Humphrey Bogart exceluje v roli gangstera, který je právě po dlouhé době propuštěn z vězení. Přesto se znovu pustí na tenký led - zorganizuje loupež, která skončí po divoké honičce fiaskem. Dívka, do které se zamiloval (Joan Leslie) ho odmítne a zůstává při něm jen Marie (Ida Lupino), unavená pamětnice 30. let jako je on. Bogart svým vynikajícím hereckým výkonem předvedl přesun klasického jednobarevného darebáka gangsterských filmů do existenciální šedé zóny typu film noir. (oficiálny text distribútora)

Kass

H.Bogart coby podmínečně propuštěný bankovní lupič Roy Earl obdrží od gangsterského bosse Big Maca (pod nímž už v minulosti "pracoval" a jenž má především také prsty v jeho lehce znovu nabité svobodě) těžko odmítnutelnou nabídku na riskantní loupež šperků. Parťáky v chystané akci mu jsou dva nezkušení a nevyzpytatelní začátečníci, v jejichž společnosti se rovněž střetne s mladou dívkou, kteréžto jako nový vůdce party ihned padne do oka. Bogart tu v roli zločince, který svou nečekaně získanou volnost rozhodně nehodlá zahodit v niveč a pro něhož je současná fuška tou "ale skutečně poslední", představuje přímo kovaného klaďase, který se o sebe, když jde do tuhého, sice umí postarat, ale jenž svou cestu za "novým-lepším životem" neváhá lemovat činy z řad těch doslova samaritánských. Filmu škodí, že za účelem dokázat divákovi jaký že je to ten Roy Earl velký dobrák, často zabředá až do nemístně vyznívajících melodramatických poloh - což je škoda, protože charizmatický (v té době ještě nepříliš známý) Bogie svou postavu opředl přirozenou aurou sympatičnosti i bez pomoci zbytečných vedlejších berliček. Přesto, film má i své skvělé momenty - výtečná je závěrečná štvanice-honička, využívající hlavně zrychleného běhu filmu. Mám dojem, že takhle svižně natočenou akci jsem u podobně starého filmu ještě neviděl. Celkové hodnocení? Z mého pohledu slabší, ale přece jen nesporné 4*. ()

Mol

Bogart naprosto chladnej gangster, kterej nenávidí poldy a hasí si to krajinou ve svým A 38 Plymouth coupe. Škoda jen, že občas ukázal i nějaký city. Film neztratil za dobu své existence vůbec na ničem a směle se v akčních sekvencích vyrovná i dnešním digitálním orgasmům od Baye. Ať už jsou to dynamické honičky se zrychlenejma záběrama nebo pištění pneumatik na prašné cestě. ()

pepo

Je fascinujúce ako Raoul Walch dokázal začiatkom 40. rokov natáčať filmy s tempom, ktoré sa hodí skôr do 80tych rokov. High Siera síce nie je taká megapecka ako jeho Roaring Twenties alebo White Heat ale dobrých romantických gangsteriek/krimináliek nie je nikdy dosť. Hlavne ak v nich je Humphrey Bogart a hneď dve krásne ženy. Výborná žánrovka 8/10 ()

Hwaelos

High Sierra je vlastně "Bonnie a Clyde" z doby, kdy to znamenalo pouze "Clyde" (případně "Clyde a holka, co mu vaří snídaně"). Zkrátka Vysoko v horách vyniká nad dobové standardy v mnoha ohledech, bohužel ve většině případů to není míněno v dobrém. Je ještě rasističtější a ještě sexističtější, než bylo v ultrakonzervativním Hollywoodu ve čtyřicátých letech normou (bohudík za těch pár výjimek typu Katharine Hepburn, které se tomu dokázaly vzepřít). Má nesmyslný a natahovaný scénář, v němž je úlohou většiny postav - a není jich málo - přijít na scénu, udělat něco, co nemá pro příběh žádný význam, a odejít / zemřít. A film je i v hereckém projevu ještě o kus topornější, než bylo zvykem. Přiznejme si, Humphrey Bogart je až na nečetné případy (Wilderova Sabrina) hercem jedné role, kterou opakoval pořád dokola, protože ji všichni milují. Já samozřejmě taky. Tvrdej, ošlehanej chlapák, kterej vždycky jede do posledního dechu. Ale dokonce i on byl v tomhle snímku už trochu za hranou sebeparodie. Vlastně mám pocit, že nejširší paletu emocí tam předvedl ten roztomilej voříšek. Proč má nicméně smysl film vidět? Důvody jsou dva. Jednak nebývalo tak docela pravidlem, že by hlavní charakter ve filmu čtyřicátých let představoval gangster a vrah (i když několik výjimek by se našlo), a už vůbec se nestávalo, že by to byla kladná figura (opravdu mě dobové srovnání nenapadá). Má to i nějaké zajímavé důsledky pro strukturování zápletek (zločinec neuloví nevinnou romantickou holku, která ho přivede na správnou cestu poctivé práce a rodinného života, ale ta ho naopak odmítne a tak se milý gangster oddá morálně flexibilnější ženě, aby zjistil, že romantická holka je vlastně tak trochu nevděčná potvora). Druhý a hlavní důvod, proč High Sierra zkouknout, je závěr, který se odehrává ve stejnojmenném pohoří a obsahuje jak dramatickou honičku v autech, tak i přestřelku s řádně epicky romantizujícím finále. ()

Dale

Bogart je skvelý, dej už menej. Najviac mi vadila naivita buď hlavného hrdinu, alebo scenáristu, keď robí lúpež bez akéhokoľvek zamaskovania alebo rukavíc a nechá viacerých svedkov, ktorí ho ľahko identifikujú. Potom, keď po ňom pátra celý štát a je na titulných stránkach všetkých novín, tak sa veselo prechádza medzi ľuďmi akoby nič, takisto bez nejakej snahy sa aspoň trochu zamaskovať, zmeniť auto alebo čokoľvek, čo by trochu skomplikovalo jeho odhalenie. Ale možno naozaj v tej dobe si gangstri s takými prkotinami nelámali hlavu a podľa toho všetci aj skončili... ()

• Pes který ve filmu hrál jako "Pard" vlastním jménem "Zero the Dog" byl v reálném životě Bogartův psík. (formelin)