Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

blackrain

Při vstupu do kinosálu jsem si neustále v duchu opakovala, že jde o film, jen o obyčejný film, o něčí představu převedenou na filmová plátna, která měla divákům zprostředkovat tragickou událost. Ale to trvalo jen do chvíle, kdy stařičký farář pronesl k uvězněným lidickým ženám větu, která mě hluboce zasáhla. Řekl jim: "Ráno bude určitě po všem." Myslel to dobře, měl za to, že se všichni navrátí do svých domovů ke svým mužům. Najednou jsem si totiž uvědomila jakou mám proti nim děsnou nevýhodu, protože vím, co bude v nejbližších minutách, hodinách následovat. Sevřel se mi žaludek a já s kapesníkem v ruce tiše seděla a čekala jsem na to, co a jak se odehraje. Konečně po dlouhé době český film, kterého si můžu vážit. ()

Tony.cs

Mrazilo mě v zádech. Hodně mě mrazilo. Místy kýčovité, celkově však umocněné vlastenectvím a jen představou těch hrůz. Na české poměry výjimečně výborný film. ()

KiritoSenpai

Ano, musím říct že mne tento film zaujal, protože ne každý režisér si troufne zfilmovat tuto těžkou věc v životě národa českého. Škoda že (jak napsal Tetsuo) hudba hraje 124 minut ze 126 minutové stopáže. Jinak myslím že Karla Rodena by v tomto filmu čekal každý jako hlavní postavu. ()

Žralok

V podstatě jde o příběh jedné malé české vesničky. Která se díky frajeřině dvou místních mladíků dostává do historie. Bohužel kvůli tragické události. Příběh zde zachycený není fiktivní. Konečně je ve filmu zachyceno, jaké události vedly k vyvraždění obyčejných lidí a vypálení celé vesnice. Ze začátku je děj trochu rozvleklý. Ale poté nabírá obrátky a nepovolí až do konce. Skutečně emotivní zážitek. Opravdu si myslíte že znáte příběh Lidic ? ()

kaylin

Poslední dobou se snažím napravit svůj dluh k české kinematografii, ale říkám si, jestli to má vlastně smysl. "Lidice" měly být velkým filmem o události, která zasáhla do dějin českého národa tím nejčernějším písmem. Ve skutečnosti se ale jedná o malý film, který se spíše soustředí na jednoho člověka a jeho utrpení, než na podstatu dějin. Napadá mě srovnání. O tragické události jdou natočit dva druhy filmů. Věrohodný, který primárně nehraje na city, ale přesto chce vzdát poctu lidem, kteří nepřežili. Takový byl snímek "Let číslo 93". Pak je tu druhý způsob, jak vzdát postu - natočit slzopudnou věc, která se nesnaží o nic jiného než o patos. Takový byl snímek "World Trade Center". A teď si tipněte. Do které skupiny patří "Lidice"? Do první nebo do druhé? Samozřejmě do druhé. Snaží se vyvolat silné emoce, což se nakonec nedaří. Nejzajímavější jsou scény z vězení, což by teoreticky měl být pouze vedlejší příběh. Karel Roden je v popředí jenom proto, že film dokáže utáhnout. Zvládne to. Ostatní jsou taky dobří, jenže celek je... Prostě to není něco, co by mě donutilo, abych zabředl do smutku nad osudem těch nebohých lidí. Když si přečtu jakýkoli popis událostí, nejspíš mě to zasáhne více. Rádoby umělecké záběry, rozostření kamery a snímání stádečka králíků, to opravdu není něco, co mě dostane. Hudba chce být velkolepá, a tak se "Lidice" podobají takovým špatným spektáklům jako třeba "Pearl Harbor". Je to škoda. "Lidice" by si podle mě zasloužili větší poctu. Proč se vyhýbat drsným scénám a natáčet je jen na půl? Proč na diváka nepřenést více z toho utrpení? Je mi líto, že to takhle dopadlo, ale tohle prostě není něco, co by zachycovalo události takové, jaké byly. Je to jenom hra na velkolepost, která si propůjčila děsivou událost našich dějin jako pozadí. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/parmeni-krysy-z-temnot-mi-4-blazniva.html ()

gogos

Další Rodenova válečná epopej, nutno podotknout, že patrně nejhorší. Proti Rodenovi samotnému, ale ani třeba Budařovi či Bydžovské nemám jediné negativum na obzoru, jejich výkony celý film jednoznačně táhnou. Problém však nastává ve vykreslení celé hrůzy, atmosféry, místy až debilních záběrů a celkov divné kamery a tóny barvy filmu. Ve všech těchto aspektec Nikolaev selhává na celé čáře, což ve výsledku budí značně rozpačitý dojem. Je to velká škoda, protože s takto silným tématem a takovýmto hereckým obsazením se dá vytvořit film na úplně jiné úrovni. Todle je patosovitá břečka, která se může opírat pouze o fakta nechutné historie... 3* ()

Kaluž

Vykonstruovaný scénář a patetická kýčovitost řadí Lidice mezi šedý průměr české televizní produkce, který to kvůli přepálenému rozpočtu dotáhl až na plátna kin. Ale snímkům Schindlerův seznam nebo Jdi a dívej se to na plátnech slušelo mnohem více. Lidice jsou dalším zbytečným filmem poukazujícím na hrůzy 2. světové války převážně tím, že ve vypjatých scénách jen zvýší hlasitost tklivé hudby nad únosnou hranici. Scénář je vyloženě špatný (funguje jen Rodenova tragická linie), kamera místy perfektní, místy úděsná (všeho moc škodí aneb Janusz Kaminski meets Dan Mindel), herci se vytáhli, ale emoce neprobudili (netýká se Rodena a Bydžovské). Zkrátka celuloidový pomník. Snímek divákovi nepřinese zhola nic, jedinou výpovědní hodnotou tak zůstavá zjištění, že v Jižní Americe (nebo ve Španělsku) je každý druhý člověk pojmenován po české vypálené vesnici. Ale ani tohle bohužel nepřebije děti Oskara Schindlera. ()

Dr. Hawkeye

Film jsem viděl už v době, kdy rozčarování z kritik, které jsem přečetl, poněkud opadlo, ale byl jsem díky ním alespoň teoreticky připraven na to, do čeho jdu. Ve výsledku jsem ale nebyl zklamán, ale spíše poněkud naštván z promarněné šance. Pokus rekonstruovat tragický osud Lidic a jejich obyvatel totiž zůstal kdesi na půli cesty. K pozitivům snímku patří vedle samotného záměru jeho špičková technická stránka - obzvlášť kamera, výprava a postsynchrony jsou (nejen) na české poměry nevídané. Na druhou stranu o to víc zamrzí scénář, který divákovi nedává prakticky žádnou možnost ztotožnit se s některou z postav, a my tak spíše nezaujatě sledujeme jednotlivé figurky. Jako zcela zbytečné pak působí chyby, které byly již mnohde propírány - osobně mě zarazila například postava Zuzany Bydžovské, která, ačkoliv ochrnutá, začne po několika dnech v Ravensbrücku (byť s pomocí, ale i tak) chodit. To, že jde o Ravensbrück však není jedinkrát zmíněno. Navíc, jak už psal Kamil Fila, film je až přespříliš ušlechtilý. Genocida a vraždění však ušlechtilé ani krásné nejsou (a já měl bláhový dojem, že to přinejmenším po filmu Zachraňte vojína Ryana, ví snad už každý filmař). Zde však popravený po jednom zásahu "vzorově" padá mrtvý k zemi. Žádná agónie, bolest, nic. Jen přesně fungující likvidace. Drobné plus mi proto přidal voják, který na rozdíl od ostatních není dokonalým vraždícím strojem, ale nevydrží likvidaci neárijských dětí v nákladních autech, nejprve se potupně pozvrací a následně si prožene hlavou kulku. Naopak je zvláštní, jak se při snaze věrně rekonstruovat událost, neubránili tvůrci něco si dodat a nechali tak umístit Němci do Lidic vysílačku, k čemuž však došlo v Ležácích. A takřka komicky (přinejmenším ve srovnání s filmem Atentát) vyznívá na poslední chvíli dotočená scéna samotného atentátu na Reinharda Heydricha. ()

Maq

Uživatelé Marigold a Britrik napsali hodně za mě. Podle mne je hlavní zrada již ve scénáři - Mahler se nedokázal rozhodnout, zda napsat historickou rekonstrukci pro osvětové účely či charakterní drama. Proto máme ve výsledku takový Eintopf rozpačité chuti. --- Osobně bych dal jednoznačně přednost dramatu zakázané lásky, do něhož jedinečným způsobem zasáhla lidická tragédie. Na její vylíčení bych neplýtval produkčními penězi a filmovým časem. To nové, originální a silnější než všechna propaganda se mělo odehrát v osobní, intimní rovině - invalidní manželka, cizoložný poměr, smrt syna, kriminál, lágr, smrt manželky, shledání milenců po válce, a budoucnost v dalších, tentokráte benešovských a bolševických sračkách. To poslední je díkybohu naznačeno, a bohužel právě jen naznačeno - je to nejlepší a jediný skutečně děsivý moment celého filmu. --- Vidím dva důvody, proč to takhle nedopadlo: Na milostné drama s válkou pouze v pozadí by se nesehnaly peníze, a za druhé Mahler je spisovatel velmi velmi průměrný, spíš jenom takový publicista. ()

katuska138

Znáte ten pocit bezmoci, když se podíváte na hodinky a zjistíte, že od minulého koukání na hodinky uběhlo jen deset minut? Protrpěla jsem to až do konce. Nečekala jsem mnoho, nečekala jsem skoro nic, ale i tak mě tento film zklamal. Myslela jsem, že mě to alespoň trošku zasáhne, že možná budu mít i na krajíčku. Ale vůbec nic. Z postav nešly naprosto žádné emoce. Ale nejvíc absurdní mi přišel závěrečný "skoro happyend". ()

EvAnSiT

Zo začiatku som sa snažil byť vnímavým, ale hlavne kritizujúcim divákom, riešiť čo sa mi páči a čo naopak nemusím. Ale postupom času ma dojemný dej, silný príbeh a celkové vyobrazenie dojalo natoľko, že som sa v závere skoro neubránil slzám. Skvelý Roden... záber pustej zasneženej planiny a na rozcítenú Šímovu tvár v závere snímku skutočne stáli za to. Patrilo by sa vyzdvihnúť aj hudobnú stránku filmu ako takú, avšak miestami vyznela až príliš pátosne. ()

Philcze

Kýčovitá rekonstrukce jedné tragické události, která nás přes pompézní hudbu a nabubřelé zpomalovačky nutí říct si, že "to všechno bylo strašné...". Bylo, ale zvládli bychom si to uvědomit i bez toho patosu, i v daleko sugestivnějším podání. To bych toho ale od Nikolaeva asi chtěl až moc. 5/10 ()

Helo

První polovina byla taková nijaká, obyčejná, ale jakmile přišlo na emoce, tak z toho hned byl jiný film. Tam kde v emočních scénách selhal Haberrmanův mlýn, tak zde to Lidice zvládly na jedničku. Hudba nenadchla ani neurazila. Roden nepřekvapil (všichni ví, že je to dobrý herec a opět dobře zahrál). Jedinné zklamání pro mě byl atentát na Heydricha. Chápu, že tam ta scéna původně neměla vůbec být a byla dodatečně natočená kvůli distribuci v Americe... ale i přesto ji nemuseli tak odfláknout!! ()

Thomassi

Na Lidice se čekalo zatraceně dlouho a právě proto jsem věřil, že to bude pecka tohoto roku. Propagace filmu byla tak velká, že se ani nedalo čekat nic jiného. A já měl nutkání ohodnotit ho plným počtem a i po počátečních, poměrně negativních reakcích jsem věřil v úspěch. Bohužel jsem byl vším tím okolo omámen a na konci si řekl wtf, toto má být ten velkofilm o jedné z nejčernějších stránek v naší historii? I když se o druhoválečnou historii zajímám celkem podrobně, vypálení Lidic není moje parketa. Ale myslím si, že je nemožné, aby rok poté, kdy se na ono místo Karel Roden vrací, byla jen holá pustina. A přitom příběhově ten film není špatný, má to hlavu i patu, konec je pak hodně citově zobrazen, ale proboha kdo skládal jednotlivé scény? Plno skoků, scény mají tak tři minuty a najednou se nacházíme o pár měsíců pozdějí. Toto mi na tom strašně vadilo, nemělo to žádnou kompozici, žádný celistvý sled událostí. Navíc jsem čekal, že se film bude věnovat hlavně vypálení, ale to je nakonec zobrazeno jen v několika okamžicích. I kulisy vypadaly místami dost lacině a atentát na Heydricha? Co to kurva bylo. Lidice mě jako film, opakuji pro uživatele, kteří by mě chtěli zatracovat, že tomu nerozumím a že nesoucítím s těmi lidmi, JAKO FILM, nehorázně zklamaly. Já s těmi lidmi soucítím, to co prožili se nedá ničemu vyrovnat a nikdo si to nedokáže představit, a to je taky důvod, proč se na ně znovu někdy podívám, kvůli těm lidem a kvůli tomu, že se to týká nás všech, naší vlasti. Jinak hudba výtečná a herecké výkony taky. ()

togaf

Další ukázka snahy českých filmařů o velkofilm, o který ale diváci nestojí. Válka a milostné kotrmelce a tam kdesi někde vypálili vesnici a rodiče po celém světě začali své dcerky pojmenovávat Lidice. Karel Roden už by si zasloužil nějakou roli, ve které nebude jen zasmušele zírat a pronášet vyčpělé věty. ()

salalala

Myslím, že tady už bylo napsáno hodně, takže k tomu netřeba moc dodávat. Nechce se mi ani věřit, že takhle hloupý a trapný scénář vyplodil mistr Mahler, režijní zásahy byly asi tak velké, že z jeho nápadů zbylo minimum. Postavy nemají hloubku, jsou pouze načrtnuté, dialogy prakticky o ničem, nikdo vás nezaujme. Jediné, co tady funguje, je vězeňská linie, která je zajímavá, má i dobré herce (překvapivě umírněný Budař) a je i poměrně zdařilá řemeslně. Jak se ale přejde do Lidic, je to katastrofa. Nikolaev na takhle velký film nemá a je to vidět. Absolutně se mu nedaří tvořit atmosféru a tak si pomáhá tklivou a dost iritující hudbou. Emotivní momenty vůbec nevyzní, protože se tvůrci tak snaží o dojímavost a tak tlačí na pilu, že je to spíš k smíchu. Kamera je docela hezká, ale chybí tu nějaké opravdu krásné a úchvatné záběry nebo fígle, je to spíš takové "obyčejné". Herci tu nemají co hrát a až na Rodena jsou nevýrazní a nezajímaví. Logika mi tu taky mnohdy haprovala a moc nevěřím tomu, že by se do vězení lidická tragédie nedonesla a takových chvil je tu víc. Po tomhle filmu nejsem z Příběhu Lidic (jak bylo i ve sloganu) nikterak moudřejší a spousta souvislostí tu chybí. Promarněná šance, zklamání. Takový film si Lidice nezasloužily. 50% ()

Hamaradža

Na svetové pomery podpriemer, na miestne nadpriemer, celkovo však zaujímavý zážitok. Popravde čakal som to horšie, najmä scéna v snehu krásna. Pekne natočená emočná vyšťavovačka, trochu bez pointy ale filmársky zručné takže niet čo riešiť - 3*. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)