Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

Patw

Předtím než jsem viděl film přečetl jsem si knihu. Film je v určitých směrech dost pozměněný a jiný. Ale naštěstí konec, konec zůstal - v rámci možností - zachovaný. Pamatuji si jaká hořkost ve mě zůstala po přečtení knihy - taková, které se film nikdy nemůže přiblížit (a proto všem knihu doporučuji. Kdo to chce pochopit musí vzít do ruky knihu, a prostě se ponořit do čtení). Jinak... Některé scény přidané navíc, některé (a občas dost podstatné scény) chybí. Bohužel. Ale jsem s tím tak nějak spokojený a proto zlatá střední cesta tří hvězd. ()

kajas

Už od prvních minut jsem byla tím zvláštním šedivým světem naprosto fascinovaná a pohlcená. Stejně jako "Hunger Games" se i tento snímek opírá o sympatického hlavního hrdinu, zde mladíka, kterého si divák musí zákonitě zamilovat (dívčí část publika určitě!). A tak jsem spolu s Jonasem objevovala "nové" barvy, předměty, emoce. Naladila jsem se na tu správnou vlnu, ztratila pojem o čase (na hodinky se vážně nepodíváte) a neskutečně jsem si celý film užívala. Jenže najednou, jako blesk z čistého nebe, přišel konec. Nespravedlivý závěr, který jsem nečekala a který mě vytočil jako dlouho nic. Dokonce jsem běžela do knihkupectví blízko multiplexu a prolistovala knižní předlohu, abych zjistila, že své rozčarování musím vyčítat jí, nikoli filmu. Scenáristé měli ale jistě určitou volnost a mohli finální část upravit do uspokojivější podoby, která divákům ukáže nezodpovězené. A tak mě ani moji milovaní OneRepublic titulkovou písní neobměkčili a s těžkým srdcem pátou hvězdičku nepřihodím. ()

evanka

Další teenage sci-fi, která v sobě skrývá hodně pravdy, námětů k zamyšlení a trochu konspirace. To je pro mě asi největší plus. Oddělení příběhu na černobílou a barevnou část je dobrý nápad. Herecké výkony spíše průměrné. Konec filmu nabízí samozřejmě pokračování. ()

Dont

Nejsem už zdaleka členem cílové skupiny, ale i tak mi to nepřipadalo příliš originální ani objevné. Během roku 2014 byly k vidění podobné teenagerské filmy a byly lepší (Divergence, Labyrint: Útěk). ()

Aleee89

Kniha, když mi o ní vyprávěla kamarádka, vypadala tak slibně. Trailer, který jsem viděla v kině, dokázal nalákat. Jenže snímek sám očekávání bohužel absolutně nenaplnil. Necítila jsem vůbec, ale vůbec žádné emoce, stejně jako hrdinové příběhu. Celé to tak nějak rychle uplynulo, a nezanechalo to ve mně skoro nic. A přitom zrovna já nejsem z těch, kteří, aby si užili film, potřebují hromadu akce a efektů. ()

Trevor

Tip na film prišiel od veľkeho filmoveho fanúšika. Pôvodny plán pozrieť film súbežne na 2 .iestach však nevyšiel nakoľko baliček programov u kinoparťáka už Prima Cool už nezahŕňal a tak jeho voľbou bol nakoniec Fantasy Island. Dárca je filmom s vynimočne silnou myšlienkou. Svet v buducnosti je doslova jednofarebný nielen čo sa rás týka. Ľudia žijú vo svete bez nenavisti, vojen ci hladu ale aj bez slobodnej vôle emócií či sociálneho kontaktu a možnosti voľby. Aj keď cieľovou skupinou boli skôr mladí dospelí dokázal osloviť širšie spektrum ľudí. Skvelým ťahom je kontrast čiernobieleho sveta v ktorom ľudia žijú a farebnej minulosti. Niektoré dialógy majú ozaj hlboký odkaz avšak v niektorých momentoch je vidiet že si tvorcovia nalozili na plecia priliš ťažké bremeno. Škoda tých slabšich momentov, pod taktovkou lepšieho režiséra (napadol ma Aronofsky či Ridley Scott) to mohol byť jeden z najlepších filmov poslednej dekády. ()

Martpod

Giver si sice hezky pohrává s barvičkama (což je taky jediná věc, díky které ho odlišíte od Divergent), ale příběh kulhá na všechny čtyři jak kdyby ho napsal šestnáctiletý klučina a ne o skoro padesát let zkušenější paní. Patetické a prkenné až běda. (Jo a to vykrádání Hvězdný pěchoty bolelo!) ()

dyfur

.......námet mňa zaujal,postupne sa to zaujímavo predstavuje - vyvíja,ale v druhej polovicu filmu tušíte,že sa bude jednať zasa o slobodu,city,lásku a podobnéé a ,že ľudstvo sa musí oslobodiť od predstavovaného ideálu.Otázka je ktorá varianta je lepšia....otázka čo je za tým kruhom,kde uteká mládenec ako zmyslov zbavený...otázka čo bude potom ak sa oslobodia...otázok je k zodpovedaniu veľa,ale neradujte sa - nebude vám zodpovedané nič - divák tu je slušne povedané oklamaný-celý čas sleduje ,aby sa dozvedel roruzlenie-resp.nejaký zmysluplný záver... ale nič...je to ako na prvom rande,kde sa všetko vyvíja dobre .ale nakoniec namiesto bozku na rozlúčku dostanete kopanec do ......stačilo raz vidieť,druhý krát by nemalo žiadny význam. ()

Petrasuvicka

Ale jo, proč ne. Šlo to, vypadalo to pěkně, ale něco tomu chybělo. Žádný náboj, žádný prudký zvrat. Přesvědčit nejpřísnější osobu tý jejich obce pár větami plných klišé... trochu kýč, stejně jako tak konec. Ani hudba nepředvedla žádný zázrak, ovšem musí se tomu přidat jedno plus - že se to vymyká trendy distopiím, kdy se prostě vezme stejná kostra vytvořená na Hunger Games, troškus e poupraví, napíše se k tomu průvodní trilogie a vydělají se na tom těžký prachy, jako se snaží na Labyrintu a Divergenci. ()

honajz2

Prvních zhruba 7 minut vypadalo dost slušně, ale pak to bylo minutu co minutu blbější a nelogičtější. Já nevím - přemýšlel nad tím filmem vůbec někdo? Ten svět, ve kterém žijí, prostě vznikl, na základě čeho a jak dlouho trvalo, než ho vybudovali do současné podoby se nedozvíme, stejně jako to, jestli na to všichni lidi přistoupili, nebo je k tomu nutili násilím. Když to srovnám s betrizací v Návratu z hvězd od Lema, tam je to všechno vysvětlené, v Dárci se na to ale z vysoka kašle. Ona to vlastně je dost špatná a neskutečně nudná teen verze Loganova útěku. A od té chvíle, kdy SPOILERY se Jonas dostane s tím miminem pryč, čím ho krmí? Kde shání jídlo a pití na těch pouštích, kterými prochází? Když došel do hor, kde sehnal to zimní oblečení nejen pro sebe, ale i pro to mimino (!!!)? A jak to přežili tam? A proč na konci najdou chatu, na které svítí vánoční světýlka a vypadá, jako by v ní stále někdo žil jako dříve? KONEC SPOILERŮ. Nakonec je to vlastně strašně hloupý a nepromyšelný film, který z bídy tahá jen vizuál a Jeff Bridges (SPOILER který překvapivě v tom filmu neumře KONEC SPOILERU). Slabé 2* ()

M.i.k.e

tyhle filmy teď zkrátka frčí a i když srovnání (vzhledem ke vzniku knihy) není moc na místě,Dárce si bere tu něco z Divergence,tu něco z Hunger Games,ale ani tak divák nemám pocit,že by na něj tvůrci šili boudu.Ta vize společnosti je sice pro mě pořád trochu naivní,ale přesto (narozdíl od Divergence) v mnoha ohledech až nepříjemně uvěřitelná.Noyce se navíc nebojí v některých místech překročit pomyslnou hranici podobných teen filmů (odchody na "věčnost") a svoje zkušenosti zkrátka dokáže prodat.V jádru není Dárce ničím vyjímečným a pointa a i průběh děje tu už byl v menších obmněnách několikrát,ale ta hodinka a půl uteče jako nic a na konci jsem se přistihnul,že mě to celé opravdu bavilo a narozdíl třeba od již zmíněné Divergence mě to donutilo se nad některými věcmi zamyslet....80% ()

uterox

Pro mě to byl podobný film jako Equilibrium. Také poutavý příběh o tom, jak žije společnost ve světě, který není úplný a chybí mu to hlavní: Láska. Takže by tam měli přidat i žánr: Romantika. Je to hodně emoční snímek pro inteligentní přemýšlivé lidi a především pro náročné diváky, kteří ocení kvalitu knižní předlohy. Chápu, že milovníci akčních bezhlavých scén odcházejí se zklamáním, protože tenhle film je spíš o lásce a o boji za ni, což může pro některé lidi působit kýčovitě. Mně se toto zpracování naopak líbilo a mám rád tento žánr tedy sci-fi romantiku s minimálním počtem akčních scén. ()

Aljak

Zaujímavý námet s vynikajúcim posolstvom a ústrednou myšlienkou. Tak by asi vyzeral svet, keby všetci brali silné antidepresíva a psychotiká, ktoré by všetkým dokonalo otupili emócie, zmysly a celkové vnímania okolitého sveta. Čo sa však týka filmu a jeho celého dejového vývoja, moc nadšený veru nie som. Nielenže to v mnohých smeroch postrádalo logiku, ale načo bolo vlastne takému idylickému svetu treba niekoho, kto by "strážil" pravdivé spomienky? A keď už by niekoho do tejto dôležitej funkcie vybrali, prečo by nebol pod úplným drobnohľadom, keďže práve ľudia s takými právomocami ako získal Jason mohli stáť následne za pádom celého režimu? No neviem... Z tohto pohľadu dosť nepochopiteľné, a tých nelogických vecí bola celá kopa. Takže po tejto stránke to bola dosť bieda, ale na druhú stranu je to film, ktorý donúti človeka sa zamyslieť nad harmóniou emócií (teda dobrých aj zlých), takže aspoň z tohto pohľadu uznávam kvalitu celého námetu. ()

Figu

Vůbec nejsem fanouškem takových bijáků, ovšem Dárce má moje zalíbení. Nevím čím to je, možná bych takovýmu světu dokázal i věřit, možná by mi to taky přišlo naprosto normální, všechno možná... Největší síla v tomhle fláku je v těch vyděšených, překvapených a ohromených očích borca, při poznávání našeho světa a dění v něm. Pro nás tak obyčejný a nezajímavý, pro něj něco tak překrásnýho. "Cítím vítr, jé včela, sáňkuju, směju se, zamiloval jsem se"... Paráda! A Jeffa Bridges? Netřeba nic komentovat. 80% ()

kaposlav

Podla mňa zaujmavý a kvalitný film. Nezaujma ma podobizeň s filmom Divergence a inými. Mám rád práve tento druh sci-fi. Dnes chcú ľudia sfi-fi so super efektami, kde sa riadne striela a lieta na predmetoch. Sú to filmy mimo reality založené na ľudskej fantázií bez logiky a to ja nerad. Ťažko je vymyslieť niečo originálne, aby to niečo nepripomínalo. 4* ()

Hees

Joj no The Giver je výborný a zaujímavý film do svojej polovice a potom ako keby došli peniaze. Dávno som nevidel film, ktorý by mal až takto nevyrovnané dve polovice svojej minutáže. Prvá polovica ma tak bavila, že by to boli isté štyri hviezdy a potom sa stalo čo? Film začal zrýchľovať, aby naplnil krátku minutáž a téma, ktorá by si zaslúžila oveľa dlhší čas sa začala pekne krútiť a zostalo s toho sledovanie filmu, ako keby som čítal Bravo Girl. Film The Giver má výbornú myšlienku ukázať ľudom, že sú krásy na tejto planéte, prečo by sme mali skúsiť lepšie žiť. Tiež nechápem herecké výkony, ktoré sa s pribúdajúcou minutážou stále zhoršovali a ja som neveril už ničomu čo som videl. Bol som riadne sklamaný pretože podobné filmy sú pre mňa zaujímavé a inšpirujúce (rád sa zamýšľam). Film si zaslúži malú náplasť v podobe pol bodu. (Hodnotenie 2,5) ()

apacka

So much nope. Taky mi to připomnělo, že směr, kterým se ubírá točení sci-fi, se mi hrrrubě nelíbí. Co se týhle interiérový onanie týče, vážně bych ocenila, kdyby se nad tak komplexní věcí, jako jsou "veškeré vzpomínky celého lidstva", potažmo "pravda o skutečném životě a zkušenosti předchozích generací", někdo zamyslel. ()

Streeper

Potřebovala jsem na ten film zajít dvakrát, abych si udělala definitivní názor. Poprvé jsem z toho měla rozpačité pocity, je pravda, že jsem se na ten film moc nesoustředila (mým hlavním cílem byla Meryl), ale když jsem na to zašla po druhé a na Meryl jsem zapomněla, tak po skončení filmu jsem byla překvapená. Musíme si uvědomit, že předloha k filmu byla napsaná v 90.letech a tak to nemůže být tak originální jako ostatní sci-fi snímky a i když se to knize tolik nepřibližuje, nevadí. Hlavní je myšlenka, který nás nabádá k tomu, abychom si vážili věcí, které nám můžou být snadno ukradeny, i když se to hned nezdá ("Something was stolen from me and from you."), jenže na jinou stranu film ukazuje i lidskou pošetilost, bolest, pýchu a blízký pád ("When people have the power to choose, they choose wrong."), a proto si myslím, že se jedná o skvělý film, ne dokonalý, ale skvělý. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)