Tento švihácky príbeh z „Tisíc a jednej noci“ bol obľúbeným projektom hollywoodskej megahviezdy a producenta Douglasa Fairbanksa a po predchádzajúcich kostýmových úspechoch Troch mušketierov, Zorrovho znamenia a Robina Hooda upevnil Fairbanksovu pozíciu hlavnej hviezdy akčných dobrodružných filmov svojej doby a jedného z prvých "multihyperhviezd" v tomto odvetví. Herec si zahral bezbožného zlodeja Ahmeda, ktorý si získal povesť hlavného lupiča Bagdadu. Keď sa zaľúbi do krásnej princeznej a obaja sa rozhodnú vziať, zasiahne jej otec kalif a zväzok zakáže. Tak sa spustí reťaz okolností, do ktorej sa zapletie krištáľová guľa, čarovné jablko, pegas, neviditeľný plášť... a, samozrejme, lietajúci koberec. Na filme Zlodej z Bagdadu sa nešetrilo: Bola to jedna z najnákladnejších snímok vyrobených v Hollywoode v ére nemého filmu, o čom svedčia úžasné kulisy Williama Camerona Menziesa aj prelomové špeciálne efekty, ktoré sa prelínajú celým filmom. Film Zlodej z Bagdadu, ktorý majstrovsky zrežíroval Raoul Walsh, ktorý sa neskôr stal jedným z najvýznamnejších amerických filmových tvorcov a tvorcom takých klasík, ako sú The Bowery, High Sierra a White Heat, zostáva trvalou fantasy pre všetky vekové kategórie. (Film Europe)

kaylin

Tak tentokrát jsem byl mile překvapený. Rovnou se přiznám, že němé filmy nejsou můj šálek čaje, ale tady byly naprosto neskutečné kulisy a krásná výprava, do toho ještě výborné příšery a krásné triky, které v některých momentech vyznívají vzhledem k roku vzniku až neuvěřitelně. Moje první setkání s Douglasem Fairbanksem, ale doufám, že ne poslední. Tady se prostě ukazuje, že když je dobrý a zajímavý příběh, dá se snést i bez zvuku. ()

džanik

Film-pohádka, u které se nudit nebudete. Hudební doprovod, statická kamera a řídký střih - balzám. A Douglas Fairbanks v 41 letech neskutečně válí! Klobouk dolů. Konečně už taky vím, kde se inspirovali tvůrci legendární počítačové skákačky "Prince of Persia". ()

Wiliem

Dobrodružný snímek který působí stále tak svěže a chytlavě i po takové ohromné době po natočení. Nelze než film vyzvihnout a to snad ve všem co lze, protože kromě výborného příběhu, líbivé pohádkové atmosféry zaujme také množstvím povedených triků, i romantici si přijdou na své, to celé ještě zdobí vynikající výkon D.Fairbankse. Povedená vtipná zábava, která zvedne náladu. 90%. ()

zette

Velmi vypravny dobrodruzny film s obrovskym zastupem zajimavych postav a zdarilych triku. Ocenuji i krasne kulisy a orientalni nadech teto pohadky pro dospele. Anna May Wong budiz dukazem, ze zenske byly sexy i pred devadesati lety. Fairbanks se sve role ujal se cti, i kdyz hodne prehraval. Mozna filmu chybi lepsi hudba, ale jinak dobry film. ()

mortak

Když nebudeme uvažovat ten technický pokrok mezi rokem 1924 a dneškem, jaký je vlastně rozdíl ve vyprávěcích postupech a myšlenkovém vyznění hollywoodských pohádek? Konkrétněji: jaký je rozdíl mezi Zlodějem a Avatarem? V obou je hrdina na začátku duševně nevědomý, a teprve láska k ženě mu dává nahlédnout morální rozměr bytí. Ať už žije ze dne na den v bagdadských ulicích nebo je součástí vykořisťovatelské armády, teprve láska k ženě mu dá směr a myšlenku k následování a boji (dřív to bylo protestanské pojetí křesťanství - závěrečná myšlenka "Štěstí si musíš zaloužit" (Happines to be earned) odkazuje ke slavnému článku Maxe Webera, dnes je to ekologické poselství). ()

forsythia

Tenhle výlet do dějin kinematografie tedy stál za to. Celou dobu bylo na co koukat. Nevěřila jsem, že takhle dlouhý němý film může nebýt nudný. Pro mě tedy rozhodně nebyl. A navíc - je to pohádka :) ()

Babous

Němý Hollywood ve své krystalické podobě: vytrénovaný Douglas Fairbanks, monumentální kulisy, na svou dobu úžasné triky a skvělý příběh z pohádek 1000 a jedné noci. Bohužel na dnešní dobu příliš dlouhé a pro zhýčkaného diváka i roztahané. Ale ty krásné pohádkové názvy: Půlnoční moře, princ sedmi moří, jeskyně netvorů... Žít ve 20. letech, ovlivnilo by mě to na zbytek života. Mimochodem, ten mongolský princ je skvěle ďábelský hmyzím způsobem. ()

Zagros

Strhující orientální dobrodružný příběh, který mě dokázal vtáhnout do děje a u kterého jsem dokázal zapomenout na to, že je němý a černobílý. Hned začátek v podobě vynalézavých krádeží v Bagdádu mě bavil a já se těšil, co bude dál. Douglas Fairbanks byl vskutku hvězda němého filmu. Přehrávání bylo sice stále přítomné, ale to k tomu patřilo a jeho výrazovost byla výtečná. Příběh byl napínavý a dokázal zdařile vygradovat, což rozhodně není pravidlem v podobných dílech. Vyzvedl bych také výpravu a efekty. Na svoji dobu musely být dech beroucí a mně se líbily i po těch téměř sto letech. Viděl jsem verzi s hudebním podkresem a i ten se povedl, zasloužené čtyři hvězdy a doporučení k tomu. ()

Rozjimatel

2,5 Filmu dominuje hlúpa teatrálnosť Fairbanksa, takže som v ňom nedokázal vidieť bagdadského zlodeja, ale len arogantného Američana. Bezbrehé megalomanstvo bol asi spoločný znak pre raných hollywoodskych tvorcov (Griffith), tie monumentálne kulisy budia dodnes údiv (tvorcovia v podstate vybudovali celý Bagdad) a perfektná kamera tomu pridáva na pôsobivosti (hlavne v reštaurovanej verzii). Keď sa ale začneme baviť o veciach, ktoré robia film umením, vynorí sa nedokonalosť tohto filmu v plnej nahote. Okrem spomínanej teatrálnosti to je značne naivný scenár, príbeh je prevedený na plátno tak nejak mechanicky a doslovne. Pokusy o humor sú skôr nižšej kategórie, vtipy často pôsobia dosť nasilu. Celé to zaváňa Fairbanksovou exhibíciou. No a tie triky sú občas veľmi úsmevné (hlavne tie boje s kadejakými príšerami), a to bez ohľadu na dobu vzniku. ()

Brejlil

První polovina svižně odsýpá, druhá je paradoxně dosti pomalejší a fragmentárně podaná. Zachraňují ji ovšem bombastické vizuální efekty, zobrazující Ahmedovy překážky při cestě za pokladem. Fairbanks je většinu filmu jen do půl těla, aby předvedl svou vypracovanou postavu, hází úsměvy na všechny strany a je těžce vysmátý. Až do okamžiku, kdy se zamiluje. Ostatní jsou spíše do počtu, byť hlavní záporák v podání Sódžina Kamijamy se zapíše do paměti. Potěší i Anna May Wong v roli zrádné otrokyně. Naprostým králem je ale architekt William Cameron Menzies. Kulisy Bagdádu, kostýmy všech postav a vizuální efekty oslňují i dnes. ()

molcan2

Nepoddajný zlodej (Douglas Fairbanks) sa uchádza o ruku krásnej princeznej s prefíkaným mongolským vládcom. Dávno predtým, ako sme mali Disneyho Aladina, sme mali zlodeja z Bagdadu. Na to, že je to už taký starý film, sa určite dobre udržal. A to tak po stránke zábavy, ako aj kvality obrazu. Zdá sa, že iné eposy z tejto éry, ako napríklad "Intolerancia", starnú zle. Pre súčasného diváka už nie sú také zábavné a video určite nie je také jemné. Musím sa pýtať, nakoľko tento film inšpiroval budúce filmy alebo len ľudovú predstavivosť Stredného východu. Keď si dnes predstavíme túto oblasť (Bagdad je v Iraku, nezabudnite), vnímame ju ako nebezpečné, násilné miesto. Vytvorili filmy ako tento pocit romantiky o histórii regiónu? ()

JimiH

Fantastická výprava, dokonalé kostýmy, skvělé obsazení a masky a mnoho a mnoho dalších kvalit bych mohl jmenovat, leč po úvodním rychlém rozjezdu film značně zpomalil a příliš se vlekl. Nápadů naštěstí tvůrci měli dost, takže i tak je na co se koukat, ale k absolutnímu hodnocení kousek chybí. ()

PetraMishka

Nádherná orientální pohádka o tom, jak zloděj jako jediný dokázal prokázat odvahu a čest, aby zachránil krásnou dceru kalífa a získal její ruku. ()

blondboss

Zubom času ohlodaná prechádzka orientálnym fantasy svetom, ktorý mnohí poznáme z nespočetného množstva filmov a rozprávok. Tento snímok patrí k priekopníkom tohto žánru a už na prvý pohľad sa vyznačuje veľkou výpravnosťou a na tú dobu doslova pompéznosťou či už v kostýmoch, či už v kulisách, ale aj v samotnom počte hercov. V dnešnej dobe to už neobstojí, ale určite si to zaslúži primát legendy. 55 % ()