To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se změnilo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protestů, včetně Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealea, byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. (Netflix)

Jeremiasz

Obecně mám rád filmy že soudní síně, asi to začalo 12 rozhněvanými muži a tenhle opravdu stojí za shlédnutí. Možná i proto že my Češi máme bohaté zkušenosti s politickými, zmanipulovanymi procesy. Baron Cohen odvedl vynikající herecký výkon a upřímně něco takového jsem od AliG Borata nečekal ani ve snu. Od Redmayne jsem to čekal a nebyl jsem zklamán a Keaton taktéž potěšil. Nicméně film je mnohem větší. Ukazuje nám plný rozsah toho, k čemu vedla válka ve Vietnamu na domácí USA půdě a že za protesty nebyly jen hippie holky strkajici kytky za klopy policajtů ()

adamix

Sorkin sa opäť vybúril, čoby scenárista a k novinke aj režisér. Áno, je to dojemné, áno, je to hviezdami nabité (Rylance je môj favorit na Oscara), áno, na oceneniach to bude dostávať jednu zlatú sošku za druhou a áno, je to dobré. Ale na mňa to až tak nezapôsobilo, keďže podobných súdnych drám, kde ako vždy americký systém zlyháva a sloboda prejavu občanov je božou zásadou spoločnosti. Nepochybujem, že ide o skvelú prácu zo všetkých strán, ale ten hrdý patriotizmus obzvlášť na záver to už oblbuje tak ako vymletých akademikov, tak aj diváka. Značka Netflix už aj tak hovorí za všetko. U mňa 3*. ()

Mistr_Moon

Sorkin je borec který točí konverzačky jaké už dneska nikdo netočí. Perfektně vymyšlené dialogy které vyústí chytrou pointou byly vždycky jeho silná stránka a tak tady máme film, ve kterém se 2 hodiny jen mluví a ani na chvíli to není nuda. Připočítejte semtam povedený vtípek a dojemný závěr a je to opět za 5*. Jeden z mých nejoblíbenějších tvůrců už od Studia 60. ()

oasismanik

Ako sme už zvyknutí, pri takomto druhe filmov si tvorcovia dávajú väčšinou záležať. Chicagský tribunál nie je iný, je to brilantne napísaná, zrežírovaná a zostrihaná konverzačka doplnená o dobové zábery. Tie dve hodiny vám uplynú ani neviete ako...asi film roku teda no. ()

curfew77

Parádně zpracovaná podkapitolka amerického dějepisu, bohužel ale chtě nechtě notně tendenční, a ke všemu jí podráží nohy nešťastně pojatý závěr, který je ve výrazném kontrapunktu s pojetím celého filmu. Je to ale asi víc výtka volbě látky, než zpracování, po řemeslné nebo herecké stránce je to totiž naprosto brilantní a Sorkin je pořád král. Jen ho mám radši na jeho obvyklých steroidech, než když se takhle drží trochu zkrátka. Finále jakoby režíroval sám Spielberg osobně - a ne, tentokrát to není pochvala. Oskarové nominace budou asi mířit jinam, ale mně se z herců nejvíc líbili Gordon-Levitt a na svém malém prostoru Keaton. 80 % a projekcí roku 2020 u mě trochu nečekaně pořád zatím zůstává (jinak už předloňská) FAVORITKA. ()

george82

Paráda a Cohen výbornej. Upřímně si myslím, že vlády fungují doteď na hovno, akorát se přizpůsobily době, jak lidi ochcávat. ()

LdaVinci

Velmi, velmi špičkové řemeslo. Jako fakt dobře natočený. Bavilo mě to. Ale myslím, že to je zase typ filmu, kterej hodně lidem třeba nesedne. ()

murkl

Aaron Sorkin je pro mě digitální kronikář nejmodernější historie USA. Klíčová část je USA a cítím, že být Američan a hltat jejich zprávy, tak bych film mnohem víc prožíval a vnímal bych to jako komentář na trumpovskou Ameriku. Sorkinovi filmy se točí většinou kolem velice chytrého hrdiny. Idealista, který vzbuzuje obdiv svou inteligencí a velkým slovníkem. Měsíce po zkouknutí si jich z 7 vybavím 4. Borata, jeho kamaráda s afrem, černého pantera, a vrcholně nesympatický Eddie Redmayne, který si myslí, že je lepší než všechny dohromady. Ničím nevynikali. Všichni věřili ve správné ideologii a byli na stejném místě ve stejné době, ale o týmové chemii nemůže být řeč. Takže něco jako Justice Legue. Chtěl jsem vidět jak dopadnou, ale ani na vteřinu jsem jim nefandil. Nejzajímavější postava je pro mě Joseph Gordon - Levitt. Chtěl jsem více scén, kde musí bojovat a obhajovat svoji víru. Scénu, kde sorkinovským monologem zadupe soupeře do země. To on měl být hlavní hrdinou filmu. Myslím, že dostat tenhle scénař jiný režisér, tak by neváhal zasáhnout mnohem více do stopáže. Jsem velkým fandou Sorkina jako scénárista. Jako režisér mě zatím nijak zvlášť neohromil. ()

LeChouan

Kontra-kultura, nová levice, „kulturní revoluce“ - ideologie zasahující v 60. letech Evropu (západní) a Spojené státy americké, a enormně zajímavé pro současnost, kdy se tyto, tehdy ještě levé „úchylky“, transformovaly do institucionalizované ideologie, ovládající primárně tzv. Západ a pronikající do bývalého socialistického bloku. V tomto konkrétním snímku se podíváme, kterak levicová infekce počala na sklonku 60. let minulého století stravovat Spojené státy Americké. Dílem budeme svědky ukázek z chicagských protestů proti válce ve Vietnamu z roku 1968. Protestů organizovaných „novou levicí“. Konkrétně aktivistickými skupinami: „Studenti za demokratickou společnost“ (Students for a Democratic Society, SDS); zpolitizovanými hippies - „Mezinárodní strana mladých“ (Youth International Party, tzv. „Yippies“ a „Strana černých panterů“. Plánovaná shromáždění nových levičáků spojená s protiválečnými protesty, které mají být „mírumilovné“ – prostě jen trochu té hlasité hudby, skupinového sexu, halucinogenů (co by na tom mohlo komu vadit (?), my uděláme nepořádek a vy ho po nás uklidíte (!)) - ovšem nejsou zástupci města povolena. Nicméně se přece jen konají. A ve svém výsledku rozhodně nejsou mírumilovná. Srpen 1968 v Chicagu je krvavý; snímek jednoznačně vidí vinu na straně policie. Dále se zúčastníme soudního procesu, čekáme drama ze soudní síně, kdepak, fraška v soudní síni. Atmosféra procesu navozuje představu zoologické zahrady, přesněji opičího pavilonu. Obžalovaní organizátoři protestů, včetně jejich advokáta (a příznivců v soudní síni) nedovolí, aby konvence omezovali jejich přírodní přirozenost. Nicméně záběry ze soudní síně se drží skutečného průběhu procesu, jak jsem se posléze dočetla. Snímek rozhodně stál za zhlédnutí a neodmítám ani znovu-zhlédnutí (filmů s tematikou „nové levice příliš není, alespoň ne kvalitních), třebaže sympatie jeho tvůrců jsou zřetelně na straně levicových aktivistů. Vcelku dobře ukazuje, jak snadno se zvrhnou hlučné, parodické, zesměšňující, a snad i zpočátku nikoho neohrožující manifestace, pokud narazí na ozbrojené složky, mající zajišťovat klid a pořádek ve městě, a které mohou být z mnohohlavého davu nervózní. Poté stačí málo, aby se obě strany naladily na bitku. Navíc někteří z vůdců nové levice moc dobře věděli, že střet s policií je dobře mediálně využitelný, a tak se provokací záměrně dopouštěli. Na co by se jinak svět díval ? Na špinavou, drogami sjetou omladinu, znuděnou svým životem v blahobytu. A na závěr nelze neocenit herecký výkon Marka Rylance (skvělý Thomas Cromwell v mini sérii „Wolf Hall“)  v roli advokáta obžalovaných aktivistů. ()

kubilov

Po delší době jsem si dal soudní drama a... dobré. Sorkin je ale daleko lepší scenárista než režisér, nebo by potřeboval lepšího dramaturga, aby ho ukočíroval. Nebýt vynikajících hereckých výkoonů Sachy BaronaCohena nebo Marka Rylance, byl by The Trial of the Chicago 7 daleko méně ukoukatelný. Takhle je to - s mírným přimhouřením očí - docela fajn nadprůměrná soudnička. ()

PAVLIS

70% Drobný historický výstřižek, jehož téma docení spíš amíci a nejen proto si na něho za chvíli asi nevzpomenu. Nicméně bylo ho vzhledem ke kvalitám (občas i vtipného) scénáře a herců zábavné sledovat. 27.5.2023 - ČSFD 84% / 77% IMDb. ()

Bajo.

"Martin Luther King has a dream and now he has a bullet in his head" První co mě zaujalo je obsazení taká sestava tady dlouho nebyla! K samotnému filmu, to nejlepší jsou samozřejmě dialogy, to prostě Sorkin umí, režijně Sorkin taky vyspěl a odvádí více než nadprůměrnou práci dál se mi líbil krásny narativ a střih, který z filmu nedělá klasické dialogové (soudní) komorní drama, atmosféra se dala krájet, emocí tady taky bylo spoustu od naprostého vzteku až k momentům kdy jedno oko nezůstalo suché. Soundtrack taky hodně povedený . Ze všech herců asi nejde vypíchnout jednoho co byl nejlepší všichni hráli skvěle a do rolí se vžili na 100%.Za mě nejlepší film roku 2020(zatím) a na oscarech budu hodně fandit! PS: Konec mě totálně odrovnal. ()

mArtinko5MB

Americku historiu nepoznam a mozno to bolo aj dobre. Film mal vsetko, co som od neho ocakaval. Napatie, herecke vykony, pribeh. Zatial najlepsi film roka 2020. ()

Facerr

Hodnocení je za mě něco mezi "dalo se" a "šlo to". Rozhodně to v mých očích nedosahuje místního hodnocení. Sice rád čůrám proti větru, ale podle čeho mám teď vybírat filmy? ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

01.03.2021

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)