Duna

• Česko Duna (viac)

raru

Neviem o knižnej predlohe nič,takže som len čakal čo uvidím,no a začiatok ma odradil tak,že som to už šiel vypnúť,ale dal som tomu šancu. Kvôli režisérovi,no a nakoniec musím uznať,že som spravil dobre,pretože postupne ma to bavilo viac a viac,až som dal také hodnotenie,aké som dal a stojím si za ním. Teším sa na dvojku,samozrejme. ()

GLaDO

Nová Duna je ještě natahovanější než začátek filmu Lawrence z Arábie a tak se nedivím že si někteří z toho slova skládají přesmičkou písmen Nuda. Film působí bezchybně, ovšem dějově je strašně řidký a dlouhé záběry na vcelku zaměnitelné duny tomu nepomáhají. To je ovšem asi jediný nedostatek, který je u mě nejspíš subjektivně způsoben tím, že jsem viděl tu původní Dunu, která děj té nové stihla v první třetině. Obvykle jsem totiž raději, když má film delší stopáž i přesto že některé scény jsou dějově naprosto bezvýznamné. ()

Dr.Love

Srovnávací proces jak s filmy tak knihou je asi zbytečný jen si nedovolím rýpnutí, Liet Kynes je do očí bijící a tedy pokud dělám film dle knihy měl bych se aspoň držet realií, ale korekturou to projít muselo takže díky Denisi že to byla aspoň vedlejší postava. Zde v nové duně jsem dostal vizuální orgie. Film působí dojmem strnulosti a samoty. A ne že by to bylo špatně podtrhuje se tím celková epičnost obrazových vjemů at je to na Caladanu či na Arakis nebo Saluse Secundus. I když omamné epičnosti nelze nic vytknout ptám se jestli je to jen tohle nebo dostaneme i něco jiného? Možná tím jak je první díl tak omílaný pořád dokola je nemožné získat z tohohle námětu něco víc s limitací stopáže PG ratingem. Ona strnulost dost souvisí i s hercem hrajícího Paula v některých scénách je opravdu jak bez duše, doslova z něj mám pocit že chce hrát mrtvolu. Děj je pak ochuzen o některé prvky které by podtrhly reálné nebezpečí kterému jsou Atreidové vystaveni a to scény rodu Harkonnenů, sice vyumělkovaní ale bez charakteru (to že jsou ti špatní není charakterová vlastnost to se očekává), sterilně šediví a v bahně se koupající prasátka. Kde jsou ty desítky otroků s hartplugy nebo ukázka prohnanosti Pitera de Vrise.  Jest psáno když už víme že bude pokračování protože tento film překročil očekávání a tak se do kin vydáme jestě jednou a třeba se dočkáme a poznáme jak moc Paul půjde po cestě proroka nebo se jí zřekne. Abych jen neprskal z hereckého obsazení je potřeba vypíchnout Rebeccu Ferguson vypadá to že Lady Jessica byla napsána přímo pro ni. Javier Bardem jako Fremenský vůdce Stylgar také výrazně boduje. Co se dále povedlo je choreografie tím myšleno chůzi po písku a bojové scény. Dlouho jsem neviděl boj na nože u kterého bych uslintnul.   Závěrem za dech beroucí audio-vizuál, za herecké obsazení které hraje na jedničku až na pár vyjímek a překvapivě promyšlenou choreografii tam vidím tu čtyřku s odřenýma ušima. ()

Bednaa

Je až k nevíře, jak opojný, živý a epický svět se Villenevuovi podařilo vytvořit z planety, kde je na první pohled všechno mrtvé. Každý detail je perfektně vypiplaný a ze všech stran je vidět úsilí, natočit něco víc než další spotřební sci-fi. A povedlo se to tak dokonale, že je Duna, podobně jako třeba LOTR nebo Matrix nad vším ostatním. NADfilm. A nemyslím tím, že by to byl nejlepší biják všech dob. Je ale rozhodně jeden z nejunikátnějších. Ve všech kladech i záporech toho slova. Což je myslím, vzhledem k tomu, jak ten film diváky rozděluje, dost přesné tvrzení. Z Arrakisu vylezete buď jako vítěz, nebo vás sežere písečný červ. Nic mezi tím. ()

mol1111

Váhám mezi 2 a 3 hvězdičkama. Na jednu stranu jsem 2,5 h vydržel bez problémů, na stranu druhou mě to nechytlo a vůbec to ve mě nevyvolalo touhu vidět druhej díl. Rebecca Ferguson spíš než matka působí jako starší sestra (ostatně, pokud se dívám dobře, je mezi ní a Timothéem jenom 12 let). ()

CheeseFigure

Duna nie je zlý film. Len je ,,prehypovaný". Aký vizuál, však podobné zábery máme v každom filme o amerických vojakoch v Iraku, alebo Afganistane. Audiostránka, to je iné, tá bola kvalitná. A kde sú tie filozofické myšlienky? A popravde, keď film skončil, mal som pocit, že sa absolútne nič nestalo. Ako ale vravím, nie je to zlý film. Herci sú sympatický, tých pár ,,vtipných momentov" fungovalo a aj akcia, hlavne útok na Atreidesovcov, bol dobrý. Vyčítal by som aj to, že sa veľa vecí len spomenulo a nevenovalo sa im, ale to sa dá od prvého dielu série asi čakať. Ako som písal, Duna je celkom fajn, ale vďaka celointernetovému hypu som čakal viac. ()

Chicharron

V zásadě je to podvod na diváka, film rozhodně na velké plátno, ale z kina jsme odcházeli s pocitem zklamání - jak vůbec hodnotit jen půlku filmu? Vizuál super, skvělá hudba, po útěku v poušti mne docela bralo spaní, párkrát jsem se kouknul na hodinky...a ten Josh Brolin by měl asi změnit vizážistu - začíná se nápadně podobat V.I. Leninovi....ke komplexnímu zhodnocení filmu je potřeba skouknout finále... No a na IMDB je krátký rozhovor s režisérem, kde Villneuve doslova říká:"Dune part 1 is just the appetizer, real meal is Dune part 2"....a ta příjde do kin až někdě v roce 2023...trošku trapárna.... ()

Ondak

Film jako úvodní díl do tohoto universa byl super. Postupně byly vysvětleny zákonitosti a politické příslušnosti. Vizuál byl prostě úchvatný. Bohužel se do prvního dílu vešlo jen to představení a akce tedy bylo pramálo. Film se musí brát právě jako úvod. Jedná se o předzvěst následujících skvělých dílů a pokud si laťku udrží a přibyde akce, nebudu váhat dát 5 hvězd. ()

Milo384

Pomalé tempo filmu mně nevadilo. Aspoň se seznámíme s hlavními rody, s jejich motivacemi. Ukáže se nehostinná planeta a její obyvatelé. Zjistíme, co je koření atd. Audiovizuální stránka je propracovaná, dobře se na to kouká a hudba prostě super. Viděno v kině. Už se těším na další díl. ()

boss123

Keď som sa dozvedel, že skvelý román Duna od Franka Herberta bude sfilmovaný veľmi ma to potešilo. Za prvé z toho dôvodu, že som mal s dielom Franka Herberta tú česť a čítal som ho a za druhé ma rovnako tak potešilo, že sa toho ujal jeden z najlepších súčasných filmových tvorcov Denis Villeneuve. Videl som všetky jeho predchádzajúce filmy a vedel som, že Duna v jeho podaní môže byť jeden z najlepších filmových zážitkov posledných rokov. Som rád, že som sa nesklamal. Už od prvých scén a záberov je jasné, že režisér má jasnú víziu a dostal veľký rozpočet na to naplniť si ju. Technické aspekty filmu sú geniálne. Od kamery a rôznych krásnych a zaujímavých kamerových záberov na krajinu Arrakisu cez vynikajúce vizuálne efekty. Toto všetko spoločne s rovnako tak výbornou hudbou od Hansa Zimmera vytvára neobyčajnú atmosféru, ktorá na mňa doslova dýchala z plátna v kine. Zimmer svoj soundtrack dokonale zladil s krásnou, ale zároveň nehostinnou krajinou Arrakisu. Villeneuve svojím režisérskym umom skúsene prechádza vo svojom diele od vynikajúcich akčných scén a momentov plných napätia ku takmer až snovým pasážam. Musím povedať, že je veľmi príjemné a osviežujúce vidieť po čase v kine zas niečo nové neopozerané a originálne v mnohých aspektoch. Napríklad aj kostýmy sú nezvyčajné, ale svojím spôsobom zaujímavé rovnako tak, aj rozličné technologické vybavenia a štíty. Čo sa týka štítov tak je to asi najlepšie využitie štítov vo filme aké som doposiaľ videl. Herci sú vo svojich úlohách viac než presvedčivý. Vypichnúť musím hlavne Paula, ktorého stvárnil Timothée Chalamet. Do úlohy vojvodovho syna Leta Atreidesa sadne úplne presne a svoje emócie na mňa dokázal predať úplne presvedčivo. Aj Jason Momoa v roli Duncana predvádza veľmi dobrý herecký výkon. A táto úloha mu myslím sadla úplne presne. Prekvapil ma svojim výkonom, ktorý je pre mňa zatiaľ najlepší v jeho kariére minimálne z filmov, ktoré som sním videl. Kapitolou samou o sebe je Stellan Skarsgård. Ten aj napriek pomerne malému priestoru, ktorý dostal dokázal dodať barónovi presne tú potrebnú dávku hrôzy a odpudivosti, v ktorú som dúfal a cítil, aj keď som čítal predlohu. Okrem neho majú na tom zásluhu aj dizajnéri a návrhári jeho kostýmu. Dosiahli bravúrny výkon. Po vetách plnej chvály bohužiaľ musím spomenúť aj nejaké nedostatky, ktoré sa mi nepáčili. Uvítal by som možno väčšie rozvinutie vedľajších postáv na úkor väčšieho množstva snových vízií. Pre diváka neznalého predlohu môžu byť niektoré udalosti chaotické a nie úplne dobre vysvetlené. Hlavne z toho dôvodu, že vedľajšie postavy a ich príbeh nie sú dostatočne rozvinuté a niekedy pôsobia dosť plocho. Čo je v ostrom kontraste s hlavnými postavami. Predovšetkým Paulom a jeho matkou. Ďalej ma mierne sklamalo, že film v poslednom dejovom úseku mierne spomalí a nenastane tak nejaké výraznejšie vyústenie. Čo mi až tak nevadilo keďže som už oboznámený stým, že je v pláne druhá časť. A podľa toho, čo nám tvorcovia naznačili sa máme na, čo tešiť. A ja sa, teda určite budem tešiť. Som šťastný, že som mal možnosť vzhliadnuť Dunu v kine. Jej zážitok to len posilnilo. Doma ešte plánujem minimálne jedno pozretie. Určite môžem Dunu len odporučiť. Jedná sa o jeden z najlepších sci-fi filmov posledných rokov a pevne dúfam, že rovnako kvalitné bude aj jej pokračovanie. Denis Villeneuve ma veľmi potešil a ja jeho filmu dávam päť hviezd z piatich. A percentuálne 90%. () (menej) (viac)

Sheevisnu

Nebol to zlý film, ale ani úžasný. Asi som očakával trochu viac. Všimol som si, že ľudia tu nadávajú na Lynchovu Dunu, ktorá mi príde lepšia, príbehovo bohatšia plus koľko ľudí ani netuší koľko designu a vizuálnej predlohy z Lynchovej Duny sa použilo v neskorších hrách, seriáloch ale aj tejto novej Dune. Nová Duna je ambientnejšia a ja mám rád ambientné filmy, tak prečo nie som tak nadšený? Je to iba polka prvej knihy, teda dvojnásobná stopáž, ale redukcia príbehu i voči Lynchovej Dune, napr súboj synovcov o pozornosť Baróna Harkonena a jeho obľúbenec Sting, ktorému závidel mladosť a krásu. Nová Duna má perfektný výber hercov, ale nevyužitý potenciál, ktorý mohli priniesť, celé je to ploché, chýbajú tomu vsuvky, myšlienky ako malo napr. pokračovanie Blade Runnera. Kaladan úplne nevyužitý potenciál, vyhrať sa na scenériach púšte, tiež nevyužitý potenciál. Asi to bude stále to najlepšie čo možete vidieť teraz v kine, ale neodídete s wau efektom ako po Interstellar, Prometheus, Avatar, tomu poslednému sa vysmievali, že je ako Pocahontas, pritom redukcia v novej Dune je hrozná. Ak to chceli natiahnuť, mali to robiť ako u Pána Prstenov, bohužial, asi aj Hobit bude na dĺžku rozmanitejší a veľavravnejší ako nová Duna. Selektívne niektoré scény sú skvelé nápady, iné veci nedotiahnuté, či dokonca pokazené (napr. Atreides Leto omylom neotrávi baróna Harkonena, ale jeho mentata, vo filme to ale skomolili). Herbertova Duna je sama o sebe prekombinovaná v ďalších dieloch tak ako Lynch. Sú lepšie ambientné diela, režisérovi, ale stále fandím, že sa do toho pustil a skúsil to. Inak hudba od Hans Zimmera ako vždy super ;). No a hlavný hrdina aspoň bol lepší Paul, i keď trochu mladší, zas Lynchova Shanty bola viac na zamilovanie, ale možno táto bola viac freemenská, aj keď nulový vybudovaný vzťah k divákovy, tie sny filmu moc nešli a asi ani vzťahy, nebola tam tá vrelosť ako v starej Dune.   P.S. Vesmírna Guilda, Tleilax tvarovaný tanečníci, Bene Geserit na mna neposobilo tak strašidelne ako u Lyncha (iba Paulova malá sestra bola iritujúcejšia :D), hlas je v 2021 lepší, ale ani 84 nebol zlý, starú Maples som si zapamatal viac, Piccard bol tiež lepší, za to nový Duncan bol lepší, ale prečo ho sakra poriadne nevyužili? Útek pred červom aj záchrana ľudí z harvestra bola v starej dune napínavejšia. Videli sme tam aj Emperora, začiatok je naozaj intergalaktický, nová duna je vlastne príliš komorná. Starý saudarkari posobia ako starí ostrielaní legionári, noví ako samuraji. Určite si to pozriem ešte na blurayi, ale nie toľko krát ako Jokera :D. Komu sa ale ambientné filmy páčia, nech skúsi Tarkowského Stalkera, prípadne viac konverzačnú Solaris, majú lepšie momentum.   Dodatok: po druhom pozretí som si film užil viac. Viac som šiel po atmosfére ako po príbehu. Treba zmeniť svoje očakávania. Film ma plynúť, nejde o politiku, intrigy, v podstate ani príbeh. ()

PeteBuck

Spokojnosť. Villeneueva mám rád, cez jeho Blade Runnera som strávil toho Scottovho. Vizuálne pekné, dej sa posúval dopredu na tohto režiséra dosť svižným tempom, všetko ostatné fakt super. Knihu som nečítal, asi si to budem musieť dať, videl som Lynchovu Dunu, ktorú som pozeral na trikrát, tak strašne som sa pri tom nudil, takže som mal obavy, že toto Villeneuevovi zlomí väzy. Nestalo sa. Takže nie je pravdou ani Lucasov výrok, že Duna sa natočiť nedá. Dá sa. Uvidíme, ako dopadnú pokračovania, asi si idem niekde zohnať knihu a omrknem to. Snáď to do dvojky stihnem prečítať. P. S.: Odporúčam vidieť v kine, lepšie si užijete vizuálnu stránku. ()

Iorweth

Unikátní a podmanivá sci-fi. Filmová událost tohoto roku a dost možná i několika let. Duna byla pro mě nejočekávanější film a to co jsem dostal, to byl opravdový nářez a zároveň nejintenzivnější zážitek, který jsem v kině kdy zažil. Ve mě se mísí tak nadšené pocity, jako už hodně dlouho u žádného jiného filmu. Třikrát viděno v IMAXU a musím s klidným srdcem říci, že tenhle film je monumentální čirá magie a musíte ho vidět na velkém plátně. S každou přibývající minutou jsem byl do tohoto světa víc a víc ponořen a nasával jsem každou novou informaci a jenom jsem se modlil ať tohle nikdy neskončí. Svět Duny má totiž tak velký potenciál, že tady s námi může být několik let. Vizuálně naprosto dokonalé, nabušený a hlavně skvěle zvolený casting a v neposlední řadě Zimmerova fenomenální hudba, která je jak z úplně jiného světa, činí tento snímek tak výjimečným. Nemůžu tomu absolutně nic vytknout. Dokonalost v každém aspektu. Duna je pro sci-fi to, co je Pán prstenů pro fantasy. Dvojka už je jistá a já se na ní neskutečně těším. KOŘENÍ MUSÍ PROUDIT !!!!! ()

Tranda

Příběh: 3/5; Humor: 0/5; Akce: 3/5; Drama: 4/5; Napětí: 3/5; Hudba: 5/5; Vizuál: 5/5; Atmosféra: 5/5; Zábavnost: 4/5; Herci: 5/5. 8/10 ()

MartinSTFC

Bezpochyby nádherný vizuál a výprava. Ovšem tím to pro mě skončilo. Přišlo mi to celé o ničem, plytké, zbytečně protahované a bez jakéhokoliv napětí. Popravdě, film jsem sledoval jedním okem, tím druhým jsem surfoval po internetu a jediné dvě akční scény, které ve filmu jsou, mne dokázaly na chvíli upoutat k obrazovce. Ale asi jsem spíše film nepochopil, tento snímek asi zaujme jen jistou sortu publika, která z něj bude ovšem nadšená a udělá z něj modlu moderní kinematografie, což je samozřejmě v pořádku, sto lidí, sto chutí. Možná, mne dvojka zaujme více, což mě přiměje znovu shlédnout i tento první díl a případně své hodnocení změním. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl