Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

AxelWers

Zaujímavý film, inšpirovaný skutočnou udalosťou o tom ako diktatúra môže nenápadne a jednoducho ovládnuť ľudí a vytvoriť z nich hračky v rukách moci. Ohrození sú najmä jedinci, ktorí v živote utrpeli nejakú traumu a v "novom hnutí" môžu nájsť nový zmysel života. Film môže pripomínať nástup nacistov v medzivojnovom Nemecku. ()

Mukunda

V Německu mají obzvláštní tendence obracet se ke své nepěkné minulosti a zároveň uvažovat o různých experimentech (z filmu zmíním Das Experiment). Filosoficko-sociologické traktáty sem nepatří, proto jen shrnu jednou větou - myšlenka je to úchvatná. Film, jinak perfektní, si zaslouží následující výtku - podobně jako onen učitel se snaží být edukativní a postavou Tima ukazuje, jak autoritativní režim dává prostor jedincům s komplexy, které se snaží léčit právě uvnitř nového společenství, a jak se tito jedinci stávají nebezpečím pro společnost jako celek. Historie tomuto pohledu dává za pravdu, přesto je dle mého názoru škoda, že se z toho dělá fakt, díky kterému lepší společnost nemůže fungovat. Proto také jedna hvězda dolů. ()

Dimo

Kdo jiný by měl být citlivý k fašismu, než národ, který s ním má tu nejzatrpklejší zkušenost. A myslím, že nejupřímněji jej dokáže natočit právě ten národ. Je to sice místy příliš přímočaré a situace se vyvíjejí rychle jen tím jedním předpokládaným směrem, nicméně obsah a jeho smysl tyhle nedostatky naštěstí přebíjí. Vlna je fascinující film, který bych se nebál zařadit do povinné projekce pro střední školy. ()

GlamourCat

Jak napsal uživatel canakja: "geršáci se opět vypořádávají s minulostí". No jo, chudáci Němci a jejich neustálý pocit viny. Také napsal, že je to naivní. Ano, velmi naivní. Osobně vím, že lidi za jeden provaz netáhnou, pokud je nespojuje vidina nějakých výhod. Jinak by se ve Vlně DÁLE všichni stejně nenáviděli a pomlouvali, jako to bylo dřív. Ne že v uniformách začne být jedno, kdo je nejkrásnější a nejchytřejší, uniforma by to vůbec nezlepšila. Vlna navíc neměla až do soboty vlastně vůbec žádnou filozofii. Mládež se opět idealizovala. Název "Vlna" měl filmu zůstat i v překladu, "Náš vůdce" je trapas. ()

FrantaHr

Film natočený podle skutečné události na základě psychologického experimentu. Nejprve mi přišlo, že film bude o ničem, ale ten pocit mě po chvíli přešel a pochopil jsem,kam to celé míří. Celý jejich spolek, Vlna, mě pohltil a mít tu možnost, tak se asi nadšeně přidám k nim. A to nejspíš kvůli tomu, jak mě zaujalo zlepšení vztahů mezi členy a jejich vzájemná spolupráce a nadšení. Naneštěstí se to ale zvrtlo a ubralo špatným směrem. Velmi se mi také líbil závěr, při kterém mě docela mátl učitel. Už jsem si myslel, že ho ten celý projekt stáhl taky, ale později se ukázalo, že se snažil studentům jen nastínit situaci, aby jim pak mohl otevřít oči, aby viděli kam to až zašlo. Rozpuštění vlny jsem očekával, ale co následovalo, mě překvapilo a hlavně zasáhlo. Líbily se mi především herecké výkony Jürgena Vogela, Fredericka Laueho a Maxe Riemelta. Moje celkové hodnocení 95%. ()

1Legend1

Kdo si někdy snad položil otázku, jestli je možný ještě fašismus ve 21. století a jak by vypadal, odpověď najde v tomto snímku. Místy až mrazí v zádech čeho jsou lidé schopni pro dobru lidu, pro dobro Vlny! 90% ()

bif

Úžasný snímek. Neskutečně zajímavý námět, který vede diváka k zamyšlení. "Je diktatura možná i dnes? Určitě neeeee". Gansel dokazuje již podruhé (nejdříve se proslavil Napolou), že se i v Německu točí sem tam kvalitní filmy a tento hraničí s dokonalostí. Správně a citlivě vybraná teenage hudba, vynikající herecké výkony a příjemný střih ve vás vyvová dojem, že je film i se svojí stopáží přes 90 minut vlastně krátký. Vynikající počin, jen tak dál !. ()

Bollek

Tohle je přesně ten film, který mě kdysi přivedl na ČSFD. Film, který jsem tu jako první ohodnotil. Ten o kterém jsem musel po skončení opravdu přemýšlet a zjistit si i něco víc. Patří k těm nejlepším, co jsem kdy viděl. Teď po znovushlédnutí po několika letech byl paradoxně ještě napínavější, když jsem věděl, jak vše dopadne, a mohl sledovat vývoj jednotlivých postav. Myšlenka filmu je jasná. Když si ale uvědomím, že je natočen podle skutečné události, tak mě pořádně mrazí v zádech. Jak to bylo neskutečně jednoduché nastartovat. A jak je pak těžké to zastavit... ()

PEZ

Uz dlho som nevidel tak dobry nemecky film. Tento je inspirovany skutocnym experimentom, ktory spravil Ron Jones v roku 1967 na Cubberley High School v Palo Alto, v Californii. Je az mrazive vidiet, ako lahko moze fasisticke hnutie vzplanut znova. Film, ktory je velmi realisticky, ale pritom nie je fadny. Dennis Gansel to zreziroval skvelo. Vlnu by mali premietat kazdy rok na nasich skolach stredoskolakom (spolu s Requiem for a Dream) - myslim, ze tie necele dve hodinky by boli viac poucne, ako tyzdne "prace" niektorych ucitelov. Mimochodom, spominany Ron Jones sa v januari 2008 zucastnil svetovej premiery na Sundance film festivale. ()

dandislav1991

Na doporučení a fakt pecka! Sice trošku přehnaná fáze vylepování samolepek a grafittování ,ale tohle jsme tomu odpustil... prostě pecka, silné podobně jak Zkažená (estonská) mládež ... ()

JBMAVERICK

Po filmu jsem byl jednoduše unešen tím, jak je neuvěřitelně jednoduchý a reálný, vytvořit něco tak strašnýho během tak krátké doby. ()

Liduskaa

Film, který dokonale vystihuje efekt sněhové koule, která chtě nechtě nakonec spustí lavinu...Pro pátou hvězdičku tomu prostě něco chybí, ale i tak velmi slušné čtyři hvězdy! ()

Drom

Inu čekal jsem, že to bude drsnější. I přes dobré herecké momenty, srozumitelné zpracování a celkově chválihodnou režii je film bohužel strháván ve směrech hlavních proudů mainstreamových. Na jednu stranu je jeho zpracování poměrně jasné a nenechává diváka tápat v domýšlení souvislostí ovlivňujících postavy, sdělí své, na stranu druhou na mě však celý děj působil tak, že tomu nevěřím. Charaktery, situace ba i děj mi přišly nedostatečně reálné, málo syrové, vykonstruované, nevěrohodné. Tvůrci dali přednost uhlazenému vzhledu před naturalismem, zamyšlením, pokrotili mrazivost a temnou stránku námětu, což myslím i do jisté míry snížilo vyznění ústředního tématu. Závěrečné drama, ke kterému si okatě film buduje schůdky, pak mělo být tím vrcholem aktivního vulkánu. Chrlící jícen však lávou zalil vše a do velké míry překryl to daleko důležitější - jak malý krůček to je v životě k totalitě. Je z toho tak nakonec dobře udělaná ale zase další magorstory, která prezentuje těžké téma na lehký způsob široké mase diváků. Ty však přemýšlet moc nenutí, bohužel. ()

KafuR

Mají s tím bohaté zkušenosti a nebojí se o tom mluvit. Možná ale také chtěli ukázat, že podobná věc se opravdu může stát kdekoli. A často stačí jen málo. Psychologické školní drama mapující jeden zajímavý sociální experiment, bohužel však již od začátku také s jasným průběhem a závěrem. Mimo předvídatelnost se také nabízí otázka, jestli by byl takový přerod opravdu možný tak rychle a ne jenom pro potřeby dvouhodinového filmu. Kdoví. Film každopádně zajímavý na zamyšlení, i když celkově až moc účelový. ()

junxi91

Vždycky jsem byl velký příznivec praktické výuky. Místo neustálého biflování faktů a memorování dat je třeba občas si taky ukázat dané věci v praxi. A předmět politologie je na to jako vyšitý, obzvláště, pokud se zrovna probírá autokracie. Co je autokracie? To věděla jen ta hezká zrzka Karo - je to vláda jedince nebo úzkého okruhu kolem něj. Nakonec byla ta hezká zrzka Karo, která se celé této praktické výuky neúčastnila. A tak se profesor Reiner stal panem Wegnerem, které museli všichni oslovovat pane Wegnere a když někdo mluvil, tak musel vstát. Hnutí se pojmenovalo Vlna a nezapomnělo se na další důležitý aspekt autokracie - jednotné uniformy. Nacisti měli hnědé košile, fašisti měli černé košile, Vlna má pak bílé košile. A studenti alias členové Vlny to začnou brát skutečně vážně. Svou sílu a mužnost si mohou členové vlny také vyzkoušet ve vodním pólu. Nezapadáš? Fajn, tak tě třeba utopíme. Ještě, že to hulení trávy bylo ve Vlně povolené. Symboly dovedou lidi spojit a představují mnohem více, než pouhý jednoduchý obrázek, tak proč je nenastříkat vlny po celém městě? A co takoví rivalové v podobě anarchistů, nebudou s nimi problémy? Když budou, tak hold vytáhneme zbraň, jak to udělal asi nejzapálenější člen Vlny Tim. Taky se z něj stál vůdcův osobní strážce. Nakonec jsme měli mezi sebou také zrádce Marca a co se dělá se zrádci? No, nakonec snad nic, protože z pana Wegnera se stane opět Reiner a celou tu fašistickou jízdu ukončí se slovy - "tady vidíte, kam až to může zajít". To ale totálně vymletý Tim jaksi nepobral a tak došlo nakonec i na ty výstřely. Ano, vláda se může zvrhnout v diktaturu dokonce i v našem skvělém a sluníčkovém 21. století, protože stačí vůdce, neomezená moc, silné proslovy, uniformita, společná ideologie a z lidí se stanou jen poslušné ovečky, které bezmyšlenkově plní rozkazy a nedělá jim problém ublížit svému bližnímu. Budiž tento film velkým varováním pro ty, kteří postrádají samostatné a kritické myšlení a jsou schopni odevzdat svou individualitu a vlastní rozum za cenu konformity a přináležitosti do kolektivu. A to se v zmenšené míře týká také těch, kteří se snaží za každou cenu zapadnout do společnosti, aby si o nich nedejbože někdo nemyslel něco špatného. Mě má většina lidí za kreténa a zajímá mě to snad? Kretén, ale zato jsem svůj! ()

FOCKE_WULF

Přemýšlivý člověk může dospět k přesvědčení, že fašismus je vlastně evoluční algoritmus. Když skupina lidí drží pospolu, tak vzniká obrovská síla a všichni zúčastnění z toho profitují. Tady jedna školní třída začala táhnout za jeden provaz, zanechali sporů, navzájem se podporovali v dosažení dobrých studijních výsledků, zmizely sociální rozdíly. Vznikla kolektivní pozitivní emoce. Na čem to skončilo nedokážu přesně říct, asi že někteří žáci z dysfunkčních rodin měli od Vlny nereálná očekávání, až moc ji brali jako svůj kmen, smečku. Závěrečná řeč v posluchárně byla frenetická, strhující. ()

elessar04

Může se do Německa vrátit diktatura? Může. Může se vrátit kdykoli, kdekoli i jakkoli. To je asi vše úvodem. Film Náš Vůdce (nebo Vlna, jak chcete) zkoumá týdenní projekt Autokracie, který z počátku vypadá jako nevinná hra, ale nakonec se zhroutí do davového šílenství a posedlosti ideologií hnutí Vlna, kde jen jeden člověk může být vůdcem, pan Wenger. Tento film dokonale zobrazil, co nevinná hra může způsobit, jak může ovlivnit myšlení labilního člověka a kam až vše může dojít. Hlavní protagonista Vogel se velmi vžil do role gymnaziálního učitele Wengera, že si ho dokážu doopravdy představit jako vůdce aristokratické společnosti, která by dokázala pobláznit nejednoho člověka. Film byl zpočátku trochu zbytečné natahovaný, to je asi jediná věc, která by se mu dala vytknout. Jinak Náš Vůdce je brilantní psychologické sociální drama s velmi dobře napsaným scénářem. Postav tu není malé množství, koho tedy vyzdvihnout na vrchol? Jednoznačně postavu Tima. Scéna, kdy pálí své oblečení, nám již dopředu něco avizuje, co se později stane… Už dlouho jsem se tak nezpotil! ()

Vabr

Pouštěli jsme si v němčině a ačkoliv jsem toho moc nerozuměl, tak to bylo OK. O skutečném případu jsem slyšel a muselo to být teda šílený, ale samotný film mě tolik nedostal a přišel mi zpracovaný tak standartně. Jediné, co mě tedy zaskočilo byl konec, kdy dojde na nečekané úmrtí. Vyhodnocení: Po filmu se mi reálného učitele zželelo ještě míň, protože když jsem si během filmu představoval, jak dlouho musel vědět a vidět, že jeho projekt eskaluje do něčeho hrozného a ničím se nesnažil tomu zabránit, tak u mě nenabýval jiného dojmu než, že je to sobecký idiot, který si chce něco potvrdit nebo dokázat na úkor toho, že jsou ostatní projektu nezúčastnění spolužáci šikanováni a odstrkováni. ()

Trias

Není pochyb, že Němci tato témata mistrně zvládají, už jen proto, že se k nim neustále v různých podobách vrací (také ve školách, jak nám film Die Welle ukazuje). Snímek Dennise Gansela nám tak trocho přímočaře ukazuje, že fašismus se v jakékoli podobě může vrátit zpět. A také ukazuje, že to není jenom "mor", nákaza, ale že je nám do jisté míry vlastní, což je na tom nejděsivější. Co mě na Die Welle zaujalo daleko více je sonda do života německé mládeže, která v dnešním světě hledá pevný středobod. Celkově jde o nadprůměrný film, který má místy slabší momenty. Jen tak na okraj: motiv rebela a la Sophie Scholl byl na můj vkus až příliš okatý. ()