Píše se rok 1962. Prezident John F. Kennedy byl právě seznámen s tajně pořízenými fotografiemi. Posádka špionážního letounu na nich zachytila přesun ruských jaderných raket na Kubu. Amerika je v šoku a J.F. Kennedy stojí před závažným rozhodnutím. Generál Curtis LeMay žádá okamžitou odvetnou akci, prezidentův poradce Kenny O´Donnell a Robert Kennedy nabádají ke zdrženlivosti. Americká armáda je ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti a její rakety míří na Moskvu. Třináct dní trvá krize. Třináct dní stojí lidstvo před jadernou válkou. Stačí zmáčknout jediné tlačítko... (oficiálny text distribútora)

Kozlowski8

Skvěle natočené politické drama, popisující třináct dní tzv. Kubánské krize z roku 1962 - třináct dní, kdy život lidstva na této planetě visel na vlásku, resp. na zmáčknutí jednoho tlačítka. Dobře zvolené herecké obsazení, výborné dialogy ve skvělém scénáři a k tomu stejně skvělá hudba. Velký divácký zážitek. 80%. ()

PTuranyi

Kvalitná historická dráma opisujúca priebeh Kubánskej krízy očami prezidentovho poradcu Kennyho O'Donnella. Od prvých záberov zobrazujúcich jadrové rakety a ich výbuchy, dáva film najavo, že ide dramatickú historickú udalosť. Produkcia na budovaní napätej atmosféry pracuje systematicky od začiatku a nepoľaví až do konca. Herci hrajú svoje role veľmi dobre. Do role      Johna F. Kennedyho by vzhľadovo viac pasoval Steven Culp hrajúci jeho brata Bobbyho ale Bruce Greenwood túto rolu zvláda dobre. Priebeh je samozrejme nahliadaný zo strany USA, takže nejaký ten pátos a predpojatosť voči ZSSR sú primerané. Zaujímavé je použitie čiernobieleho obrazu v určitých pasážach na navodenie danej doby. 75% ()

zekon

Film který velmi zdařile ukazuje co se v té době asi dělo. Mráz po zádech z toho jde i dnes a je to další ukázka jak pár vyvolených rozhoduje o životech všech lidí. Asi nejsem jediný kdo je rád že tam tenkrát seděl zrovna Kennedy. Není takových filmů mnoho a je to další z těch co by měl být povinný na školách. ()

Agnostik

Výborné a strhující!Nečekal bych že i přes jistou americkovlasteneckou atmosféru natočit tak skvělý politický thriller o hrozbě nukleárního holocaustu v období studené války,mezi dvěma tehdejšími velmocemi.Ne vždy je Hollywood jistotou záruky,ale tohle se v daném tématu povedlo.Jestli to jak nám film předkládá historii tak-Bůh S Námi,aby se již nic takového ani v náznaku neopakovalo!Skvělé! ()

Chlo0opek

Chytlavě zpracované téma Karibské krize s amerického pohledu na věc. Ony ty USA už své rakety měly v Turecku, takže to mohla být od SSSR taková odvetná akce, ale i to se ve filmu dovíme. Opět mně tento film alespoň donutil si o této situaci něco přečíst, takže už jen za to, že jsem se díky němu zase trochu vzdělal, dávám 4*. ()

gizi

Tvůrcům se vůbec nepodařilo vytvořit atmosféru napětí. Vše je jen americký idealizovaný pohled obohacený o nepovedené emoce, absolutně chybí vyvážený (nebo alespoň nějaký) pohled Sovětů. A korunu tomu dává český dabing (pro MagicBox vyrobila L.S. Productions Dabing 2001) použitý na ČT2 15.10.22, kde např. Bohumil Švarc dabuje 4 postavy (co jsem zaznamenal). 60%. ()

oregon.fox

Roger Donaldson se ukázal ve výborném světle a mile překvapili i Steve Culp a Bruce Greenwood. To vše ve filmu, kde naleznete i několikero klišé, ale i fantastické scény a dialogy. ()

turbolama

jeden z najlepsich faktografickych snimkov ake som kedy videl... aj napriek tomu ze sa film nevyhol "patriotickému klišé" nie je ho az tak vela a velmi nevadi... vinikajuco vystavany pribeh jednej z najpohnutejsich chvil ludstva vobec je mixom konverzacnych chutoviek a nie prilisnej, no o to lepsie nastrihanej akcie... necudo ze majorite divakov film vo svojom case neulahodil, no pre milovnikov historie a specialne historie posledneho storocia je to naozaj chutny kusok ktory aj napriek nadstandardnej minutazi zhltnete na jeden sup... ()

kaladze77

To je zaujímavé, že viacerí inak vidia rodinu Kennedyovcov a v nej Roberta Francisa Kennedyho. Preto je aj zaujímavé a hlavne Bobby, lebo ich otec sa spolčil s mafiou a s organizovaným zločinom, aby John (Jack) vyhral voľby a predsa Bobby ako minister spravodlivosti bojoval proti maffií (Hoffa, Giancana). V atentáte proti JFK a aj v jeho antentáte PODĽA MŇA (subjektívny názor) mala prsty aj mafia OKREM INÉHO aj kvôli nevďačnosti. Zaujímavé že mne filmy o Robertovi Kennedym že koľko tvárí ukazujú o ňom pozrime si zopár filmov a seriálov ešte... KENNEDYOVCI (THE KENNEDYS) - Príliž horlivý malý braček Johna, ktorý uhladí veci. Nechce byť politikom a chráni Jackie, začne vzťah s Marilyn Monroe ale jeho všetko je rodina. MARILYN A BOBBY - POSLEDNÁ MILOSTNÁ AFÉRA (MARILYN & BOBBY: HER FINAL AFFAIR - Bobbyho tak zobrazuje ako teenagera ktorý bude zaľúbený, ale zároveň aj jeho neveru zobrazuje film a ukazujú ho ako zbabelca. Tá časť keď Marilyn umrie on si myje ruky, aby si zachránil svoju politickú kariéru. 13 DNÍ (THIRTEEN DAYS) - Môžeme ho vidieť odvážneho, ktorý sa nebojí ani kubánskej situácie z roku 1962, stojí vedľa prezidenta nech ten sa rozhodne akokoľvek. Vyjednáva so sovietskym veľvyslancom, čiže vo filme ho môžeme tak vidieť ako človeka, ktorý vo veľkom prispel k tomu aby nevypukla tretia svetová vojna. HOFFA (HOFFA) - Tento gangsterský film o Hoffovi ktorý stojí sedí pred súdom, pričom Bobby ho obviní že je v organizovanom zločine. Tento film Bobbyho tak zobrazuje ako malého chlapca, s ktorým Hoffa vie tak zakrútiť ako chce a môže ho aj kľudne urážať. Hoffa tak odpovedá na otázky pričom ide do protiútoku že Bobby Kennedy ostane zazerať s otvorenými ústami ako malý chlapec. RFK (ROBERT KENNEDY)- Film ukazuje udalosti po 1963 nov. 22 ako buduje po smrti svojho brata vlastnú kariéru a kandiduje vo voľbách. Ide proti prezidentovi Johnsonovi, a chce vystúpiť z tiene svojho brata, aby aj naňho si spomínali ľudia ako na RFK a nie tak ako mladšieho brata JFK (oproti seriálu Kennedyovci, tak povedal aj John/Jack aby som šiel ďalej takisto aj oproti filmu Hoffa je múdry, citlivý politik a ako aj človek). Taký človek ktorý sa nebojí nikoho a ničoho a predsa hrá postavu, ktorého si človek obľúbi. Nie je teda čudné že toľko filmov a každý z nich inak predstavuje Roberta Francisa Kennedyho? Ale že tak inak každý??? A možno druhá čudná vec je okrem mafie aj vojna vo Vietname. Zaujímavá a čudná politika to bola ako aj Kuba... klan Kennedyovcov začalo inváziu v zátoke svíň v Kube aby zvrhlo Castra s čím skoro urobili svetový problém, predsa neskôr obaja Kennedyovci John aj Bobby veľa urobili preto aby nevypukla tretia svetová vojna. Čudná bola aj vietnamská situácia, kde tiež za vládnutia Johna a Bobbyho začalo niečo vo Vietname čo sa týka USA, druhá otázka je že nešťastník prezident Johnson ešte viac vojakov posielal do oblasti, aj po smrti Johna Kennedyho a najčudnejšie bolo že Robert začal protivojnovú kampaň. Čiže hneď tri zaujímavé veci: 1. Kampaň proti Kube, ale neskôr predsa chceli a boli ochotný vyjednávať s Castrom. 2. Podpora Mafie v Kennedyovských voľbách, neskôr predsa boj proti mafií. 3. Začiatok vojnového konfliktu vo Vietname, neskôr predsa protivojnová kampaň Roberta Francisa Kennedyho. () (menej) (viac)

petisebesta

Drama se odehrává v místnosti, má to být napínavé. Je to ploché. Každý kdo zná zápletku "kubánské krize kdy svět byl na pokraji..." ví od začátku do konce co ho čeká... nebudu nudit napíšu to rovnou - jako výukový film slabé, jako drama slabé, jako vhled do zákulisí slabé, jako herecký koncert slabé, .. takže dlouhý slabý film. Snad jen ty kostýmy fakt dobrý.. pěkná móda ty roky. ()