John Adams

• USA John Adams
všetky plagáty
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

David McCullough (kniha)

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (viac)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiálny text distribútora)

Matty

Syrová exkurze do mého oblíbeného historického období nesází na žádné masové scény, „pouze“ na (snesitelně) věrohodné vykreslení doby a osob, jež ji měnily. Moudré vybrání Adamse za hlavního hrdinu umožnilo dát prostor všem významným bojovníkům za nezávislost Spojených států amerických. Tom Wilkinson například učinil ze slovutného Benjamina Franklina mazaného dědulu, který má rád děvčata, o jejichž plnoletosti bychom mohli vést spory. Obdobná obyčejnost vdechla život také ostatním jménům z učebnic dějepisů. Výborní herci a solidní výprava k produkcím HBO neodmyslitelně patří, trochu rušila jenom kamera, s níž je to v rámci většího dramatického efektu občas poněkud nahnuté. V expresionistickém hororu bych s tím problém neměl. 85% ()

Cervenak

Životné výkony Paula Giamattiho a Laury Linney v epose o jednom neznesiteľne zásadovom tvrdohlavcovi a zrode Spojených štátov amerických (a americkej politiky). Davovým či vojnovým scénam sa seriál vyhýba, ale napriek tomu ide na televízne pomery o pozoruhodnú veľkoprodukciu (niektoré scény a dekorácie, napríklad Biely dom vo výstavbe na rúbanisku plnom čiernych otrokov, sú úchvatné). Fantastický scenár zručne mieša politiku s osobným životom a hlavne predstavuje takmer mýtických "otcov zakladateľov" ako napospol živé, vrstevnaté, plnokrvné postavy (najmä Franklin v šťavnatom podaní Wilkinsona a Jefferson alias Stephen Dillane). Skrátka a dobre, pokiaľ ide o seriálovú tvorbu, HBO v súčasnosti jasne vládne. ()

Anthony

Výborný seriál z amerických dějin představuje druhého prezidenta USA, jehož jméno dnes asi není tak slavné jako Jeffersona nebo Franklina, přesto právě on měl stěžejní roli v událostech konce 18.století, kdy USA získaly nezávislost. Vynikající jsou herecké výkony všech zúčastněných, předevších Paul Giamatti v titulní úloze je dokonalý, ale i Tom Wilkinson jako Franklin, Laura Linney jako Adamsova žena nebo Stephen Dillane coby Jefferson jsou skvělí. Nejraději mám druhý díl, kdy se vyhlašuje nezávislost a pracuje se na Deklaraci o nezávislosti - scéna, kdy se Franklin, Jefferson a Adams baví o tomto dokumentu, patří k mým nejoblíbenějším. Je vidět snaha tvůrců o co největší přesnost, což dokazuje pečlivě volená výprava, ale třeba i scény, v nichž se provádí jistá lékařská operace apod. Mých pět hvězd je možná dáno i mým velkým zájmem o historii, ale třeba pro srovnání jiný seriál HBO Tudorovci jsem byl schopen zkouknout nejvýš jednu série a už mě přestal bavit. Je to dáno jednak volbou tématu - je mi větším potěšením sledovat moudré muže při boji za svá práva než náladového neustále řvoucího panovníka, a jednak je to dáno tím, že John Adams má svých sedm dílů a nepotřebuje se roztahovat na několik dlouhých sérií. To umožňuje tvůrcům vybrat skutečně nejzajímavější okamžiky a neukazovat každý otravný detail jeho života jako tomu bylo u Tudorovců. Mimochodem hudba Roba Lanea je výborná, především úvodní znělka. ()

flanker.27

Velmi dobrý seriál, jak je ostatně u originální HBO produkce zvykem. Realistické a objektivní zachycení doby, událostí i charakterů postav (velmi hezky byla zobrazena např. rozdílnost charakterů Johna Adamse a Benjamina Franklina), díky kterému se dílo může postavit vedle obdobných děl jako např. Francouzská revoluce apod. Po čtyřech dílech jsem velmi zvědavý na zbytek. ()

NinadeL

7/7 Dlouho, předlouhou tomu, co se prohrabuju v originální tvorbě kabelových televizí a teď nadešel čas i na resty z minulosti HBO. Jejich výtečný mini seriál popisuje vzestup Johna Adamse a jeho rodiny. Tento otec zakladatel a 2. prezident Spojených států (1797-1801) stál u mnoha klíčových okamžiků dějin přelomu 18. a 19. století. Jakožto rodák z Quincy, Massachusetts prožil opravdu hodně. Stál u podpisu Deklarace nezávislosti, prožil mnoho let v zahraniční politice ve Francii, Holandsku i Anglii a během let stihl ještě z jednoho potomků vychovat budoucího 6. prezidenta USA. Pro milovníky této etapy dějin ideální materiál, pro ty, kteří se potřebují dovzdělat také ideální start k dalšímu studiu. Ono už jen srovnání předrevoluční Francie s předrevoluční Amerikou je výborné téma. #hbo ()

Aky

Takhle by se měly točit životopisné historické filmy. Obsahově i formálně učebnice. Vedle "Adamse" vystupuje do popředí trapnost mnoha podobných pokusů. ()

misterz

Celkom slušný historický seriál, ktorý mapuje najdôležitejšie životné obdobie druhého amerického prezidenta. Páčila sa mi výprava aj vyobrazenie dobových reálií. Na druhú stranu ale tam na môj vkus bolo veľa politiky, no ale zrejme to inak nešlo. Celkovo však spokojnosť, nadpriemer. 75/100 ()

Javert

Viděl jsem jen málo podobně silných historických filmů/seriálů, které navíc dokáží diváka tak vtáhnout do sebe. Syrové až na kost. Herecké výkony ani zmiňovat nemusím - prostě klasa. ()

swamp

Tak je to jasné - Tom Hooper je neoddiskutovatelně bravurní režisér, který se nebojí dotknout ani složitých historických témat. Má znalost a zainteresovanost v období vzniku Spojených států byla velice malá. Přesto jsem se k této minisérii HBO odhodlal (právě díky jménu režiséra) a dostalo se mi navýsost kvalitního díla. Nyní mohu říct, že zevrubně vím, kým a jak byly položeny základní kameny Spojených států. Paul Giamatti se role druhého prezidenta Spojených států zhostil neuvěřitelně, jeho emoce a vlastnosti zobrazil dokonale (ať už ty kladné či záporné) a stejně tak bych vyzdvihl Lauru Linney (jeho žena) a Stephena Dillaneho (Thomas Jefferson, který zemřel ve stejný den jako Adams - na 50. výročí podpisu Deklarace nezávislosti, tedy 4. července). Série popisuje období od prvních aktů proti britské monarchii, přes vznik Spojených států, rozpory v Kongresu až po zmíněný 4. červenec 1826. Divákovi ukazuje nejen politické konání a strádání v tomto období, ale i soukromí samotného Adamse na pozadí tehdejšího amerického života. Nikdy jsem netušil, že Spojené státy si procházely ještě hodně dlouho po svém vzniku těžkými porodními bolestmi a byly tak křehkým stvořením. Navíc jsem se na poslední díl série symbolicky dodíval v předvečer Dne nezávislosti. :) ()

Arsenal83

Adams ostáva u nás trocha v úzadí, v porovnaní s menami ako Washington alebo Jefferson. Preto je dobré, že sa natočila a nadabovala táto séria, približuje jeho život a názory. Avšak je to dosť právnicko-politické pojednanie a môže bežného diváka nudiť. U Adamsa sa nájde pár historických zaujímavostí. Napríklad, že sám nikdy nemal otrokov, ale inak bol za otroctvo. Ale ešte zaujímavejšie je, že on, rovnako ako Jefferson, zomreli v ten istý deň - 4. júla 1826 - ale čo je ešte šokujúcejšie, bol to deň 50. výročia podpísania Deklarácie o nezávislosti... ()

Ivoshek

Vynikající. Bez debat. Mám slabost pro Giamatiho už dlouho, je to jeden z nejpodceňovanějších herců vůbec, asi proto, že nevypadá zrovna jako Bradd Pitt. Tenhle seriál on táhne od první minuty. Když se k tomu přidá povedený scénář, který se věrně drží historie a zároveň dává historickým postavám lidský rozměr, je z toho jeden z nej seriálů posledních mnoha let. Pro fanoušky historie je to MUST SEE. ()

Morholt

Tohle údobí amerických dějin mě příliš nebere a ani seriálový John Adams to nezmění, ale to mi nezabránilo si sérii docela užít. Nejvíc mě zaujala doba, která předcházela vyhlášení nezávislosti amerických kolonií. Chvíle, které Adams trávil v Evropě považuji vůbec za nejlepší okamžiky celého seriálu a při sledování střetu upjatého amerického "venkova" s naleštěností a dekadencí francouzského dvora jsem se bavil na výbornou. Jakmile začala Adamsova oficiální politická kariéra, vše se přesunulo do roviny mluvících hlav a jsem toho názoru, že ten, kdo se americkými dějinami nezabývá, se nudil stejně jako já. Čest výjimkám. Poté, co se Adams odebral do politického důchodu a děj se začal věnovat rodinným tragédiím a sklonku života druhého amerického prezidenta, nabral seriál znovu na poutavosti a udržel si jí až do konce. Herecky se jednalo o koncert Laury Linney a Paula Giamattiho. Byl zážitek je sledovat a díky nim jsem přetrpěl i řadu sekvencí, u kterých bych za jiných podmínek usínal. Trefný byl i Tom Wilkinson v roli Benjamina Franklina a David Morse, byť tu nedostal příliš prostoru, jakoby z oka vypadnul Georgeovi Washingtonovi. 75% ()

Fleur6

Skvelá miniséria o veľkom mužovi, ktorý celý život vedel robiť rozhodnutia, čo pomôžu jeho krajine, ale nevedel vychádzať s ľuďmi a namiesto uhladenej diplomacie uprednostňoval úprimnosť. "John Adams" má, samozrejme, svoje hluché miesta, ale ktorý seriál s podobnou tematikou nemá? ()

Mononoke.

Po Tudorovcích další historický seriál (v tomto případě spíš minisérie), který byl v poslední době natočen. Zajímavý o to víc, pokud z amerických prezidentů dokážete vyjmenovat tak akorát Roosevelta, Washingtona, Nixona a Bushe :). Scény, kulisy a kostýmy působí prostě, místo nich zaujmou herecké výkony. Paul Giamatti je jednička! ()

MrCreosote

Výživná prohlídka počátků historie Spojených států amerických s průvodcem v podobě druhého prezidenta Johna Adamse, člověka naprosto upřímného, ale také ješitného a nepříliš delikátního. Adams trpí především tím, že zatímco na Jeffersona nebo Washingtona se bude pamatovat jako na legendární a mýty opředené Otce zakladatele, on přijme nevděčnou roli "toho druhého, nevýrazného člověka vzadu". První díly věnující se neklidnému období boje proti Britům a složitému vyjednávání nezávislosti jsou naprosto bezchybné, druhá polovina série se zabývá především osobním a politickým životem Johna Adamse, takže je na můj vkus až příliš usedlá. Nicméně výkony všech herců pod vedením Toma Hoopera jsou bezchybné, za všechny stačí uvést rozsahem nevelkou, přesto ohromně výraznou roli Davida Morse - jeho tiše majestátní George Washington na sebe strhne pozornost v každé scéně. ()

Macejko

Snáď duša skutočného Johna Adamsa už konečne odpočíva v pokoji. Slastný sedemdielny epos z produkcie HBO priniesol úchvatný príbeh tohto velikána americkej histórie (o ktorom však iba málokto vie), pred ktorým sa drvivá väčšina ostatných filmových životopisov môže len tíško zahrabať do hliny a tam aj zostať. Je to naozaj dokonalé po každej stránke. Šikovne napísaný scenár za prvé nepotrebuje polopatické časové údaje, aby bolo divákovi pri sledovaní tej-ktorej scény v okamihu jasné, že sa dej posunul o niekoľko rokov dopredu, a za druhé nám predostiera plejádu tak veľmi životných a mnohovrstevnatých postáv, až sa budete čudovať, ako je možné, že podobné charaktery skončili v učebniciach dejepisu iba ako zdanlivo nudné figúrky v toku dejín. Autori nám týmto seriálom ukázali, že za prostou vetou "Bola podpísaná deklarácia nezávislosti", sa v skutočnosti ukrývalo nezmerateľné úsilie, pot a slzy skutočných ľudí zapálených pre vec. A tie herecké výkony! Paul Giamatti je pán herec a jeho charizma, podporená fantastickým hlasovým prejavom, z obrazovky priam kvapká. Jeho Adams je postava vypiplaná do najmenších detailov. Budete s ním prežívať každý jeden úspech a neúspech, radosť či hnev. To isté (aj keď v menšej miere) platí aj o jeho manželke Abigail v podaní Laury Linney. Ani zvyšok obsadenia nezaostáva, ale chtiac-nechtiac hrá druhé husle (možno s výnimkou Toma Wilkinsona ako roztopašného nemravníka Benjamina Franklina - je škoda, že nemal viac scén). A čo sa týka vizuálu a technickej stránky obecne, nezostáva nič iné než konštatovať, že sú špičkové - či už po stránke kamery, kostýmov, dekorácii alebo hudby (úvodná znelka je skrátka geniálna!). Suma sumárum: "John Adams" je seriálové veľdielo. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson