolik konkurovat, aby se jeho talent naplno projevil (snad s vyjímkou Jana Budaře a celkem v pohodě byl i neznámý Adamczyk). Nicméně prvoplánové dojemné scény se mi zdály až natolik přehnané, že jsem se spíš jen pousmál, než uronil kapku. Ale pořád se musí nechat, že na české poměry je film vydařený. Jsou (a je jich většina) horší. BTW: Heydrich se poved :) ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)