Walt Kowalski je vdovec a nekompromisný vojnový veterán, ktorý sa tvrdošijne drží svojich názorov a predsudkov aj napriek tomu, že svet okolo neho sa mení. Tento nešťastný starnúci muž nevychádza dobre so svojimi deťmi ani svojimi susedmi. Jedným z nich je aj Thao, nepriebojný chlapec, ktorý sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto Ford Gran Torino, aby tak zapôsobil na členov miestnych gangov, ktorí terorizujú okolie. (RTVS)

Foltest

Gran Torino na mě působilo dost rozporuplně. Na jednu stranu se odvážuje ukázat, že ne každý rasista je špatný. Na stranu druhou se ale nakonec ponoří do klišé o napraveném rasistovi, který v závěru života zjistil, jak je vlastně multikulturalismus super, a že je vlastně super, bydlet ve čtvrti plné hodných a milých asiatů. Když si ale odmyslím tento hlubší smysl, tak je Gran Torino skvělý film. Příběh o zahořklém, starém muži, který přestává chápat svět kolem sebe, ale cestu zpět k životu si najde skrz mladého brigádníka, je už jen díky námětu předurčen být dobrý. Gran Torino tohoto svého předurčení naštěstí dokázalo skvěle využít. Scény mezi mladým asijcem a Waltem mají potřebnou dynamiku a stejně tak i interakce mezi Waltem a asijcovou sestrou jsou povedené a divák si je užívá. Učení asijce, jak mluvit chlapsky pak už jen podtrhuje skutečnost, že snímek se v tomto ohledu opravdu povedl. Všechny scény střetů mezi gangy a Waltem jsou zákonitě výborné. Film s takovýmto námětem se prakticky nemohl spálit. Trochu nechápu, proč asijci odmítli nahlásit znásilnění, ale vraždu už ano. V rámci plynulosti děje jsem to ale ochoten odpustit. Závěr filmu pak patří k nejsilnějším částem filmu. Nejvíce mě dostala věta. Sahal si jen pro zapalovač, neměl ani zbraň. Stejně tak závěrečná knězova řeč je vynikající. Gran Torino je díky vynikajícímu námětu i scénáři film, jenž rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Johny203

Prvých 30 minút je to čistá depresia ale potom sa film prerodí do niečoho krásneho a smutný motív je odsunutý do úzadia. Pomáhajú tomu brilantné a vtipné (pokiaľ nieste úzkoprsý kretén) dialógy v ktorých Eastwood urazí snáď všetkých. Koniec ma prekvapil ale uspokojil. Zaujímavý komentár: Flipnic ()

ezop1012

Nenásilný a celkom dobre napísaný scenár, hlavný hrdina to zahral celkom dobre i keď tam boli, aj slabšie stránky. Príliš sa hľadí späť dozadu na jeho vojnové roky a poukazuje sa akým peklom prešiel a potom nevieme takmer nič o jeho ďalšom živote až doteraz, do doby, keď sa odohráva príbeh. Rolu kňaza by som z filmu dal preč, znižovalo to dramatickosť. Dávam plus za to, že chlapca nehral černoch. Negatívom je zase použitá klasická šablóna, kde koniec príbehu sa dal odhadnúť už po krátkom čase, avšak záver ma milo prekvapil, nečakal som práve tuto možnosť, a preto, ako celok film dopadol lepšie. ()

Engelbert

Sorry jako, ale v případě tohoto filmu se moje hodnocení silně rozchází s hodnocením většiny. Není to špatný film, je jen bohužel příliš prvoplánovitě a předvídatelně černobílý. Bílý hlavní hrdina Clint Eastwood je trochu xenofob, trochu rasista, trochu má nějaké trauma z korejské války, nemá ideální vztahy s vlastními dětmi ani vnoučary, a narozdíl od své zesnulé ženy nechová úctu ke kostelu ani jako k instituci ani k jejímu reprezantantovi, mladému katolickému kazateli. Prostě, skoro by se dalo říct takový průměrný Čech. A do toho se mu přimotá v sousedství žijící subtilní "bambusák", jak ho hrdina tituliuje,jinak Američan asijského původu, který se nechce stát členem gangu jiných šikmooček. Zato Eastwood z něj chce udělat pořádného chlapa - sežene mu práci na stavbě a učí jak politicky nekorektně hovořit s holičem, i když mu Thao chtěl jen původne ukrást auto. A nakonec se Clint nechá zastřelit, aby dostal pár grázlů do basy a jeho chráněnec dostane v dědictví fajn zachovalý bourák Gran Torino 1972, který mu všikni záviděj. Celý film jsem se nudil a podruhé si ho už rozhodně, na rozdíl od jiných eastwoodovek, nepustím. ()

A_Shearer

Je to těžké hodnocení. Ač za to originál nemůže, viděl jsem to v českym dabingu, za kterej by Clint měl tu bandu čuráků postřílet jak rejžáky v Koreji i kdyby se vzdávali. Aspoň za toho věčně chroptícího Županiče bych mu dal metál. Další problém toho filmu je, že Clint hraje skoro tak špatně, jako zní ten českej dabing. Což ale neni překvapení, protože ten jeho otravně drsňáckej ksicht uměl prodat jako herectví jen geniální Leone. Pak už to v tomhle ohledu vždycky stálo za kulový. Dál máme na řadě scénář, se všema možnejma klišé a tim votravnym americkym sebežroutskym patosem. Jenomže přes to všechno, mě tam baví ten prvek krásně drzejch a dominantních ženskejch. Jestli jde film někde na dřeň, tak v tý oboustranný beznaději vztahu s vlastníma dětma, Pak samozřejmě to finále, který je sice taky naivní, ale diváka fakt dostane a úroveň zvedne o level výš. A pak taky za ten song na konci, kterej se moc poved. A koneckonců i za to, že mám po shlédnutí fakt chuť mluvit sprostě. Vzhledem k tomu, že mi ve filmech nakonec jde vždycky o podstatu a nikoli o formu, vytáhnu to až na čtyři hvězdy, byť je to jinak fušeřina asi na úrovni Zachraňte Willyho... ()

Ospalek

Psychologické drama jako vystřižené. Clint Eastwood je opravdu vynikající tvůrce, který si zaslouží uznání. A ten konec? Jedním slovem dechberoucí. Jasných 100% ()

BGH

Co dodat. Nehorší na tomhle filmu je, že jsem na konci brečel... asi stárnu a stávám se sentimentálním. Krásná filmařina po všech stránkách... ()

supg

Film, který nutí člověka po konci ještě dlouho přemýšlet. Tak, jak to u Clintaka bývá zvykem. Celý jednoduchý dej, bez akčních záběru a zbytečných slov, Vás nenechá vydechnout. Clint je zde už slušně starý, ale tvrdý, jako skoro nikdy předtím. Slov je zde málo, ale hlášky stojí za to. A konec, tak to je asi ten nejfrajerstejsi závěr, jaky jsem kdy viděl. Originální, drsný, ale přitom logicky a nejvíce eastwoodvsky, jak jen mohl být. Pro mne jeden z top3 nejlepších filmů ()

jossC

Clint skvěle... Scénář skvěle. Viděl sem to několikrát a pořád se mi to líbí. Už jste potkali někoho do kterého se nemáte srát? Clint je boží. A pak jste litovali? ()

Fuego

První hvězda za režiséra a main star CE, druhá za opravdu skvělý scénář, třetí za báječnou a skvělou rovinu v jednání, neohlížející se na současnou, tak módní idiotskou a otravnou korektnost a rasismus naruby. Čtvrtá za tu nádhernou káru Ford Gran Torino Sport 1972 Fastback 351 cui Cobra Jet, i když mám z tohoto období i oblíbenější "svalouše". A pátá za ten zkur*eně hustej konec, kterej mě nejdřív pekelně dožral a málem rozbrečel, ale pak jsem ho docenil. Very well done mr. Eastwood! ()

Mily

Krásný a zároveň smutný příběh o starém muži, který se zdá na první pohled, že se chová arogantně a nenávistně vůči většině lidem. Ve skutečnosti je to dobrý chlap s dobrým srdcem, jen to ve skutečnosti nedává najevo. Jeho příjemné chování oplacuje jen lidem, kteří si to opravdu zaslouží. Filmový závěr je natolik krásný, až mi z toho duševně bylo smutno. Lidi se na první pohled nemusejí zdát, jací doopravdy jsou, stačí jen druhému porozumět a být trpělivý. ()

typa

Toto je film na deset hvězd. Děj graduje, jak má. Konec nečekaný a geniální (taková věc se, slovy Walta, musí pečlivě naplánovat). Clint Eastwood v životní formě. ()

Radeck

Film o americkém patriotovi je hlavně o smíření, nemoci, stáří, samotě a o tom jak je těžké si najít zas cestu k obyčejným lidem a přátelství i když mohou být jiné kultůry a rasy. Nečekal jsem od filmu nic, náhodně ho viděl v televizi a byl jsem doslova k televizi přikován a to přeci asi tvůrce chtěl což se mu povedlo. Nebudu rozebírat rasismus atd. o tom jen ten film díky bohu není má jiný smysl a pointu. ()

SLPHR

Film, který dokazuje, že věk je jen číslo, protože to co v tomto filmu předvádí Clint Eastwood (jak z pohledu režie, tak z pohledu hereckého výkonu) je neskutečné. Čekal jsem mnoho, ale to co jsem viděl, mi vyrazilo dech. Film se zařadil k mým nejoblíbenějším filmům a utvrdil mě, že Clint Eastwood patří k nejlepším režisérům. ()

kazatelSVK

Gran Torino je úžasná povahová štúdia muža, ktorý sa naučí vysporiadať sa so svojimi predsudkami voči druhým, človeka, ktorý sa naučí rešpektovať inú kultúru a muža, ktorý sa naučí spriateliť sa s niekým, na koho by sa predtým nikdy dvakrát nepozrel... Ukazuje, ako sa muž mení z niekoho, kto nenávidí človeka kvôli jeho rase, na niekoho, kto má silný mužský vplyv na toho istého mladého človeka... Je to nádherný, srdečný a miestami humorný príbeh o vzťahu nielen týchto dvoch ľudí ()

wvwrayman

Ten ješitnej, xenofobní morous je vlastně zásadovej človíček, hledající rodinné hodnoty, úctu a respekt. Po dnešním několikerém shlédnutí tohoto filmu si říkám, že vlastně vždy chci být na straně Walta, chci být jako on, chci umět poznávat, co je dobré a co zlé, poznávat, že (rodinná) náklonnost je mnohdy jen pozlátko a že občas i dobro může vyhrát nad zlem. ()

ondrapec

Tomuto snímku jsem se dlouho vyhýbal. Bál jsem se toho. A když jsem se konečně odhodlal, mrzelo mě, že jsem ho nezhlédl dřív. Rozhodně se jednou bude jednat o klasiku. Nevím, jestli bych na filmu dokázal najít chybičku nebo něco, co bych vytkl. Bezva herci, super scénář, tak akorát dramatu, humoru, vše v rovnováze, aby se ve vás přelévali všelijaké pocity. Clint Eastwood dokazuje, jaký herec a režisér je. *95%* ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (viac)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (viac)

01.01.2011