Hobit: Smaugova pustatina

• Česko Hobit: Šmakova dračí poušť (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú púť. Cieľom ich výpravy je získať staré stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug. Výprava pokračuje smerom na východ a cestu zákerným lesom Severného Temnohvozdu jej križujú hrozivé obludy, ako je Beorn, meniaci kožu, či armáda obrovských pavúkov. Keď sa trpaslíkom podarí uniknúť zo zajatia nebezpečných lesných elfov, pokračujú k Jazernému mestu a nakoniec k samotnej Osamelej hore, kde musia čeliť najväčšiemu nebezpečenstvu svojho života - samotnému drakovi Smaugovi. Stretnutie s najstrašnejším netvorom preverí, či sú naozaj takí odvážni, ako si myslia a či ich priateľstvo vydrží. Súboj s netvorom napokon vyjaví, či len nepremárnili svoj životný čas a ich misia bude mať nejaký význam. (TV JOJ)

penylane

Výborná podívaná a ve 3D o to větší zážitek. Po nekonečných bitvách v Pánovi prstenů jsem se Hobita trochu bála, ale po příjemné Neočekávané cestě přichází ještě lepší podívaná v podobě Šmakovy dračí pouště. Letící tempo filmu nedá divákovi odpočinout a hodiny uplynou ani nevíte jak. Nemohu se dočkat poslední části. ()

ARI50

Odcházím opět po roce s kina s obrovskou spokojenosti, hned ze začátku mne mile překvapil sám náš režisér který se nám ukázal a pote to začalo tam kde to skončilo. Akce hned od začátku novy menši velitel skřetu byl úžasný, co se tyče pavouku ještě tet mam obři husinu jelikož je nemam rád tak tihle byly sakramentsky reální velmi spokojeni, co se tyče efektu hudby a herectví nad míru spokojeny konečná fáze byla něčím užasna, a v tom nejlepším kdy jsem to nečekal nastal konec tet už jen ať ten rok zase uteče a mužem se opět vrhnout na poslední části jen aby se jim tam vše vlezlo co se tyče negativnich komentářů tady, mi to přijde divné nechápu co se dá na tomhle vytknout jen to že půlka závidí co Jackson dokáže. ()

JASON_X

Plný počet je samozřejmostí - vizuálně krásná a temná pohádka, není co řešit. A teď k výtkám: Jacksonovi lze vyčítat, že se věrně nedrží knižní předlohy, leccos ubírá a hlavně leccos přidává, ale kdo tu dětinskou a prostinkou knižní předlohu četl, musí uznat, že na velkofilmovou a temnou trilogii, jejíž díly mají navíc nadprůměrně dlouhou stopáž, v ní mnoho materiálu není. Je to infantilním jazykem napsaná pohádka pro malé děti. Kdyby byl filmový Hobit natočený striktně v jejím duchu, byl by zajímavý leda pro mrňata a senilní důchodce. Tudíž potom nemůže být divu, že si scénáristé něco vycucnou z hlavy, notně přidají na skřetech a na akčnosti a celý děj natahují a nafukují... A z Hobita namísto jednoho dlouhého filmu udělají dlouhé filmy tři. A to vše samozřejmě proto, aby se na nich všichni zainteresovaní členové hollywoodské filmové mašinérie s Jacksonem v čele dobře napakovali, i jejich děti a ještě i děti jejich dětí. Ale ruku na srdce - nejste radši, že Hobit bude třikrát než jen jednou? Já tedy ano. Sice mi trochu leze krkem třeba ten šablonovitý a klišovitý flirt hezké ušaté elfky a urostlého romantického trpaslíka, ale aspoň je díky němu ve druhém dílu o to víc lesních elfů, na které jsem se nejvíc těšil. Takže v mezích možností spokojenost a neremcám. ()

Ištván87

Zatímco první díl byl jen špatně uchopenou adaptací, dvojka je příšerným znásilněním. Jakkoliv se mi líbil nápad s dodáním příběhu o vyhnání Nekromanta, ve výsledku nic nezastíní fakt, že Peter Jackson absolutně nemá co vyprávět a vedle útržků z knihy (ale jedná se čistě o střípky) nám servíruje jedno příběhové klišé za druhým. Neustálé umělé přidávání dramatu mě osobně moc neohromí. Když Thorin nechá raněného (a umírajícího) Kiliho v Esgarothu a Kiliho bratr Fili se pak na něj dívá jako na zavženíhodného zrádce, měl jsem chuť někoho zabít. Když Bard po honičce v uličkách města nakonec skončí tak, že mu starostův nohsled nastaví nohu (od začátku té honičky jsem doufal, že přesně k tomu nedojde), tak už jsem se musel jen hystericky smát. Scéna se sudy je místy dost vtipná a má tempo, jen ty efekty by nemusely působit jako v osmdesátých letech (když Dvalin sebere jednomu skřetovi sekeru, čekal jsem, kdy se po animaci spustí hra). Legolas je ve filmu zbytečný, nicméně mě překvapilo, že vymyšlená elfí Xena Tauriel mi vadila poměrně málo, místy mi byla i sympatická. Zato mi hodně vadil Thranduil. Ono holt v psaném textu chybí hlasové zabarvení a způsob řečení věty, takže když tady mluví jako kretén, jednoho to překvapí. Scény s výborně naanimovaným Šmakem jsou fajn, ale po pár minutách už začínají nudit. A za to, kde film končí by tvůrci zasloužili rozbít tlamu. Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem filmového zpracování Pána prstenů, nicméně po tomhle průšvihu ho beru na milost, což je největší plus, jaký mi tenhle film přinesl. ()

Will_X

Jedním slovem paráda! Byl jsem naprosto překvapen a film mě opravdu nadchnul! Mnohem temnější atmosféra než v předchozím díle, výborná hudba(Howard Shore snad ani nemůže zklamat! ), vtipné scénky a o hereckých výkonech netřeba mluvit. Jako třešnička na dortu je drak Smaug(Šmak), který je geniální jak po stránce provedení tak i dabingu ! A Tauriel ^_^ . Na okraj bych dodal snad jen to, že je to spíš více pohádka, ale Who the hell cares?! Momentálně nemám slov a nějaké pozdější dojmy možná dopíši. Každopádně teď bez zaváhání 95% ()

topesto

Hobit je krásná,dobře natočená fantasy,která je více pohádková než Pán prstenů. Hudba,kostýmy,úchvatné scenérie jednotlivých krajů,efekty,různorodost a barvitost postav,to vše do sebe hezky zapadá a vytváří velkolepou podívanou na kterou je radost pohledět. Ve formátu 3D si navíc vychutnáte každičký detail. Chápu proč je premiéra každého nového dílu vždy v prosinci,tenhle příběh se do vánočního času zkrátka hodí. Vůbec mi nevadí,že Peter Jackson přidal do děje některé postavy navíc. Moc dobře nejde srovnávat Pána prstenů a Hobita. Pán prstenů je epický román,rozdělený do třech knih,Hobit je jedna knížka a navíc né moc tlustá. Moc se těším na třetí závěrečný díl,který bude mít podle oficiálního zdroje premiéru zase za rok. ()

luka4615

V druhém dílu velkolepé hobití trilogie se opět vracíme na stará známá místa a je to o pořádný kus lepší, temnější a v mnoha ohledech dospělejší než první díl. V tomto díle s podtitulem The Desolation of Smaug ubylo zbytečných dialogů, které sloužili jen jako tmel a přibylo více akce. Peter Jackson ví, co jeho věrní diváci žádají a jde to vidět na každém záběru. Už si ani neumím představit někoho jiného na postu režiséra než právě Jacksona, který má očividně pro Středozemi svůj osobitý "cit". The Hobbit: The Desolation of Smaug je velkolepým pokračováním trilogie která nás vrací zpátky do Středozemě a ukazuje nám ji v jiném světle. A jako třešnička na dortu je drak Smaug promlouvající hlubokým barytonem Benedicta Cumberbatche. Geniální! Jen tak dál Petere! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Revenge? REVENGE? I will show you revenge!“ ()

MáŠa

Tak pěkné to je, ale možná tomu fakt chybí nějaké tempo. Ono se sice furt něco děje, ale Pán Prstenů mě dokázal vtáhnout do děje více. Že bych přitom jako neznalec předlohy chápal aspoň něco víc než v Pánu prstenů, to bych neřekl. A proč tu triky vypadají hůř než v Pánu prstenů, to taky nechápu. ()

mm13

Film? Skôr bez extra nárokov sfilmovaná atrakcia Disneylandu. Dávam 4*, lebo veď prostredná časť, teda nutne odnikiaľ-nikam, i keď mám pocit, že na rozdiel od napríklad Dvoch veží, tu až príliš taká. Úvod do "hobitej" trilógie však určite sľuboval viac. Tiež mi vadí, že vymyslená Tauriel má ako vymyslená postava už teraz spečatený osud (zomrie - dúfam - alebo sa vytratí?). Uvidíme, ako dopadne režisérsky zostrih a hlavne finále. V prípade nezdaru to však v mojom hodnotení ešte pokojne môže padnúť aj na dve*. Zatiaľ chcem veriť! V rámci LOTR-a (hoci každým ďalším dielom menej úžasného) však s nami Peter Jackson hral menej prehľadnú hru. Alebo len klame telom? ... aktualizácia - v rozšírenej verzii sa neudeje nič, čo by napravilo celkový dojem. Tie scény naviac to iba ďalej riedia. Viac než na decembrovú premiéru hobitieho finále sa teším, že to budem mať za sebou. (A potom hurá na nové Star Wars!) ()

Coleator

Mnoho lidí bude určitě říkat, že rozdělit Hobita na tři filmy byla chyba. Když si ale zpětně v hlavě promítnu děj Neočekávané cesty a vezmu v úvahu to, co jsem právě viděl ve Šmakově dračí poušti, nenapadá mě mic věcí, které bych vystřihnul (a rozhodně bych nevystřihnul tolik, aby z Hobita byly ve výsledku jen dva filmy). "Dvojka" hned po úvodní scéně nabírá pěkné tempo a nebýt pípajících hodinek někoho v sále, které odpočítávaly každou další hodinu, ani bych nevěřil, že už na film koukám tak dlouho. WETA se tentokrát docela vyřádila, jí vytvořené nestvůry, konkrétně hlavně pavouci a Šmak jsou perfektní. Benedict Cumberbatch namluvil draka skvěle (a samozřejmě nesmím zapomenout pochválit i Šmakovu mimiku - ano, Benedicte, vím, že jsi dělal i motion capture :-D). Naopak taková maličkost, jako digitální sněžení v Jezerním městě bylo udělané neskutečně špatně. Před filmem jsem se bál toho, že elfové budou mít příliš prostoru. To se sice potvrdilo, ale zároveň mi jejich přítomnost nijak nevadila. Thranduil je famózní, Tauriel nikoho neurazí a Legolas má zase pár vtipných momentů. Co se týče obyvatel Jezerního města: Při castingu Barda měli šťastnou ruku, co se týče starosty a jeho nohsleda, tak u nich jsem měl pocit, že mohli dát do role určitě víc. Jejich postavy měly velký potenciál, ale ten přišel v podstatě vniveč. Prozatím. Akční scény mi přišly nápaditější než v prvním filmu - obzvlášť útěk v sudech je skvělý. Soundtrack postrádal nějakou novou hlavní melodii (jako byla v Neočekávané cestě Misty Mountains), ale do filmu zapadal skvěle. Sečteno a podtrženo, jsem rád, že do kina půjdu na Hobita ještě za rok. A těším se i na další Jacksonovo cameo - tentokrát si ho všimnou snad všichni :) Jinak 3D bylo perfektní - je znát, že film se v 3D natáčel, protože se to s lacinými konverzemi Marvelovek vůbec nedá srovnat. Po krátké aklimatizaci na 3D jsem si po dlouhé době 3D fakt užíval :) ()

MonaSax

Rovnou to vybalím, že první část se mi líbila a celkově mě bavila o dost víc, tohle je prostě takový natahovaný divadlo, jako pěkné na pohled to bez pochyb, ale já nevím, opravdu jsou třeba tři části? Stejně jsou v tom jen prachy, tak si to aspoň užijem. Smaug se povedl, nepoznala jsem Sherlocka, ano stydím se a stydím se 2x tolik a zároveň se přiznávám - ano je to potupa, nečetla jsem knihu Hobita, ale aspoň se mohu nechat udivovat příběhem a netrpím srovnávajícím komplexem. ()

Zoey90

Je zbytečné, abych psala o tom, jak je kraťoučká knížka rozhozena na 3 úmorně dlouhé filmy. Jakožto velký fanoušek knihy Hobit jsem ochotna zkousnout hodně a přiznávám, že mi nevadí ani zbytečné záběry přírody, ani v podstatě absurdní souboje. Ano, narážím na boj v sudech. Přežiji, že celý elfí národ měl celkem 7 členů, ale co mě fakt rozhodilo byla naprosto děsivá „love story", která nejen že se tam nehodila, ale opravdu mi zkazila celý film. ()

Lucasion

"Was that an earthquake? - That, my lad.....was a dragon." Putování pokračuje. Rok se s rokem sešel a máme tu dalšího Hobita. Řeknu, asi to stejné co loni. I Hobit: Šmakova dračí poušť je fajn film a pěkná pohádka. První polovina je ve stejném duchu jako Neočekáváná cesta a tak parta trpaslíků, zloděje a čaroděje pořád utíká a utíká. Za doprovodu pěkné hudby a krásných scenérií. Problémem je opět délka. Ať už tu jsou přidané pasáže, co nejsou v knize nebo ne, je tu spoustu místa, kde se zkrátka nic neděje. Pak přichází akce, která není ničím výjimečná či adrenalinová. Čím "dvojka" překvapí je perfektně naanimovaný drak a scény v Ereboru. Nakonec vše zas končí příliš otevřeně. Takže pro shrnutí, i dvojka Hobit je dobrý film. Pěkné fantasy, které neurazí, na druhou stranu ale ani ničím nepřekvapí. Je to stále ta hezká pohádka, jenom těch pasáži, ve kterých se nic neděje, je více než předtím. / Podruhé mi film připadá stejný jako předtím. Natahovaný, se skvělým začátkem a perfektním koncem. Upřímně jsem nepoznal, co že je to vlastně rozšířené. A Evangeline Lilly v roli Tauriel je úchvatná. [Extended] (80 %) ()

prome

Je zde vidět posun k lepšímu oproti prvnímu dílu. Jestli i nadále bude vzestupná tendence, tak třetí díl bude výborný. Bohužel i tady je spousta zbytečných natahování, které kazí zážitek. ()

Sawy

Styčných ploch mezi Dvěma věžemi a Šmakovou dračí pouští je spousta, dělí je ovšem jeden velmi podstatný rozdíl. Dvě věže sice představovaly prostředek rozjeté trilogie, ovšem všechny linky tam měly svůj jasný vrchol a místo nedůstojných cliffhangerů jsme dostali poctivě uzavřené najetí do finální zatáčky. Druhý díl Hobita je ve všech svých koncích divácky naprosto neuspokojivý. Jako Matrix Reloaded, jako Truhla mrtvého muže, jako první část Relikvií smrti... Je to škoda, protože i tentokrát mě tenhle manifest Jacksonovy hravosti velmi bavil a v mnoha ohledech příjemně překvapoval. Třeba tím, jak moc je ten film temný. Vyloženě kladné postavy už tu nejsou a pokud ano, pravděpodobně je nečeká moc dobrý konec. Gandalfův střet konečně představuje souboj se zlem v celé jeho "kráse". Humoru oproti Neočekávané cestě znatelně ubylo a třeba sekvence v Temném hvozdu má k pohodovému blockbusteru hodně daleko. Stejně jako finále se Šmakem, které je impozantní a monumentální jako drak samotný. Problém samozřejmě můžeme mít s nedostatečně představenými a využitými figurkami jako Medděd či starosta Jezerního města, ti ale buď mají podstatnou roli v příštím dění, nebo si užijí svých pět minut slávy v rozšířené verzi. Tentokrát se vůbec stříhalo znatelně víc než v prvním díle, aby tempo filmu bylo co nejsvižnější a nejakčnější, což se daří. Nové postavy mě vesměs velmi bavily, dokonce i ten Legolas sem docela pasuje. Nejvýživnější je ale samozřejmě zarputilý Bard, kterým Luke Evans potvrzuje svůj vstup mezi hollywoodskou smetánku. Překvapilo mě, jak moc mi sedla Tauriel. Představuje hezký spojovací můstek pro několik dějových linií a zároveň do filmu vnáší ty něžnější emoce, které by mu jinak v té záplavě mocenských tužeb, posedlostí a temném politikaření zoufale chyběly. No a vrcholem je samozřejmě Cumberbatchův šarmantní Šmak, který je jednak jednou z největších trikařských výher poslední doby, jednak úžasně fungující a vpravdě živoucí postavou, sebestřednou bestií s gustem ničící vše kolem sebe. Stejně jako byly vrcholem Neočekávané cesty atmosférické hádanky ve tmě, boduje Šmakova dračí poušť ponejvíce právě Bilbovou hrou se Šmakovou zvědavostí a trpělivostí. O to větší je škoda, že následující akční scéna je příliš dlouhá a trikově ne úplně vyladěná, nejvíc ale mrzí právě ta neuspokojivost zakončení. Zatímco Pán prstenů je vyvážená trilogie, ve které každý film stojí sám za sebe, Hobit takhle nikdy fungovat nebude. Dvojka a trojka se budou muset brát jako jeden film, samy o sobě neobstojí. Proto Dračí poušť nemůže usilovat o maximální hodnocení, alespoň zatím ne. Což ovšem nic nemění na jejích kvalitách. Ani na faktu, že se už nemůžu dočkat Cesty tam a zase zpátky, Bitvy pěti armád a mnoha dalších ikonických momentů, z nichž některé znám z knihy, jinými mě snad Jackson příjemně překvapí. Opět to každopádně bude dlouhé čekání. 85 % ()

Morholt

Ale jo. Oproti prvnímu dílu se faktor zábavnosti posunul o něco výše. Nudných pasáží bylo méně, děj se netáhl, a akce i pompézních scén bylo dost. Druhý Hobit se asi nejvíc blíží LOTRovské trilogii, což trochu umocňuje i přítomnost legolase, který tady konečně nevypadá jako Gwyneth Paltrow. Začíná mě opouštět skepse, která na mě padla po Neočekávané cestě a docela se těším na závěr trilogie. 75% ()

Handle

Sice platí v podstatě úplně to samé, co si myslím o první dílu, tzn. že filmařsky je to výborné, ale většina stopáže je roztahaná vata, ovšem díky bohu alespoň za to, že to tolik nenudí, občas se tam něco i děje a filmu se dokonce v některých akčních scénách podaří vyvolat napětí (což mi v jedničce nepřišlo). Nakonec tedy trochu větší spokojenost než první díl, avšak stále si myslím, že ten humbuk kolem toho je pro nic za nic, že je to trilogie naprosto zbytečná a funguje jen díky tomu, že fanoušky to bude mít vždycky ať už by to bylo špatné/dobré jakkoli. ()

Shaqualyck

Zdržovačka. To, že na nás velký Peter bafne hned v první scéně, je sice hezké, ale film samotný je důkazem, že koncept "někdo odněkud někam jde a po cestě se mu dějí (h)různá dobrodružství" nelze natahovat donekonečna. Ano, pořád je to skvostně natočeno, ale zatímco první díl se po roztomile pohádkovém úvodu neuvěřitelně rozjel a gradoval až k dračímu zamrkání, pokračování je sletem více (sudy, pavouci) či méně zajímavých scének a po vypravečské stránce funguje především jako výplň oddalující velkolepé finále. Příběh drhne. Bez ohledu na to - výpravnější a hlavně vypiplanější fantasy v kině hned tak nepotkáte. Závěrem ve zkratce: akce mohla být přehlednější, emancipovaná elfice je prima a Stephen Fry tradičně k sežrání. ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (viac)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (viac)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (viac)