Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

Sunti

Scénarista je asi velký fanda Equilibria (Equilibrium), protože celý scénář je jedna velká kopie, potlačení lidských emocí bych ještě vzal jakožto scénář, ale takové drobnosti jako "lék" co si píchají lidé, ze kterého vycházejí oba snímky, jsem už jen těžko rozdýchával. Abych to ukončil, film je dělaný pro zisk, takže pokud vás mine, vůbec nic se nestane, radši se podívejte na Equilibrium. ()

rizek79

Vzhledem k tomu že jsem přečetl knihu za tři hodiny, takže obsahově celkem chudá ale vynikajíci tak musím film pochválit. Na oscara to sice není ale pro fanouška sci-fi určiě koukatelné, za mě tak tři až 4 to se těžko rozhoduje. ()

kritička

Asi tak do půlky roztahané, pak během dvaceti minut to šlo ráz naráz. Naprosto šílené rozložení děje, přišlo mi, že režisér je absolvent a zkouší, co je možné. ()

sanchez0x

velmi polopatické vysvětlení významu preference svobody před ochranou, v dnešní době velmi aktuální téma... cílová skupina osoby cca 15-17let, ale ostatní neurazí a záběry jsou velmi _oko-chytající"... ()

Sshania11

Mnoho vedlajsich point, ktorych sa film zlahka dotkol aby sa dokazal drzat zakladneho leitmotivu dosahujuc na vytycene vekove kategorie, pre ktorych bol film urceny, by som sice rozvetvila ale takto aspon ostal priestor na hlbsie a neucelove zamyslenie. Dobre vybrani herci, ci nove mlade herecke talenty tak po boku starsich svetovych stalic vytvoril zaujimavy cast, ktoremu to suma sumarum dost dobre slapalo. ()

Zombice

Když jsem se na tento film dodívala, měla jsem stejný pocit který mám když si přečtu knížku a pak se podívám na filmovou adaptaci a ta stojí absolutně za nic. Až na to, že jsem si knížku nepřečetla. V Dárci bylo nulové napětí a když tam byl pokus o nějaké, musela jsem se smát. Film by mohl být grandiózní, protože myšlenka je dobrá, ale to co s tím udělal Phillip Noyce je prostě něco hrozného. Brenton Thwaites (o kterém jsem nikdy neslyšela a doufám že už nikdy neuslyším) byl hrozný a vypadal jakoby ve filmu buď padal do kómatu nebo brečel. I Jeff Bridges zklamal. Jediný kdo celkem ušel byla Meryl Streep. ()

vojacek

Nemůžu se zbavit dojmu, že už jsem to někde viděl. Ale i přes obehrané téma bylo zpracování dobré a proto dávám 3 a 1/2 *. ()

insky

Namet nie zly...ale vsetko ostane divne, nezmyselne a miestami propagandisticke, ako v komunizme. Nemalo by sa ukazovat zabijanie novorodencov. ()

etanol

Serte na komentáře rádobykritiků, pěkné sci-fi, u kterého je sice od počátku jasné, že bude mít šťastný konec, ale zase v něm nehraje Tom Cruise. ()

thomas7

Z veľkej časti mi to pripomína svet Equilibria a ten zbytok vypĺňa najmä osobnejšia a citlivejšia atmosféra...i keď o nejakej tej gradácií sa nedá rozprávať, pre mňa osobne príjemné prekvapenie, ktoré som podľa hodnotenia teda nečakal...pán Bridges, ktorý rozdáva múdro, mladík, ktorý chce všetko zachrániť a čierno-biely svet vs. skutočný svet. Takéto filmy poukazujú na to, aj keď je to zdialená sci-fi (a možno nie až tak vzdialená), aké sú city, emócie a celkovo pohľad na život dôležité...aj negatíva a chyby patria k životu... ()

pekos

Postapokalyptický film Darca nebude patriť k prelomovým. Svet, kde žijú ľudia v ilúzii šťastia vďaka tabletkám, kde vládne fašistický systém, sme videli už aj v i iných filmoch. V tomto podaní budúcnosti sa autori rozhodli pre prvky fantasy, ktoré využili na emotívne zobrazenie dobrých a zlých stránok ľudstva. Vďaka tomu, ako aj vďaka skvelému Jeffovi Bridgisovi, je tento film zaujímavý a plný emócií. Pre milovníkov sci-fi povinná jazda. ()

Regig

Bylo to pěkné, akorát málo rozvinuté. Kdyby byl ten výcvik trochu delší bylo by to více záživnější. Tak trochu mě to mýstama připomínalo film Equilibrium, tam šlo také o potlačení emocí. ()

wendy.jeej

V prvé řadě musím říct, že jsem fanoušek teenagerských dystopií. Došlo to tak daleko, že mám přečtené všechny Hunger Games, které se mi líbí a nyní mám rozečtenou sérii Povstlecká trilogie (Divergence). Nutno podotknout, že již nějaký pátek nejsem teenager. Když jsem tedy viděl, že se tu rýsuje další film, musel jsem se na něj kouknout. Po prvních několika minutách jsem si řekl, že tu asi někdo čerpal z Equilibria. Předloha byla ale vydána v 90. letech, takže scénář Equilibria spíše čerpal z této knihy. Princip stejný, každý den si fetneš a budeme všichni šťastní. Tím však podobnost končí. Zatímco Equilibrium je svěží akční sci-fi snímek s charismatickým (alespoň pro mě) Christianem Balem, Dárce je splácanina.... já vlastně ani nevím čeho. Hlavní postava je tak nevýrazná, že jsem si při sledování filmu připadal jako jeden z těch zfetlých týpků.... naprosto bez emocí. K tomu se přidá okatá slečna, další nevýrazný týpek, který ovládá drony (a to je cool), prskneme do toho Meryl a Jeffa a aby to pro teenagery bylo atraktivní, prskneme do maličké role i Taylor Swift. Všechno to zamícháme do jednoho koktejlu polejeme směsicí vizuálních efektů z předMatrixovské doby, povaříme a vylejeme do hajzlu. Tak jsem si připadal, když na mě vybafly závěrečné titulky. Zkrátka pocit z tohoto filmu... Nula. Dvě hvězdy ode mě získává proto, že jsem vydržel dokonce a nezíval jsem. ()

Zakarija

Krásná povídka o lidských emocích a práva svobodně se rozhodnout. Ačkoliv maximálně souhlasím s Meryliním proslovem u konce, ta volba je přece jenom na nás. ()

Final

Černobílá Divergence vykrádající dílo 1984 od George Orwella s poněkud nelogickým sci-fi závěrem. Nic víc, nic míň. ()

AlicaFox

4x behom sledovania tohto filmu som si spomenula na film equilibrium. tym som chcela povedat ze nosnu cast maju tieto dva filmy spolocne. samozrejme zastancovia kniznej predlohy (ktoru som necitala) nebudu suhlasit. ako povedal verbal "smrdi to divergentnymi hunger games" a je to pravda. cielovou skupinou su ocividne teenageri a preto z tohot filmu vznikol akysi osekany equilibriovsky zmatok. v equilibriu vladla nie len jednotvarost ale aj pochmurna atmosfera, akcia a mnoho vacsia emocionalita a hlavne vynikajuce herecke vykony. neda sa popriet ze herecke vykony v the giver su tiez dobre avsak samotny dej je prilis rozvlacny a preto sa stracaju. paci sa mi praca s farebnym schematom, avsak film vysumi do prazna bez ziadneho zrejmeho efektu. absolutne nieste vtiahnuti do deja. jednu hviezdu davam za skvelu piano skladbu. spolu dve hviezdy ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)