Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

numan

Když dáte lidem možnost volby, vyberou si špatně. Tenhle film těžko pochopí někdo, kdo nezažil totalitu. Ne proto, že by jeho příběh byl tak složitý (naopak, ten musí pochopit i obecní blb), ale proto, že dnešní postkomunistické generaci musí připadat naprosto neuvěřitelný. Bohužel opak je pravdou - lidi jsou prostě nenapravitelná banda, která se z historie nikdy nepoučí a bude znova a znova opakovat svoje chyby, dokud tu nezůstane kámen na kameni - a to je prostě fakt. Pokud o tom pochybujete, stačí si přečíst například rudošskou diskusi pod politickými články na novinkách cézet. A že tahle "dárcovská" postapokalyptická společnost je setsakra obludná, vytuněná k dokonalosti. Málokdy došlo i v tak odporném politickém režimu, jako je totalita nebo jiná tyranie, až k veřejnému vyvražďování (eufemisticky se tomu říká vyřazování) nepohodlných od kojenců až po důchodce. Dárce je výborně herecky obsazené až skoro starosvětské scifíčko s hluboce mrazivým podtónem - výrazně kvalitnější a přemýšlivější, než žánrově příbuzná Divergence. Výhrady mám jen k přehnaně multi-kulti vyznění flashbacků z minulosti, tam to Noyce trochu přeťápnul. A pozor - je to hlavně romantická alegorie, takže nemyslící milovníci akce, živočišnosti, a krve se budou 97 minut nudit a pak si sem přijdou vylejt střeva. B-) ()

MiKos

Varování absolutně subjektivní komentář: prvních 30 minut filmu je Divergence akorát v hlavní roli je swag. Pak se scénárista probudil a řekl si, že by to i o něčem mohlo být a udělal z toho v celku solidní film z antikomunistickým podtextem. Jo proč ne.. Nicméně vizuál super, hercům se to dalo věřit, několik lepších zapamatovatelných hlášek film také má takže nějakých 65% - 75% je férové. ()

montel

Jonas (Brenton Thwaites) vyrůstá ve světě, kde neexistuje neštěstí, války, násilí, bolest a vše je idylické a krásné. Před prahem dospělosti je dospívajícím ženám a mužům určeno povolání, které budou s očekáváním vykonávat do konce života. Při ceremoniálu je Jonasovi sděleno, že byl vybrán jako vyjímečný jedinec a proto se stane tzv. Dárcem. Místo určeného povolání bude navštěvovat dosluhujícího Dárce, který Jonasovi ukáže, jaký je svět ve skutečnosti. Jonas touží dostat se za hranice svého města a zjistit, kde je pravda...Pokud zavřu oči a zasním se, možná bych chtěl v takovém světě žít. Ale asi opravdu jen těch necelých sto minut tohoto dalšího fantasy snímku z říše snů, kterých už začíná být přehršel. Raději by s tím měli v Hollywoodu přestat, protože začnu brzy dávat odpad. 55% ()

raru

Podpriemerná patlanina s dobrým vizuálom,bez prepracovanej myšlienky,aj keď sa tvári,že to tak nieje.A Douglas má stopercentne pravdu. ()

BretaKiller

Černobílý svět bez ničeho.... Zajímavý pohled na "utopii". Bridgese mám docela rád a tady mě trošku zklamal... Nepředvedl nic moc. To Thwaites mě zaujal již ve snímku The Signal a rozhodně mě nezklamal.... ()

katherine7

Oh my god, why?! Tak tohle je jeden veliký nudný průser. Téma by nebylo špatné, jen to zpracování prostě selhalo. Nevím proč, ale připomíná mi to Divergence (který byl pro mě teda mnohem povedenější). Prostě asi špatná parodie, která se zatoulala na plátna kin. Za mě 1 * ..a to jsem ještě hodná. ()

neon13hc

Kdesi v houlivůdů: Pojďme natočít nějakej kasovní trhák s nádechem kultovního rozměru. Dyť vo co de, recept máme. Vemte kus Divergence, kus Gattacy, přisolte špetkou Equilibria - no a máme to. Jo a aby nám to moc nelezlo do kapes, zbouchají nám to nějaký filmový nádeníci, dyť ta látka je sukces sám o sobě. Výsledek je teda objektivně za 2,5 *. A teď vážně. Tuhle látku mám opravdu rád. Divergence mi nepřišla jako 5* film, ale dejme tomu. Gattaca a Equilibrium jsou samozřejmě nadčasové věci. Tento film je vykrádačkou zmíněných: Společnost bez Emocí - Equilibrium. Velký vůdce - Equilibrium. Ranní lék, opět EQ. Obřady - Divergence. Sorty lidí - Divergence. Genetika a selekce - Gatacca. Mladé obsazení - Gattaca. Jedinou originální myšlenkou filmu, která stojí za zmínku je finta s objevenými barvami. A jedovatý plivnutí na závěr: když hlavní klaďas táhne dítě přes poušť a přes zasněžený hory - není to nejobjevnější a nejkatarznější, nejvíc cool a nejvíc silná scéna - je to bohapustý kýč a spolu s dost ujetou hudbou to poklesává skoro na úroveň červené knihovny. Takže nakonec: 2* ()

KiJi

NA VLNĚ TEENAGE SCI-FI A ORWELA. Zase jedna „ideální a dokonalá “ společnost, která je tak skvělá, že musela lidem něco vzít. Zase hlavní dospívající hrdina je nějak a něčím výjimečný. Zase se postaví proti všem a bude bojovat za pravdu. Zase chce, aby všichni prozřeli. Ovšem tentokrát nepobije desítky vojáků, dá jen jednou pěstí. Tentokrát neodpálí půlku města a ani nedojde k žádnému výbuchu. A to je příjemná a zásadní změna. Knihu jsem nečetl, nevím, jak moc se filmaři odchýlili či byli věrní. Ale snímek velmi pěkně natočili. Hodně si vyhráli se světem hrdiny (na rozdíl od Divergence). A různé vidění světa hlavního hrdiny má svoji vizuální stránku. Celkově se tedy film po výtvarné stránce velmi povedl. Svět hrdiny je až mrazivě dokonalý, bez emoční (stejně jako v Equilibriu). A dál nechci prozrazovat. A jestli chce z něho mít požitek, příliš si o něm nezjišťujte. A poznámka na závěr: černobílá obrazovka hned od začátku filmu není chybou na vašem přístroji :o) ()

solver

Začátek vykradená Divergence (nebo naopak?), ta ale byla opravdu lepší. Zajímalo by mě, kdy už někdo vymyslí něco jiného než mazání emocí - Equilibrium to začalo :-) ()

mimianonymka

Zajímavý sci-fi film. Myšlenka filmu nebyla vůbec špatná, pravě naopak. Herci skvěle zapadali do svých rolí a i herecké výkony nebyly k zahození. Vadila mi jenom jedna docela podstatná věc. Z té myšlenky se toho dalo vytřískat podstatně více a co ten konec? Během pár dní nejdříve putuje po savaně, pak po poušti a nakonec v zasněžených horách? A to všechno s mimčem v náručí? To mi přišlo už hodně přehrané a pro efekt (který to u mě teda nesplnilo). Dávám s čistým svědomím tři hvězdičky. Je to takový film, co neublíží, ale ani nic nepřidá. Jsem ráda, že jsem ho viděla, ale znovu už se na něj dívat nemusím. ()

ragtime

Typický film, ktorému by oveľa viac slušal seriál, kde by sa dali osudy a celý vesmír ukázať v plnom svetle. Takto sme ostali na pol cesty. ()

NiennaTasart

Lepší Equilibrium. Tak trojnásobně. Rozhodně se mi nepodařilo předvídat vše co se ve filmu stane. Příjemný příběh a atmosféru dotváří i dobře vybraní herci. ()

bjehna

Nápad? Docela slušný... i když taky né moc originální. Okleštěná společnost bez emocí, kde se jedinec vzepře hrdinně systému aby...oslavil Vánoce pod super sjezdovkou? S malým potomkem Ramba a Chucka Norrise, který přežije vše? Celý průběh filmu až k tomuto (ne)konci byl na 4 *. Sotva 45% za ten nic neříkající konec plný omalovánek. ()

Kubin...

Až do 2/3 filmu jsem tomu byl ochotnej dát čtyři hvězdy, ale ten konec to je ale pičovina... Podobných filmů jako je tento je spousta, ale i tak z kraje zajímavý... No ale sorry, projedu se z kopce na bobech a změním tím celej svět... :-D ()

malyLibor

Zvláštní film.... propracovaný, dobře vybudovaný příběh s koncem, který vyvolá rozpaky... Co se stalo? Došly peníze? Nebo proč vlastně film končí tak... ledabyle? Odfláknutě? Divně. Každopádně mne velmi zaujaly výkony hlavních představitelů. Meryl Streep tu byla démonicky chladná, Jeff Bridges zahrál člověka obdařeného věděním také skvěle, Brenton Twaites své rozpaky a rozpolcenost jako by ani nehrál... ale nejvíc mne opět zaujala moje oblíbená Odeya Rush. Říkám to už od chvíle, kdy jsem poprvé viděl Neobyčejný život Timothyho Greena - ta holka je nádherná a má naprosto úžasné nadání. Moc jí přeju veliké úspěchy. Film bych asi ohodnotil 3*, za herecké výkony a za Odeyu Rush však dávám všech 5*. ()

Mesmeric

Hmm, to se nám takhle jednou někdo ožral jak prase a při té příležitosti udělal filmový maraton skládající se z Equlibria, Divergent a k tomu honil u nahých fotek Jennifer Lawrence. Jakmile se ráno vzbudil s hlavou v záchodové míse, tak si řekl "Ty vole, vezmu to nejnudnější z celého Divergent, proženu to příběhem z Equlibrium, přidám špetku toho Hunger Game, a udělám z toho pěkně nudnou sračku. To by bylo, abych nenasral hromadu lidí!" Omalovánky tomu moc nepomáhaly, logické veledíry nemělo ani smysl řešit a ani kapka akce. Jediné pozitivum - nebude žádné pokračování, což stojí i za tu jednu hvězdu navíc. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)