John Adams

• USA John Adams
všetky plagáty
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

David McCullough (kniha)

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (viac)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiálny text distribútora)

Macejko

Snáď duša skutočného Johna Adamsa už konečne odpočíva v pokoji. Slastný sedemdielny epos z produkcie HBO priniesol úchvatný príbeh tohto velikána americkej histórie (o ktorom však iba málokto vie), pred ktorým sa drvivá väčšina ostatných filmových životopisov môže len tíško zahrabať do hliny a tam aj zostať. Je to naozaj dokonalé po každej stránke. Šikovne napísaný scenár za prvé nepotrebuje polopatické časové údaje, aby bolo divákovi pri sledovaní tej-ktorej scény v okamihu jasné, že sa dej posunul o niekoľko rokov dopredu, a za druhé nám predostiera plejádu tak veľmi životných a mnohovrstevnatých postáv, až sa budete čudovať, ako je možné, že podobné charaktery skončili v učebniciach dejepisu iba ako zdanlivo nudné figúrky v toku dejín. Autori nám týmto seriálom ukázali, že za prostou vetou "Bola podpísaná deklarácia nezávislosti", sa v skutočnosti ukrývalo nezmerateľné úsilie, pot a slzy skutočných ľudí zapálených pre vec. A tie herecké výkony! Paul Giamatti je pán herec a jeho charizma, podporená fantastickým hlasovým prejavom, z obrazovky priam kvapká. Jeho Adams je postava vypiplaná do najmenších detailov. Budete s ním prežívať každý jeden úspech a neúspech, radosť či hnev. To isté (aj keď v menšej miere) platí aj o jeho manželke Abigail v podaní Laury Linney. Ani zvyšok obsadenia nezaostáva, ale chtiac-nechtiac hrá druhé husle (možno s výnimkou Toma Wilkinsona ako roztopašného nemravníka Benjamina Franklina - je škoda, že nemal viac scén). A čo sa týka vizuálu a technickej stránky obecne, nezostáva nič iné než konštatovať, že sú špičkové - či už po stránke kamery, kostýmov, dekorácii alebo hudby (úvodná znelka je skrátka geniálna!). Suma sumárum: "John Adams" je seriálové veľdielo. ()

Kaluž

Detailní série náhledů do revolučního období právě vznikajících Spojených Států Amerických. Politiky s osobností Adamse, Jeffersona nebo Franklina by dnes člověk hledal marně. Vyhrocená doba vybičuje velké státníky k téměř nadlidským výkonům, které jsou však oceněny až s odstupem času. Výtečný Paul Giamatti je obklopen neméně skvělými herci a perfektní výprava už jen podtrhuje výsledný dojem, který nemohu neocenit maximálním hodnocením. A také nemohu vyhnat z hlavy démonický pohled krále Jiřího, který by mě za nižší známku nejspíše popravil. ()

kinderman

Vzorová ukázka žánru historického biografického dramatu, postavená na vypilovaném scénáři, přesvědčivých hereckých výkonech a výtvarné kameře, která na sebe občas kvůli hledání co nejneobvyklejšího úhlu strhává zbytečně pozornost. Ačkoli jde v jádru "jen" o dialogy (jediná akční scéna se odehraje na moři), evokace přelomu 18.a 19.století (ať už na poli politickém nebo v Adamsově soukromí) diváka pohltí. Plus za to, že se seriál v posledním díle nevyhýbá ani zobrazení nemoci, stáří a smrti. A ústřední (titulkové) hudební téma je opravdu chytlavé. ()

JOHN.NY

Nejvetsi historicky skvost z obdobi americkych revolucnich let. Silne navozena doba, historicka presnost a nenucenost delaji z teto serie povinnost pro kazdeho, kdo se zajima o historii. Vetsinou se neprenesu pres herecke obsazeni historickych postav, avsak v pripade Johna Adamse a spol. jsem nemel nejmensi potiz. Beze sporu nejsilnejsi okamziky prinasi druha cast, ve ktere se rodi nezavislost, dale inaugurace George Washingtona na dnesni Wall Street a barvite vykresleny vztah Johna Adamse a Thomase Jeffersona, s jejichz zivoty si osud pekne pohral. Paul Giamatti v zivotni roli, stejne tak jako Laura Linney. Nezbyva nez doufat, ze si HBO veme pod ruku i dalsi prezidentske pribehy. ()

kagemush

Když jsem se dozvěděl, že jedním z koproducentů je i pan Tom Hanks a spoustu se toho bude odehrávat okolo Philadephie, moc se mi do toho nechtělo...… . Ale ono ne (jako by ten Hanks do toho snad ani moc nekecal),- patetický snad jen úvodní titulky. Oceňuji především mimořádnou (opravdu výjimečnou) snahu o co možná historicky věrný příběh. No a pana Giamattiho jsem tam měl pro své osobní potěšení. Jak ten to umí. ()

Kwaichi

Inšpiratívny príbeh dôležitého muža, ktorý sa podieľal na tvorbe tak významného dokumentu, ktorý bol a je ešte dodnes vzorom pre mnohé národy. Veľa informácií o jeho živote sa ku mne nedostalo, a preto ma možnosť bližšie spoznať jeho životnú cestou prostredníctvom kvalitného dokumentu od HBO potešila a s radosťou som ju uvítal. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (4) - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Laura Linney, *Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Paul Giamatti, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tom Wilkinson ()

Wormboy

Fenomenalne dielo osvetlujuce a priblizujuce obdobie, ktore zmenilo tvar celeho sveta, inspirovalo ho k progresivnym revoluciam a ktore je pre mna dodnes povazovane za to najsvetlejsie v americkych dejinach. Umelecky, historicky a intelektualny serialovy Olymp, za ktory skladam HBO obrovsku vdaku. ()

laik_60

Históia, politika, životopis, to všetko skĺbené do 7 dielného seriálu, najmä prvých 5 dielov bolo zaujímavých (to sa konfederácia ešte len chystala). ()

Splasher

Famózní série TV filmů. Až mě mrzí, že u toho byl Budín s Peští a ne Praha. Ale kdo ví, jak by to u nás dopadlo. Hooper vypadá jako dobrá volba pro historické biografické filmy. Zajímavá byla kombinace Fujimota a Cohena, který má za sebou i spolupráci s Christopherem Morrisem (později s Hooperem King's Speech). Povedený casting hlavních rolí - Giamatti, Linney, Wilkinson, Dillane. Tom Hollander sice dostal jen pár minut a přesto jsem tam viděl sedět monarchu. Přestože některé události probíhaly ve skutečnosti jinak, celkový obraz vypadá velmi věrohodně. Určitě zapůsobí mnohem více, než knížka o americké historii, kterou jsem v mládí četl. Díky HBO, Hanksovi a spol. Chci vidět podobný seriál o vzniku Československa! Herci na to jsou, ale když si představím, že by to měla zastřešovat Nova, Prima, Jojka nebo Markíza ... snad ani ne. ()

HonzaBez

„Vy, naši potomci, nikde nepochopíte co všechno nás naše svoboda stála. Doufám, že s ní naložíte správně. A pokud ne, budu litovat i toho nejmenšího úsilí za její uhájení.“ John Adams, druhý americký prezident, asi nepatří mezi ty nejznámější prezidenty. HBO však dobře věděla, proč si zrovna jej zvolit za titulní postavu tohoto výborného seriálu a tímto počinem se ji myslím podařilo tuto důležitou osobnost boje o americkou nezávislost postavu vcelku umně zpopularizovat. John Adams je jistě zajímavá a charakterově mnohovrstevná postava. Seriál nám jej ukazuje v mnoha klíčových momentech této historie, z nichž samozřejmě tou nejdůležitější je přijetí a vyhlášení Deklarace nezávislosti z roku 1776, na jejíž formulaci se Adams spolu s Thomasem Jeffersonem aktivně podílel. Právě vylíčení jejich komplikovanému vztahu věnuje seriál velkou pozornost. „Severní a jižní pól revoluce“, jak tyto muže v závěru seriálu někdo označí, prožili období intenzivní spolupráce z nichž vzešlo přátelství, přesto pak měli výrazné spory, které nakonec vyústili v silnou rivalitu a intriky ze strany Jeffersona. Přesto se nakonec v závěru života dokázali usmířit. Kéž by se takto dokázali chovat (nejen) někteří naši politici. Až neuvěřitelně symbolické přitom je, že oba tito muži zemřeli ve stejný den a to dokonce v den 50. výročí vyhlášení oné Deklarace nezávislosti. Z řady jiných věcí musím na tomto seriálu vyzdvihnout výborný dabing Vladimíra Dlouhého. Vůbec s nedivím, že za tuto roli dost Cenu Františka Filipovského. ()

Magneto

Toto dielo ma uchvátilo. Po všetkých stránkach je to čistá filmová extáza. Od hercov, cez kameru, strih, dramaturgiou, hudbu, scenár. Každá epizóda ukáže dôležitú časť zo života Johna Adamsa a ukáže históriu oveľa realistickejšie a s väčším srdcom, ako hociktorá faktografia. Poslednú časť som sledoval so slzami v očiach a konečná katarzia už ani nebola o historickej lekcii, ale o živote a a tom, že nie je dôležité čo za sebou po smrti zanecháme, ale to, ako sme žili...Geniálne dielo na ktoré budem ešte dlho spomínať. ()

Eleanor05

Dobrý historický seriál z období Války za nezávislost v Americe. Úmyslně píšu "pouze" dobrý, jelikož rozhodně není pro všechny diváky. Je v něm možná až příliš politiky a hlavně až příliš suchého řečnění v kongresu na úkor výraznější dějovosti. Ačkoli je série o válce, divák žádnou válku nikdy nespatří ani koutkem oka, což je asi nejvýraznější chybou tohoto díla. Naopak jsem ocenila linii s manželkou Johna Adamse - Abigail, díky jejímuž osudu je ozřejmena i role ženy v tomto období dějin. Abigail je vyobrazena jako silná žena, která i bez manžela zvládá péči o domácnost, o děti a hospodářství a zatímco její manžel musí činit politická rozhodnutí, díky nimž vstoupí do dějin, ona musí činit důležitá rozhodnutí o životech svých dětí (např. očkování proti neštovicím), za které jí budoucí generace nebudou nikdy opěvovat. A k tomu dokáže ještě radit svému muži v otázkách politiky... Paul Giamatti je v titulní roli velmi dobrý, Laura Linney je však ještě lepší a válcuje každou scénu, v níž je, svou naprostou uvěřitelností a přirozeností. Výprava a kostýmy jsou přesné, kamera a střih nepůsobí nikde nepatřičně a hudba je vydařená, obzvlášť úvodní znělka. John Adams jako celek není žádná strhující show plná napětí a skvělých zápletek, pouze důstojná a povědomí o určitém historickém období a jeho osobnostech obohacující série. K dokonalosti jí chybí mnohé, například větší spád, více dramatických scén, válečných výjevů a méně nekonečných schůzí v kongresu. ()

V.Silver

Tom Hanks si jako producent vybral další část z amerických dějin, kterou pod hlavičkou HBO představuje světu. O Johnu Adamsovi slyšel asi málokdo, obzvlášť my, v Evropě, můžeme být rádi, že nám něco říkají jména jako Franklin, Jefferson nebo Washington, natož, aby nám něco říkal(i) Adams(ové). Začínáme ukázkou událostí krátce před "Bostonským pití čaje", propracujeme se přes Deklaraci nezávislosti k jednáním v Paříži, přijetí ústavy, ale především k podrobnému vykreslení nejvýznamnějších osob americké revoluce - Adamse, Jeffersona, Franklina, (u Washingtona to není tak slavné), k problémům, jež museli při zrodu svého zpočátku křehkého státu řešit, ale i k jejich vzájemnému přátelství, rivalitě a pohledu na svět, politiku a diplomacii. Skvělé herecké výkony všech, Giamattim coby Adamsem počínaje, Wilkinsonem coby Franklinem a Tomem Hollanderem coby (ještě zdravým) králem Jiřím III. konče, jen dodávají na vážnosti a důslednosti věnované mravenčí práci při tvorbě tohoto seriálu. Pravda, místy se neubráníme "vlasteneckému" patosu, ale ostatně o tom celá doba konce 18. století byla - Francouzi vymysleli pojem "národ", jak jej známe dnes, Američané se ustavili a udrželi jako samostatná demokratická mocnost v kontrastu k dynastickým impériím Evropy a dynastie se nebezpečně blížily k soumraku své existence. Přes tyto všechny významné události nesázejí tvůrci (správně) na masové scény bitev jako např. Bunker Hill, ale velice komorně, avšak o nic míň napínavě, popisují události z pohledu těch, kteří je opravdu řídili nebo velice významně ovlivňovali. Dobová atmosféra je vystihnutá skvěle, včetně očkování proti neštovicím, nejistotě při posílání dopisů, cestování či výstavbě reprezentativních sídel (ostatně stavba Washingtonu, D.C. začala necelé století poté, co Petr Veliký rozkázal vystavět St. Petěrsburg) těmi nejnepotřebnějšími a nejpřehlíženěnjšími, samozřejmě nesmíme opomenout všudypřítomnou anglosaskou protestantskou morálku, která je především v osobě Johna Adamse zachycena opravdu mistrně! Ponechme stranou, do jaké míry (ne)měli tehdejší Američané pochybnosti o otroctví a užijme si historii popsanou přesně tak, jak jen to bylo z dostupných pramenů možné. Bravo! 95% ()

MiGi87

Brilantní podání celého příběhu americké revoluce, přechodu k republice, vývoje mladého státu až do dne smrti Johna Adamse a Thomase Jeffersona, kteří shodou okolností oba zemřeli v den padesátého výročí vyhlášení nezávislosti. Až k tomuhle někdy ve škole dojdeme, budu to muset žákům doporučit. Perfektní dílo se spoustou vynikajících herců a skvělou režií! 5* ()

Sir-Filip

Luxury! Luxury!!! Nemohu ani, kdybych se snažil, najít lepší slovo! Unikátní seriál o životě 2. amerického prezidenta téměř zcela jistě nesnese žádné srovnání. Vždyť kde jinde byste našli v jednom seriálu takové velikány jako George Washingtona, Benjamin Franklina, Johna Quincy Adamse, James Madisona, Alexander Hamiltona či pro mě nejcenějšího Thomas Jeffersona v tak perfektním zpracování. Tento seriálový skvost sice neobsahuje téměř žádné násilí, ale kvalitu rozhodně má! Přestože se odehrává téměř výlučně na politické a diplomatické úrovni, tak mě opravdu nenudil ani jedinou vteřinku. Užil jsem si ho od začátku do konce, všech 7 hodin stejně a na konci jsem dokonce měl na kahánku. A Abigail, Abigail, no....abyste to pochopili, musíte to vidět! Naprosto nekomerční dílo, které opravdu stojí za tot! "ENJOY IT!!!" ()

uzzi

John Adams je seriál poměrně nekompromisní, i když jiným způsobem, než-li většina produkce HBO (nebourá tabu atd.). Pro běžného komerčního diváka, tu prakticky nic není. Dlouhé diskuze, monology, vnitřní rozepře atd. Jeden by řekl šeď a nuda, ale pokud máte rádi historické fresky a zejména pak ty, které se snaží o reálnost a neprvoplánovou efektnost, tak zde naleznete skvělou odpověď. Dalším na první pohled nepříznivým krokem, je zaměření na postavu Johna Adamse, který není zdaleka tak znám široké veřejnosti jako jeho proslavení souputníci v čele G. Washingtonem, T. Jeffersonem nebo B. Franklinem. Přesto a možná právě proto je dílo o to více fascinující a umožňuje pohled na dané osoby z jiného úhlu. Výborně je napsán charakter samotného Johna Adamse, který je v základu lidskou, ale nikoliv bezvýhradně kladnou postavou. Je tu vytyčen poměrně velký prostor pro vlastní názory a pohnutky hlavních postav. Přitom nikoho jednostranně neobhajuje, a proto vše působí velice reálně. Realitě také silně napomáhá syrová kamera a nekompromisní výprava. Přesto, že je zde epických záběru asi tak na 2 minuty, je nutno uznat, že nic nezůstalo ošizeno, od kostýmů, masek až po exteriérové záběry - skvělá práce. To hlavní si ale nechávám na konec - výborný Paul Giamatti (Adams), předvádí zde opravdový herecký koncert. Scénář mu poskytl skvělou příležitost a on jí povýšil na dokonalost. John Adams se tak skutečně nadechl a ožil. Giamatti předvádí opravdovou hloubku a přitom je neskutečně civilní a přesný (přítom mě příjde, že polovinu práce odvádějí jeho oči). Děj se rozprostírá na více jak 50-ti letech Adamsova života a celou tu dobu s ním stárnete, prožíváte výhry i prohry a zjišťujete, že dějiny jsou dějiny a myšlenky jsou myšlenky. Sice je to občas trochu moc akademické, ale jsem nesmírně rád, že takové seriály vznikají 90% PS: Kdy se dočkáme podobně zpracovaného díla i u nás, třeba takový Edvard Beneš…. Snít ale můžu, ne? :) ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson