Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa ClintEastwood k tomuto seriálu (78)

To je vražda, povedalo portské (1973) (S03E02)

Vy jste ale lišák, poručíku. Díl, ve kterém se Columbo vydává řešit případ mezi vinice. V roli jeho soupeře se tentokrát představí Donald Pleasence (např. Halloween, Útěk z New Yorku) a jedná se o jednu z nejlepších epizod, s povedenou závěrečnou scénou, kdy si dva hlavní hrdinové připíjí v autě. Fascinuje mě Pleasenceovo, až fyzické vzrušení, když má ochutnat legendární víno. Spíš taková pohodička, kde je záporák docela sympaťák, ale pět hvězd, jak vyšitejch! ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Oficiálně nemám nic. - Aha a neoficiálně? - Neoficiálně nemám bohužel taky nic. Jedna z mých nejoblíbenějších Columbovek, kde je naprosto dokonalé závěrečné usvědčení. ()

Dvojexpozícia (1973) (S03E04)

Robert Culp potřetí. Další klasický díl ze 70. let a určitě jeden z těch úplně nejlepších, kde hlavní padouch spáchá chladnokrevně hned dva zločiny a má dobře promyšlený vražedný plán. V hlavní roli Peter Falk, Robert Culp a podprahové snímky. P.S. Když jde dokror Keppel zabít promítače, v kině právě běží Eastwoodův snímek Tulák z širých plání (1973). ()

Vydať alebo zomrieť (1974) (S03E05)

Výborná Columbovka, kde se divákům podruhé představí jako vrah Jack Cassidy. Ten má skvělé alibi, avšak ještě ne kouzelné a tak se poručík může předvést. Dokonalá je už úvodní scéna při titulcích, kdy pyrotechnik Kane odpaluje na vrakovišti výbušniny. ()

Dobrá povesť nadovšetko (1974) (S03E06)

Díky odkazu na Zakázanou planetu a umělou inteligenci, téměř až sci-fi Columbovka, ve které si mj. dosytosti užijeme poručíkova psa Psa, i jeho nezničitelného auta. Epizoda přesně podle mého gusta. V roli manželky oběti, se představí Jessica Walter, znalým divákům dobře povědomá z Eastwoodova debutujícího thrilleru Zahrajte mi Misty (1971). P.S. Josého Ferrera (mj. Lawrence z Arábie) tady výborně dabuje Oldřich Vlach. ()

Labutia pieseň (1974) (S03E07)

Asi nejslavnější záporák v historii Columba. Protože obsadit do role hudebníka Tommyho Browna, LEGENDU Johnnyho Cashe, byl skutečně geniální nápad, stejně jako provedení vraždy. Cashe strašně uznávám, je to Elvis Presley stylu country/western a jeho hudbu mám moc rád, takže je jasné, že tento díl pro mě patří k vrcholům celé série. Závěrečná, až dojemná scéna v autě, patří ke klasice a já si Labutí píseň pouštím velmi rád. ()

V núdzi poznáš priateľa (1974) (S03E08)

Rozhodně jeden z nejlepších dílů, který má hned několik skvěle vystavěných zápletek (hlavní padouch kryje vraždu, poté ji spáchá sám a ještě chce vše hodit na nevinného). Columbo však všechny tajenky dokáže vyřešit a nabubřelého policejního důstojníka, pošle po úžasné závěrečné scéně, na pár let do chládku. Škoda jen těch několika slabších pasáží z baru, jinak naprostá top epizoda. To je divný, pane Caldwelle. To je moc divný! ()

Season 4 (1974) (S04)

Můj nejoblíbenější díl: Za úsvitu / Top 2 / ()

Osudné cvičenie (1974) (S04E01)

Tady mi závěrečné usvědčení nepřijde tak dobré, jak bývá u Columba zvykem, ale jinak je to zábavný díl s několika vtipnými momenty. Hlavně, když se poručík snaží držet krok se sportujícím záporákem, není nouze o zábavu. P.S. Robert Conrad je mimochodem jediným padouchem celé série, který je menší, než doutnající poručík (společně s Ruth Gordon, ať jsem přesný). ()

Obrátený negatív (1974) (S04E02)

Vy pracujete v přestrojení, poručíku. Zastřelit svázánou ženu? I takový může být vrah v tomto seriálu... Jeden z úplných top dílů, kde nechybí skvělý záporák v podání Dicka Van Dykea (výborně ho dabuje Ladislav Frej), zajímavě provedený zločin a hlavně vynikající závěrečné usvědčení vraha, jenž se chytí do dobře připravené pasti, kterou mu poručík nachystal. Navíc je zde ona legendární jízda autem, kdy Columbo veze dopravního inspektora, kterého tím vyděsí k smrti. Klasika. ()

Na úsvite (1974) (S04E03)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů z celé série. Na vině je atraktivní a neokoukané vojenské prostředí, vynikající záporák Patrick McGoohan (např. Útěk z Alcatrazu, Statečné srdce) a chytré závěrečné usvědčení. Vůbec celý tento díl má zvláštní náboj a například dlouhá úvodní scéna, ještě před titulky, kde si vrah za úsvitu chystá výbušninu, je neskutečně atmosferická. Dalším plusem je fenomenální český dabing přísně znějícího pana Bořivoje Navrátila, který zde vrahovi propůjčil svůj hlas. Vynikající Columbovka. ()

Rozbúrené vody (1975) (S04E04)

Columbo po představení v Londýně podruhé opouští prostředí slunné Kalifornie a tady ona změna prostředí dopadla mnohem lépe. Do cesty se mu na palubě člunu... tedy, ehm, lodi - postaví skvělý Robert Vaughn, herecký antihrdina Lee ze SEDMI STATEČNÝCH a celou dobu stopáže tento trošku teritoriální díl baví a má rozhodně co nabídnout. Vóóóóláre, óho...  ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Mám rád nejen Columbovky, ale filmy obecně, kde se zkoumá nějaká fotografie či videozáznam, takže tady jsem si užil dosytosti. Z hlavního záporáka navíc ten sliz a arogance doslova kapou... Skvělá epizoda! ()

Vrah zavolá o desiatej (1975) (S04E06)

Další z těch Columbovek, ze kterých sálá skvělá atmosféra ještě před úvodními titulky. Poprvé se v záporné roli představuje charismatický elegán George Hamilton (kterého poručík přivádí doslova k nepříčetnosti - tak to máme rádi), jenž doplatí na svůj tabákový zlozvyk, aneb co dokáže natropit jeden ztracený kamínek ze zapalovače. Zajímavé provedení druhého zločinu a hlavně vynikající závěr se slepcem! ()

Season 5 (1975) (S05)

Můj nejoblíbenější díl: Kouzelné alibi ()

Zabudnutá dáma (1975) (S05E01)

Velmi netradiční díl v tom smyslu, že pachatelka tentokrát ani neví, že spáchala zločin. Svým způsobem dojemná epizoda, která má spoustu podařených míst. Janet Leigh, která je po Vere Miles již druhou Columbovou soupeřkou ze slavného Psycha, je ZAPOMENUTÁ DÁMA! Připravte se na  šokující závěr. ()

Prípad diplomatickej imunity (1975) (S05E02)

Politická epizoda, ve které poručík řeší případ na velvyslanectví jedné fiktivní země. Líbí se mi Columbovy tradiční narážky, postupné deptání vraha (Hector Elizondo) a nakonec i dobře nachystaná past. Jsou tady i vtipné momenty, jako např. setkání s králem, ale hlavně ty, kdy Falk dvakrát šlápne svému soupeři na jeho dlouhý oděv. Doslova mu zde šlape na paty. Jedna z mých columbovských srdcovek! ()

Kríza identity (1975) (S05E03)

Po dlouhé době jedna trošku slabší epizoda, která má pár hluchých míst. Přesto nadprůměr. ()

Smrť v aréne (1976) (S05E04)

Tento muž není v mém domě vítán! Columbo je tentokrát v Mexiku v toreadorské aréně. Místo, aby si užíval dovolenou, vyřeší tady případ brutální vraždy, kdy je jako smrtící zbraň použit obrovský agresivní býk. V roli vraha se Falkovi pokouší uniknout ze spárů skvělý Ricardo Montalban a režie se ujal Ted Post (např. Magnum Force, Do nitra Planety opic). P.S. V závěrečné konfrontaci v aréně, kdy vypustí zuřivé zvíře na šokovaného bývalého toreadora, zní skvělá hudba, která se dost nápadně podobá klasickému Williamsovu motivu z Čelistí. Můj oblíbený díl. ()

Kúzelné alibi (1976) (S05E05)

Kdyby chtěl ten plášť někdo ukrást, tak se koukej jinam! Jack Cassidy potřetí a asi i nejlépe (tentokrát ho skvěle dabuje legendární Pavel Soukup). Kouzelné alibi zavedou nejen Columba, ale i diváky seriálu, do světa kouzel a triků, kde se fantazii nekladou meze. A v kabaretu se stane téměř dokonalá vražda. Poručík se však podfouknout nenechá, sundá si svůj nový plášť, nadechne se a... případ zdárně vyřeší. P.S. Columbovi zde podruhé a naposled pomáhá seržant Wilson. Zatímco v epizodě Džungle ve skleníku byl spíš na obtíž, tentokrát poručíkovi tento mírně natvrdlý policista pomůže. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)